Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfaturi & Opinii: Cumparare Masina SH
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
AlexGT
Buna ziua,

Vreau in primul rand sa va multumesc pentru existenta acestui forum si ma bucur mult ca v-am gasit. Sunt nou pe acest forum, insa din experientele de pe alte forumuri (din alte domenii), chiar poti intalni persoane foarte OK. Sper ca pe acest forum sa fie la fel, si in acelasi tmp sa aflu raspuns la intrebarile care le am sau daca nu, cel putin sa am parte de niste sfaturi, sugestii cat mai bune.

Acest post il voi folosi doar ca salut, iar datele problemele le pun in urmatorul post
Acestea fiind spuse, felicit inca odata baietii care detin acest forum si va doresc multa bafta in continuare.

Cu respect,
Alex
AlexGT
Daca imi permiteti, in acest post o sa pun datele unei probleme care ma "framanta" pe mine.
Inainte de toate, as vrea sa mentionez ca nu sunt un sofer foarte experimentat (carnet din 2010), si pana acum am condus ocazional ce mi-a picat. Ca si experienta sa zic ca am in jur de 5000 la bord, insa sunt foarte figilent, rabdator si atent in trafic.

Intentionez ca in viitorul apropiat (5-8 luni) sa achizitionez o masina SH. Masina pe care o voi cumpara, o voi folosi pentru activitati normale: deplasari la servici (insa nu constant, sa zicem cam 2-3 din 5 zile lucratoare), cumparaturi, iesiri in weekenduri, excursii (deplasari la munte, la mare, de sezon), si 1-2 pe an iesiri din tara (in zona). Dupa mine, nu cred ca se vor depasi 20000 km/an. Ca un interval de incadrare, cred ca ar fi 15000-20000 km/an (maxim 25000 insa nu cred). vreau o masina cu un consum mediu de 6l/100, cu 100-140CP si un motor nu mai mare de 2000. Vreau o masina fiabila ce sa nu-mi creieze probleme dese (la luna) si cu o intreinere sa zic in jur de maxim 1000 RON/an. Din punctul meu de vedere orice masina daca nu-ti face deloc probleme pe durata unui an de zile, merita si ea 200 de euro la fiecare an, asa din bunul simt. Vreau ca masina sa imi placa in primul rand estetic (interior si exterior) si mecanic pentru ca sa simt si eu o placere cand o conduc. Nu ma deranjeaza deloc micile zgarieturi neestetice de parcare sau de petricele de pe drumuri, fiindca sunt contient ca n-ai cum sa le eviti. Uneori aplic regula ca daca tu nu le faci (zgarieturile) ti le face altul in parcare

Prima intrebare ar fi legata de combustibil: diesel sau benzina. Am condus si masina diesel si masina pe benzina. Personal tind sa merg pe mana variantei diesel. Argumente as avea: Consumul mai mic si sincer, parca ma simt mai bine cand conduc un diesel. La fel de sincer recunosc ca, nu am remarcat o diferenta (din expoerienta mea scurta) intre diesel si benzina. Dezavantajul ar fi diferenta dintre pret la intretinere si eventuale piese ce se strica (daca ai probleme si se strica), insa tinand cond ca aceste cheltuieli sunt odata pe an (sau chiar 1 jumate-2 ani in unele cazuri in cazul intretinerii si la 2-3 ani la piese daca ai noroc si nu pica nimic) nu stiu in ce masura poate fi luata in consideratie. La acest capitol astept sfatul (opinia) dvs si sa imi impartasiti si mie experienta dvs in ambele cazuri.

Al 2-lea punct ar fi marca si tipul masinii. Nu am o marca preferata insa din start pica MB si BMW-ul. Personal ma uit dupa masinile dupa 2004 caroserie berlina, hatchback si in unele cazuri break (VW, Octavia, si mai rar Renault).
Lista cu posibile variante ar fi:
Ford Mondeo - hatchback si berlina
VW Passat - berlina, break
Toyota Avensis - berlina
Octavia II - hatchback sau berlina
Renaul Megane II - berlina

Vreau sa stiu care este parerea dvs referitor la aceste marci. Care sunt punctele lor pozitive, care sunt punctele negative. Cam care este costul lor de intretinere anual la fiecare? Consumul mediu? Vreau sa aflu parerea unor persoane care au avut sau care au astfel de masini.

