Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Semnalizare mai rapida pe dreapta
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
viobuga@masini.ro
Buna ziua, ieri am schimbat un beculet ars de pozitie din dreapta fata. Pe drum, semnalizarea pe dreapta a crescut in cadenta (este foarte rapida), becul din fata dreapta pentru semnalizare nu se mai aprinde dar cel lateral se aprinde. Avariile merg normal. Am un vw Bora 2002 benzina. Stie cineva ce am gresit ?Multumesc.
solmar
QUOTE (viobuga@masini.ro @ Jul 2 2012, 07:54 AM) *
Buna ziua, ieri am schimbat un beculet ars de pozitie din dreapta fata. Pe drum, semnalizarea pe dreapta a crescut in cadenta (este foarte rapida), becul din fata dreapta pentru semnalizare nu se mai aprinde dar cel lateral se aprinde. Avariile merg normal. Am un vw Bora 2002 benzina. Stie cineva ce am gresit ?Multumesc.

Ai un releu bulit.
getodac
Nu stiu ce model de VW ai, dar la mine cand se arde unul dintre cele trei becuri de semnalizare de pe o parte, asta face, asa ma avertizeaza. Mai mult ca sigur ca ai un bec de semnalizare ars pe partea dreapta. Scoate becul care nu se aprinde si verifica, daca este ars il schimbi.
Watcher
Nu e vorba despre nicio inginerie (avertizare smile.gif ) ci pur si simplu este o chestie de fizica: avand mai putin consum (un bec in minus), ciclul se reia mai repede si de aceea semnalizarea e mai rapida smile.gif

Raspunsul la intrebarea initiala este: cel mai probabil nu ai gresit cu nimic. S-a ars intre timp si becul de semnalizare smile.gif
Este posibil sa fi deranjat firele si sa il fi deconectat tu cand ai umblat la pozitie si sa nu fie ars becul.
viobuga@masini.ro
QUOTE (getodac @ Jul 2 2012, 09:04 AM) *
Nu stiu ce model de VW ai, dar la mine cand se arde unul dintre cele trei becuri de semnalizare de pe o parte, asta face, asa ma avertizeaza. Mai mult ca sigur ca ai un bec de semnalizare ars pe partea dreapta. Scoate becul care nu se aprinde si verifica, daca este ars il schimbi.

Multumesc frumos, becul era ars.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.