Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Peugeot 407 vs. Toyota Avensis vs. *noul* Citroen C5
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Catalin32189
Sunt intr-o dilema: am asteptat o gramada dupa noul 407 sa apara, arata bestial in poze; in schimb, cind a aparut, parca nu mai arata asa bine in realitate. Totusi, are cel mai performant diesel - acel 2.0 HDI, singurul motor diesel de pe piata pe care l-as lua in detrimentul benzinei - nu pentru ca dieselul n-ar fi bun, dar nu prea se merita sa dai 2000-2500 Eur in plus, cind nu mergi mai mult de 15000 pe an.
Cealalta optiune ar fi Toyota Avensis Sol Plus cu motorul de 2.0 147 CP benzina - 19750 CIP. Nu mai e nevoie de nici un argument pentru Toyota, fiabilitatea fiind bine cunscuta. Singura problema cu care ma lupt aici este designul un pic cam conservator.
Acum vreo 2 zile, absolut intimplator am trecut pe la un showroom Citroen - nu intrase in calculele mele mai inainte. Noul C5 (aparut in oct. 2004) m-a uimit - designul este super, mult mai bun decit se vede in poze si motorul e acelasi de pe Peugeot - 2.0 HDI. Pretuleste cam pe la 19000si ceva, ca si la Peugeot de altfel. Totusi, Citroen nu are o reputatie asa buna la fiabilitate, si ma mai gindesc si la valoarea de revinzare. Daca ar fi vorba de design, as alege fara sa ezit C5-ul.
Totusi, cintarind aceste 3 optiuni, toate in jur de 20000 CIP cu optionale aproximativ la fel (e adevarat ca C5 si 407 au diesel 138 CP fata de Avensis care are benzina 147 CP), care ar fi alegerea cea mai buna?
James Kilowatt
Nu sunt convins ca Peugeot e mai fiabil decat Citroen... sunt de o mama, produse in aceeasi uzina si guvernate de aceeasi regula "preturi minime la furnizorii de subansamble". Daca fiabilitatea este ceea ce ti se pare determinant, mergi pe toyota.
Si HDI-ul e un motor bun, insa nu chiar cel mai bun... asta e destul de discutabil. Diesele mai stiu sa faca si Fiat/Alfa/Lancia, si VAG, si BMW sau Honda... smile.gif
Gociu75
Peugeot-ul e f frumoasa, dar nu prea e pt drumurile noastre. Am citit undeva un articol, si spuneau ca la puntea fata ar fi vreo 10 bucsi si la cum sunt drumurile de la noi cu siguranta va trebui sa mergi sa le schimbi destul de des. As alege toyota. La echipare sta f bine, nu prea iti mai trebe nimic in plus, iar ca spatiu interior sta mai bine ca peugeot-ul care ste tributar designului. Iar la calitate+fiabilitate tot toyota ar treb sa fie superioara, deoarece e o referinta la acest capitol
Vasile26083
Treaba cum ca toyota ar fi mai fiabila ca citroen sau peugeot nu prea o cred.
Este adevarat ca toyota isi face reclama cu texte de genul "calitatea si fiabilitatea ca standard" sau "cea mai fiabila masina din lume". Nu zic ca toyota e o masina proasta dar stilul lor de a-si face reclama cred ca este cam deplasat, ca sa nu zic prea gogonat.
Oricum pe mine ma enerveaza reclamele la toyota.
James Kilowatt
QUOTE(Vasile26083)
Treaba cum ca toyota ar fi mai fiabila ca citroen sau peugeot nu prea o cred..


Este intr-adevar mai fiabila. ASta o arata inclusiv statisticile publice.

