Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre ceasuri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
mircanu
QUOTE (klm @ Mar 5 2012, 03:33 PM) *
Cu discutia legata de imagine intram pe un teren extrem de minat.
Dau doar exemplul ceasurilor: un om atent la imaginea pe care o transmite (daca tot ati intrat in zona banilor multi, adaugam si criteriul acesta) nu va alege niciodata Seiko Ananta (frumos, bun, scump, tot ce vrei) ci Omega sau orice alta marca elvetiana in acelasi interval de pret sau chiar mai ieftin.
Aceeasi persoana va alege - din toate marcile enumerate mai sus - Land/Range Rover sau G; altceva nu exista pentru el daca vrea sa aiba cu cine merge la vanatoare de mistreti.
Iar in afara cazului in care unii dintre noi voi avem aveti indecent de multi bani, cred ca parerile noastre cele pertinente ar fi desprinse din filme, carti si povestirile cu printi.


hmmm. ceasurile sunt una dintre pasiunile mele, astfel ca nu pot sa ma abtin sa nu raspund. (iertare titi)
un cunoscator cu multi bani alege un turbuillion. acelasi cunoscator stie insa ca un banal Casio este la fel de exact ca si un turbuillion si pe deasupra nu trebuie sa-l miste/intoarca, ptr ca e pe baterie. diferenta este ca aceeasi performata este dobandita mecanic si pretul.

ca si la masini, la ceasuri mai depinde si ce model alegi de la marca respectiva. ptr ca unele modele au in-house movements si altele sunt ETA. sau mecanisme ETA modificate. adica o marca de masina cu motor cumparat, dezvoltat de un alt producator. (ETA este swatch group, cel mai mare producator de mecanisme din lume). astfel ca tu cumperi o marca de renume, dai 3000-5000 de euro pe un ceas care are un mecanism de 300 de dolari inauntru.

un necunoscator in ale ceasurilor alege un Rolex. un cunoscator alege un Patek Phillipe, Vacheron Constantin, Audemas Piguet, Zenith etc etc.
acelasi cunoscator mai stie ca seiko kinetic este o minune a tehnicii. dar nu are aceeasi imagine ca si un ceas elvetian.

totusi, sunt oameni care se pricep si isi iau rolex, pentru ca le place un model anume. astfel ca si la ceasuri, ca si la masini, totul este relativ.
James Kilowatt
@Titi
Deci pana la urma, care au mai ramas in competitie?

QUOTE (HalbaSus @ Mar 5 2012, 01:30 PM) *
2. Cei pasionati de masini care impart oamenii in vreo 10 categorii (si o groaza de subcategorii) in functie de masina detinuta.



Zi-i mai bine masina "visata", nu detinuta smile.gif De exemplu mie nu-mi plac masinile mari, desi din semnatura nu s-ar zice biggrin.gif

Exemplul cu ceasurile e unul bun, intrucat ceasurile au devenit accesorii de moda intr-o masura mai mare decat masinile.

Ai un ceas radiocontrolat (sa zicem casio cu waveceptor) care costa 200€ si care dpdv al preciziei e perfect, nu exista in lumea asta un ceas de mana mai precis. Asta isi indeplineste functia de ceas la maxim.

Ai un Seiko automatic si cu metoda aia de economie de energie care costa de 15 ori mai mult. E mult mai sofisticat decat casio-ul de mai sus, fara insa sa fie mai precis. Insa macar chiar e mai sofisticat.

Si ai un ceas cu o tehnologie si o precizie oarecare, insa care are pe el eticheta unui fabricant de parfumuri sau de posete, care costa intre 10 si 100 ori mai mult decat seiko-ul de mai sus. Nu-s nici mai sofisticate, nici mai precise, insa sunt mult mai scumpe. Si se vand si alea, au clientii lor, ca daca nu s-ar vinde n-ar mai fi pline buticurile din Paris de ele. Nu cred ca au alt rol decat de a impresiona, insa nu cred ca ar merge cu cineva care chiar se pricepe.

La fel e si cu smartphoanele, exista si aici unele care nu au alt rol decat pentru imagine. Unii sunt pasionati de sandvisuri cu inghetata, altii de efectul pe care il au cand il scot si il pun pe masa la cofetarie.
HalbaSus
Nici pe mine nu ma reprezinta nici mertzanul alb si nici A3-ul rosu, dar asta nu ma impiedica sa fac aprecieri despre caracterul unei persoane bazandu-ma pe ce masina conduce biggrin.gif

Cu ceasurile e mai complicat, eu am un G-shock radio controlat, rezistent la orice intemperie si mai precis decat orice ceas elvetian (ma rog, mai exista parca seiko-uri radio controlate, dar acum ma refeream la cele mecanice/automate). Doar ca ceasurile au evoluat din "obiect util omului ca sa stie cat e ceasul" in obiecte pur decorative. Si recunosc ca si eu apreciez frumusetea unui mecanism miniatural. E o frumusete pe care o inteleg spre diferenta de o bijuterie unde nu inteleg smecheria intr-o bucata de metal pretios prelucrata care putea fi facuta relativ simplu si pe vremea lu' burebista. Doar ca nu imi plac suficient de mult incat sa imi merite sa fac tranzitia de la un ceas extrem de rezistent, precis si fiabil la unul care nu are nici una din aceste calitati insa e al naibii de interesant sa te uiti la mecanism biggrin.gif
AlexTM
QUOTE (mircanu @ Mar 5 2012, 01:54 PM) *
ceasurile sunt una dintre pasiunile mele,

... turbuillion ... turbuillion


Scuzati-mi offtopicul. Daca scriai doar odata ziceam ca ai gresit. Dar asa, de doua ori si din partea unui cunoscator, inseamna ca asa trebuie sa fie. Ma declar invins. Poti sa-mi spui ce e?
mircanu
QUOTE (AlexTM @ Mar 5 2012, 05:45 PM) *
QUOTE (mircanu @ Mar 5 2012, 01:54 PM) *
ceasurile sunt una dintre pasiunile mele,

... turbuillion ... turbuillion


Scuzati-mi offtopicul. Daca scriai doar odata ziceam ca ai gresit. Dar asa, de doua ori si din partea unui cunoscator, inseamna ca asa trebuie sa fie. Ma declar invins. Poti sa-mi spui ce e?


haha. de aia nu mai ploua-n Congo? ca am scris eu gresit toubillon?
am scris gresit ptr ca franceza nu e punctul meu forte, stiu cum se pronunta, insa nu e un cuvant pe care-l folosesc zilnic astfel ca l-am scris gresit.
important e ca stiu ce inseamna, nu ca l-am scris gresit.



AlexTM
Delicios, sa pic de pe scaun ... biggrin.gif nu gasesc un smiley potrivit

Postul tau suna cam asa:

"Cei care se pricep la masini, ca si mine, aleg bineinteles Ranj Rover. Ranj Rover sunt cele mai tari ... cum ... nu se scrie asa ... eh, bine ca esti tu destept, stiu cum se scrie Rengi Rover, nah, doar ca n-am fost atent, nah,
de-aia nu mai ploua in ... unde?"


Da stiu, sunt offtopic ... puteti sa stergeti, mi-a fost de ajuns biggrin.gif
klm
CITAT(mircanu @ Mar 5 2012, 01:54 PM) *
un cunoscator cu multi bani alege un turbuillion.

Ce marca elvetiana face tourbillon la 10k dolari (cat e un Ananta scump)?! Un Omega pleaca de la 80k euro (mi-a aratat cumnata-meu unul pozat in Viena); un Breguet - parintele tourbillon-ului - nici nu vreau sa ma gandesc cat poate costa, probabil peste 1-200k (iar Range Roverul se transforma in cel de 5L care nu mai are performante dinamice proaste); Casio nu ajunge la preturile alea.
Eu vorbeam mai sus de un DeVille (unul dintre modelele mele preferate de ceasuri): clasic, simplu si extraordinar; tu exagerezi putin cu unele dintre exemplele date de tine care au preturi apropiate de o masina buna (Patek si Vacheron) sau un sh bun (Piquet si Zenith ) smile.gif.
Daca te declari pasionat, stii bine ca un ceas nu are drept scop indicarea orei ci reprezinta una dintre putinele bijuterii permise unui barbat deci exactitatea atomica paleste in fata unui sunet frumos al mecanismului, a unei culori frumoase, a unei coroane desenate frumos, a unui material special... (la fel cum acceleratia 0-100, reprizele pe autostrada etc palesc in fata sentimentului oferit de un Range Rover wink.gif).
CITAT(mircanu @ Mar 5 2012, 01:54 PM) *
astfel ca tu cumperi o marca de renume, dai 3000-5000 de euro pe un ceas care are un mecanism de 300 de dolari inauntru.