Cu stima,
Alex
AlexGT
Un amanunt care mi-a scapat este bugetul in care ma incadrez. Bugetul la care ma incadrez ar fi situat intre 5000 - 5500 E. Nu tin sa imi iau masina in graba. Prefer mai bine sa stau la panda si sa o "pescuiesc", si cand pica, a mea e. Vreau sa dau un pret corect pe ceea ce iau si nu vreau sa o iau de la bisnitarii sau samsarii care se ocupa cu luatul si datul masinilor mai departe dupa o lusttruile usoara.
Nu vreau sa am surprize neplacute la achizitionarea masinii, gen dupa o luna sa pice motorul, pompa sau injectiile sau mai stiu eu ce. Din punct de vedere a rulajului nu mai mult de 125 - 150 de mii de km.
O alta intrebare pe care o am este la ce trebuie sa ma astept de la o masine rulata peste 125000 de km

Este posibil ca pana in momentul achizitionarii masinii, bugetul sa se mai ridice usor, pana in jur de 6000, cu ajutorul lui Dumnezeu.
Va multumesc!

Cu stima,
Alex
James Kilowatt
Esti sigur ca iti trebuie masina asa mare? ai familie numeroasa?
Daca nu mergi decat in maxim 2 persoane poti fara probleme sa cauti una dintr-o clasa mai mica. Si evident, mai noua.
AlexGT
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 18 2012, 08:50 PM) *
Esti sigur ca iti trebuie masina asa mare? ai familie numeroasa?
Daca nu mergi decat in maxim 2 persoane poti fara probleme sa cauti una dintr-o clasa mai mica. Si evident, mai noua.


Sincer sa fiu, m-am gandit si eu la asta, insa nu vreau sa o schimb prea curand (urmatorii 3-5 ani) in cazul in care cumpar una ok si n-am probleme cu ea.
Nu am familie deocamdata (sunt singur), insa in caz ca se iveste ceva, nu vreau sa-mi para rau ca nu am spatiu. Vreau sa fie incapatoare cat de cat. Oricum cand e de plecat in afara orasului, cel putin 2-3 persoane (la munte sau la mare).
Am insa impresia ca te gandesti la ultimele modele din masinile mentionate, cel putin la Ford (cel de dupa 2007) si VW cel de dupa (2006).
Pentru a nu confunda modelele intre ele, voi posta mai jos cate o poza din modelele la care am facut referire.

Asta sunt modelele la care ma refer:
AlexGT
Practic astea sunt modelele de la care incepe interesul. Evident daca gasesc una model si mai noua si ma incadrez la bani, nu ma deranjeaza. Ma refer in cazul lui ford (cel de dupa '07) si cel de VW (cel de dupa '06), insa nu prea cred.

Cu stima,
Alex
James Kilowatt
Eu pana cand nu am avut copil m-am descurcat fara probleme cu masini din clasa mica, am avut doua pana acum. N-am avut nicio problema sa colind Europa de la un capat la altul de mai multe ori cu o Ibiza de exemplu.

Cred ca decat o epava mare, mai bine o masina mica insa in stare foarte buna. La 5500E poate gasesti un Passat sau Mondeo prabusit, insa din clasele mai mici poate intra una noua sau aproape noua, inclusiv in garantie. In garantie ai sanse mai mari sa fie bine intretinuta si sa nu aiba kilometraje date inapoi, sau aiba carnet de service autentic.
AlexGT
Din pacate la Seat Ibiza nu imi plate interiorul (bordul). Daca aveti alte variante din clasa mentionata si care se incadreaza la caracteristici (CP, consum, volum motor), va rog sa mi le spuneti si mie. Orice sfat este binevenit.

Mie personal, imi place interorul lui Mondeo din poza pusa de mine. Si Avensis-ul este ok. In general cam stilul asta de interiuor imi place mie. Daca aceste masini (asa cum sunt ele) aveau si o clasa medie, nu as fi ezitat sa o aleg.

Cred ca o solutie din clasa mentionata de JK ar fi un Renault Megane II hatchback (ala cu geamul spate vertical). Deocamdata asta ar fi singura varianta din clasa mica care ar putea fi inclusa in lista, insa nu stiu cum sta treaba cu masinile franceze. Nu stiu din ce motiv, dar tind sa le evit usor.