In franta exista o oarece doza de optimism privind cresterea fiabilitatii la Peugeot pentru ca sunt obligati sa schimbe politica de contracte cu furnizorii de subansamble pentru noua uzina din Cehia, facuta in colaborare cu Toyota. Se spune ca atunci vor fi obligati sa respecte aceleasi norme de calitate.
Am un amic care lucreza la o firma franceza si printre clienti are si pe Toyota si Peugeot si chiar Mercedes.... si spune ca nici o compania nu este atat de exigenta precum toyota, nici macar mercedes. E drept ca nu fabrica motoare, fabrica borduri si alte plasticuri interioare...
Catalin32189
Asta cu fiabilitatea e adevarat; eu lucrez oarecum in domeniu si stiu de la partenerii externi ca teste de calitate mai draconice ca Toyota nu are nimeni, nici macar marcile "premium" gen Mercedes.
In acelasi timp, in Europa (inclusiv in Romania) marcile japoneze se devalorizeaza primele - cam ciudat, pentru ca la fiabilitate stau cel mai bine, Toyota a fost cea mai fiabila masina din Germania si UK in ultimii 3 ani consecutiv, cu celelalte japoneze in top 10; totusi, se pare ca exista inca o prejudecata si deci la valoarea de revinzare japonezele stau destul de prost. In plus, un diesel isi tine mai bine valoarea si deci banii in plus pe care ii dai pe diesel ti-i recuperezi nu neaparat prin economia de carburant, ci prin valoarea mai buna de revinzare.
Despre dieseluri, sigur ca stiu si altii sa faca, dar asta de la Peugeot e cotat ca cel mai silentios - si silentiozitatea ma intereseaza, nu vreau sa merg cu tractorul - cam asa suna TDI-ul de pe Passat.
Iulian HondaFan
Peugeot 607 a fost cel mai fiabil automobil din clasa lui in Germania in J.D.Powers pe 2004, desi Toyota, Mazda, Subaru si Honda au fost pe primele locuri ca marci, peste BMW, MB scl... la clasa in discutie Avensis este cel mai fiabil pe 2003 si 2004.

date complete:

http://www.jdpa.com/pdf/2004056.pdf

http://www.jdpower.com/pdf/2004034.pdf

http://www.jdpower.com/pdf/2004055.pdf

cine se indoieste de fiabilitea de varf a Toyota/Honda/Mazda/Subaru ori e prost informat ori nu intelege ce inseamna fiabilitate... statisticile J.D. Powers de pe 3 continente, statisticile din USA, TUV in Europa, etc. toate spun acelasi lucru de ani de zile.

fiabilitate nu inseamna neaparat calitate, desi e f. greu sa faci ceva fiabil fara calitate buna.

pt. Catalin: uita-te si la Accord 2.0 155CP la 17275 euro CIP...
Nazareno Gabrielli
Peugeotul arata bine dar service-ul e foarte scump la el. Stiu de la un prieten care a avut un 406. Orice drum la service il intrista rau de tot.

Eu as alege Avensis.
Vasile26083
QUOTE(Marius-Iulian)
cine se indoieste de fiabilitea de varf a Toyota/Honda/Mazda/Subaru ori e prost informat ori nu intelege ce inseamna fiabilitate... statisticile J.D. Powers de pe 3 continente, statisticile din USA, TUV in Europa, etc. toate spun acelasi lucru de ani de zile.


Inca o data spun ca nu sunt masini rele, dar reclama asta ieftina pe mine ma enerveaza. E ca si cum ai spune ca tu esti cel mai meseriash tip din lume. Problema e ca trebuie sa te si creada cineva.
Dupa cum s-a mai spus clasamentele astea au in umbra un sponsor si rezultatele sunt clar ajustate.
In competitii sportive masinile Toyota au rezultate submediocre. Aici nu se mai poate "trisa". Asta arata nivelul tehnologic la care se afla compania. Succesul comercial si nivelul tehnologic nu merg mana in mana vezi cazul Fiat&Alfa&Lancia&Ferarri iar invers Toyota.
Eu consider ca este normal sa pun la indoiala orice informatie mai ales daca sunt interese financiare la mijloc. Eu cred ca tu chiar ai o problema daca iei de bun orice ti se serveste (te-a prins societatea de consum laugh.gif ).
madalina
Exista firme care de ani de zile fac teste standard, cu toate marcile.

