Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Usa de garaj
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > De-ale casei
RUE
Salut,

sunt in cautarea unei usi de garaj. am observat ca sunt rulou sau dintr-o bucata rabatabila in sus.
la Dedeman e o oferta speciala (de fapt mai multe) si la 1050 lei este o usa.
Sincer, nu am masurile exacte ale intrarii in garaj dar sunt in cautare. ma gandesc ca sunt in standard. ideea e ca nu o sa am bani multi de dat dar vreua sa securizez garajul.

http://www.dedeman.ro/ro/usi-garaj-novum-2480x1990-alba.html
mike.omega
Exista mai multe tipuri de usi de garaj, depinde de buget si nevoi.

Usile de garaj se impart in: cu izolatie din spuma si fara, dintr-o singura bucata sau mai multe, actionate manual sau mecanizat.

Regula generala e ca usile de garaj sunt scumpe daca iti trebuie o dimensiune atipica pentru producatori.

Noi avem usi la garaj cu izolatie termica, formate din 5-6 panouri, actionate de un motor electric. Produse undeva prin Polonia, fiabilitate maxima, in sensu ca de 5-6 ani nu s-a stricat nimic biggrin.gif Sistem de incuiere si descuiere din interior/exterior.


Foarte important! Montajul trebuie sa se faca in asa fel incat usa sa se inchida ermetic!!! La noi nu se mai inchid ermetic ca am mai turnat o sapa biggrin.gif Am rezolvat-o cu niste polistiren dar doar partial...

Am sa atasez cateva fotografii.

Cea de la Dedeman este o usa simpla, cu actionare manuala. Dezavantajul din pct-ul meu de vedere este ca o usa ocupa mult spatiu atunci cand se misca. Plus ca atunci cand ploua afara e numai bine sa apesi pe buton si sa se deschida singura.
DORU
Mai important decat usa este provenienta motorului ... wink.gif
mike.omega
Motorul e simplu, invarte o roata dintata pe o cremaliera (sper sa ma exprim corect). Sistemul se unge anual.

Evident, acum au aparut motoare sofisticate, super silentioase si super rapide insa nu cred ca e cazul aici.
RUE
manolly 2600 lei fara automatizare cu izolatie. au fost prompti...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.