Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cumpar masina Astept sfaturi.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Machil
I-mi puteti spune ce masina sami iau?As avea nevoie de o masina.Fiabila,Consum mic,La un pret bun.Vreau so folosesc la transport si sa merg prin oras cu ea.Vreau sa aiba si o taxa de poluare convenabila.Masina o cumpar la vara acum am 5000 euro.Astept sa ma ajutati si pe mine sa iu o masina buna.
Titi1988
ca si inceput ( nu o lua in nume de rau) imi ; sa-mi ; s-o este corect scris.
DORU
Iar taxa de poluare nu se aplica in acest an, asadar nu ai restrictii decat date de buget.
Machil
Eu ce masina sa-mi iau ?
Seri
Este prima masina? Cati km crezi ca faci pe an? Daca nu circuli macar 20.000 km/an, nu se merita diesel.
Cat de mare e ceea ce vrei sa transporti cu ea? Breakurile sunt cele mai incapatoare, urmate de sedan.
O sa ai si pasageri in acelasi timp? Daca da, ar trebui sa alegi un break. Daca nu, poti lua un hatchback si sa rabatezi bancheta cand ai de transportat ceva mare.
Ai copii mici? Daca da, tot un break e cel mai potrivit.

Eu cred ca ar trebui sa te orientezi catre un model de clasa compacta, cu motor diesel sau benzina de aproximativ 1.6L, mai nou de 2004.
Golf IV, Bora, Megane II, Octavia 1, Astra G, Peugeot 307, Logan, Logan MCV, sau ceva mai mici Fabia si Clio Symbol.
Titi1988
QUOTE (Seri @ Jan 28 2012, 07:11 PM) *
Logan MCV


daca vrei sa cari dulapuri cu el.. am bagat un dulap de 100x60x180 cm si a incaput!!! nu mi-a venit sa cred turned.gif
scuze de off dar dar si acum sunt surprins teehee.gif
DORU
QUOTE (Seri @ Jan 28 2012, 08:11 PM) *
Eu cred ca ar trebui sa te orientezi catre un model de clasa compacta, cu motor diesel sau benzina de aproximativ 1.6L, mai nou de 2004.


1.6 nu ofera destula economie fata de un motor supra-alimentat de 1.8 spre ex...Recomandarea mea este sa NU fie mai noua de 2004 biggrin.gif
Titi1988
QUOTE (DORU @ Jan 28 2012, 08:42 PM) *
QUOTE (Seri @ Jan 28 2012, 08:11 PM) *
Eu cred ca ar trebui sa te orientezi catre un model de clasa compacta, cu motor diesel sau benzina de aproximativ 1.6L, mai nou de 2004.


1.6 nu ofera destula economie fata de un motor supra-alimentat de 1.8 spre ex

aici iti dau dreptate
adrian_r5
QUOTE (DORU @ Jan 28 2012, 09:42 PM) *
Recomandarea mea este sa NU fie mai noua de 2004 biggrin.gif

De ce ???
DORU
Recomand functia Search cu incredere thumbsup.gif
Machil
Vreau sa transport biciclete.In mare parte.
Machil
Si oameni persoane adica.Ma refer la familie.
DORU
Pt 2-4 pers + min 2 biciclete + bagaj aferent ai nevoie de macar 80-100 cai si minim 150Nm.
Gandeste-te la motorizari chiar de 1.8L daca nu vreti sa impingeti masina incarcata la deal biggrin.gif
Titi1988
daca in mare parte o sa circuli incarcat atunci iti recomand diesel. cu loganul 1.5 dci 6 persoane+bagaje+rulota de 600 kg si mergea ok. chiar nu ma asteptam. la o asemenea incarcatura cred ca omoram nissan-ul 1.6 i spre exemplu turned.gif
cauta un logan MCV de 1.5 dCi 85 cp de prin 2007-2008 in cazul asta
Machil
Nu circul non-stop cu ea mai mult in oras.
GoldnSlitz
Faza este ca omu' se bucura mult cand cumpara! Dar si mai mult se bucura cand vinde...de doua ori mai mult. Anticipeaza cumva rezultatul deciziei tale si convinge-te ca ai luat decizia corecta. Si intors in timp ai lua mereu aceeasi decizie fara nici un regret. Cel putin n-o sa fii deprimat ca ai dat banii pe o rabla, cum se va dovedi ceva mai tarziu...

