Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PS3 vs Wii vs Xbox
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
James Kilowatt
Cum spun si mayasii, se apropie sfarsitul lumii. La mine insa asta se intampla anual in perioada februarie - martie.... Valentine's Day, dragobete, ziua ei, 1 martie, 8 martie.....
Bun, si si-a manifestat interesul pentru jucarelele de genul asta care sa te puna sa dansezi, sa sari, sa dai cu pumnii, aerobic, etc.

Ieri ne-am jucat cu un Xbox si e OK, i-a placut. ASta e fain ca nici nu-ti trebuie manete sau alte chestii pe care sa le tii in mana.

Celelalte cum sunt? Care ar fi cea mai potrivita pentru genul asta de activitati "fizice"? Teoretic vor fi folosite cu genul asta e jocuri, nu simulatoare de zbor cu joystic.
La ce altceva ar trebui sa ma mai uit?

PS
Asta ar amana sfarsitul lumii mai mult timp, ca ar fi usor sa-i iau cate un joc nou daca o "prinde" jucaria biggrin.gif
mike.omega
Poate asa scapi si cu Euroringu biggrin.gif teehee.gif
drabisan
Wii nu mi-a placut. Dubioasa de tot telecomanda lor. Punct!
Move-ul e ok, chiar foarte foarte ok. Este evident foarte sensibil! Spre ex., ping-pong sau tenis e mult mai usor de "invatat", miscarile miine fiind urmarite practic fara nici o intirziere.
Dar alegerea mea a fost simpla: xbox cu kinect. E din alt film! Nu are sensibilitatea move-ului, dar urmareste mai mult decit bine tot corpul. Si posibilitatile in jocuri sint pur si simplu spectaculoase.

Fica-mii i-au trebuit vreo 3-4 zile sa invete ce si cum (adica vreo 4h adunat). Ea dadea din toate miinile si era un pic complicat la inceput smile.gif. Plus ca ea credea ca poate sa alerge prin toata casa ca o "vede" cutia oriunde. Dar s-a invatat si cere de cum face ochi. (dar am aplicat aceiasi strategie ca si la tv, computer etc - "doar" eu stiu sa umblu la ele, si cum nu sint acasa, nu exista problema)
A mea jumatate a avut nevoie de citeva minute (doh! e un pic de diferenta de virsta), iar dupa prima ora de joaca a descoperit febra musculara in aproape tot corpul.
Acum xbox-ul e parte integranta din familie.

La jocurile cu controller - toate sint la fel. Poate un mic plus la PS3, care pare cea mai bogata la grafica.

De adaptat cu delay-ul miscarilor in cazul xbox-ului - e doar chestie de minute si gata!
PS: ne-au trebuit 3 reamenajari ale livingului ca sa ne gasim tot spatiul de care avem nevoie sa ne jucam. Si e recomandabil locuitul la casa, vecinii de dedesupt neavind cum sa fie fericiti cu sariturile si tropaielile si tipetele de fericire smile.gif
solmar
Mi-a luat Anca Wii. L-am sters de praf de curand. Urmeaza in curand sa-l mai sterg.
T u d o r
WII are fi-miu de vreo 2 ani, eu personal am jucat tenis si box. Tenisul e cam ciudat in sensul ca daca inveti o miscare pe care o vezi ca reflex in tv ai cam facut tot ce trebuia sa faci. Nici gand sa lovesti cum trebuie, cu amplitutine sau altceva de genul realismului tenisului. Pur si simplu dai din mana cat mai la timp si aia e tot. Cu boxul e ceva mai bine, e mai aproape de realitate. Oricum pentru miscare e bun, eu am "boxat" vreo 10 minute si eram leoarca. smile.gif
drabisan
PS2: Forza 4 e cel mai grav simultator cu care m-am jucat vreodata!
Pina la medium merge si jucat pe Kinect si e super distractiv condusul cu miinile in aer ca la nebuni. Dar mai departe controllerul e de baza, e mai rapida schimbarea de viteza si per total cum reactioneaza directia. Imi face cu ochiul volanul ala de abia rezist!
Tudor, pai inseamna ca e mai bine pe Kinect. Acolo chiar muncesti cu sus/jos/stinga/dreapta/tras. Cu efectul inca nu m-am prins eu cum/daca e posibil. Dar nici nu m-am straduit (joc ping-pong zilnic, asa ca nu prea are rost sa ma mai joc si virtual)
T u d o r
Nu stiu, n-am vazut alt joc decat Wii-ul. smile.gif Pana la urma sa joci ceva real e intr-adevar mult mai bun si mai placut. biggrin.gif
Cristi2
Avem XBOX de la Craciun si nu pot decat sa recomand.
Titi1988
un prieten si-a cumparat Wii iar dupa o luna l-a vandut si si-a luat PS2. A zis ca ii fun cateva zile dupa care te plictisesti banned.gif
getodac
Xbox + kinect o nebunie indiferent ce joc alegi, nu mai sta pe ganduri thumbsup.gif
AlexTM
Eu am incercat wii si xbox. Poate n-am stat sa aprofundez destul, insa mi se par aiureli, departe de realitatea pe care incearca sa o simuleze. Nu simti racheta, paleta, nu simti mingea (evident, ca nu-s smile.gif ) drept urmare nu vad care-i gaselnita.
Nu mi-as lua nici una.
Titi1988
Si eu sunt de aceeasi parere cU Alex decat sa dai atatia bani mai bine faci un abonament la tenis, fitness box etc. aia ii miscare. Astea sunt aiureli.. Am avut oportunitateasa imi aduca xbox si kinectt cu 300 de dolari si de banii aia mi-am luat accesorii pt fitness ( coarda profesionala, straps pt abdomene, saculeti cu nisip etc)
James Kilowatt
Mie banii aia mi-ar ajunge cam 2 saptamani daca aduc un/o baby-sitter cate doua ore/zi ca sa stea cu fiara cat ma duc eu la fitness.