Deci astept sugestii de la voi din clasa mai medie de masini.

Cu stima,
Alex
22nst
Mazda 2 sau Opel Corsa nu iti plac?

Dintre cele doua de mai sus eu as alege-o pe a 3-a, Mitsubishi Colt
AlexGT
QUOTE (22nst @ Feb 19 2012, 10:17 AM) *
Mazda 2 sau Opel Corsa nu iti plac?

Dintre cele doua de mai sus eu as alege-o pe a 3-a, Mitsubishi Colt



Imi pare rau sa va dezamagesc. Nu sunt pe gustul meu.
Mai astept variante.

Cu stima,
Alex
HalbaSus
Eu la masini SH as evita exclusivismul, in general daca e SH e bine sa fie o masina care s-a vandut foarte bine (asta inseamna ca ai de unde alege, gasesti mecanici care sa se priceapa la ea in aproape orice service nu doar in reprezentante, gasesti piese de toate tipurile (originale, aftermarket, din dezmembrari) etc.

Drept urmare eu as alege intre skoda octavia si renault megane (cu mentiunea ca as evita motorul 1.5 dci)... Si probabil alegerea mai inteleapta e octavia (care desi e o masina simpla, cu un aspect comun, un motor galagios (aproape toate vor avea celebrul 1.9 TDI) si nu foarte rafinat, este fiabila, are un portbagaj imens, consum mic (de motorina... dar nici cel de ulei nu e foarte mare tongue.gif ).
AlexGT
Halba Sus

Din cate observ, te apropii de gusturile mele.

Din pacate referitor la Octavie, bugetul nu-mi permite sa ma ridic la varianta de Octavie II. Eventual daca as gasi una pe la 6k, insa cam greu asa ceva. Deocamdata sunt la nivelul de Octavie I ca buget
Referitor la Megane....mi se pare o masina ok din punct de vedere estetic. Are si un interior placut, insa nu prea ma trage inima o marca franceza. Nu-mi explic sentimentul. Poata ma faceti voi sa ma razgandesc referitor la Megane (fie pozitiv fie negativ)


De Modeo, Avensis si Pasat ce parere ai? nu sunt incluse pe lista ta (sa ma exprim asa)?
22nst
Tu vrei o masina buna, fiabila sa nu se strice sau una sa arate bine, ca iti recomand Alfa Romeo.

Hai sa iti zic de Avensis, cu toate ca am incercat sa ma abtin...
Am avut 2 identice, 1.8 benzina una manuala, alta automata.
Cu cea manuala am avut 25000 km iar cu a 2-a 45000 km. Masinile s-au comportat excelent, fara nici un fel de probleme si recomand Avensis 1.8 cu cea mai mare caldura.
Consum mic, putere suficienta, masina mare, eleganta, intr-un cuvant, EXCELENTA.
Problema a aparut cand am inceput sa merg foarte mult in oras, in minunatul Bucuresti!
Consumul mi-a crescut, fiind si automata, biroul in Piata Romana, locuri de parcare 0 si am hotarat sa imi iau o masina mai mica, pe motorina si m-am oprit asupra Yarisului. Alta masina excelenta pt oras, mai putin partea cu motorina biggrin.gif
1.4 D4D, 90 cai si obtin un consum mediu de 6l/100km. Acum am 7 ca este frig rau biggrin.gif

Pentru mai multe detalii, atat legate de Avensis cat si Yaris, iti recomand topicul ASTA
Pana la pag 9 vorbim de Avensis, apoi de Yaris.

Bafta!
AlexGT
@NST,
Iti multumesc mult pentru sfaturi. Referitor la AlfaRomeo, nu esti primul care mi-ai zis de el. Am un prietem care doar Alfa viseaza (zici ca e nascut in ea). Sincer iarasi nu e pe gustul meu.

Referitor la varianta ta cu Avensis de care zici ca ti-a crescut consumul....Ma intereseaza sa stiu cat consuma in afara/oras/mixt. Dupa ce ti-a crescut consumul, la cat a urcat? Diesel sau benzina, ce era?