Sa ne spui la ce masini te-ai cam hotarat...noi o sa te mai intrebam cate ceva...tu ne raspunzi, adica iti identifici clar nevoile...noi mai povestim cum e cu masina...poate a avut si vecinul una, si nu s-a plans, sau dimpotriva... Succes!
Machil
Multi mi-au zis Logan da faza cu el este ca se strica rapid.Deasta va intreb pe voi cum ce masina.Un prieten spunea asa ca o repara la 4 saptamini.Chiar daca nu o foloseste tot se strica.Pe romaneste nu foloseste masina 4 saptamini si se strica.S-au daca o foloseste lafel face.Eu caut o masina sa nu o duc asa des la reparati minim odata pe an atata.
RUE
prietenul tau a vazut loganul doar in poze sau a luat unul cazut pe calea ferata si reparat. loganul nu se strica la orice o cu cap normal. cel putin primii 100 000 km ii duce lejer.
asteptam sa ti iei masina.. de oricare!
pejte
QUOTE (Machil @ Jan 29 2012, 03:28 PM) *
Si oameni persoane adica.Ma refer la familie.

thumbsup.gif
Machil
N-am copii da ma refer cand mergem in vacante,sau excursi,cand am treaba undeva.Sau merg la o testivitate,La munca,Scoala.Etc.Totusi o sa ma casatoresc peste 5 - 3 ani si o sami trebuiasa.Eu vreau ceva de vitor sa merg bn.Am 20 ani eu.Fac 21 pe 2 Septembrie.Deasta zic vreau ceva bun nu o porcarie.Care se stica rapid ca a prietenului meu.
Seri
Nu are rost sa cauti o masina suficient de mare incat sa-ti incapa bicicletele inauntru. Pe orice masina poti monta un suport de biciclete in spate.
Poti pune bicicletele si sus pe plafon, dar poti avea surprize neplacute din cauza firelor sau crengilor prea joase.

Ai destule variante daca nu vrei Logan, dar trebuie neaparat verificate in service inainte de cumparare.
Nu recomand diesel deoarece are multe piese mai scumpe decat la benzina: injectoare, turbina, volanta, filtru de particule, etc.

Un hatchback in 5 usi ar trebui sa-ti satisfaca toate nevoile de spatiu: Golf IV, Astra G, Octavia I, Focus I, Seat Leon, Peugeot 307. Dintre acestea Octavia are cel mai mare portbagaj. Eu as recomanda 1.6 benzina de aproximativ 100cp pt fiecare, dar poti lua si 1.8 turbo din grupul VW. Tot de la VW poti lua 1.9TDI de 110cp care este foarte fiabil.

Daca vrei sedan, pe langa variantele de mai sus, as adauga Megane II, dar ar fi de preferat varianta cu facelift de dupa 2006, fiindca s-au rezolvat o serie de probleme de fiabilitate. De la Megane e de luat 1.6 benzina sau 1.5dCi.
Mai raman variantele break si monovolumele, cele mai incapatoare, dar au aerodinamica mai slaba si sunt mai grele, ceea ce-ti va creste consumul.
Machil
Bicicleta o pun pe capota normal ca nu in masina.Nu-s criminal sa bag in masina.

Masina o vreau sa fac o treaba cu ea.
1)Sa car biciclete la concursuri unde o sa particip si eu cu inca 4 baieti de unde pt scoate bani.
2)Am aces la scule instrumente etc facind parte din gasca.
3)Vreau sa mai folosesc masina la mers pe strada.
4)Mers la munca.
5)Si sa aiba un aspect bun.
6)Sa merg cu ea in excuri vacante.
Eu vreau sa dau un ban bn si sa iau ceva bun.Deasta am venit aici.Ca stie toata lumea ce scumpai o masina azi.Deasta am zis iau o masina buna si numi mai trb apoi alta.
HalbaSus
Vezi ca ti s-a stricat tastatura.
Seri
Dintre masinile enumerate mai sus, alege un model care iti place ca design si incepe sa cauti una in stare buna.

