Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitie masina 4000-4500 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
RazvanCRD
As vrea sa imi cumpar o masina in jurul sumei de 4000, maxim 4500 euro (asta e un maxim pe care momentan nu am cum sa il depasesc). Ideea e ca masini favorite as avea, doar ca stiti cum e cand te vezi cu bani in mana, nu stii ce sa faci cu ei. Acuma, multi mi-au spus sa imi iau pe motorina ca e economie, ca e cuplu, bla-bla, alti ca motorina e o teapa mare si alte tampenii, ca sa nu mai zic cand ajunge vorba sa intreb ce marca sau model sa cumpar. Deci fiecare are o opinie total diferita: il intreb pe unu: "aaa, frate ia-ti vw golf sau o skoda, nu pica, nu mananca, mult, masina nemteasca indestructibila dry.gif , pe partea cealalta sunt cei cu masini de genu franceze: "ca ce ca tdi-urile sunt niste tampenii ca vw arata urat si opelul si alte rahaturi". In fine, in bani astia eu am gasit cam asa: Opel Astra G si Corsa, Renault Clio mk2-3, Ford Focus mk1 (n-am eu noroc la un mk2), Ford Fiesta, Renault Megane mk2, Skoda Fabia, Vw Golf 4, Vw polo, Peugeuot 207-206, vesnicul Logan, cateva Sandero si cam atatea. Acuma, opinii careva? confused.gif
RazvanCRD
Chiar asa ati ramas fara opinii?
adrian_r5
Ne ghidam dupa principiul "nu-l invata ca greseste si singur" wink.gif
James Kilowatt
Pai discutam aici de masini SH, e mai importanta starea decat marca si modelul. Vino cu anunturi concrete si vei avea si parte de pareri...
Ce vrei, fara date concrete totul ramane poveste. Un Peugeot 206 al unei babute care a mers doar la biserica e de 1000 ori mai indicata decat un Focus sau un Golf prabusit, desi cand erau noi clasamentul ar fi fost altul.
RazvanCRD
Ai dreptate. Pai in ultimul timp m-am cam gandit sa raman totusi la benzina (diesel sh nu prea ma incanta) si am ajuns la anunturile astea:
1. http://www.autovit.ro/opel-astra-C25471958.html
2. http://www.autovit.ro/citroen-c4-C25441756.html
3. http://www.autovit.ro/citroen-c3-C25418245.html
4. http://www.autovit.ro/dacia-logan-C25421680.html
5. http://www.autovit.ro/renault-megane-C25477229.html
Asta ce am gasit la o scurta cautare
HalbaSus
Intre cele din lista eu personal as alege intre Dacia Logan si Opel Astra.
Motive: piesele de schimb sunt relativ ieftine atat la Opel cat si la Dacia, oricum mai ieftine decat la citroen si renault. Ambele marci sunt foarte populare in romania deci gasesti fara probleme mecanici, piese din dezmembrari, samd.
RazvanCRD
Da stiu, tocmai de asta le-am si luat in calcul pe amandoua, ca de altfel mi se par niste masini foarte urate, fara suparare pentru posesori. De cealalta parte c4 si megane-ul mi se par foarte misto, dar nu prea aud multa lume sa le laude fiabilitatea. Sa zicem ca piesele nu ar fi asa o mare problema ca nu tin neaparat sa iau numai piese originale


Si inca o problema la astra, consumul la motorul de 1.6 mi se pare enorm, adica datele oficiale sunt de 10/100 urban, ma gandesc ca nici in vis nu il atingi pe ala, si sincer 11-12 in oras mi se pare destul de mult. Cu Loganul de 1.6 16v am mers si stiu ca ala chiar poate sa scoata 9 cat are si in fisa tehnica plus ca fuge si mult mai bine
James Kilowatt
Daca spatiul e un criteriu important (4 persoane, bagaje) loganul cred ca e cel mai indicat. Mai mult, daca brusc incepi sa faci multi km sau incepe un caft in golf si pretul benzinei se tripleaza poti pune GPL, fara sa ramai fara portbagaj... e suficient de mare incat sa intre si un rezervor de GPL si ceva bagaje.

Cu C4 am facut un timp naveta si in spate e nasol daca sunt mai mult de 1 max 2 persoane (inalte sau late biggrin.gif), intrucat atingi in lateral cu capul.
C3 e mai mititel si are si motorul mai mic, insa e probabil cel mai economic.