TAG Heuer este printre cei care fac asta, Omega (tot parte a grupului Swatch) are propriile mecanisme.
CITAT(HalbaSus @ Mar 5 2012, 03:45 PM) *
Cu ceasurile e mai complicat, eu am un G-shock radio controlat

Orice ceas are scopul lui; daca lucrezi in constructii, cu praf, pe varful muntilor sau in canale, G-Shock este cea mai buna alegere; daca joci golf la acelasi club cu printul Albert, Nastase sau Buffet, s-ar putea sa te trezesti ca ti-a "expirat" abonamentul smile.gif.
mircanu
QUOTE (klm @ Mar 5 2012, 06:38 PM) *
QUOTE (mircanu @ Mar 5 2012, 01:54 PM) *
un cunoscator cu multi bani alege un turbuillion.

Ce marca elvetiana face tourbillon la 10k dolari (cat e un Ananta scump)?! Un Omega pleaca de la 80k euro (mi-a aratat cumnata-meu unul pozat in Viena); un Breguet - parintele tourbillon-ului - nici nu vreau sa ma gandesc cat poate costa, probabil peste 1-200k (iar Range Roverul se transforma in cel de 5L care nu mai are performante dinamice proaste); Casio nu ajunge la preturile alea.
Eu vorbeam mai sus de un DeVille (unul dintre modelele mele preferate de ceasuri): clasic, simplu si extraordinar; tu exagerezi putin cu unele dintre exemplele date de tine care au preturi apropiate de o masina buna (Patek si Vacheron) sau un sh bun (Piquet si Zenith ) smile.gif.
Daca te declari pasionat, stii bine ca un ceas nu are drept scop indicarea orei ci reprezinta una dintre putinele bijuterii permise unui barbat deci exactitatea atomica paleste in fata unui sunet frumos al mecanismului, a unei culori frumoase, a unei coroane desenate frumos, a unui material special... (la fel cum acceleratia 0-100, reprizele pe autostrada etc palesc in fata sentimentului oferit de un Range Rover wink.gif).
QUOTE (mircanu @ Mar 5 2012, 01:54 PM) *
astfel ca tu cumperi o marca de renume, dai 3000-5000 de euro pe un ceas care are un mecanism de 300 de dolari inauntru.

TAG Heuer este printre cei care fac asta, Omega (tot parte a grupului Swatch) are propriile mecanisme.
QUOTE (HalbaSus @ Mar 5 2012, 03:45 PM) *
Cu ceasurile e mai complicat, eu am un G-shock radio controlat



hai bre, las-o moarta. am idee despre ce vb.
turbioanele incep de la 20.000 de dolari in sus. da cautare pe net. nu ma refer la Omega si Breguet.
nu am zis ca e vreun turbion e la acealsi pret cu seiko.

Nu toate modele de Omega au in-house movement. de fapt, pana cu cativa ani in urma toate mecanismele lor erau ETA, ptr ca Omega e si ea parte din grupul Swatch, asa cum ai zis si matale.
cine e curios poate sa citeasca aici despre ce marci sunt parte din Swatch group. (sunt 20 de marci)
http://www.swatchgroup.com/en/brands_and_c...hes_and_jewelry

ETA e cel mai mare producator de mecanisme. astfel ca a dat anii la randul mecanisme ptr cine voia sa produca ceasuri: de ex Baume&Mercier, Mont Blanc, Panerai, IWC, Gucci, Sinn, Versace etc etc etc. Multi dau o groaza de bani pe un astfel de ceas gandindu-se ca cine stie ce minune de mecanism au in el. de fapt, mecanismul era ceva ieftin si f. simplu insa ei platesc ptr. imagine si marca.
e adevarat ca acum exista modele de IWC si Panerai cu in-house movement (sau partial in-house, mecanism ETA modificat de ei), insa asta s-a intamplat ptr ca ETA a declarat ca o sa opreasca furnizarea de mecanisme ptr marcile care nu sunt parte a grupului. in plus, cumparatorul a devenit din ce in ce mai informat si a invatat ce inseama in-house movement si care ceasuri isi pastreaza valoarea in timp si isi justifica pretul.

am mentionat marci precum AP, PP si VC care sunt scumpe, insa, astea nu se devalorizeaza. cumperi ceasu acum si daca ai grija de el, il dai in castig peste 20 de ani.
dupa parerea mea, asta inseamna sa fii cunoscator. sa stii care ceasuri care isi justifica pretul. altfel, arunci banii pe fereastra.


PS: nu mai raspund la provocari. ninja.gif
scuze titi. asta e ultimul meu posta despre ceasuri aici. foarte off-topic.
daca vreti facem topic separat despre ceasuri si vb pana ne plictisim acolo.
AlexTM
Deja s-au adunat de un topic de ceasuri, asa ca presupun ca putem sa aberam in continuare smile.gif
Ceasurile sunt bijuteriile barbatilor, nu are importanta daca nu arata ora exacta cu precizie astronomica, nu asta e scopul lor.
Chiar si etalarea in public si-a mai pierdut din greutate, acum cu aparitia nenumaratelor copii chinezesti ieftine care nu se pot deosebi de originale (la mana interlocutorului, nu la o analiza atenta). La fel ca perlele sau alte bijuterii unde cu greu poti sa deosebesti pe cele scumpe de imitatiile ieftine (vorbesc de "a deosebi" in cadrul unei discutii sau la un bal, o sindrofie, nu luat la mana si pipait atent)

Scopul lor e sa-l faca pe barbat sa se simta bine cand il poarta. Intrebam la un moment dat o vanzatoare care vindea un ML incrustat cu diamante: pai nu poti sa faci deosebirea intre diamante veritabile si imitatii, cum stiu altii ca eu am un ceas din acesta scump?"
Raspunsul a fost "Altii nu stiu, dar tu stii" smile.gif
AlexTM
Nu-si ia dom'le Range Rover, a deviat discutia.
klm
Mai abuzam putin de rabdarea lui Titi smile.gif.
mircanule, ti se pare ca am chef de harta? Nu, prietene, pur si simplu incerc sa nu amestec aspecte foarte diferite care clasifica atat ceasurile de care vorbim (mai ales ca te situezi - la fel ca mine - in tabara celor care apreciaza Range-ul si n-am niciun motiv sa te "discreditez" smile.gif) cat si masinile.

Cine are 20k de euro - bani de dat strict pe un ceas - cumpara un Portughez, un Rolex GMT Master, Zenith El Primero si altele; abia la 30-40k se gandeste la Breguet, Vacheron sau Patek (desi gasesti marcile astea si la 5k, si la 20k) iar un tourbillon (care-i besina de besina) ajunge sa coste muuult mai mult (asa cum ziceam, 80k Omega); insa cel cu 5-10k euro ce tre' sa ia Omega sau Casio, in afara cazului in care e o exceptie rara (foarte rara, extrem de rara, incredibil de rara - sau mai are deja 10 omegi), se va opri la prima.
Nu intervin in discutia privind mecanismele ETA - ai perfecta dreptate (nici nu amintesc de faptul ca Mont Blanc face pixuri, nu ceasuri, Panerai e un fel de Wenger mai scump - si mai urat - iar Gucci si Versace ar fi cazul sa se limiteze la chiloti) ci doar repet: ceasurile sunt niste bijuterii al caror scop nu este sa arate ora exacta (desi o fac) - ci sa stea ascunse sub maneca de la camasa (n-au voie sa o umfle, n-au voie sa o depaseasca, n-au voie sa incomodeze mana) pana la momentul oportun iar complicatiile sunt facute sa incante posesorul si nu pe cei care le observa.
Ironia e ca vorbeste despre vacheroane si patekuri un simplu posesor de... Tissot smile.gif.