La tenis merg din cand in cand, cand am timp si cu cine, si ma lasa si vremea, am si eu vreo doua aparate de fitness insa in general se cam pune prafu' pe ele, o mai ard verde cu bicicleta pe la birou cand nu risc sa ajung ud leoarca, insa caut ceva care sa fie si divertisment cand prind cate juma' de ora libera. In general ma enerveaza sporturile repetitive (alergat degeaba, pedalat pe loc, sarit coarda, d-astea, mai ales intr-o sala aglomerata si zgomotoasa, cu neoane si leji), si nu reusesc sa ma tin de ele. Ca sa ma tin tre' sa-mi si placa. Asa ca back on topic, please smile.gif
solmar
QUOTE (Titi1988 @ Jan 15 2012, 06:32 PM) *
un prieten si-a cumparat Wii iar dupa o luna l-a vandut si si-a luat PS2. A zis ca ii fun cateva zile dupa care te plictisesti banned.gif


Nu stiu cum ti-a iesit asta dar parca sunt pps-urile alea: un misionar a primit mailul asta si nu l-a trimis mai departe si i s-a rupt filmul. Tu daca-l trimiti la 20 de insi o sa ai noroc, daca-l trimiti la 10 primesti o veste buna....
20krpm
eu sint in aceleasi cautari. nu ma pricep deloc, ultimul joc pe care l-am jucat a fost railroad tycoon prin... vreo... 2001 cred. in schimb cumva ma invirt intr-o gasca de developers de la EA - fratele unui coleg de serviciu lucreaza pentru ei, si ne intilnim des cu ei la lunch, cladirea lor e la 200m de noi. in societatea lor, intrebarea mea candida "care e cea mai buna consola" a fost raspunsa prompt cu "ps3", iar cind au inteles ca de fapt e vorba pentru fiu-meu, care are 4 ani minus, au zis "a, atunci wii, ca pentru el nu gasesti ceva ca lumea pe ps3 inca". senzatia mea e ca o sa fie wii, apoi pe la 5 ani si ceva xbox, apoi dac-o mai fi cazu psX cind o fi de scoala. oricum partea grea, facut loc in living room pentru jocuri, a fost realizata acu 2 saptamini cind am schimbat mobilierul.
mike.omega
QUOTE (AlexTM @ Jan 16 2012, 08:56 AM) *
Eu am incercat wii si xbox. Poate n-am stat sa aprofundez destul, insa mi se par aiureli, departe de realitatea pe care incearca sa o simuleze. Nu simti racheta, paleta, nu simti mingea (evident, ca nu-s smile.gif ) drept urmare nu vad care-i gaselnita.
Nu mi-as lua nici una.


