Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina mea Toyota Auris trage dreapta :) Directia?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
toyota16vvti
Salutari tuturor si La Multi Ani pe 2012, sa nu aveti nici o problema cu masinile ce le detineti!

Am si eu o intrebare, am instalat cauciucuri de iarna pe Toyota AUris, 2 continental pe spate si 2 spaniole mai moi de iarna pe fata imi scapa numele acum.
Second dar in stare buna.
Dupa instalare a inceput sa-mi traga masina dreapta, se duce usurel spre dreapta nu tare dar destul de deranjant.
Intors la service-ul ala de roti, au inceput sa reverifice presiunea - egala in roti.
Au inversat cauciucuri si chiar si jante pe fata - la fel.
M-am intors in 2 sapt la fel face masina.
Stiti sa fi avut careva probleme du directia la Toyote? O fi bucsaraia? Pot influenta doar cauciucurile? Sa le schimb cu cele de pe spate?
Ce ma sfatuiti, sunt cam "speriat" si "disperat" sa nu fie ceva mai grav, bucsa, directie, etc sa mor nevinovat...
Multumesc,
Un AUrist cam nefericit
cristsib
Daca le ai pe alte jenti, asteapta sa nu fie zapada si pune-le pe alea de vara. Asa poti vedea daca problema este de la cauciucuri (jenti) sau de la masina.
toyota16vvti
QUOTE (cristsib @ Jan 16 2012, 07:19 PM) *
Daca le ai pe alte jenti, asteapta sa nu fie zapada si pune-le pe alea de vara. Asa poti vedea daca problema este de la cauciucuri (jenti) sau de la masina.

Am aceleasi jenti de aliaj pe care le-am pus gumele de iarna. Poate sa fie un cauciuc mai greu, deformat, dar prin inversare la fel trage dreapta...ma gandesc doar sa nu fie ceva mai grav gen bucsi, unghi, sau directie. Ideea e ca pana sa le montez pe astea de iarna nu tragea st dr deloc masina, cred ca km intregi - ce m-ati sfatui sau daca a mai patit careva asa ceva, daca ati avut pb cu directia etc.
Orice idee sfat mi-ar fi de ajutor.
cristsib
De la distanta este greu de spus, incearca sa ajungi la un service. Lund-o pe firul logic bucsile daca s-au dus, fac galagie, unghiurile nu se strica brusc, as suspecta un capat de bara. Incearca totusi sa pui rotile din spate in fata, tot asa face?
OvidiuH
Din moment ce masina nu avea aceasta problema inainte sa montezi anvelopele, eu cred ca pot fi doua cauze: fie gumele sunt proaste, fie nu s-a facut montajul si echilibrarea corect.
f1anatic
Directia
Amortizoarele
Bucsile
Presiunea un Cauciucuri

La Subaru am inlocuit recent 2 amortizoare pe dreapta (masina tragea dreapta), facut alignment, si am mai corectat problema. Am inlocuit bucsile pe fata si am corectat 90% problema. Ramin bucsile pe spate (unde imi si troncane pe dreapta - buscile nu amortoizorul care are 2000 km) care probabil vor regla restul. Dar bucsile pe fata m-au dus 2000 de dolari asa ca trebuie sa fac pauza.
OvidiuH
Mie unul mi se pare de crezut ca s-a dus directia sau amortizoarele chiar in momentul in care s-au schimbat anvelopele. Aceasta buba s-ar fi manifestat in vreun fel si inainte.
OCTAN_95
problema mea (a directiei masinii) se datora montajului aiurea a anvelopei, sensul de rotatie indicat nu a fost respectat, corelat cu presiunea total anapoda , inegala la toate rotile
vio
cel mai probabil e din vreun cauciuc . daca vrei sa fi sigur ca nu e din bucsha pivot sau directie ceva te duci la autosoft si ti faci o pgr pt reglarea directiei .ei iti spun tot acolo ce ai defect cat de bine calca roata pe asfalt ... io am fost in primavara pt ca mi am luat cauciucuri noi si am vrut sa verific directia , unghiuri . un sg unghi era un pic dif fatza de standard dar in limita marjei de eraoare la roata din spate dreapta ... eca ceva de genu . in loc de 0,15 era , 0,17 si marja maxima e de 0.21 ... deci in 90 000 de km cam asta a deviat , restul ca in fabrica .. totul a costat 40 de lei parca.si daca tot vrei sa vezi asa mai neortodox ce si cum , da rotile jos si cantarestele si vezi daca sunt dif de greutate majore intre. dar daca e e vulcanizata prot anvelopa nu ai ce ii face . cand pui frana brusc tot in acea dir cu anvelopa prb trage ?
OCTAN_95
ceva nu e in regula la sondaj