Alex, cand vezi un Breguet la un Gigel care coboara dintr-un Ford poti fi aproape sigur ca e o chinezarie.
oz, de acord cu tine, de asta am spus la prima interventie ca s-a ajuns pe un teren extrem de alunecos smile.gif.
mircanu
klm
iti raspund aici ca sa nu-i mai poluam topicul lui titi.

asta zici tu:
Cine are 20k de euro - bani de dat strict pe un ceas - cumpara un Portughez, un Rolex GMT Master, Zenith El Primero si altele; abia la 30-40k se gandeste la Breguet, Vacheron sau Patek (desi gasesti marcile astea si la 5k, si la 20k) iar un tourbillon (care-i besina de besina) ajunge sa coste muuult mai mult (asa cum ziceam, 80k Omega); insa cel cu 5-10k euro ce tre' sa ia Omega sau Casio, in afara cazului in care e o exceptie rara (foarte rara, extrem de rara, incredibil de rara - sau mai are deja 10 omegi), se va opri la prima.
Nu intervin in discutia privind mecanismele ETA - ai perfecta dreptate (nici nu amintesc de faptul ca Mont Blanc face pixuri, nu ceasuri, Panerai e un fel de Wenger mai scump - si mai urat - iar Gucci si Versace ar fi cazul sa se limiteze la chiloti) ci doar repet: ceasurile sunt niste bijuterii al caror scop nu este sa arate ora exacta (desi o fac) - ci sa stea ascunse sub maneca de la camasa (n-au voie sa o umfle, n-au voie sa o depaseasca, n-au voie sa incomodeze mana) pana la momentul oportun iar complicatiile sunt facute sa incante posesorul si nu pe cei care le observa.
Ironia e ca vorbeste despre vacheroane si patekuri un simplu posesor de... Tissot .


asta e raspunsul meu:

nu prea stii preturile, astfel ca esti in eroare.
la 20.000 de euro iti iei Vacheron Constantin si Patek Philipe. nu orice model, insa iti iei.
deci nu se merita sa dai banii astia pe Rolex sau IWC, decat daca ti s-a pus pata pe un model anume.
Zenith se merita, este unul dintre producatorii seriosi de ceasuri.

Un Omega Seamaster costa de la 2.400 de euro in plus, depinde de versiune. deci nu e 5.000 dau 10.000 E decat daca iei vreunu de aur sau vreo vrajeala cu diamante pe ea.
sunt insa modele de Omega la 1.000 de euro, modele pe baterie. ptr aia care vor sa aiba Omega la mana si nu ii intereseaza mecanismul. Omega stie bine ca sunt unii pe care nu-i intereseaza mecanismul si cumpara ceasul ptr imagine asa ca pune un quartz inauntru care e f ieftin.
sunt modele de Omega, in special ptr dame, pline de diamante si de aur care costa enorm, insa, iar, inauntru este un banal mecanism pe baterie.
uite aici care:
http://www.omegawatches.com/ladies/constel.../12355246055011

Panerai nu este un Wenger mai scump. Panerai a facut multi anii la rand mecanisme de precizie ptr marina si armata italiana. pe urma au furnizat marinei egiptene ceasuri ptr scafandri. au facut multe inovatii si ceasurile lor sunt extrem de bine facute.
au devenit intre timp un obiect de moda, ptr ca au fost la moda ceasurile mari insa cine stie isotoria lor le apreciaza altfel.
solmar
O obervatie, daca tot vorbim de ceasuri. Preturile de catalog si de achizitie difera extrem de mult. Probabil ca achizitia se face la 60% din pretul de catalog. Credeti ca aia care au nameti de bani, i-au facut doar ca sa-i cheltuie repede pe orice obiect stralucitor, cu ochii inchisi si fara sa negocieze in prealabil!?
mircanu
QUOTE (solmar @ Mar 5 2012, 09:53 PM) *
O obervatie, daca tot vorbim de ceasuri. Preturile de catalog si de achizitie difera extrem de mult. Probabil ca achizitia se face la 60% din pretul de catalog. Credeti ca aia care au nameti de bani, i-au facut doar ca sa-i cheltuie repede pe orice obiect stralucitor, cu ochii inchisi si fara sa negocieze in prealabil!?


depinde. sunt unii bogati care doar vor un ceas scump. astia isi iau de obicei un rolex de aur. si sunt altii mai informati care prefera un Piaget sau un Zenith care nu costa neaparat mai mult.

nu am nimic impotriva rolexurilor, nu ma intelegeti gresit. sunt ceasuri bune, insa de larg consum. sunt cumparate din reflex de catre cei cu bani.
former_ozz
VC e un ceas de babalici. Trebuie sa fii bogat si sa ai 50+ ani ca sa porti asa ceva. Prefer IWC oricind.
Rolex e ceas de chinezi. Cele mai mari vinzari le fac in asia. Rolex e Q7 alb cu spinnere al ceasurilor, e un ceas de manelisti, de imagine, recunoscut de tot fraierul. Pacat, pentru ca fac si ceasuri dragute pe care le-as purta.
Multe din ceasurile scumpe sint ceasuri de costum. Daca nu porti costum des nu prea are sens.
Panerai-ul de azi nu are nimic de-a face cu paneraiul din traditie asa cum A. Lange & Söhne nu e ce era. Mie imi plac amindoua. Iaca de caltit ohiul:

http://www.alange-soehne.com/cms/en/manufa...ecorations.html


Si nu, nu prea exista ceas care se apreciaza. Gasesti oricind un ceas la SH mai ieftin ca nou. Sint exceptii cu editii foarte limitate pe care nu ni le permitem in primul rind si nici nu avem sanse sa ajungem la ele.
klm
mircanule, noi avem o viziune foarte diferita asupra acestui subiect.

Ok, am si spus ca poti lua un Patek cu 10-15k euro (sotul unei colege are un Vacheron - pe care sunt a dracului de curios sa-l vad - si care, parca, n-ar fi costat mai mult de 5k) insa, asa cum Breguet este faimos pentru tourbillon, Patek este faimos pentru calendare iar un astfel de ceas ajunge sa fie extrem de scump.

Un alt punct in care trebuie sa nuantam discutia priveste conceptele de "iti permiti" si "poti cumpara".
Nu stiu ce masina conduci insa iau exemplul lui Halba: in locul merțului alb dă manelist ce a costat 35.000 euro isi lua un ceas destul de scump; daca ar fi sa ii evaluezi casa, cred ca poate cumpara un Harry Winston Opus XI. La intrebarea daca si le permite doar el poate raspunde, eu ma opresc la a aprecia ca Patek sau A. Lange & Sohne (de care mi-a amintit ozz si care e printre putinele marci non-swiss made care merita cumparata) se "asorteaza" cu RR, casa la munte, la mare si cateva conturi generoase.

Coborand din sferele foarte inalte ale cronografelor, ne indreptam spre marci si modele considerate scumpe dar la care pot ajunge destul de usor cei mai rasariti dintre muritori, marci ca Omega, Rolex, Zenith, Longines (unde ar fi normal sa intre si modele mai ieftine de care vorbeai ale marcilor de prestigiu). Aici l-as incadra pe Halba ([x]Mercedes alb; [x]tricou de manelist; [ ]Rolex...). Eu nu inteleg de ce G-sock, nu inteleg de ce Casio (repet: alea japo sunt mai mult decat ok... ca hobby, ca jucarii, ca tehnologie) si de ce nu un ceas! Poate ca Halba are dreptate, nu contest, spun doar ca eu nu inteleg.
Rolex este una dintre marcile care sta foarte bine la inovatii (am vazut pe undeva o lista, incepand cu primii ani ai sec trecut, unde Omega, Rolex si Zenith, parca, sau Longines ocupa primele 3 pozitii) deci, desi mie nu-mi plac ceasurile lor, il consider un producator serios (ozz, unii locuitori ai SUA se refera la Rolex asa cum o fac romanii cand vorbesc de BMW; asta nu inseamna ca acesta este Q7 al ceasurilor ci ca acesti locuitori au o perceptie data de societatea in care traiesc; eu i-as spune perceptie gresita pentru ca in privinta ceasurilor - sau, mai bine zis, a artelor si a bunului gust - SUA, cu mult prea putine exceptii notabile, nu-si gaseste locul prin topuri).