Fiabilitate nu inseamna performanta. Fiabilitate inseamna buna functionare a unei masini pe o perioada mai lunga de timp.

Poti sa iei o masina super sportiva, cu materiale exceptionale, cu dotarile elctronice de ultima generatie etc daca acest lucru te intereseaza, dar poate sa se defecteze intr-o luna (exagerez acum). Nu va nega nimeni ca este sportiva, super-tehnologizata, dar nu fiabila.

In competitiile sportive trebuie sa tii cont de piloti, de cat este dispusa o companie sa investeasca in masinile de curse, dar si diferentele dintre masinile de competitie si masinile de serie. Degeaba are o firma o solutie tehnologica exceptionala, daca o foloseste numai pentru masina de competitii, dar nu o poate aplica si masinilor de serie din cauza costurilor mult prea mari de fabricatie.
Vasile26083
Firmele alea ce testeaza pot fi usor influentate financiar.
La competitii sportive nu mai merge cu manevre de culise.
Daca detii o tehnologie avansata inseamna ca sti sa faci masini bune.
Fiat si PSA investeste mai mult in cercetare iar toyota investeste mai mult in reclame ieftine.
Ce firma de masini occidentala nu are fiabilitatea si calitatea ca standard?
Dar numai toyota se bate in cu caramida in piept cu treaba asta. Reclama ieftina...bleah
:puke:


Toyota-today-tomorrow :pottytrain1:
Vasile26083
Inca o data spun ca nu am nimic cu masinile toyota ci doar cu modul lor de a-si face reclama.
madalina
Uite-te cate probleme tehnice apar la o Toyota si cate la un Fiat. Asta nu mai sunt influentate de bani sau de interese obscure. Fiabilitatea se demonstreaza in timp. Nu inseamna nici cele mai bune materiale, nici cele mai puternice motoare, nici cele mai noi si mai performante solutii tehnice, ci un mecanism care functioneaza bine o perioada mai mare de timp.


In acelasi fel pot spune ca testele NCAP sunt facatura, daca folosesc ei o viteza mai mica la anumite marci si una mai mare la altele.
Vasile26083
N-am zis ca toyota sunt masini rele. M-am legat doar de felul de a-si face reclama.
Referitor la fiabilitate fiat vs toyota n-am conditii sa fac un test si de aceea nu ma bag. :occasion5:

Dar era vorba de C5 vs Avensis.
madalina
Chiar daca ai avea o toyota si un fiat, tot nu ar fi relevant testul tau. Testele internationale se fac pe mii de masini.
bark35485
eh ce sa iti zic .yo zic C5 e o masina noua care are noile tehnologii(ce or mai fi aparut laugh.gif)

[/img]
Vasile26083
Mie din cele 3 variante scrise in titlu cel mai mult imi place C5.
ionut32111
fara doar si poate as alege toyota pt fiabilitate sa,din punct de vedere al desing-ului as alege 407,avensis,C5,dar ce este mai imoprtant desing-ul sau fiabilitatea?
ionut32111
ca "tare rau" mai arata
ionut32111
chiar "urat" :blackeye:
Iulian HondaFan
[quote="Vasile26083Inca o data spun ca nu sunt masini rele, dar reclama asta ieftina pe mine ma enerveaza. E ca si cum ai spune ca tu esti cel mai meseriash tip din lume. Problema e ca trebuie sa te si creada cineva.
[/quote]

Vasile, te enerveaza pt. ca nu stii despre ce e vorba si nu intelegi... laugh.gif

poate sa nu-ti placa Toyota pentru alte motive dar la FIABILITATE e f. greu sa-i gasesti cusur in oricare clasament de profil.

