Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce-i aia MUSCLE CAR?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
bolcu29499
am auzit de multe ori de termenul asta, stiu ca se asociaza unei perioade de glorie a automobilelor americane din anii '75, da' nu am aflat mai multe, spre exemplu care ar fi masinile care se incadreaza in categoria asta (in afara de FORD MUSTANG si AC COBRA); pentru cei care stiu cite ceva, as fi interesat sa aflu; multumesc !
Echo
Pai chiar Mustangu si cobra nu's muscle cars. Gloria lor este intre 1964 cu GTO-ul de la Pontiac si se termina prin 73-74 cu criza petrolului. Definitia stricta o gasesti pe musclecarclub.com
G e o r g e
un muscle car e un V8 american de 5.7 l minim :roll:
mike.omega
Geogre uitasi de propulsie :bounce:
f1anatic
Muscle car sint masini din anii 60-70 pina in criza petrolului, cu motoare mari de 400 ci (cubic inches) - nu-s citzi 5 kile jumate + ar veni.

Cert este ca nu mai exista muscle car acum...cu toate ca Mustang, GT 40, Corvette, Camaro si Chrysler Viper toate au motoare de 5 kile. (Nu chiar...1996-2004 Mustang au motoare de 4.7 L V8)

Camaro, Corvette, Chevrelot Impala (police 1992-1998) si nu mai stiu ce Cadillac au avut motorizari de 5.7 L V8. Camaro nu se mai face (imi placea mai mult decit Corvette) Impala a fost reproiectata de este acum alta masina, mai mica si cu motoare v-6 iar Pontiac GTO este o creatzie noua bazata pe Holden Commodore (AUS) cu motorizare Corvette. Nu stiu ce model Cadillac...roadster bazat pe STS/CTS are acelasi motor ca Corvette. Astea-s modelele 2005.

Ford a pus o bucata de vreme motoare de 5 L v8 pe Mustang si pe Police Crown Victoria dar mai recent motoarele au slabit la 4.7 L: V-8. Nu stiu ce motorizare are noul Mustang...dar parca noul GT40 are 6 L V8.

Nu m-au impresionat niciodata motoarele MARI. Pt mine un V-8 ideal este in jur de 3 kile jumate...gen Yamaha (Ford) 3.4L V8 de pe Taurus SHO sau 3.6 L V8 de pe Ferrari 360 Modena. La o adica chiar si V-8 uri de 3 L ar fi interesante...insa nu mai face nimeni decit Ferrari V8-uri micutze.
bolcu29499
multumesc mult pentru explicatii; aveam putin alte idei despre muscle cars, dar se pare ca nu erau tocmai corecte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.