Cu stima,
Alex
James Kilowatt
@Alex
Nu e vorba ca nu ne plac masinile de care spui tu. PRoblema e ca la 6k€ s-ar putea sa gasesti doar epave sau masini cu istoric dubios printre masinile alea.

Socra-miu are o O2 de vanzare, fix modelul 1.9 tdi de care spune Halbasus. Evapa dupa gustul meu, desi e stare tehnica buna, ca a reparat-o cand a fost nevoie, insa a tras de ea cu dintii de ea, a fost masina de tavaleala, iar interioru e degradat rau. Si cu toate astea, are oferta la 7k€ si nu vrea sa o dea (inca biggrin.gif). IAr cel care vrea sa o cumpere o stie foarte bine si stie in ce conditii a fost exploata.

Insa eu unul, nu i-as oferi nici 6k€ pe masina aia. As lua mai degraba o fabia (sau un polo), chiar pe benzina, care insa sa fie cel mult la jumatate la kilometri si la varsta si in stare mult mai buna.
AlexGT
Apropo de ce zicea NST,

Va rog sa nu va abtineti sa-mi criticati alegerrile (gusturile) in ideea de a ma supara. Nu ma supar deloc usor biggrin.gif. Din contra, chiar va rog sa fiti mai "duri", in ideea ca poate renunt la una si bag alta pe lista.

Deci NST, stai linistit. Nu e nevoie sa te abtii.

Cu stima,
Alex
AlexGT
@JamesKilowatt

Am inteles ideea ta. Eu nu ma grabesc deloc sa imi iau masina. Oricum, mai devreme de 2 luni nu ma gandesc sa o iau. Poate fi 2 luni, insa la fel de bine poate fi si 6 luni. Prefer sa stau linistit in banca mea si sa chibzuiesc atent in alkegerea mea. Intr-un fel, prefer sa stau la panda si cand pica una acceptabila la un pret corect, sa o iau.
Nu vreau sa iau de la samsari sau bisnitarii care se ocupa cu luat-ul si datul masinilor mai departe dupa o lustruile usoara. De preferat ar fi sa o iau de la un om simplu, familist, cu serviciu (care sa nu traiasca din masini) care pur si simplu isi doreste sa-si schimbe masina. Insa cu asta cred ca cer prea multe. wallbash.gif

Cu stima,
Alex
22nst
Cand am zis de abtinut, ma refer ca nu pot sa fiu impartial cand este vorba de Toyota.
Din 2007 in coace numai Toyote am condus, si sunt niste masini excelente!
Avensisul de 1.8 este pe benzina, 129 cai.
Legat de consum, uite AICI istoricul pe 40000 km, unde am avut consum mediu 8.98 l/100km
In oras, nu depaseam 10-11 l/100km iar afara sa zic, 7

Eu mai stiu o zicala cu gusturile omului, ca nu te poti c**a in gustul omului, dar de poti c**a in gura lui sa isi schimbe gustul 36182451.gif asa asa, ca o gluma smile.gif
AlexGT
@ NST

Buna zicala:). E de retinut tongue.gif.

Referitor la consum, e cam mult ptr ce vreau eu.
Sincer as dori o masina care in oras sa ia in jur de 6-6.5% si in afara in jur de 5%. Vreau sa va intreb daca masinile propuse de mine se incadreaza la acest consum.

Cu stima,
Alex
DRAGOS
in bucuresti nicio masina nu va consuma 6-6.5%, poate doar un smart sau ceva din categoria aia.

daca esti din alt oras poti sa ajungi la un 7-7.5% cu octavia 1.9tdi sau megane 1.5dci. cu restul vei sari clar de 8, iar in bucuresti de 9-10.
mircanu

nici una dintre masinile mentionate de tine nu are un consum asa mic
AlexGT
QUOTE (DRAGOS @ Feb 19 2012, 12:26 PM) *
in bucuresti nicio masina nu va consuma 6-6.5%, poate doar un smart sau ceva din categoria aia.
daca esti din alt oras poti sa ajungi la un 7-7.5% cu octavia 1.9tdi sau megane 1.5dci. cu restul vei sari clar de 8, iar in bucuresti de 9-10.