Si mai coboram putin spre modele populare (volksvaginuri si toiote) care's multe, marunte si pentru toate gusturile: de la grupul Swatch (Tissot, Certina, Mido), TAG Heur, Atlantic, Fossil, Casio, Citizen si multe multe altele.

Sub astea sunt - precum burakuminii japonezi - chestiile/ceasurile care indica ora: Panerai, Wenger, Hanowa, Swatch (ceasurile nu compania), Q&Q; chiciurile: Gucci, Versace, toate căBIPcaturile cu șvaroavsche pe montura; chestiile urate: Breil, Diesel, Sector etc.

Dar mai multe despre toate in alta zi.

PS:
Halba, sper ca dupa atata timp stii bine ca ma refer la tine cu toata consideratia iar micile glume pe seama merțului tau le facem din prietenie smile.gif!
mircanu, eu sper ca atat eu sau tu cat si altii mai priceputi ca mine care vor dori sa se alature discutiei sa fim cat mai putin in eroare, iar daca fac greseala sa sustin alte aspecte decat cele reale, atrage-mi atentia, prietene, si le corectam impreuna smile.gif.
mircanu
VC nu e ceas de babalici. face ceasuri clasice/elegante. si mai toate ceasurile lor se apreciaza in timp (dar in principal editiile limitate). trebuie doar sa le tii intr-o conditie imaculata. regula de aur atunci cand colectionezi.

perceptia fiecaruie e diferita. eu nu asociez masini cu categorii profesionale. mie nu mi se pare un mercedes alb masina de manelist. din contra, mi se pare eleganta si f frumasa, si nu ma intereseaza daca manelistul x are una la fel.

si chestia cu ce-ti permiti sa cumperi e relativa. daca esti pasionat tare de ceasuri si strangi 10 ani bani sa-ti cumperi un rolex sau un PP, asta nu inseamna ca esti putred de bogat sa ti-l permiti in mod normal.

si daca tot vb de marci bune JLC este alt producator serios care a furnizat mecanisme si la altii.

acum tre sa vina si momentul adevarului.
ce ceasuri purtati/aveti?




former_ozz
Mircanu, te provoc sa-mi arati ceasul ala care s-a apreciat in timp (dincolo de aprecierea aurului ca pretul a crescut sau inflatie, si evident fara editii de 8 ceasuri).
Investitia in ceasuri nu e o investitie, e o pierdere de bani. VC s egasesc in magazine cite vrei de noi, de ce s-ar aprecia?
Genul ala de eleganta/calsic e batrinesc, fac si altii ceasuri clasice care nu arata in felul ala.

QUOTE
(ozz, unii locuitori ai SUA se refera la Rolex asa cum o fac romanii cand vorbesc de BMW; asta nu inseamna ca acesta este Q7 al ceasurilor ci ca acesti locuitori au o perceptie data de societatea in care traiesc; eu i-as spune perceptie gresita pentru ca in privinta ceasurilor - sau, mai bine zis, a artelor si a bunului gust - SUA, cu mult prea putine exceptii notabile, nu-si gaseste locul prin topuri).


Perceptia e internationala, inlusiv prin china, n-are treaba cu USA. Rolex e o creatie de marketing, fac serii mari in fabrici automatizate. O parte din ceasurile lor arata absolut oribil. N-are nici o legatura cu marca in sine, rolex face niste modele oribile pe care nu le poate purta decit un manelist si niste modele foarte vizibile sa le inteleaga chinezu.
Iar in domeniul artei moderne, arhitecturii etc USA e foarte bine reprezentata.

QUOTE
Panerai, Wenger, Hanowa, Swatch (ceasurile nu compania), Q&Q; chiciurile: Gucci, Versace, toate căBIPcaturile cu șvaroavsche pe montura; chestiile urate: Breil, Diesel, Sector etc.


Cum ai amestecat tu ceasuri de >10k cu d-alea de 150$ imi scapa. Probabil de la gusturile alea europene ti se trage smile.gif.


De Cartier ce ziceti?
Da de Bell & Ross?
Hamilton?
Breitling?
Nomos?
Hublot?

Cu brandurile astea eu am senzatii asa si asa de aia vreau sa mai aflu pareri smile.gif.

QUOTE
ce ceasuri purtati/aveti?


You first.
HalbaSus
@klm, stai linistit ca nu m-am suparat, dar daca tot ai adus problema cu checklistul sa ma justific de ce am casio g-shock. Asa cum cred ca nimeni nu mai contesta ceasurile si-au depasit rolul initial de instrument care arata cat e ceasul si au devenit veritabile bijuterii masculine, acceptate social si care au rolul de a "imbunatati" imaginea posesorului. Acum, eu sunt genul de om care port barba nu pentru ca o ard la modul rebel ci pentru ca mi-e lene sa ma barbieresc, nu tin minte sa fi dat mai mult de 100 euro pe nici un obiect vestimentar (in general port haine de birou, genul plictisitor adoptat de functionarii publici: pantaloni de stofa, camasa, vesta), spal masina de 4 ori pe an, si consider ca pantofii trebuie schimbati cand deja exista semne ca incep sa se gaureasca. Consider ca in conditiile astea un rolex (sau ce alte marci ai mai recomandat pentru posesorii de mertzuri albe) s-ar potrivi ca nuca in perete. Adica prima data ar trebui sa imi iau niste haine ceva mai scumpe, sa-mi rad naibii barba, sa imi iau pantofi lacuiti in care sa-mi pot verifica freza perfecta, sa imi spal masina si abia dupa aia ar veni ceasul scump pentru a desavarsi imaginea.

Pe langa asta eu chiar ma uit la ceas ca sa aflu cat e ceasul (deja mi-a intrat in reflex)... In conditiile astea vreau ceva exact (care sa nu depinda de cat de mult imi misc eu mana), usor de citit (pe mine ma enerveaza cand ma uit la un ceas analogic si nu pot sa-mi dau seama daca e 11:46 sau 11:47... e frustrant, eu vreau sa stiu exact, nu stiu la ce ma ajuta insa pentru mine e important) si care sa il pot citi si in miez de noapte daca ma trezesc (am senzatia ca led-urile nu sunt inca parte din dotarea standard a ceasurilor scumpe biggrin.gif). In plus, mai trebuie sa fie rezistent... inainte de acest G-shock am mai avut un casio edifice la care am reusit sa ii sparg de doua ori cadranul, ma indoiesc ca un rolex e la fel de rezistent ca un g-shock. Deci pentru mine asta e ceasul perfect. Poate nu e cel mai frumos, cel mai elegant, nu are pedigree insa ca si ceas e net superior oricarui ceas elvetian.
mircanu

@former ozz
preturile la VC, PP cresc constant chiar daca modelul ramane acelasi.
astfel ca tu daca gasesti un model PP Nautilus care are 10 ani (intr-o stare de 90%) o sa fie aproape de pretul unuia nou acum. insa ala cand a dat bani pe el cu ani in urma a dat mai putin decat e pretul de achizitie. astfel ca va castiga, sau cel putin isi va pastra banii.

ti-am dat exemplu unui model banal insa banii se fac cu seriile limitate. exista serii limitate de 10 ceasuri, care au preturi exorbitante, dar exista si serii limitate de 100-1500 de piese. cu astea faci un profit garantat, ptr ca vor fi cautate de de colectionari in timp. sa nu te gandesti ca te vei imbogati peste noapte, insa. tre sa astepti, ca modelul sa se epuizeze si sa pastrezi ceasul f bine.

iti dau exemplul modelului VC American 1921. prima editia a fost de 12 ceasuri. (a costat atunci 235dolari. dupa razboi cand piata s-a apreciat a ajuns la peste 10.000$. acum daca iese vreunu la o licitatie se vinde cu 60-80.000$).
ultima editie a acestui model a fost in 2008 si au fost scoase 64 de piese. am vazut si eu unul, costa 18.000 Euro la buticul lor din Dubai. daca as fi avut bani l-as fi luat ptr ca in 10 ani il dadeam cu 50% in plus, garantat. faci bani, insa tre sa stii ce sa cumperi si sa le pastrezi f bine. sa le faci service-ul la timp si la reprezentanta. sa ai documente.

nota bene: nu am amestecat eu ceasurile alea sumpe cu alea ieftine. cred ca, kml a postat ceva. m-ai citat pe mine.

