Help - Search - Members - Calendar
Full Version: honda bushido :lol: sa cumpar?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
LizardKing
Salut! Sunt cam disperat... Ma distruge dilema asta
Honda Civic 2004 lovita binisor dar totusi 2004, 2000 de km si 7400euro. Voi ce ziceti? Credeti ca poate fi reparata ca sa se mai poata numi masina? sau mai caut? Daca ziceti ca merita aveti idee cam cat ar putea costa toata reparatia. Maine, adica azi, ma duc la un mecanic sa se uite pe poze dar poate plec cu o idee in plus la om.

please help!!!


LizardKing
the face, too

Nazareno Gabrielli
Ia-o. Daca e posibil mai trage de pret un pic.
O faci cu maxim cu pana in o mie de euro. Din ce-am vazut eu iti trebuie luneta, si vreo doua interventii destul de mici la caroserie. Nu am inteles ce are capota de la motor?
Dar cel mai bine du-te la un service, ca din poze nu se poate aprecia corect.
LizardKing
Multumesc, Mircea.
Am fost la mecanic si mi-a spus ca in total ar fi cam 1500 euro: aprox 300 luneta, 300 lampa spate dreapta, si restul manopera. Acum sa vad cat mai pot sa scad din pretul masinii.
Altcineva? Ce parere mai aveti?
Nazareno Gabrielli
Cred ca luneta o poti gasi la un pret mai mic. Daca vrei iti dau numere de contact de la niste firme din Bucuresti care se ocupa de parbrize.
Manopera mi se pare cam mult. Mai incearca si la alt service. Am avut o masina mai lovita decat a ta si m-a costat mult mai putin.
James Kilowatt
In franta unde preturile sunt inflamate rau de tot un schimb de luneta sau parbriz costa pana in 200E indiferent de masina... ma asteptam ca la noi sa fie mai iefin. Eu personal am schimbat cu 140E... De restul nu pot sa ma pronunt ca n-am idee de preturi.
Am auzit povesti ca masinile lovite pot avea sasiul stramb si oricum tabla reparata va rugini. Or fi adevarate?
Iulian HondaFan
intrebarea e cum a fost lovita masina asta?

din poze nu pare ca fost afectata decat supra-structura; capota, pilieri posteriori stanga si dreapta si chiar si plafonul. a cazut ceva pe ea?

din toate astea nimic nu face parte din structura de rezistenta la impact deci, mai putin reparatiile, trebuie sa fie o alegere buna.

masina fara a fi lovita valoreaza vreo 11-13000 euro deci pretul e f. bun...
Costel
Din pozele care leai pus tu acolo se pare ca ar fi intrun service de afara daca nu gresesc, daca este asa trebuie sa-ti mai pui in calcul si taxele vamale.
LizardKing
Multumesc pentru feedback
intr-adevar masina e in germania si e rezervata pana miercuri :cry: de cineva... Sper sa nu o cumpere ca mi-a ramas pe suflet masina asta.
Acum, despre taxele vamale daca o sa o iau pana la 1 ian am inteles ca se pastreaza regimul vechi de la leasing cu vama de 30% la valoarea reziduala pt non-UE. Ceea ce ma aduce la o alta problema - e de ras unde te aduce mania - cei din germania au zis ca e din USA si de fapt nu are EURO3 ci o certificare americana. Anyway din cate stiu eu acolo sunt mai drastice reglementarile... sper doar sa se poata echivala cumva.
Voi ce stiti/credeti?
Iulian HondaFan
asa e, normele de poluare sunt mai drastice aici, dar masina trebuie omologata la RAR in Ro si s-ar putea sa te coste ceva...

tu nici n-ai vazut masina cu ochii tai :shock: :shock: . nu m-as entuziasma pana nu as vedea-o pe viu cu un mecanic si tinichigiu ca sa stiu in ce ma bag :scratch: ...
madalina
Ai grija sa fie avariate lucruri mai importante la masina. Stiucazuri de lovituri aparent usoare (pentru cine nu vazuse accidentul) si s-au ales cu puntea indoita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.