Help - Search - Members - Calendar
Full Version: golf5 tdi 2.0
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
floareflorin
Buna ziua
am si eu un golf 5 si mi s-a aprins in bord un led becul aprins se afla mai jos. cineva mi-a zis sa continui sa merg cu ea ca este turbina infundata si daca nu se desfunda sa merg sa mi-o desfunde. mentionez ca am mai avut aceasta probleama cu turbina exact acelasi bec.
dar acum cand am mers cu ea s-a auzit un zgomot si a inceput sa scoata fum. eu am oprit motorul si am tracatat-o pana acasa. Acasa am constatat ca nu mai are ulei( eu verificasem uleiu cu doua zile ianinte). are cineva idee ce paoite fi? va multumesc

in computerul de bord scria emision workshop iar lapa era tot timpul aprinsa(nu clipea)din imagine era aprins becul galben nu bateria
James Kilowatt
Ala e becul de engine check... poate fi orice, de la un senzor mai mult sau mai putin inutil aiurit, pana la o problema grava.

Zgomot + fum + ulei ioc iarasi suna dubios, pot fi mai multe, inclusiv piston spart (sau biela rupta, efectul e fix acelasi) in cazul cel mai rau.
DORU
Daca ai pierdut uleiul motor, sansele sa fie cel putin o biela indoita sunt f mari... Pregateste-ti 10-20 milioane pt reparatii.

Oare de ce-mi racesc gura aiurea cand tot spun:
- puneti ulei de calitate si corespunzator normei VW si indicele potrivit
- faceti reviziile la maxim 11.000 km ?

Iti doresc sa inveti lectia asta cu costuri cat mai mici. Daca nu ai un service agreat si esti din Bucuresti, iti pot recomanda unul. Insa musai trebuie desfacut motorul si vazut efectele...
Seri
Motorul in sine nu cred ca are nimic, mai degraba turbina, ca asta ii mica si sensibila.
Se poate sa se fi rupt turbina din lagare sau sa fi crapat carcasa, iar uleiul s-a pierdut pe acolo. Pe exterior se vad urme de ulei? Uita-te sub masina, pe scut si evacuare. Desfa furtunul de admisie dintre turbina si intercooler sau intercooler si motor, ar trebui sa fie murdar de ulei daca a cedat turbina.
Insa asa cum a zis Doru, nu o sa fie ieftin. confused.gif
floareflorin
sunt convins ca nu o sa fie ieftin sub masina nu se vad urme de ulei banuiesc ca nu e baia daca era baia de ulei trebuia sa se vada sctul spart pe ptuin dar nu e baia sigur si uleiul a fost pus intotdeauna la timp si de cea mai buan calitate l-am schimbat acum 5000 km si pusesem castrol 5w-40 slx parca oricum era foarte bun
floareflorin
legat la ce a zis doru sunt din constanta oricum daca stie cineva un service mai bun poate sa spuna multumesc acum ma pregatesc sa ma bag sub ea bine sa vad exact
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.