Eu am opt ceasuri. doua dintre ele sunt casio. eu nu sunt fan G-shok. imi place mai mult seria Pro-trek.











klm
CITAT(former_ozz @ Mar 6 2012, 02:53 AM) *
Perceptia e internationala, inlusiv prin china, n-are treaba cu USA. Rolex e o creatie de marketing, fac serii mari in fabrici automatizate. O parte din ceasurile lor arata absolut oribil.
[...]
Iar in domeniul artei moderne, arhitecturii etc USA e foarte bine reprezentata.

Ma vad nevoit sa te contrazic; perceptia de care vorbesti si-a avut radacinile in SUA si, pentru ca aceasta tara se considera buricul pamantului, are si pretentia - absurda - de a fi formator de imagine in orice domeniu insa cand vine vorba de bun gust, stil, cultura, gourmet se situeaza, asa cum spuneam, in afara oricaror statistici; asta e, americanii se pricep mai bine la alte aspecte (despre arhitectura nu comentez pentru ca 1. nu m-a interesat subiectul ca sa vin cu argumente, 2. tine de gusturi ori as fi rpea subiectiv pentru ca mie imi plac orasele cu istorie gen Sibiu, Brasov etc) si mai putin la stil.
Am spus ca mie nu-mi plac modelele Rolex insa nu pot sa nu le apreciez ca fiind de valoare.
CITAT(former_ozz @ Mar 6 2012, 02:53 AM) *
Cum ai amestecat tu ceasuri de >10k cu d-alea de 150$ imi scapa. Probabil de la gusturile alea europene ti se trage smile.gif.

Pretul nu spune totul.
Sa vedem: cele militare (Hanowa, Wenger, Panerai) pentru mine nu sunt cronografe, sunt ceasuri deci mi-e indiferent ca vorbim de un Panerai ce costa 4k e sau un Wenger de 200 e.
Versace, Gucci fac toale, ok toale frumoase insa, asa cum n-as purta o pereche de chiloti la incheietura, n-as purta niciun Versace de 20k parai plin de cristale si diamante violet; de aia nu ma intereseaza nici ce mecanisme au (pot fi si certificate COSC ca tot nu mi-ar pasa).
Q&Q sunt ceasuri corecte: costa 10-20 de lei, le pui la mana si, dupa 2-3 ani cand se consuma bateria, nu-ti pare rau ca le arunci. Am mai mult respect pentru aceasta marca decat pentru pentru cele de mai sus, dar asta nu inseamna ca valoareaza ceva.
Breil, Diesel si Sector sunt ceasuri foarte mari care mi se par aproape dizgratioase; altora le pot placea (sau au mainile mai groase si li se potriveste un ceas mai mare) insa pentru mine ce depaseste 40-42 mm iese din preferinte.
CITAT(former_ozz @ Mar 6 2012, 02:53 AM) *
De Cartier ce ziceti? - sunt ok insa nu genul meu; daca as vrea un ceas de forma aia as prefera oricand Jaeger LeCoultre Reverso.
Da de Bell & Ross? - nu e ok
Hamilton? Nomos? - eu unul n-am o parere, nici nu am de gand sa-mi fac
Breitling? Hublot? - da; pentru mine fac parte din categoria Rolex; Breitling are un model facut in colaborare cu Bentley - ceea ce spune tot - iar Hublot are inclusiv un ceas dedicat lui Ilie Nastase - e un fel de sport elegant, foarte ok insa nu stilul meu

CITAT
ce ceasuri purtati/aveti?

asta iar primii 5 mii de e disponibili pentru nebunii se vor duce la Geneva pe:

CITAT(HalbaSus @ Mar 6 2012, 08:18 AM) *
sa ma justific de ce am casio g-shock.
[...]
Adica prima data ar trebui sa imi iau niste haine ceva mai scumpe, sa-mi rad naibii barba, sa imi iau pantofi lacuiti in care sa-mi pot verifica freza perfecta, sa imi spal masina si abia dupa aia ar veni ceasul scump pentru a desavarsi imaginea.

In primul rand, nu ai de ce sa te justifici smile.gif!
In al doilea rand, sincere felicitari, te porti exact cum e normal s-o faci (si cum am dat de inteles in interventiile mele anterioare): un ceas este doar o parte dintr-un ansamblu de accesorii, o parte dintr-o imagine, dintr-o perceptie promovata (voit sau mai putin voit). Faptul ca nu intelegeam eu de ce o faci nu inseamna ca tu nu procedezi corect, din contra smile.gif!
AlexTM
klm-ule, e intr-adevar ciudata lista ta in care intra de la Q&Q la Sector smile.gif

Deja cand spui "urate" devine subiectiva. Tu le-ai pus acolo pe cele ieftine + pe cele care nu-ti plac. Cu unele pot fi de acord (Versace & co sunt kitsch) ... insa cu altele nu, cum ar fi Sector si Breil.

Again, asta e parere subiectiva. Vorbim de ce ne place, asta difera de la om la om. Ca si cu Range Roveru...

Mircanu, ai fost foarte sumar in descrierea listei de proprietati. Nu ne prezinti lista exhaustiva? (chiar sunt curios, la modul serios)
James Kilowatt
Eu am doua ceasuri functionale: Un noname cu valoare sentimentala (primit de la o firma unde am lucrat, la terminarea perioadei de proba) si un casio waveceptor de vreo 200€.
Eu am tendinta de a le strica intr-un ritm halucinant, nu ma jenez sa repar scuterul sau sa tai lemne cu ceasul la mana. Am reusit sa stric multe ceasuri dupa care acum imi pare rau, si nu datorita faptului ca ar fi avut cine stie ce valoare pe piata.

Si mie imi plac ceasurile, insa nu ca bijuterie, intrucat personal nu agreez bijuteriile la barbati. Insa dintre toate, ceasurile mi se par acceptabile, adica chiar daca eu personal nu as purta un ceas pe post de bijuterie nu ma deranjeaza sa o faca ceilalti. Nici nu ma impresioneaza, insa nici nu consider neaparat ghei un barbat cu un ceas bengos decat daca si ceasul e ghei biggrin.gif

Apreciez ingeniozitatea unui Seiko automatic, as fi capabil sa dau cateva k€ pe un ceas care are un reactor nuclear incorporat, insa ideea de a cumpara un ceas din aur sau unul cu numele unui fabricant de posete pe el ma depaseste. L-as cumpara doar daca e singurul model cu reactor incorporat iar aurul cu diamante s-ar dovedi singurul material capabil sa opreasca neutronii din el biggrin.gif
mircanu

Wenger si Panerai nu au nimic in comun. wenger e un ceas de duzina, se fac milioane pe an. (insa frumoase, mie imi plac).
Panerai face cateva mii pe model. folosesc mecanisme Valjoux modificate sau full in-house movements (de vreo 3 ani). sunt extrem de bine facute si isi mentin valoarea. Panerai nu are nici un ceas pe quartz, cum, din pacate, alte marci prestigioase au. (Omega, PP, VC). Panerai nu a cazut in pacatul impopotanarii ceasurilor cu diamante.

eu am lasat-o moale cu ceasurile acum, nu mai cumpar deloc. mai citesc ce mai apare si sunt cat de cat informat insa mai putin ca in trecut cand stiam preturile pietei si tot ce aparea.

Ceasul care sta la mana mea 80% din timp este un Omega Seamaster Planet Ocean.




klm
CITAT(AlexTM @ Mar 6 2012, 11:32 AM) *
Deja cand spui "urate" devine subiectiva. Tu le-ai pus acolo pe cele ieftine + pe cele care nu-ti plac. Cu unele pot fi de acord (Versace & co sunt kitsch) ... insa cu altele nu, cum ar fi Sector si Breil.

Again, asta e parere subiectiva.

Pai sigur ca parerile despre ceasuri - ca accesorii vestimentare - sunt subiective... Mana mea este cea a unui om care lucreaza cu hartii si care considera munca fizica asidua caratul unui dulap pana la etajul 1; nu am incheieturi pentru ceasuri de +45 mm.
CITAT(mircanu @ Mar 6 2012, 12:09 PM) *
Wenger si Panerai nu au nimic in comun.