voturi 4
probleme: da- 3; nu - 2

cum vine asta?
HalbaSus
un indecis a votat si cu da si cu nu
22nst
da... eu sunt vinovatul sad.gif am votat si da si nu, initial am vrut nu dar mi-am adus aminte ca avensisul tragea dreapta si am uitat sa debifez nu-ul biggrin.gif
toyota16vvti
Salutari.
Revin cu informatii.
Masina avea o tendinta de a lua-o in dreapta pe drum drept cand lasam volanul liber. Mai interesant - a mai condus-o un profesionist, indrepti volanul (ajustezi) si o vreme merge drept sad.gif
Am fost sambata la un service destul de ok cu o cunostinta si s-a uitat la roti/bucse - sunt ok.
Le-a venit ideea sa imi schimbe si rotile din fata pe spate.
Cand amplecat avea tendinta de stanga smile.gif - comunista, dar era de la drum
Apoi a mers destul de bine.
Apoi iar trage putin dreapta dar mai putin. Se pare ca gumele sunt vinovate. As putea sa-i fac si geometria - 70 de lei dar am zis sa o mai incerc sa vad.
Probabil ca dupa ce o sa pun inapoi gumele ei o sa fie ok, asa ca nu stiu daca merita pt 3 luni sa mai umblu la ea, fiind o masina pe care nu o chinui zilnic prin Bucuresti, ci doar in weekend-uri si concedii...
Va tin la curent dac ma duc si la geometrie si ce se mai intampla.
Morala - suntem prea saraci pentru lucruri ieftine si la mana a doua!
Radu
vio
asa este thumbsup.gif .
OvidiuH
Anvelopele SH sunt mereu o loterie si au o multime de variabile. Tocmai de asta am recomandat si recomand mereu anvelope noi. Tine cont ca bucatile astea de cauciuc pot sa faca diferenta dintre o calatorie placuta si un drum in sant. Daca se comporta atat de prost pe un drum normal, sa nu ai surprize cand dai de zapada sau gheata. Cat ai cheltuit pe anvelopele SH, investigatii, montat si demontat, iti luai o pereche de gume mai rasarite noi care te-ar fi tinut 4-5 ani fara probleme.
toyota16vvti
Salut, sa stii ca nu e chiar asa.
Eu am gasit un om care aduce sh dar e de buna intentie.
Mi-a schimbat un cauciuc la nici o saptamana(pe spate) ca am facut o pana si asa am descoperit un dop....dar am dat 100x4 pe cand unul nou e 430.
Nu mi-a luat nimic pentru echilibrat si nici pt ca m-am mai dus sa le schimbe intre ele si asa mai departe. Plus ca eu le-am luat in sep la inceput si le-am pus cand a intrat legea...
La un atelier de vulcanizare de 2 bani din buc pe moinesti cereau 30 de lei per roata pentru echilibrat si a incercat sa mi le schimbe pe ale mele cu unele si uzate si crapate si tot vroia sa iasa in avantaj (mai cerea si bani). asa ca m-am sgarcit, patimesc, dar omului nu-i port pica - mi-a daat sa-mi aleg si a fost dragut in general...il recomand...
A mai luat pt un logan un coleg si a fost multumit
dar o sa-mi iau noi la anul probabil macar pe fata
OvidiuH
N-am spus ca omul a fost rau intentionat, ci doar ca te expui unor riscuri si cheltuieli inutile (mai ales anul asta cand a fost isteria cu noua lege). Trebuie sa tii cont si de faptul ca anvelopele SH au de obicei un DOT vechi, de minim 3-4 ani, astfel incat, chiar daca mai au ceva "carne" pe ele, nu mai pot fi folosite mai mult de unul sau doua sezoane. Asta inseamna ca in 5-6 ani cheltui pe anvelope SH cat ai da pe un set nou, care te-ar tine acelasi interval de timp, cu un mare plus la capitolul siguranta si cu mult mai putine batai de cap.
Toyxen
mie imi suna problema asta a cauciucuri resapate. acolo apare cel mai frecvent problema asta. eu nu as merge asa cu ele inca 3 luni, pt ca problema asta poate sa afecteze directia, bucsele etc.
toyota16vvti
Salutari.
Am inlocuit anvelopele si problema persista, chiar daca e mai mica.
Interesant e ca acum simt ca trage cand spre stg cand spre dreapta, de parca s-a facut f sensibiloasa Aurisica asta al meu.
Presiunea e ok in cauciucuri.
Amoritzoare si bucsi - am fost la un service si din ce s-au uitat baietii nu avea nimic (tras de roti si urmarit jocul).
Singurele ramase ar fi unghiurile sau ceva din electronica directiei - ceea ce ma ingrijoreaza teribil.
Masinuta are 26000 km si 4 ani aproape.
Unde e fiabilitatea ? Mentionez ca nu am dat cu ea in toate gropile, jumate au scapat