Toyota POATE sa faca aceste afirmatii pt. ca in majoritea studiilor de fiabilitate de pe toate principalele piete auto ( si nu vorba doar de JDPowers ci si de ConsumerReports, revista britanica ?Which, Australian Consumer Association, TUV) a iesit pe primele locuri si mai INTOTDEAUNA inaintea lui alde Peugeot si Fiat/Alfa Romeo.


http://www.choice.com.au/viewArticle.aspx?...100008&p=10

http://www.reliabilityindex.co.uk/trends7....=31382522333596 , in aceasta statistica Toyota a fost depunctata (tabelul de sus) nu pt. ca masinile s-ar strica des ( e pe locul 2 la numarul de probleme in tabelul din josul paginii) ci pt. ca reparatiile in UK sunt aparent scumpe. madalina a clarificat ca in ro pt. Yaris preturile sunt f. bune insa.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/3131800.stm

http://www.autooninfo.info/NAEd200410AutoRelUpdates.htm

http://www.aiada.org/article.asp?id=20811

Vasilica, vino si matale cu date care sa te sustina. Eu am facut un google-search in seara asta si nu am gasit 1 (UNUL) clasament care sa contrazica in mod semnificativ afirmatia facuta de Toyota in campania sa publicitara.
Iulian HondaFan
QUOTE(Vasile26083)
QUOTE(Marius-Iulian)

cine se indoieste de fiabilitea de varf a Toyota/Honda/Mazda/Subaru ori e prost informat ori nu intelege ce inseamna fiabilitate... statisticile J.D. Powers de pe 3 continente, statisticile din USA, TUV in Europa, etc. toate spun acelasi lucru de ani de zile.


Dupa cum s-a mai spus clasamentele astea au in umbra un sponsor si rezultatele sunt clar ajustate.


ai vreo dovada, Vasilica?

tu crezi ca Toyota a putut mitui toate aceste organizatii (unele respectate sau, oricum, necontestate de toti producatorii, inclusiv cei clasati la coada) si nimeni sa nu bage de seama afara de firoscosul Vasile? chiar crezi ca asa ceva ar fi posibil?

inteleg ca tu traiesti in Romania si ai sechele dar nu totul pe lume se manareste ca pe malurile Dambovitei. deschide ochii si priveste peste gard in lume sa vezi ca nu e totul ca Divizia nationala la fotbal laugh.gif ...
Iulian HondaFan
Vasile a scris:

" in competitii sportive masinile Toyota au rezultate submediocre. Aici nu se mai poate "trisa". Asta arata nivelul tehnologic la care se afla compania. Succesul comercial si nivelul tehnologic nu merg mana in mana vezi cazul Fiat&Alfa&Lancia&Ferarri iar invers Toyota.
Eu consider ca este normal sa pun la indoiala orice informatie mai ales daca sunt interese financiare la mijloc. Eu cred ca tu chiar ai o problema daca iei de bun orice ti se serveste (te-a prins societatea de consum laugh.gif)
"

masinile din competitiile de curse au f. putin in comun cu majoritatea celor care sunt pe strazi. Avensis si Corolla sunt excelente la ceea ce trebuie sa faca si asta e cat se poate de clar. cat crezi ca are in comun un Punto cu un Ferrari?

oricum nu era vorba de performante ci de FIABILITATE.

Toyota si Honda sunt producatorii care au eliminat practic de pe piata nord-americana pe Alfa Romeo si Peugeot la sfarsitul anilor '80 si unul din motivele pentru care au putut-o face este ca fiabilitatea acestor marci europene a fost proasta.

prefer societatea de consum care inseamna si societate a liberului acces la informatie decat o societate lipsita de repere morale si unde buna reputatie este numai un ideal.
Vasile26083
Lasa gargara. Stiu, tu traiesti in cea mai libera, democratica si prospera tara din lume bla, bla ,bla. :smt041
Numai ca vezi ca lipseste foarte, foarte putin sa ajunga 1Euro=1,3$. :blackeye:
James Kilowatt
Unul dintre motivele pentru care sunt eu in Franta este faptul ca PSA investeste in cercetare.... si sincer sa fiu as cumpara Toyota.. deocamdata.... :evil: Si asta nu datorita clipurilor publicitare.....
stefan_ieu
Stati linistiti ca nu aveti nici o sansa cu Vasile.... Are niste idei preconcepute si nu poate fi combatut cu nici un fel de argument. :smt018
Iulian HondaFan
QUOTE(Vasile26083)
Lasa gargara. Stiu, tu traiesti in cea mai libera, democratica si prospera tara din lume bla, bla ,bla. :smt041
Numai ca vezi ca lipseste foarte, foarte putin sa ajunga 1Euro=1,3$. :blackeye:


Vasilica, cresterea euro e unul din motivele pt. care economia europeana se zbate in recesiune :scratch: . ma bucur ca te gandesti la punga mea, dar veniturile noastre lunare in $ astia mici si amarati sunt de 5 cifre asa ca ne descurcam...

parerea mea era ca esti prea contaminat de "conspiratorita" si prea limitat in gandire ca sa intelegi ce se intampla in jurul tau...
Catalin32189
Multumesc tuturor pentru pareri si ajutor; astazi am fost si am dat avansul pe un 407 2.0 HDI echiparea Sport cu inca citeva optionale (inclusiv Xenoane) - total CIP aproape 21.000. Super masina, am fost a doua oara azi la drive test cu ea si este SUPER - inclusiv finisarile interioare, cum arata, etc.
Abia astept sa imi vina - din pacate abia pe la sfirsitul lui ianuarie!
:evil:
Iulian HondaFan
felicitari!

s-o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.
Vasile26083
QUOTE(Marius-Iulian)
Vasilica, cresterea euro e unul din motivele pt. care economia europeana se zbate in recesiune :scratch: . ma bucur ca te gandesti la punga mea, dar veniturile noastre lunare in $ astia mici si amarati sunt de 5 cifre asa ca ne descurcam...

parerea mea era ca esti prea contaminat de "conspiratorita" si prea limitat in gandire ca sa intelegi ce se intampla in jurul tau...


In primul rand nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca sunt contaminat de conspiratoria si ca sunt limitat in gandire. Eu m-am legat de felul pompos in care scrii de america. Parca ar fi extras dintr-un pliant publicitar. Sau parca ar fi o replica dintr-un film prost gen Rambo in care se vorbeste de patiotism american. Nu-mi place sa vorbesti de rau de tara mea si sa-i jignesti locuitorii. Poate ca politicienii si VIP-urile romanesti nu au repere morale dar nu cred ca e corect sa generalizezi la toata societatea. Prin ceea ce ai scris eu cred ca mananci rahat cu polonicul si mai esti si mandru de treaba asta.
Liviu-98
QUOTE(Catalin32189)
Multumesc tuturor pentru pareri si ajutor; astazi am fost si am dat avansul pe un 407 2.0 HDI echiparea Sport cu inca citeva optionale (inclusiv Xenoane) - total CIP aproape 21.000. Super masina, am fost a doua oara azi la drive test cu ea si este SUPER - inclusiv finisarile interioare, cum arata, etc.
Abia astept sa imi vina - din pacate abia pe la sfirsitul lui ianuarie!
:evil:

Felicitari! :cheers:
Si eu ma aflu oarecum intr-o situatie similara, desi pe undeva m-am cam hotarat la o Octavia II Ambiente 1.9 TDI. Vreau sa spun insa ca te felicit ca ai tinut cont de parerile tale, informatiile cat mai multe sunt bune, dar multe pareri sunt subiective (si e normal sa fie asa) si orgolioase (asta nu mai e normal...). Felicitari! inca o data.
Iulian HondaFan
("Vasile26083In primul rand nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca sunt contaminat de conspiratoria si ca sunt limitat in gandire.