Asa cum spuneam, ceasurile military nu ma atrag (si nu le consider demne de apreciat), indiferent de pret.
CITAT(mircanu @ Mar 6 2012, 12:09 PM) *
Ceasul care sta la mana mea 80% din timp este un Omega Seamaster Planet Ocean.

Bond, James Bond smile.gif.
Asa da; cat a costat?
mircanu

@klm
Wenger e ceas militar.
Panerai nu e. Panerai a facut ceasuri ptr marina si armata italiana in urma cu 70 de ani. nu face face ceasuri ptr nici o armata acum. a pastrat insa pedegree-ul unui ceas bine facut, durabil.

Seamasterul meu nu e seria james bond. tehnic e acelasi ceas, insa nu are insemnele pe cadran cum au ceasurile din seria aia limitata. e exact ca ala din poza pusa de mine.

HalbaSus
Ahhh... apropo, poate nu stiati dar si ceasul meu a aparut in Mission Imposible 2 sau ceva de genu... Deci va rog frumos un pic de respect biggrin.gif

P.S: Am un prieten care are un ceas din asta bengos (ceva elvetian, nu retin marca (eu nu am auzit decat de vreo 3 marci dintre astea de care discutati voi deci e posibil sa fie cunoscuta), stiu ca si Radu Mazare are unul din ala (sau asa se lauda el), a costat vreo 700 de euro). Mie mi se pare prea mare si cam uratel (desi imi place ca mecanismul e la vedere). Il poarta de 3-4 ori pe an (deci nu arata ora exacta decat cu acele ocazii, ca e automat) si chiar si atunci cand il poarta se uita la telefon daca vrea sa stie cat ii ceasul. Cu toate astea ii place, l-a luat ca "obiect decorativ" sau ceva de genul asta. Intr-un fel il pot intelege, si eu am luat odata un pentax pe film, am tras o singura rola de film cu el, rola pe care am stricat-o. Dar e un lucru frumos, imi place sa ma uit la modul cum functioneaza... Bine, am dat pe el 50 de euro sau ceva de genu', nu 700 dar asta e alta poveste.
T u d o r
Eu am un ceas Edox automat dar pot spune la fel de bine ca n-am ceas deloc, nu-l port. M-am invatat fara, nu suport sa am ceas la mana. L-am primit cadou de ziua mea acum niste ani si cred ca aduna vreo 2 saptamani de folosinta de atunci incoace. biggrin.gif

Discutia asta despre ceasuri ma depaseste ingrozitor. Dar va urmaresc cu atentie, poate se prinde naibii ceva si de mine.
mircanu

va spun eu una si mai tare.
ptr ca imi plac ceasurile, observ imediat ce poarte unu si altul la mana. ma intalnesc intr-un context anume cu o persoana care are la mana un Rolex de aur. un model din seria datejust. un ceas superb, chiar elegant.

il complimentez ptr ceas si vb un pic de ceasuri. omu habar nu avea cum merge ceasul ala. el credea ca ceasul se incarca de la caldura mainii si de aia se opreste cand nu-l poarta.
ma abtin sa nu rad in hohote sii ii explic ca inseamna ceas automatic si ii spun sa-si ia un winder, daca vrea sa nu-i mai stea ceasul cand nu-l poarta.

acum ceasul nu are nici o vina, insa spune multe despre clientela pe care o atrage un rolex de aur. nu zic ca sunt toti la fel insa destui, din ce-am intalnit eu.
in contextul asta inteleg si de ce Omega, VC si PP fac ceasuri pe baterie. ptr ca exista oameni care habar nu au de ceasuri insa platesc mii de euro pe un ceas doar ca sa aiba o marca de prestigiu la mana. pe astia nu-i intereseaza mecanismul si cred ca vad un avantaj daca ceasul e pe baterie ca nu mai sta cand nu-l poarta. in ciuda faptului ca au platit o gramada de bani pe el.


solmar
Eu nu sunt un watch freak, am un coleg care e disperat. Asadar port zilnic un Hanowa/Swiss Military care nu e deloc butucanos, ceva mai rar de cand i-am schimbat cureaua un Atlantic Seacrest Automatic, primit cadou de la colegi si mai am un Calvaneo 1583 Evidence Platin Cognac (luat la 1/5 din valoarea lui).
AlexTM
Eu am 6 ceasuri a caror valoare totala nu cred ca depaseste 7-800 de euro. In varful listei e un Doxa, apoi Skagen (asta l-am luat pentru design smile.gif ) s-apoi de-astea mai sportive, 2 Swatch, Adidas si Casio (asta ultimul e de acum 15 ani, un Illuminator de-ala cool la care se aprinde ecranul albastru).
Insa de foarte multe ori uit sa-mi iau ceas dimineata.


QUOTE (mircanu @ Mar 6 2012, 06:14 PM) *
in contextul asta inteleg si de ce Omega, VC si PP fac ceasuri pe baterie. ptr ca exista oameni care habar nu au de ceasuri insa platesc mii de euro pe un ceas doar ca sa aiba o marca de prestigiu la mana.

Acu nu vreau sa fiu rau, insa ceilalti care platesc alte mii de euro pentru un ceas mecanic, pentru ce o fac, nu tot pentru acelasi motiv? Singura diferenta e ca ei cumpara o bijuterie la care pretul de fabricatie e mai aproape de cel platit, insa merita, punand in balanta utilitatea? Evident ca nu, ca la orice produs de lux.
Faptul ca ai habar despre ceea ce cumperi (tot respectul) nu inseamna ca il folosesti la adevarata lui valoare, pana la urma tot pentru marca il iei smile.gif

OK, zici ca unele ceasuri se apreciaza in timp, dar nu despre alea vorbesc si oricum ele acopera un segment mic de piata, din cauza valorii mari.
HalbaSus
Plin de pasionati de ceasuri pe-aici biggrin.gif AlexTM, eu cred ca valoarea unui ceas automat e pur subiectiva, ca si la operele de arta: "Beauty is in the eye of the beholder". Pentru ca mecanismul automat (chiar daca e frumos, si construit manual de ceasornicari priceputi) este totusi un sistem mecanic primitiv, daca ar fi masini atunci ar fi ca si cum am compara SL Gullwing cu un Evo X. Evo-ul va fi mai bun in orice test, strict ca masina este mult mai buna decat mercedesul, cu toate astea de pretul unui gullwing poti cumpara o flota de Evo-uri. Si probabil pe wishlisturile multora gullwingul figureaza cu muuuult in fata unui Evo X.
Daca nu intelegeam asta incepeam cu din alea: "bre shmekere care ai dat tu tzashpe sute/mii de euro pe ceasul ala, cate secunde intarzie al tau pe luna ? ahhh... 15... trist, foarte trist, al meu maxim 1 secunda ca se regleaza prin unde radio dupa un ceas atomic... si cat zici ca te tine daca il dai jos de pe mana ? ahh nu te tine ? al meu tine vreo 10 ani, si se incarca solar, si se regleaza automat la schimbarile de fus orar... stie rolexul tau din astea ? Nu stie... sparge-l cu ciocanul... nu de alta dar tu poti... eu nici asta nu a sputea, pt ca e rezistenta la socuri... mwaahahahhahaha"
solmar
QUOTE (AlexTM @ Mar 6 2012, 07:21 PM) *
... un Illuminator de-ala cool la care se aprinde ecranul albastru).

Daca nu citeam asta chiar ca nu-mi aduceam aminte. smile.gif Mai am un un ceas, unul care isi schimba culoarea cadranului din negru in rosu. Nici nu mai stiu pe unde este...
mircanu

@ halba
nu, nene, nu e asa. valoarea unui ceas mecanic nu e pur subiectiva. citeste pe net, e destula informatie daca vrei sa stii mai multe despre ce face diferenta, diferite frcvente la care functioneaza etc.