Ideile de la voi:
Directia
Amortizoarele
Bucsile
Presiunea un Cauciucuri

alias
Dupa toate experimentele, care cred eu ca au fost suficiente, ramane sa investighezi pompa de servo. Poate da senzatii tari daca este defecta sau trage aer pe undeva.
Nu uita de cantaritul rotilor (janta+anvleopa).
toyota16vvti
Salutari.
Am fost la Toyota Pitesti pentru reviziei si mi-au verificat tot ce se putea.
Mi-au recomandata sa nu umblu la unghiuri.
Mi-au schimbat rotile fata intre ele si mi-au dat verdictul.
GUmele - au fost scoase si tinute orizontal peste iarna pe balcon - au imbatranit, am vazut ca au si crapaturi si s-au deformat.
4 ani au tinut Dunlop....cam putin, dar cica asta e durata de viata.
Ce cauciucuri recomandati? Sa traga ok masina, sa nu fuga dar nici sa dau o gramada de bani...?
Multumesc
kye04
Ai rezolvat problema?
Eu am un prius din 2010 care al el, trage dreapta. Am luat jante noi cu cauciucuri noi. La fel. Facut geometria in 3 locuri (inclusiv la toyota) . Degeaba .
Si cu jantele vechi (pe 17) si cu astea noi pe 15 la fel trage dreapta....
Verificat bucsi etc toate ca noi....
Singura solutie gasita e o tziganie.... Am pus pe stinga 2,0 in pneuri si pe dreapta 2,5 .
Nu mai trage asa rau dar tot trage....
Trage si la viteze mari si la mici.... iar cind cotesc dreapta se simte clar ca merge mai usor si mai natural decit cind fac asta spre stinga...
Parerea mea e ca e din directie, ceva e in neregula cu vreun senzor care nu vede directia dreapta cum trebuie, are impresia ca e putin spre stinga si de aia trage volanul dreapta pentru a corecta directia...

Zilele astea schimb niste bucsi pe fata, desi sunt convins ca tot la fel se va comporta...
toyota16vvti
QUOTE (kye04 @ Nov 20 2013, 12:32 PM) *
Ai rezolvat problema?
Eu am un prius din 2010 care al el, trage dreapta. Am luat jante noi cu cauciucuri noi. La fel. Facut geometria in 3 locuri (inclusiv la toyota) . Degeaba .
Si cu jantele vechi (pe 17) si cu astea noi pe 15 la fel trage dreapta....
Verificat bucsi etc toate ca noi....
Singura solutie gasita e o tziganie.... Am pus pe stinga 2,0 in pneuri si pe dreapta 2,5 .
Nu mai trage asa rau dar tot trage....
Trage si la viteze mari si la mici.... iar cind cotesc dreapta se simte clar ca merge mai usor si mai natural decit cind fac asta spre stinga...
Parerea mea e ca e din directie, ceva e in neregula cu vreun senzor care nu vede directia dreapta cum trebuie, are impresia ca e putin spre stinga si de aia trage volanul dreapta pentru a corecta directia...

Zilele astea schimb niste bucsi pe fata, desi sunt convins ca tot la fel se va comporta...

Salut.
Nu s-a rez problema, cu cauciucurile de iarna am schimbat cele de pe spate pe fata si e mai mica, apropae insesizabila, dar ea exista si nu in mintea mea. Cele de vara se simt mai tare. Cei de la Toyota mi-au recomandata sa imi iau cauciucuri noi - am mers la cineva cunoscut nu de pe strada, a condus-o si el si a zis ca nu mi se pare doar mie. Cand am luat-o se tinea dreapta perfect s km intregi, acum a devenit sensibila si "fuge" pe orice drum putin dreapta, o simt ca trage. Acum am avut si bara si aripa fata lovite o data di nstg si o data din dreapta, dar nu a ajuns la roti. si tragea de cand am pus cauciucurile de iarna prima oara. E clar ca trebuie cauciucuri noi....dar 400*4 e destul de mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.