Fix asta am patit eu volanul ala priceput al lui Diesel. N-am gasit niciun feeling in a-l manevra si deci nu-mi place de nicio culoare biggrin.gif
Diesel
Volanul meu n-are legatura cu subiectul tongue.gif

Ca sa fiu un pic rautacios, ideea jocurilor pe consola este sa stai tolanit in canapea si sa te misti cat mai putin. Daca vrei miscare, iesi din casa smile.gif

Atlfel, PS3 are majoritar jocuri pentru adulti, nu prea gasesti nimic potrivit unui copil. Wii e cam invers si nu prea se ridica la nivelul celorlalte doua din punct de vedere hardware. La XBox trebuie mare atentie la versiunea hardware ca alea vechi sufera de supra-incalzire.
Titi1988
QUOTE (Diesel @ Jan 16 2012, 10:53 PM) *
Ca sa fiu un pic rautacios, ideea jocurilor pe consola este sa stai tolanit in canapea si sa te misti cat mai putin. Daca vrei miscare, iesi din casa smile.gif


stupid.gif stupid.gif stupid.gif stupid.gif
Hoinar
Noi avem un PS3 si dpdv hardware masina asta rullz! Acuma..na, stie si blueray si poti sa-l folosesti ca player pentru filme.
Personal cred ca are viitor ceva mai bun decat XBOX-ul, pentru ca XBOX-ul e limitat la dvd-uri.
Cand le-am comparat eu, acu' 2 ani, problema era ca XBOX-urile erau mai galagioase decat un PS3, si eu aveam nevoie de o chestie cat mai linistita (night owl). Acum, cu seriile mai noi, probabil s-a rezolvat asta..
Oricum, oferta de jocuri e indestulatoare, nu dai gres cu nici o combinatie.
Ca exemplu, in weekend am jucat cu niste prieteni Gladiator Challenge pe PS3 + Move. Am facut febra musculara cu totii si distractia a fost la maxim. Controllerul in mana nu ne-a deranjat deloc.
Cred ca mai degraba alegi dupa jocuri, decat dupa hardware in sine.
RUE
cum am povestit Oana a castigat de craciun de la real un wii si care era sa fie un xbox kinect din lipsa pe stoc dar cand au auzit ca vreau xbox care era dublu dar regulamentul permitea.. au adus de la alt real din oras produsul castigat.
Oanei ii place tenisul, trasul cu arcul, zborul cu avionul, sa arunce freesbee la caine si mai nou cu spada pe podul suspendat (e f fericita ca invinge la asta cu spada tot timpul).
de duminica sunt prin Dusseldorf si am luat remote ul cu mine pt ca a adus colegul wii spart si am jucat tenis in 2 si am febra la bratul drept (umar).

cred ca as alege xbox daca as avea banii pt kinect dar acum nu mai iau altul daca am wii si prefer sa o scot si la joaca afara si pe frig.
Ultima data a pocnit cu remote ul in LCD cand juca spada de ma bucur ca mai am tvul..

600 + lei wii
1000 + lei PS3
1300 + xbox si kinect



@George: imi pare rau ca te am ratat in Timisoara.

Salutari din Dusseldorf!
drabisan
Nu am mai rezistat si mi-am luat volan pentru Forza. Baietii aia de la Turn 10 (aka Microsoft) chiar s-au intrecut pe sine!
E absolut senzational simulatorul ala. Sint curios cind o sa-mi treaca de jucat de unu singur...Deocamdata e departe momentul.
Ce nu inteleg e de ce Dumnezeu curg apele de pe mine dupa nici juma de ora. Ca nu se moare, nu ma costa asigurarea, nu se tocesc gumele, turbina nu crapa...
Diesel
Topic hijack ftw biggrin.gif