@alex
daca dai jdemii de euro pe un ceas pe baterie faci o afacere proasta. te pacalesti singur. (adica esti un fraier)...
nu e vorba ca stai si admiri mecanismul. ca oricum nu intelegi nimic, decat daca esti ceasornicar. e vorba ca tu cumperi ceva care costa putin, dar tu dai bani multi ptr ca vrei sa ai la mana marca x sau y.

discutia nu se opreste aici.
cand cumperi un ceas ceva mai scump si e mecanic, e bine sa fie ceritifcat COSC. adica este testat ca intr-o zi pierde minim 4s sau castiga maxim 6. e intre marjele astea. (exista insa si exceptii. Zenith de ex nu-si testeaza ceasurlile la COSC ca nu au nevoie. zenith face totul in-house si de mare precizie. se fac teste independente mereu de cate revistele de specialitate care arata ca zenith este in acea marja).
si sa nu credeti ca orice ceas pe baterie este extrem de exact. si la astea exista clasificari. unele sunt mai exacte decat altele.

iar ceasurile astea pe baterie care se autoregleaza prin unde radio nu capteaza semnalul este tot in lume. mi se pare ca romania nu este acoperita. sunt cateva centre in lume, parca 5 de unde se emite.





HalbaSus
Alea 5 (sau cate or fi) din care se emite acopera toata lumea (aproximativ), inclusiv in romania functioneaza foarte bine, ora e reglata din germania (e foarte misto sa citesti si despre sistemul prin care toate ceasurile se regleaza la aceeasi ora fixa desi sunt la distante diferite de emitator si in mod evident primesc semnalul la momente diferite), si chiar si acolo unde nu exista acoperire ceasul functioneaza in continuare ca si un quartz, care are tolerante mult mai mici decat ceasurile automate/mecanice. Te rog nu incerca sa ma convingi ca o tehnologie bazata pe scuturatul labei mele e mai exacta decat un ceas electronic. Scopul ceasurilor mecanice/automate nu este sa indice ora exacta la fel cum rolul stilourilor in epoca moderna nu este sa inlocuiasca imprimantele laser.
Iar valoarea ceasurilor este subiectiva, chiar daca la fel ca si in cazul operelor de arta exista clasificari, punctaje, etc... ele tot subiective sunt. Daca valoarea ceasurilor ar fi data de exactitatea cu care arata ora atunci nici un ceas mecanic nu ar intra in top 100. Ori pentru un ceas nu prea exista alte criterii obiective. Tot ce depaseste aratatul orei exacte este un criteriu subiectiv.

P.S: Asa cum J. Kw. ar da cateva miare pe un ceas care sa aiba o mini centrala atomica in ea, eu as da cateva mii pe un ceas care sa fie bazat pe un V8 benzinar care sa functioneze ca generator la o baterie... sa il incarc la cateva zile cu benzina... si sa am un buton de unde sa il pot tura si sa faca vrooom vrooom...
mircanu
hahaha.
nu pot sa ma bat cu argumentele tale. ptr ca nu esti pasionat, vezi ceasurile cu alti ochi.
e ca si cum ti-as spune eu tie: de ce iti trebuie mercedes cand si o dacie te duce de la A la B?

normal ca si pretul ceasurilor este unul subiectiv. cel mai bun exemplu sunt editiile limitate.
uite seria asta:
http://www.thewatchquote.com/Vacheron-Cons...009-No_7137.htm

pe langa faptul ca o groaza de munca a fost depusa la facerea lor, sunt o serie f limitata. pretul e pe masura. daca erau facute 10.000 de bucati nu mai costa atata, cu toata munca depusa la construirea lor.
AlexTM
Nu e ca la tablouri pentru ca aici ai un pret de fabricatie. Bineinteles ca adaosul comercial e imens insa ai un pret de pornire totusi.
HalbaSus
QUOTE (mircanu @ Mar 6 2012, 08:41 PM) *
hahaha.
nu pot sa ma bat cu argumentele tale. ptr ca nu esti pasionat, vezi ceasurile cu alti ochi.
e ca si cum ti-as spune eu tie: de ce iti trebuie mercedes cand si o dacie te duce de la A la B?

E incorecta comparatia ta, pt ca as putea sa vorbesc minim o ora (si as fi foarte scurt) despre modurile in care mercedesul meu este superior unei dacii. Mai degraba puteai sa spui "mercedes ca al tau are tot tzaranu ca s-au facut peste tzashpe mii de exemplare si nimeni nu le remarca pe strada, pe cand un Bentley Blower nu doar ca a costat o avere cand era nou, acum costa de tzashpe ori mai mult, si e o masina care a facut istorie chiar daca nu are dotarile unui C-klass modern, si probabil e mai lent". Oricum eu inteleg ca pe anumite produse poti plati mai mult chiar daca tehnic sunt inferioare.

Ahhh... uite ca am vazut si eu un ceas pe care as plati ceva mai mult (probabil nu cat va costa, ca atata sigur nu as da):

mircanu
aoleo ce monstruozitate de ceas. e din categoria richard mille.

nu, masina ta nu e de taran. din contra, e facuta bine, te vei bucura de ea multi ani, nu se demodeaza. e frumoasa, eleganta.

asa e si cu ceasurile. unele sunt mai durabille alte mai putin durabile. unele sunt mai frumoase, altele niste caricaturi. unele sunt simple tehnologic, altele sunt f complicate.......
la unele se munceste manual, altele se fac pe banda rulanta, si lucreaza robotii la ele. unele au in spate ani de cercetare si dezvoltare, altele sunt niste rebuturi tehnologice.

solmar
Daca vorbim de utilitatea ceasului de mana eu va spun ca e apropiata de zero. Nu-mi aduc aminte de cate ori ma uit la ceas intr-o zi, probabil find un reflex si nu-l constientizez. In schimb stiu asa: dimineata imi suna alarma de la mobil de doua ori la interval de 10 minute. Apoi ma urc in masina unde am un ceas de bord, dupa ce imi conectez prin dintisorul albastru telefonul la masina dau drumul la radio. La radio au grija sa mai spuna ce ora este pe durata celor 10-15 minute cat dureaza drumul pana la birou. La birou am mobilul la indemana si belesc toata ziua ochii in monitor. Fie ca ma uit la telefon, fie ca ma uit prin emailuri fie ca frunzaresc netul dau de ora exacta pe telefon, in coltul monitorului sau in emailurile primite... Pe la 7 seara (sau mai tarziu) cand plec acasa iar vad cat e ceasul pe net, in masina... Ajung acasa, pun ceasul pe o etajera, mai verific emailurile pe unitatea de acasa, mai intru pe net... si iar vad cat e ceasul. La televizor iar aflu cat e ceasul, fie la buletinele de stiri fie cand schimb canalul si iti apare pe tv ce emisiune este, ce urmeaza si cat e ceasul... Inafara celor doua surse mai exista un unitate meteo care da si ora si unitatea care regleaza temperatura in panoul electric care arata si ea ora. Iar daca mai suna cineva pe mobil sau pe skype iar aflu cat e ora. Inainte de culcare vad ora fie la tv fie la calculator.... Acasa nu ma uit deloc la ceasul de mana iar pe timpul zilei mi-e mult mai usor sa scot mobilul. Iar cand dau cate un raport despre vaporul/vapoarele la care lucrez acolo iar vorbim de cronologia evenimentelor si iar am grija orelor la care s-au petrecut anumite evenimente.

Probabil ca noi, cei de pe forum, suntem in fata unui calculator pentru 6-10 ore sau mai mult pe zi. In concluzie ceasul de mana nu mai este de cativa ani o chestie extrem de utila, este un simplu accesoriu si in functie de ce bubita are fiecare la cap, va costa mai mult sau mai putin. Daca traiesti/muncesti pe pustiu unde nu prinzi nici macar radioul atunci ceasul de mana capata o alta insemnatate.
mircanu
solmar
daca aplici principiul asta al utilitatii, 80% din ce ai in casa ar trebui aruncat.
nu iti trebuie lustra, un bec agatat de tavan e de-ajuns. aceeasi lumina o sa primesti.
nu iti trebuie pat. o simpla saltea asezata pe jos e de-ajuns sa poti dormi.

vb mai mult de principii aici de cat de ceasuri.



HalbaSus
@mircanu, ceasul ala l-as purta cand nu as avea subiect de conversatie si ma duc in carciuma... prevad niste conversatii foarte amuzante pe tema lui "bre, cum p..a mea se misca alea... e magie... ba pa matii magie... e pe baza de magneti... eh... cum sa fie magneti vere ? e pe baza de iluzie optica...".