Pentru tine care sunt criteriile importante? Ce vrei de la masina?
RazvanCRD
Pai drumuri lungi nu prea o sa fac asa des, poate de doua ori pe an. As vrea in primul rand sa nu consume foarte mult, desi sincer sa fiu am inceput sa ma gandesc serios ca in momentul achizitionarii sa ii pun o instalatie GPL. Si nu vreau sa imi petrec timpul prin service-uri. Initial ma gandeam la masini din clasa mini, Clio, Fiesta, Corsa, dar de obicei nu pot spune ca merg prea des singur. Deci as avea nevoie de o masina mai spatioasa. Ce stiti de Loganul de 1.6 16v are aceleasi probleme ca megane-ul de 1.6?
James Kilowatt
Pentru doar doua persoane orice masina e OK. Problemele incep de la 3 in sus.
Daca ai de gand sa mergi pe GPL, si mai vrei si ceva portbagaj... cred ca Loganul e alegerea. GPL-ul are un singur dezavantaj real (dupa parerea mea): pierzi spatiu in portbagaj. Cu celelalte ai de ales fie intre un rezervor de gaz minuscul (gen 30l) fie un portbagaj minuscul, chiar si daca pui rezervorul in locul rotii de rezerva. La un drum lung tot trebuie sa iei roata cu tine si fix la drumul lung ai nevoie si de spatiu de bagaje...
RazvanCRD
Dar in materie de fiabilitate? Logan sau Astra G? nu ma refer la doua masini anume ci la modele in general
RUE
astra H cum poti sa l iei.
renault scenic pe benzina 1.6 16 v e o optiune f buna.
daca alegi bine la inceput, costa mai putin apoi.
RazvanCRD
La bani astia nu prea intru in categoria astra h, iar renault scenic, sa o zic altfel: sunt cam tanar
RazvanCRD
Ieri am fost la un targ auto si printre modele prezentate a fost expus si noul Suzuki Swift. Prima data mi s-a parut mult prea mica, dar odata ce m-am urcat mi-am schimbat complet parerea. Acuma, diferentele dintre modelul acesta si cel precedent sunt foarte mici si tin mai mult de design. Masina imi place, problema e ca gasesc foarte putine
RazvanCRD
Am o intrebare: In momentul in care montezi instalatie GPL in locul rotii de rezerva, daca esti lovit in spate nu sunt sanse ca aceasta sa explodeze?
HalbaSus
presupunand ca nu montezi o butelie de bucatarie ci iti montezi o instalatie omologata intr-un service autorizat, nu, nu exista sanse sa explodeze. Daca iti monteaza nea caisa instalatia si iti baga o butelie de bucatarie in portbagaj atunci exista sanse sa explodeze dar chiar si atunci trebuie sa fii foarte bine lovit din spate (atat de bine incat e posibil sa nu mai conteze foarte mult daca explodeaza sau nu butelia).
22nst
Golf 4, 1.6 benzina 105 cai?
Sunt sigur sa pretul este negociabil
RazvanCRD
QUOTE (22nst @ Aug 12 2012, 03:08 PM) *
Golf 4, 1.6 benzina 105 cai?
Sunt sigur sa pretul este negociabil

Multumesc de oferta, dar nu prea sunt fan vw si in special golf

QUOTE (HalbaSus @ Aug 12 2012, 02:54 PM) *
presupunand ca nu montezi o butelie de bucatarie ci iti montezi o instalatie omologata intr-un service autorizat, nu, nu exista sanse sa explodeze. Daca iti monteaza nea caisa instalatia si iti baga o butelie de bucatarie in portbagaj atunci exista sanse sa explodeze dar chiar si atunci trebuie sa fii foarte bine lovit din spate (atat de bine incat e posibil sa nu mai conteze foarte mult daca explodeaza sau nu butelia).

Normal ca o sa fie intr-un service autorizat, nici nu m-am gandit vreodata ca cineva chiar si-ar monta instalatii artizanale. Dar tot am gandul ala ca ar putea totusi sa existe pericolul asta, desi ce-i drept nu am auzit pana acuma de un astfel de caz
RD-Woo
QUOTE (RazvanCRD @ Aug 12 2012, 06:10 PM) *
Dar tot am gandul ala ca ar putea totusi sa existe pericolul asta


Nu te mai gandi. nu exista un asemenea pericol..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.