Ce volan ti-ai luat? Si eu transpir destul de mult in anumite situatii, in functie de solicitari, in plus volanul meu are un force-feedback foarte violent. Recent am pus mana pe un Fanatec GT3 RS si a fost o experienta foarte diferita.
drabisan
Aproape cel mai ieftin posibil. Pe ala de la Microsoft. E prea mica fica-mea ca sa ma complic cu volan calumea si cu pedale...
Halba_35438
Ca sa revenim un pic la topic, si eu, in spiritul sarbatorilor pentru femei am cumparat un xbox cu kinekt (care a venit cu 2 joace, Adventures (care cred ca vine cu toate variantele de kinekt) si inca unul de fitness pt nevasta-mea ca ea e pasionata de chestii mazochiste). E... interesant. In sensul ca e foarte tare felul in care controlezi omuletii de pe ecran sarind prin fata televizorului (e muuuuult peste Wii, PS move nu am incercat)... insa nu e genul meu de distractie... sau ca sa citez din parazitii: "Mainile in aer ! ... mortii lui de aerobic...". Cu toate acestea Your Shape 2012 (jocul ala de fitness e chiar foarte misto facut (nu doar ca iti imita miscarile dar copiaza imaginea ta pe personajul din joc... foarte impresionant) in plus iti spune cate calorii ai ars (eu am ars 4... dupa care am obosit si m-am dus sa beau o bere), face statistici, lucreaza grupe de muschi, iti face orar, etc...

Alte jocuri inca nu am cumparat (desi e in plan Forza 4) la care i-am jucat demo-ul (foarte interesant, mi s-a parut mai degraba "arcade" decat simulator dar poate tocmai din cauza asta mi-a placut... am incercat si GRID insa nu l-am putut juca (cred ca ii trebuie volan, cu gamepadul nu puteam decat sa fac drifturi si cerculete). Si ca tot veni vorba de forza 4, am cateva intrebari referitoare la el:
- in demo pot juca doar cu gamepad-ul. in jocul full se poate juca cu mainile prin aer ? (desi nu stiu in ce masura m-ar tenta)
- volanul cum e ? e din ala clasic de PC care vine fixat pe masa ? nu de alta dar eu in sufragerie am o masuta de cafea si o canapea... nici in birou unde am calculatorul nu pot sa zic ca am o pozitie perfecta pentru volan.
- multiplayer se poate pe acelasi ecran (split screen) sau doar on-line ?

James Kilowatt
Fortza se poate juca doar single player cu gamepad-ul, iar in 2 doar cu mainile in aer. Insa e stupid, realismul e 0 barat. Daca iesi de pe strada te pune inapoi, chestie care duce la situatii complet aiurea. Intre o masina "normala" condusa bine si un mostru ultrarapid pe care n-o conduce nimeni sau e condusa de cineva care danseaza legat la ochi, ala ultrarapida bate pentru ca accelereaza infernal, se opreste in gard, apoi jocul o pune inapoi pe strada, dupa care iar accelereaza ca porcu'... in timp ce masina "normala" se taraie "normal". Cu mainile in aer din ce am vazut eu nu poti frana si accelera, o face robotelul pentru tine. Tu nu faci de fapt mare lucru.

Ca sa ai cat de cat realism trebuie sa joci cu gamepad-ul si sa dezactivezi o parte din ajutoare, chestie pe care n-o poti face cu mainile in aer.
Halba_35438
Eu am jucat doar demo-ul (ca nu se poate cumpara de pe market, doar cu DVD), pe "easy" masina are un comportament retardat, nu e nici realist, nici fun, nici nimic, e doar foarte usor sa bati pe toata lumea, pe medium deja e OK, are comportament de masina normala (dar pe mod "arcade"), pe hard nu am incercat... oricum chiar daca e doar la nivelul demo-ului tot sunt interesat de joc.

P.S: am mai jucat si un demo de batlefield, si temerile mele s-au confirmat: shooterele sunt foarte naspa in lipsa mouseului. Este impotriva naturii... ultimul shooter jucat fara mouse a fost wolfenstein 3d, care era proiectat sa fie jucat fara mouse, sa joci batlefield sau CoD fara mouse mi se pare aiurea.
drabisan
Forta full se poate juca si cu kinectul. Dar nu e pasionant deloc. Nu ai controlul pe care ti-l doresti. De altfel e usor de inteles si de ce...volanul sau gamepadul reactioneaza la cea mai mica rotatie sau apasare de volan. Kinectul nu are asa mare precizie. E suficient de fun pentru jucat in 2, dar asteptarile trebuie sa fie scazute.

Volanul de la Microsoft este complet wireless. Il tii in mina, in aer, si sesizeaza rotatiile. Nu are toate butoanele gamepadului si asta poate fi un pic enervant pentru ca, de ex., nu iti poti umfla rotile cu volanul. A nu se intelege ca ii lipseste ceva, sint vreo 2 detalii oarecum minore care ar necesita cele 2 butoane care lipsesc.

