Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina pana in 6000 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
scooby009
Salutare,

Ca multi altii care au mai scris pe aces forum si eu sunt nou.
Vreau sa imi cumpar o masina, bugetul meu fiind de pana in 6000 de euro si as dori sa fie dupa 2005, consum cat mai mic. In general condus asezat, insa mi-ar palce ca la drum intins sa am putere sufiecienta sa ma bag in depasiri fara emotii. Eu initial ma gandeam sa-mi iau diesel insa dupa multe postu-ri citite am reusit doar sa fiu mai indecis smile.gif , astfel ca acum optez pentru oricare din variante.
Cerinte:
-50% drumuri in oras, 50% drumuri afara
-dotari standard: clima, geamuri electrice ABS, ESP

Ceea ce am vazut pe internet si mi-ar placea ar fi:
1. Opel Astra 1.7 TDI
2. Ford Focus 1.6 TDCI
3. Peugeot 307 2.6 diesel

Comparatia la oricare din modelele aceste trebuie sa aiba in vedere urmatoarele:
Cat de fiabila este masina in general si motorul in particular, cat de mult costa piesele de schimb, consum, etc

Spor la treaba tuturor


Titi1988
dupa motor peugeoul CLAR!!!!! thumbsup.gif ( glumesc) Mie imi place cel mai mult Fordul si am auzit doar lucruri bune despre acest motor. Piese de schimb nu stiu dar daca cauti pe forumuri monomarca o sa gasesti ce te intereseaza. succes si la cat mai putini samsari!
GoldnSlitz
Si fiindca te incurci cu un sh, fiindca astea-s posibilitatile, in plus de ce scria Titi1988, iti propun sa intri intr-un service dedicat marcii ca sa stii la cat se mai ridica si cheltuielile ulterioare achizitiei...o sa ai motive astfel sa renegociezi pretul, sau sa te razgandesti in timp util.

Diesel sau benzina? Dieselul este mai porcos...nu moare motorul daca faci vreo prostie in condus. Dupa o vreme o sa uiti cum se mana o benzinara...eu nu mai reuseam sa plec de pe loc. Deci dieselul este bun si pentru un incepator. Vorbesc de stilul in condus, nu de avantaje si dezavantaje. Modelele de sus nu le cunosc.

Succes. yes.gif
GoldnSlitz
Ti-as mai pune o varianta in vedere...

http://www.youtube.com/watch?v=L_OLeeNsnF0&feature=fvsr

Deci conteaza si alea 5 stele euroshit, sa le ai in vedere... Plus consum mic diesel, taxe, asig mici, rezerva de putere arhisuficienta la numai 1.5dci 105cp, se incadreaza in pret...

scooby009
Salute,

Eu ziceam de Peugeot pentru ca mai multa lume o lauda... mai ales ca acum cativa ani a fost declarata masini anului; la care se adauga faptul ca are un consum foarte mic. Insa sicer nu stiu cat sunt de fiabile motoarele.

Legat de Ford Focus... din cate am mai citit pe forumuri motorul este dezvoltat de PSA, si este relativ ok. Problema aici este ca ultima mea masina a fost tot un Ford Focus din 2001, 1.6 benzina cu care am avut toate problemele posibile. Deci am o rezerva mare in a alege masina asta, desi ca si aspect, spatiu si stabilitate mi se pare ok.

Despre Opel Astra sincer chiar nu stiu ce sa zic... am doi prieteni care au masina asta cu motorul de 1.7 si ziceau ca pana acuma nu au avut probleme(dar au masina doar de cateva luni), insa din ce am citit pe forumuri, nu ar fi chiar cele mai bune motoare.

Spor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.