Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subwoofer...
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Garbu34752
Am un radio/mp3 player sony, cu iesire pt subwoofer. Oare chiar merge pus un subwoofer conectat? Daca da, ce putere sa aiba? (casetofonul are iesire 4x50W).
Recomandati-mi un sobwoofer si niste boxe klumea va rog!
Andrei Suzuki
Pai uita-te si tu la "Cum se calculeaza puterea boxelor" si o sa vezi acolo ca se poate.Dar nu va functiona la puterea max (zic eu) asa cum ar functiona pus pe o statie.
Sub misto?Sunt multe care isi merita banii: Jbl,Kenwood,Blaupunkt,Pioneer. Eu am unu Pioneer de 250w nominali si il am de vreo 2 ani si ceva si inca merge perfect,nici o problema la el.
Boxe misto? Vezi Jbl.Eu mi-am luat Jbl gto926 de 100 rms cu vreo 2.700.000.Aveau si jbl 936 (pe 3 cai) care erau ~2.800.000. Am un prieten care are niste boxe Jbl de vreo 3 ani si nu are nici o probl cu ele.Merg si acum,nu distorsioneaza,basu impecabil..misto boxe.Chiar se pricep asta.Conteaza acum si cati bani ai..sau cati bani vrei sa bagi in astea.
Garbu34752
Pai as vrea cam 3 milioane sa dau pe boxe sau sa iau un subwoofer. Totusi, cred ca niste boxe ar fi mai bune deocamdata. Daca zici ca JBL sunt marfa si se aud bine m-as baga la pretul asta. Am auzit de unele boxe Infinity ca se aud beton, dar nu am informatii clare. Oricum mersi de raspuns.

Ciao!
Garbu34752
Pai as vrea cam 3 milioane sa dau pe boxe sau sa iau un subwoofer. Totusi, cred ca niste boxe ar fi mai bune deocamdata. Daca zici ca JBL sunt marfa si se aud bine m-as baga la pretul asta. Am auzit de unele boxe Infinity ca se aud beton, dar nu am informatii clare. Oricum mersi de raspuns.

Ciao!
Alex-178
Salut...

un raspuns scurt...

Iesirea pentru subwoofer de pe cass este prefazuta pentru a intra cu semnalul de pe acea mufa intr-o statie si apoi in sub.

CASS [mufa subwoofer ]
||
||
/
/
STATIE [mono sau poti sa faci un bridge]
||
||
/
/
SUBWOOFER [incinta este foarte importanta]


puterea de 5 x 40W este puterea maxima ce o scoate CASSUL PE fiecare canal... Iar 40 W intr-un subwoofer adevarat (nu tepe din targ sau mai stiu eu de unde...) nici nu-l "gadila" dar sa mai vibreze...

Ca sa ai un sistem sanatos si sa te tina mult te sfatuiesc sa folosesti casul pe post de preamplificator si statii de amplificare pentru boxe si subwoofer sau subwoofere...

Este parerea mea si poti sa o urmezi daca vrei daca nu ignora mesajul... :brilsmurf:

Daca te intereseaza eu vreau sa-mi vand subwooferul si statia mea ca sa-mi iau altceva...

Am o statie JBL DECADE DA-4002 ( 2x 50W) si un subwoofer de 12' de la Lighting Audio (USA)[img] de peste 100 W RMS adica putere REALA nu maxima!
Eu le vand pentru 150 $
Multa bafta!

Alex


http://UNICAT.HOME.RO
[/img]
Garbu34752
Mersi de sfat Alex. M-am mai interesat si eu la niste baieti care monteaza sisteme audio si mi-au zis ca am nevoie de statie. Acum ma gandesc la niste boxe klumea. JBL gto sunt cam 3.500.000 lei unde am fost, si ma asteptam la un pret mai mic. Ma mai gandesc, caci vinerea viitoare imi vine masina!

Bafta!
Andrei Suzuki
JBL seria GTo 3.500.000? Mai exact de care erau? Unde te-ai uitat si ai vazut pretu asta?
Garbu34752
Pai am fost in Drumul Taberei la service-ul ala de la Tricodava si boxele JBL gto 936 erau 3.400.000 lei. Erau pe 3 cai boxele... dar cineva mi-a recomandat si unele boxe Infinity care sunt tot pe la 3.000.000. Oricum am inteles ca JBL-urile au bas klumea.

Ciao!
Andrei Suzuki
Mi se par cam scumpe.Totusi,daca vrei sa iti iei iti recomand si Tornado Trade,din Vitan.Au scule misto pe acolo si au si Infinity.
Sau mai poti sa incerci si aici,unde sunt ceva mai ieftine,si daca le comanzi ti le aduc si direct acasa. smile.gif

http://www.magazinultau.ro/index.php?categ...amp;lst_strt=10
Andrei-287
[color=darkblue][/color] Salut ! Am si eu un mp3player Sony(RX3300 cam asa ceva) si am boxe DLS (B5, B6) pe un Renault R19. Aceste boxe sunt cele mai "slabe" facute de DLS, dar cind dau la maxim ma scot din masina. Se aud foarte frumos si in exterior (Desi mi se pare o mare tzaranie...dar asta e :cry: ). Am incercat sa conectez si eu un subwoofer pe RCA-urile speciale....dar nu am reusit! Daca stie cineva cum s-ar putea face sa ma anuntze si pe mine.


Acum am improvizat ceva :idea: . Am nishte boxe de tot cicatul (cam 400k lei perechea) de 16.5cm. Mi-am luat un tub de PVC tot de 16.5cm. Mi-am fixat boxele fiecare in cite un capat al tubului cu magnetul spre interior si am inversat conexiunea astfel incit sa traga spre interior. EXACTCT la mijlocul tubului am dat gaura si mi-am montat un tub de Bass Reflex. Am un filtru de joase la care sunt cuplate boxele. Credeti-ma ca se aude in masin de plingi cu vorbe!!! Dar, DAR fara acei bashi de simti ca iti da cineva palme peste cap cind conduci...doar reflexul ala frumos.... :blackeye: :colors:

E un experiment care m-a adus la un pret de 500k lei....e o parere, pot fi criticat dar daca ati auzi poate imi veti da dreptate.

Astept un raspuns legat de subwoofer.

DLS - http://www.dls.se
Andrei-287
Ce ziceti bajeti....sunt bune "SUBWOOFERELE" DLS?
Andrei Suzuki
Stai ca nu inteleg.Si boxele alea la ce le-ai legat?La statie?Totusi mi se pare ca e cam improvizatie...nu mai bine era un woofer direct?Intradevar,era mai scump,da eu nu cred ca se compara.
Andrei-287
Boxele sunt legate direct la Cd-player. Este normal sa nu se auda "woofer-ul" meu la fel ca un subwoofer adevarat....dar ma scuteste de basii aia de discoteca care ii simti in ceafa cind conduci..deci ceea ce am improvizat eu este..mai sanatos... si e vorba de scos din niste boxe de kkt un bassreflex...multzumitor
Andrei Suzuki
Spuneti-mi si mie va rog unde gasesc sa cumpar un sub JBl,preferabil cu tot cu incinta.MErci
CZY
De ce nu incerci Tornado in Avit? Sunt priceputi si-ti mai pot da si un sfat (de ex. ca Sony nu "duce" cum trebuie dif-uri Infinity :roll: )
Andrei Suzuki
Merci.Chiar uitasem de ei,desi de acolo mi-am luat toate boxele.
Cat despre sfaturile lor...mai bine lasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.