Exista alti producatori care au volan wired, cu ventuza, si exista si pedale si acolo lucrurile se schimba radical! Dar si "scorurile" sint corespunzatoare! Plus ceva cabluri prin casa si loc corespunzator de tinut obiectele...nu e de mine!

Multiplayer se poate si cu kinect si cu volan si cu gamepad sau oricare din combinatii pe ecran impartit in doua. Sau online, dar delay-ul din internet poate sa fie neplacut.
Diesel
Deci volanul e asta: http://www.xbox.com/en-US/Xbox360/Accessor...ess-Speed-Wheel ?

Halba, exista o gama de volane "casual" care sunt proiectate sa le poti tine in brate in timp ce stai pe canapea. Stiu ca pe controllerul de xbox ai doua "analog sticks" desi uitandu-ma la poza ala din stanga e pus cam aiurea.

Pentru shootere trebuie sa mai faci o incercare cu vreo versiune de Halo. Daca nici ala nu merge, te poti da batut.
Halba_35438
@Diesel, da, ala e volanul, si din ala vreau sa iau si eu smile.gif mai ales ca l-am gasit "la pachet" cu forza 4.

Alta problema pe care o intampin cu xbox live si marketul lor: daca incerc sa iau demo-ul de la Halo sau CoD imi zice ca nu e disponibil in regiunea mea... ma intreb care regiune, pentru ca eu atunci cand am configurat xboxul am setat UK (nu aveau romania... se pare ca nu suntem foarte importanti pt ei). Oare nu e disponibil demo-ul in UK sau nu e disponibil in Romania (pe baza de IP) ?

Referitor la cele 2 stickuri analogice, da, sunt 2... dar mie mi se pare imposibil sa controlez cele doua stickuri simultan (asa cum pot controla mouse-ul si tastatura).
drabisan
Halba, tu esti cel cu berea, da?
Ms nu se ia numai dupa zona pe care o declari tu, si ei fac geo-positioning dupa ip. Dar exista Romania pe Xbox. E aparuta tirziu si e nevoie de upgrade-uri, dar exista in lista...
Daca nu ma insel si live-ul lui Ms e disponibil in Romania, asa ca nu ai de ce sa iti faci mari probleme, daca ai chef sa le dai bani extra.

Cit despre demo-uri...aia nu am cum sa-ti confirm/infirm...stiu ca pe marketul lor producatorul jocului e cel care decide in ce zona sa functioneze sau nu. Si, daca nu gresesc, CoD e primul joc cu DVD-uri cu zone (si mii de injuraturi din cauza asta).

PS: ce ma enerveaza complet si definitiv la Xbox - rahatul lor de alimentator e fie 240V fie 110V. In anii astia, sa nu ai un alimentator bun si in State si in Japonia si in restul lumii mi se pare jenant. Explicatia lor oficiala este ca alimentatorul ofera amperaj mare si ca e nevoie sa fie diferit. Un mare rahat, perfect de necrezut, ca nu e xbox-ul cel mai mare consumator din piata...
Partea proasta e ca nu se merita cumparat din State si adus in Europa pentru ca un alimentator after market costa mai mult decit e diferenta. Si mai nou faptul ca au aparut jocuri cu zone, cu atit e mai naspa.
Partea buna e ca nu locuim prin Orientul Mijlociu (ca un prieten bun al meu) care nu are acces nici la upgrade-uri smile.gif (cind vine in Romania il aduce si ii mai face cite un upgrade la jocuri si la consola)
Halba_35438
drabisban, da, eu sunt ala cu berea, doar ca de acasa nu ma pot loga.

Hurray ! de ballentines day mi-a venit volanul si forza 4 !

Din primele impresii, volanul e misto, nu e simulator insa nici nu m-am gandit la asta, e genul de arcade-NFS style... nu e neaparat realist, dar nici nu imi doresc foarte tare asta, realismul e supraapreciat. In plus e foarte comfortabil (stai intins pe canapea si invartesti volanul pe genunchi...) ahhh... si e foarte misto ca intro-ul e facut de Clarkson si printre circuite se regaseste si Top Gear test track. Per total imi place jocul, sunt curios cum o sa fie in multiplayer smile.gif
drabisan
Doar ca sint niste mizerii de curse in "cariera" pe trackul Top Gear!
Cel putin mie nu imi plac de nici o culoare...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.