Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Decizie Intre BMW 320D 2001 si VW PASSAT 1.9 TDI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mgTreasure
Am un buget alocat pentru o masina undeva intre 2000 si 3000 Euro. Vreau sa ma decid in legatura cu ce masina sa cumpar dintre urmatoarele doua (vorbesc despre achizitionarea din strainatate, va rog nu va legati de inmatriculare - vorbim de ambele masini neinmatriculate):

-BMW 320D din 2001, deci motor de 1951 cmc Diesel 136CP, Euro 3, consum estimativ de 5,7l/100km la un mers normal.

-VW Passat din 2001, 1.9 TDI 131 CP, Euro 3, Consum estimativ 5l/100km la un mers normal.

Va rog nu va legati de alte modele, vreau pareri pro si contra de la proprietari ai modelelor descrise.
Mentionez inca o data ca nu vreau sa vorbesc despre imbatricularea in Romania, ci doar despre achizitionarea din strainatate (Germania).
Am gasit aceste modele la persoane private din Germania, BMW-ul la 2499 Euro si PASSAT-ul la 2350 Euro. Care e cea mai buna masina? (motor, fiabilitate, consum, piese,)

Am atasat si pozele celor 2 masini.
DORU
Piesele la VW cred ca sunt mai accesibile, oricum despre motorizarea AWX numai cuvinte de lauda, daca este si corect intretinuta.
Inclin 55% spre VW dpdv rational si al experientei cu modele VAG, insa ceilalati 45% ii aloc lui 320d, un model reusit la acea vreme.
mgTreasure
QUOTE (DORU @ Jul 3 2012, 10:58 AM) *
Piesele la VW cred ca sunt mai accesibile, oricum despre motorizarea AWX numai cuvinte de lauda, daca este si corect intretinuta.
Inclin 55% spre VW dpdv rational si al experientei cu modele VAG, insa ceilalati 45% ii aloc lui 320d, un model reusit la acea vreme.


Multumesc pentru parere!

Asa am gandit si eu treaba initial (adica inclin spre Passat) dar astept mai multe pareri legate si de 320D (atentie: modelele din 2001).

Despre directie ce stiti? Eu am auzit ca Passat-ul e renumit pentru probleme la directie (mai ales pe drumurile din Romania).
DORU
Cu placere.

Ambele modele au suspensie confortabila gandita pt drumuri line, asa ca multibrat-ul cred ca este comun ambelor, asa cred, nu am verificat la BMW.

Dar suspensia este setata mai sportiv la BMW decat la VW.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.