@solmar, asta pentru ca voi nu aveti ceasuri care sa indice ora exacta, sau chiar daca o indica exact eu nu cunosc pe nimeni care uitandu-se la un ceas analog (de la distanta la care se uita lumea la ceas) sa stie sa faca diferenta dintre 10:45:30 si 10:46:20, eu ma uit la ceas tot timpul la mana chiar daca am posibilitatea sa il vad si in alta parte (calculator, tv, masina, etc..) poate si pentru ca scrie ora exacta uite acum e ora 21:53:01.. 02... 03... ma rog, ai prins ideea. Eu si noaptea daca ma trezesc si vreau sa vad daca mai merita sa ma culc la loc sau mai bine imi adun puterile si ma duc sa fac cafea.... ma uit la ceasul de mana (al meu are leduri, Omega are leduri ? n-are leduri ? nu e buuuun tongue.gif).

P.S: fac si eu un pic de trolling pe-aici, nu trebuie neaparat sa ma bagati in seama, chiar nu am de gand sa demonstrez ca un casio de 100 de euro e mai bun decat un rolex & co (desi as putea tongue.gif).
solmar
mircanu,
cat timp informatia iti parvine in 99% din cazuri din alte surse problema de utilitate vs principiul accesoriului e castigata de utilitate. Ca dam pe un ceas 100, 1000 sau mai multe mii de eur/usd e o chestie de gust care se rezuma la ce bani are fiecare individ in buzunar si cu o pondere mai mare sau mai mica de cercurile in care se invarte individul. Ca fiecare o sa gaseasca motivatia care il satisface intrinsec prin care sa justifice banii dati pe un anumit produs este la fel de evident. In final e o chestie de gust/de personalitate/de cultura filtrata de buzunar. Cu o probabilitate crescuta doi indivizi cu acelasi buget vor cumpara ceasuri diferite.
solmar
De ex urmatorul ceas pe care o sa-l iau e un Suunto. Nu pentru mine, va fi facut cadou.
James Kilowatt
Bre, eu am casio, insa e analogic biggrin.gif
Nu ma intereseaza cat e ceasul exact. Ma intereseaza sa nu ratez intalnirea, sau sa nu fierb ou' prea tare, sau sa nu tin prea mult timp la microunde biberonul fiica-mii. Nu am nevoie sa stiu exact cat e ceasul, imi ajunge o singura privire ca sa stiu daca sunt sau nu in intarziere fara sa fac in mod constient vreun calcul, ci doar verific daca limba e mai sus sau mai jos fata de un reper pe care subconstientul meu l-a calculat in timp ce ridicam mana, fara sa imi fi cerut voie.
Creierul e o chestie foarte plastica si a naibii de adaptabila.

@mircanu
Tu si cu halba nu va intelegeti pentru ca discutati in paralel despre valoarea unui lucru, si despre costul lui. Costul e o chestie obiectiva si nu are legatura cu performanta, un ceas poate fi foarte scump in mod justificat deoarece este foarte complex si in acelasi timp sa fie un gunoi dpdv al preciziei iar altul sa fie un rahat de 50 centi insa sa mearga impecabil.
Valoarea e o chestie pur subiectiva, o vorba spune ca orice lucru valoreaza cat esti dispus sa dai (sau cat ti se ofera pe el). Teoretic are oarece legatura cu costul, insa in realitate poate varia foarte tare de la un forumist la altul. Pentru halba un ceas analogic care o ia inainte 15s pe zi are o valoare apropiata de 0 indiferent cat de complex e mecanismul, in timp ce eu unul as fi in stare sa ii acord o valoare ceva mai mare functie de cat de sofisticat e reactoru' dinauntru iar altul ii poate acorda o valoare criminala doar pentru ca s-au facut 5 bucati, iar celelalte 4 i-au apartinut lui Michael Jackson si au fost inmormantate odata cu el.
mircanu
QUOTE (HalbaSus @ Mar 6 2012, 11:54 PM) *
asta pentru ca voi nu aveti ceasuri care sa indice ora exacta, sau chiar daca o indica exact eu nu cunosc pe nimeni care uitandu-se la un ceas analog (de la distanta la care se uita lumea la ceas) sa stie sa faca diferenta dintre 10:45:30 si 10:46:20, eu ma uit la ceas tot timpul la mana chiar daca am posibilitatea sa il vad si in alta parte (calculator, tv, masina, etc..) poate si pentru ca scrie ora exacta uite acum e ora 21:53:01.. 02... 03... ma rog, ai prins ideea. Eu si noaptea daca ma trezesc si vreau sa vad daca mai merita sa ma culc la loc sau mai bine imi adun puterile si ma duc sa fac cafea.... ma uit la ceasul de mana (al meu are leduri, Omega are leduri ? n-are leduri ? nu e buuuun tongue.gif).


am 2 casio. deci, am si ceasuri la care sa ma uit sa vad pe afisaj direct cat e ceasu. numai ca dupa canoanele mele, casio protrek la mana si imbracat la costum arata taraneste.
iar la omega, crede-ma, pot sa vad din prima daca e 2.37 sau 2.38. are cate o linuita la fiecare minut.
dar ai dreptate, la unele ceasuri tre sa stai sa te gandesti cat e ora, ptr. ca ba au cadranul foarte incarcat/colorat, ba nu au nici o gradatie. e si asta un lucru de luat in seama cand cumperi un ceas.

@solmar
eu vb de ceasuri din pasiune. imi plac si de aia am strans bani sa-mi iau un omega. repet, daca e sa vb de utilitatea lor, atunci nici lustrei din casa nu ii vad vreo utilitate.
in plus, ce se aplica in cazul tau nu e valabil la toti.
ptr mine ceasul e o necesitate, caci nu lucrez tot timpul in fata calcultorului si telefonul mobil nu-l folosesc la munca. si trebuie sa stiu mereu cat e ora exacta, ptr ca lucrez mereu sub presiunea timpului.
solmar
QUOTE (mircanu @ Mar 6 2012, 09:44 PM) *
solmar
daca aplici principiul asta al utilitatii, 80% din ce ai in casa ar trebui aruncat.
nu iti trebuie lustra, un bec agatat de tavan e de-ajuns. aceeasi lumina o sa primesti.
nu iti trebuie pat. o simpla saltea asezata pe jos e de-ajuns sa poti dormi.

Bingo! Ai descris apartamentul meu in primii doi/trei ani. Saltea pe jos, bec, tv si banca de impins.
mircanu
QUOTE (solmar @ Mar 7 2012, 12:27 AM) *
QUOTE (mircanu @ Mar 6 2012, 09:44 PM) *
solmar
daca aplici principiul asta al utilitatii, 80% din ce ai in casa ar trebui aruncat.
nu iti trebuie lustra, un bec agatat de tavan e de-ajuns. aceeasi lumina o sa primesti.
nu iti trebuie pat. o simpla saltea asezata pe jos e de-ajuns sa poti dormi.

Bingo! Ai descris apartamentul meu in primii doi/trei ani. Saltea pe jos, bec, tv si banca de impins.



pai si de ce nu l-ai lasat asa. era perfect util, nu?


James Kilowatt
Mobila e o conventie sociala biggrin.gif

La urma urmei nici costumul nu e o necesitate, iar cravata am putea-o chiar incorona ca regina inutilitatii, nu tine cald, nu e confortabila, nu e suficient de solida sa remorchezi rengi roverul ramas impotmolit cu ea, nici sa te spanzuri cu ea nu e foarte usor. In cel mai bun caz ai putea sa-ti sufli nasul in ea, insa la urma urmei nici asta nu e o necesitate, intrucat o poti face si pe jos.
Si cu toate astea, toti avem macar una.
De fapt, daca stai sa te gandesti, vara nici chilotii nu sunt necesari. thumbsup.gif
Seri
La fel ca si Bugatti Veyron, ceasul asociat acestuia este tot o minune a tehnicii, si costa cat un Ferrari mai rasarit:
http://www.techpin.com/parmigiani-bugatti-faubourg-watch/

Ma gandeam ca ar fi cool sa-mi cumpar un ceas care afiseaza ora in format binar, dar cred ca as intarzia peste tot pana stau 5 minute sa calculez. laugh.gif
http://www.thinkgeek.com/gadgets/watches/6a17/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.