Mc mult de sugestie DRAGOS.
Da, de Bucuresti este vorba.
Nu stiu ce sa zic, m-ai surprins cu cifrele astea. Uite de exemplu am un prieten la care consumul mediu este in jur de 6.3-6.5 in oras cu un Ford Mondeo, model '07, diesel, 140 CP, 2000cmc. Masina este chiar asta . O stiu din prima si pana in ultima.

La un consum mediu ceva de genul asta as vrea sa ma incadrez si eu. Ca o fi 7 in oras si 5 in afara lui, este OK, dar consumul mediu sa fie in jur de 6.5.
Vreau sa rectific: in postul de mai sus ma refeream la un consum mediu de 6-6.5.

In plus prin bucuresti mai mult in weekenduri, fiindca sunt suficient de sanatos la cap ca sa nu ies cu ea exact in toiul orei de varf. Va fi mai mult o masina de timp liber, nu de plecat la munca. La munca va fi doar maxim 2-3 zile pe sapt, si atunci mai dimineata ca sa evit aglomeratia.

In primul post am zis ca anual 15000-20000 km/an (cel mult 25000 insa nu cred). Acum dupa un calcul mai detaliat rectific ca rulajul anual se incdreaza in jur de 15000, cu greu voi ajunge la 20000 km/an.

In cazul asta vreau sa stiu ce e mai convenabil, diesel sau benzina. Eu totusi tind sa merg pe varianta diesel, insa nu stiu care e treaba cu intretinerea anuala, consumabilele. Care este diferenta de revizie la un diesel si benzinar.

Treaba cu piesele este o alta poveste. Aici e la noroc. Iti pot lua un diesel si (daca ai noroc) sa nu bagi nici un ban in piese 2-3 ani. Insa se poate intampla ca iti iau un benzinar si in primul an sa bagi ceva in el. La fel de valabila este si vici-versa. Te poate tine si una si alta, la fel de mult cum poate pica si una si alta> Asta tine de noroc, si de cum a fost intretinuta pana la tine.

Cu stima,
Alex
AlexGT
QUOTE (mircanu @ Feb 19 2012, 12:32 PM) *
nici una dintre masinile mentionate de tine nu are un consum asa mic


Nicvi la 1.8 diesel nu se atinge un consum mediu de 6.5, din cele mentionate?

Cu stima,
Alex
DRAGOS
Consumul mediu depinde de foarte multi factori, raportul urban/extraurban, temperatura exterioara, viteza medie, etc.

Iti garantez ca acel mondeo 2.0tdci 140cp consuma REAL in bucuresti cam 9, la un stil de condus normal. daca mergi un pic mai agresiv va sari usor de 10.

Eu iti recomand un motor pe benzina. Un motor pe benzina nu prea are piese sensibile de la care sa te astepti sa cada, atata timp cat are reviziile facute cat de cat corect. Un motor diesel are o groaza de piese scumpe care pot sa pice pur si simplu, chiar daca masina a fost intretinuta corect.
mircanu
QUOTE (AlexGT @ Feb 19 2012, 04:02 PM) *
QUOTE (mircanu @ Feb 19 2012, 12:32 PM) *
nici una dintre masinile mentionate de tine nu are un consum asa mic


Nicvi la 1.8 diesel nu se atinge un consum mediu de 6.5, din cele mentionate?

Cu stima,
Alex


la o masina din clasa medie e practic imposibil sa scoti un consum asa de mic in bucuresti. daca vrei un consum asa mic tre sa cumperi masina de clasa mica si aia diesel, insa si asa e destul de greu. la ce trafic e prin bucuresti.
trebuie sa iti regandesti optiunile




AlexGT
QUOTE (DRAGOS @ Feb 19 2012, 01:16 PM) *
Iti garantez ca acel mondeo 2.0tdci 140cp consuma REAL in bucuresti cam 9, la un stil de condus normal. daca mergi un pic mai agresiv va sari usor de 10.


Imi pare rau sa te contrazic Dragos, dar personal am mers si am vazut ce afisa bordul. Vorbesc la modul cel mai serios. E drept ca masina circula mai mult pe traseul Buc - Mogosoaia. Strict prin oras, nu stiu ce sa zic.

Pe mine m-ar satisface si un consum mediu de 7%, maxim 7.5% diesel la 1.8L 100-120 CP. Este realist asta?