[color=red)
concluzia mea se baza pe faptul ca ai respins ca manipulate studiile de fiabilitate aduse ca argument de mine fara a avea nici o dovada alta ca nu iti place tie cum suna reclamele de la Toyota si evident fara sa stii cine sunt si ce fac JDPowers, ConsumerReport, s. cl. citati de mine mai sus. "conspiratorita" se refera la atitudinea ta si, din pacate a altora dintre compatriotii nostri, care considera ceva manipulat fara a avea dovezi palpabile si fara a cunoaste situatia/problema in discutie decat la un nivel primitiv si visceral.

impresia ca esti limitat in gandire, daca nu ai alte argumente decat cele expuse de tine aici, vine de la ceea ce ai scris tu insuti, iar in momentul in care nu ai mai avut altceva de spus ai spus: "lasa gargara" ( argument forte si bine motivat) si ai pus rata de schimb Euro-dolar pe tapet care nu are nimic cu subiectul discutiei si unde din nou faci o greseala de apreciere a semnificatiei acestui lucru.

in cauza comparatia pusa pe tapet de Catalin. Daca Avensis este mai bun decat Peugeot 407 este desigur pusa in dezbatere si eu nu ma pronunt decisiv, dar cat priveste FIABILITATEA Toyota cred ca are cele mai multe dovezi de partea sa si am un mare grad de certitudine ca asta e cazul. te invit la o discutie cu argumente civilizate pe topicul "fiabilitatea marcilor" pentru alte nelamuriri.[/color]

Eu m-am legat de felul pompos in care scrii de america. Parca ar fi extras dintr-un pliant publicitar. Sau parca ar fi o replica dintr-un film prost gen Rambo in care se vorbeste de patiotism american.

nu vad ce e pompos, am spus ca societatea de consum este si societatea liberului acces la informatie si la opinie si nu ma refeream numai la USA ci si la alte tari capitaliste dezvoltate. parerea mea despre USA nu este roza in totalitate, am discutat acest lucru pe alte topicuri si daca te intereseaza uita-te acolo. remarc ca " simti enorm si vezi monstruos"...

Nu-mi place sa vorbesti de rau de tara mea si sa-i jignesti locuitorii. Poate ca politicienii si VIP-urile romanesti nu au repere morale dar nu cred ca e corect sa generalizezi la toata societatea. Prin ceea ce ai scris eu cred ca mananci rahat cu polonicul si mai esti si mandru de treaba asta.[/quote]

din nou nivelul tau de gandire este cel de mahala si spune si despre carente serioase in educatia ta pt. ca atunci cand nu mai ai argumente cerebrale folosesti invective si tragi concluzii neavenite. nu eram mandru de nimic in cele spuse si nu sunt mandru ca sunt compatriot cu tine. dovada ca nu sunt repere morale in Romania esti chiar tu dom' Vasile limba-spurcata.

Romania nu e numai tara ta ci si a mea si nu ai tu monopolul patriotismului. in plus eu nu am generalizat nimic, prezenta unui fenomen intr-o societate ( cum e lipsa de repere morale si respingerea reputatiei altora numai pentru ca tu nu ai una sau pt. ca in societatea romaneasca putine personaje sau organizatii proeminente au una buna) nu inseamna ca este si generalizabil. concluzia ca am generalizat ceva iti apartine si este din nou fortata si falsa.

cu aceasta am incheiat discutia cu matale, cred ca deja ti-am acordat prea multa atentie si nu cred ca se merita.

scuzati pentru off-topic, dar trebuie sa raspund aberatiilor.
G e o r g e
vasile are avertisment pentru nerespectarea regulamentului.

se ataca idei nu persoane :evil:
Vasile26083
Intr-adevar merit acest avertisment.
Dar ar merita si Marius-Iulian unul pt ca mananca rahat in public, un avertisment pt indecenta.
Si el m-a atacat pe mine. Sau el e tratat cu alta moneda pt ca se afla in SUA iar eu in Romania?
G e o r g e
si ai mai luat inca un avertisment pt faza "mananca ... "

:evil:

marius iulian si-a luat si el partea lui de avertismente de-a lungul timpului si a fost la limita banului de cateva ori .

vasile la urmatorul avertisment ai ban 3 zile.
Nazareno Gabrielli
Parca suntem la gradinita. educatoarea spune sa tacem, dar unul mai deschide gura si isi ia un indicator pe ceafa. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

M-a amuzat teribil polemica asta si interventia (necesara ce-i drept) a moderatorilor. scuze ptr. off-topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.