Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru Forester 2.0 X (nu XT)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Forester
Razvan35163
Am citi destul de multe in ultima vreme despre Forester 2.0 XT si chiar despre Forester 2.5 (in ultimul numar 4WD, de exemplu). Imi dau seama ca o putere mai mare este aproape intotdeauna utila, totusi din motive de buget m-as incadra cel mult la un Forester 2.0 X. As avea cateva intrebari pentru cei cu experienta cu Forester :
- Motorul de 2.0 aspirat, 125CP este suficient pentru Forester (avand in vedere greutatea masinii etc)?;
- care este consumul real in oras pt. aceasta versiune?;
- din ce am citit am inteles ca performantele off-road sunt cumva penalizate de consolele lungi ale lui Forester. Cum ati aprecia comportamentul real off-road ale masinii (aici, bineinteles, nu ma refer la motorizare, ci la influenta consolelor);
- as fi recunoscator pt. informatiilor pe care mi le-ati putea da referitoare la fiabilitate, costuri de service, revizii la cati km, profesionalismul celor de la service-ul Subaru (presupun ca nu toate service-urile auto pot face service pt. Subaru).
Multumesc,
Razvan
Razvan35163
Se pare ca toti cei interesati de Subaru prefera doar modelele sportive...Sunt curios, Radacini chiar vinde si Impreza 1.6 sau Forester 2.0, sau doar XT-uri, WRX-uri si STI-uri??
Razvan
Iulian HondaFan
Forester e un soft off-roader indiferent de motorizare.

masina este la baza o Impreza inaltata si cu suprastructura schimbata sa arate SUV-like, fiind conceputa pt. piata americana unde mai nimeni ( sub 5% dintre posesorii de off-roadere in toata puterea cuvantului se aventureaza pe campuri si drumuri desfundate laugh.gif ) nu merge cu ele pe altceva decat asfalt.

este insa destul de buna pentru drumurile Ro, vei avea probleme doar daca vrei sa faci muntii pe carari cu ea...

Forester 2.0X atinge 100km/h in 11.4 sec ceea ce e relativ lent, dar, daca nu vrei neaparat mai repede, e OK.

consumul nu va fi grozav pt. ca desi e o masina relativ usoara =1360kg ( Golful meu are 1330kg) are AWD permanent. pierderile de putere inertiale ale unui sistem de tractiune cu 3 diferentiale sunt inerente fata de cele cu 1 diferential cum sunt masinile cu tractiune numai pe fata sau numai pe spate. nu cred ca exista nici un sistem AWD care sa nu aiba un consum cu cel putin 10-20% peste un model similar FWD sau RWD ( de fapt si RWD au in medie un consum un pic mai mare decat FWD din cauza axului de transmisie care traverseaza masina de la cutia de viteze aflata in fata la diferential aflat in spate).

ilustrand afirmatia de mai sus Forester 2.0X cu 125 ponei are consum mixt 8.5l% in timp ce ex. Civicul meu cu 127 caluti scoate mixt 7l%. si consumul la drum lung va fi mai slab pentru ca Forester are un coeficient de aerodinamicitate marisor...

al doilea dezavantaj mare este ca acest model 2.0X nu are frane cu disc pe spate ci numai cu tamburi (dupa datele tehnice de pe subaru.ro).

modelul care merita cel mai mult ca raport pret calitate este Forester 2.0XT...
Razvan35163
Multumesc, Marius!
Este genul de informatie pe care il asteptam! Acum mai astept informatii doar despre service-ul Radacini, de la cineva care a avut de a face cu ei ... Am avut in general numai experiente dezagreabile cu service-urile reprezentantelor din Romania la Ford si Hyundai...
Razvan
RADU38702
Eu am un FORESTER 2,0 din 1998 si vreau sa va spun in legatura cu consumul si anume: masina consuma 15% in oras si 7-9% in afara.
Reparatiile le fac la GTC AUTO, firma care este agreata de fostul importator SUBARU, si care face reparatiile foarte bine, si in plus aprovizioneaza si piesele de care ai nevoie in timp record.
Referitor la reparatii, vreau sa va spun ca, nu am prea avut nevoie de asa ceva; e drept ca in Bucuresti am circulat in proportie de 90% din km parcursi, si am circulat numai 58.000 km.
Adevarul este ca 4x4 al acestei masini este impecabil si daca o voi schimba, tot un Subaru am sa-mi cumpar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.