Referitor la sugestia ta Dragos, nu stiu ce sa zic. Cu diesel ma impac parca mai bine decat cu bezinar-ul. Dar nimic nu e batut in cuie.

Cu stima,
Alex
22nst
In constrazic partial pe Dragos.
Masinile mentionate mai sus, nu vor consuma 6 in oras nici impinse!
Dar, daca alegi o masina de clasa mica, cum sunt cele 3 mentionate de mine intr-un post anterior dar diesel vor consuma!
Exemplu concret, Yarisul meu diesel, AICI
AlexGT
QUOTE
trebuie sa iti regandesti optiunile


Da, mi-am dat seama de prostie. E cam prea "scurs" consumul de 6.5. Ma gandesc ca unul mediu de 7.5 se poate scoate in contextul unui trafic nu foarte aglomerat, la masinile propuse. Ce parere aveti.

Alex
AlexGT

@NST, pot sa te rog ceva. Imi poti da un link si pentru 2-3 masini din cele mentionate de mine referitor la consum, te rog frumos? Eu nu reusesc sa ma descurc.

Mondeo duoa '04
Passat intre '04-'06
Toyota avensis
O2

Mc frumos.
Alex
James Kilowatt
Consumul urban depinde de foarte multi factori, degeaba vezi tot felul de cifre de pe tot felul de siteuri. Daca nu-l corelezi cu viteza medie de exemplu, sau cu stilul de condus, n-au absolut nicio semnificatie. Poate sa varieze in realitate de la simplu la triplu fara probleme.

Ce-o sa faci dupa ce o sa iti bagi toate economiile intr-o masina mare sperand ca va consuma 8 in bucuresti, si vei descoperi ca in realitate tie (la stilul tau de condus, si la orele si pe traseele pe care mergi tu) iti consuma 14?

Incearca sa fii realist in evaluare, nu alerga dupa iluzii. Daca vrei te plimb si eu prin oras si iti arat un consum de 7l/100km pe calculatorul de bord, nu e o problema, daca tocmai am facut un drum lung cu un consum scazut.

Consumul urban din catalog al masinilor se obtine mergand foarte batraneste, cu o medie de viteza de aproape 19km/h, fara consumatori, clima si alte prostii.... Asta e o medie de viteza foarte foarte buna pentru taficul din orasele mari actuale, si in plus nimeni nu mai accelereaza si decelereaza atat de lent ca in test. In realitate cand media de viteza iti iese in oras 10-12km/h, sunt 40 grade si clima merge din plin si nici nu ai un stil foarte eco de consum poti consuma de 3-4 ori fata de ce scrie in carte fara probleme.
DORU
Daca doresti masina care sa consume maxim 6,5% in capitala, Fabia SDI este alegerea. thumbsup.gif
AlexGT
OK baieti, gata, recunosc ca am cam exagerat cu consumul propus de mine. Deci un concum mediu de 7-7.5% ma satisface pe deplin la modelele pe care le-am propus. Este realist?

Intre timp, tot cutreierand net-ul asta, cred ca imi mai largesc putin domeniul de alegere. Analizand situatia, am constatat ca si Ford Focus, dupa 2005 este o optiune buna. Ma refer la Ford Focus, 1.6, diesel, cel de peste 100CP. Modelul de este asta
Vreau sa aflu parerile voastre, pro sau contra.
AlexGT
Buna ziua din nou.

Vreau sa aflu parerea posesorilor (si de ce nu si a unor specialisti) referitor la Ford Focus dupa 2005, diesel, 1.6, 110CP. Cum este din punct de vedere a fiabilitatii. Ce propbleme ati intampinat la o astfel de masina cei care au avut sau chiar cei care o au inca posesie.
Modelul la care ma refer este asta

Cu stima,
Alex
Titi1988
http://forum.clubford.ro/index.php => register si succes.
ics20
Salut! nu stiu daca ti-ai cumparat sau nu masina(dupa intervalul de timp pe care l-ai dat ar mai fi timp) insa daca nu ti-ai cumparat, parere ai despre Chevrolet Epica, Saab sau un Opel Corsa ? Toate sunt diesel si sunt cu motor sub 2000..spor la cumparaturi si multa bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.