Cand erau noi, intre ele erau diferente de tinuta de drum si de performante, unele erau mai sportive, altele mai confortabile, etc. Dar o masina second hand isi pierde din aceste caracteristici odata cu uzura, cel mai mult depinde cum a fost intretinuta.
AlexTM
QUOTE (Machil @ Feb 1 2012, 01:56 PM) *
Bicicleta o pun pe capota normal ca nu in masina.
E OK, cu bicicleta mai merge. Daca era o motocicleta nu prea vedeai drumul de ea.
Si vezi totusi cu tastatura aia...
Titi1988
Skoda Octavia break 1,9 tdi 105 cp si ii pui in spate suport pentru biciclete.Ai masina, treci la cautat!
pejte
QUOTE (HalbaSus @ Feb 1 2012, 02:16 PM) *
Vezi ca ti s-a stricat tastatura.

Eu cred ca tastatura e in regula. Ceea ce e foarte trist rolleyes.gif

Charlie Murphy are o denumire pentru ei
Machil
Tastatura e foarte veche trb una noua e din 2002 da sa deteliorat mult.I-mi trb musai tastatura cuerty aia e acu vro 2 milioane noua.Si compu este din 2000.Unitate.Mausu lam schimbat atata.
Mircea104901
QUOTE (pejte @ Feb 1 2012, 09:54 AM) *
QUOTE (HalbaSus @ Feb 1 2012, 02:16 PM) *
Vezi ca ti s-a stricat tastatura.

Eu cred ca tastatura e in regula. Ceea ce e foarte trist rolleyes.gif

Charlie Murphy are o denumire pentru ei


+10 turned.gif
Titi1988
te rog sa schimbi si cartea de limba romana!!!! forumul asta nu are o functie de auto-corect????? turned.gif
Revenind. Daca nu ai "fitze" un logan MCV de 1.5 dCi 85 cp ( la care poti face chip la 105 cp) este perfect pentru tine. Are putere, este incapator, arata mult mai bine decat loganul normal, piese ieftine, super fiabile ( am 3 si toate merg perfect) , gasesti unul de prin 2007-2008 la 100.000 kim thumbsup.gif

Mircea cuminteeee laugh.gif ajuta si tu omul
cameleontheone

eu iti recomand un break(ford mondeo,skoda octavia, ford focus,etc) iti montezi suport pentru biciclete si ai rezolvat treaba,acum in legatura cu cumparea masini testarea ei este foarte importanta(daca nu vrei sa ai surprize) atat pe drum cat si la un service iar intretinerea oricarei masini depinde de proprietarul ei actual si viitor asa ca este ca o loterie orice ai cumpara.
Titi1988
daca te pricepi nu ii loterie.. sunt anumite lucruri la care te uiti + verificat carte service si mers la service pentru verificare. Daca masina are ceva 100% urmand acesti pasi o sa gasesti hiba! thumbsup.gif
Leon-ul a fost verificat asa-> merge perfect
Logan-ul MCV din 2008 la fel-> merge perfect
habibi
poate un ford focus 1.6 diesel cred ca sunt la preturi bune.
danutv
In general lumea cand vrea sa-si cumpere masina verifica preturile dintr-un ziar si apoi merge la piata auto, isi face o parere referitor la model, an, dotari, pret.
La pretul din piata nu vei gasi masina cu istoric, carte service, km reali si in stare buna, trebuie sa renunti cel putin la unul din aceste criterii sau sa mai pui la bani.

Testeaza cat mai multe masini sa vezi ce iti place, si apoi rabdare, o masina buna gasesti greu, incearca la neamuri, colegi, cunostinte, care sti ca intretin masinile.

Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.