Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Buna sunt nou in forum
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
yogui
Buna pentru tots, sunt nou aici. Nu sunt roman, sunt spaniol dar cunosc Romania de 10 anii. Imi placi masini de cand sunt mic si acum sunt mecanic si vanzator amator. Nu vorbesc limba romana 100% perfect dar cred ca sa intelege bine. Daca nu e asa, putets sa me spun. M'am inregistrat pentru ca am multe intrebare de lumea auto romana, de acuma si de inainte, si pentru ca im placi limba romana. Asa fac practica. Bine, mai vorbim, la revedere!!!
DRAGOS
Bun venit smile.gif
yogui
CITAT(DRAGOS @ Jan 14 2012, 05:13 PM) *
Bun venit smile.gif


Multu mesc, ai inteles totul mesaj???
mike.omega
Se intelege, nu-i nicio problema thumbsup.gif
yogui
Sunt un amant de toate tip de masini, nu conteza daca este ieftina sau de lux. Am avut ocasie de sa conduce multe tip de masini de orice marca si modele. Asta este un avantaj de sa fi mecanic. Acum in prezent am 4 masini:

-Opel Astra G 2.2 DTI 16v 125cp 3u '03. Asta a fost cumparata cu motor rupt. Am schimbat motor si alte piese si dupa un an cu ea sunt foarte multumit. Am fost in vara 2011 in Romania cu ea. Merge foarte bine, este confortabila, fiabila, motorul impinge mult...si pentru mine este frumoasa. Are 132mie km.
-Fiat Coupe Turbo 16v 195cp '95, o masina cu un motor impresionant si cu un consum destul de mare. Am avut diverse probleme dar ruleza foarte bine. Are 200mie km.
-Alfa Romeo Sprint 1.5 QV 105cp '84, acuma este in proces de restaurare. Vreau sa lasa noua exterior si mecanica. Are mai mult de 200mie km.
-Peugeot 405 MI 16 160cp '91 cumparat cu curele de distributie rupta. Masina asta im placea mult de cand era un copi. Acuma este complicat sa vede una pe drum cu acest motor. Asta a fost una din primele masini cu motor 16v si era foarte puternica pentru ani 80. A avut un mare succes In Spania, Franta si Anglia.

Dar am avut in 11 ani multe altre masini diferite. Asta este lista:

-Alfa Romeo Sprint 1.5 QV 105cp '87, prima masina cam cumparat cand am scos permisul si cu care am avut un accident
-Opel Astra F 1.6 75cv 3u '97
-Vw Golf II GTI 1.8 112cp 3u '87
-VW Golf III GTI 2.0 16v 150cp '95, cu care am fost de trei ore in Romania. O masina cu care eu am fost foarte multumit si cu care nu am avut probleme
-Fiat Marea 2.4 TD 124cp '98 care a fost un taxi inainte
-Rover 214 SI 103cp 3u '99
-Fiat Bravo I 1.8 GT 113cp '96 care lam salvat de la casei auto
-Renault Megane I 1.4 16v 95cp 5u '99. Asta am vrut se aduce in Romania pentru socru meu, dar taxa de poluare era de 3200e in 2007. Din cauza asta a ramas in Spania.
-Peugeot 307 1.6 16v 110cp 3u '02. Aceasta a fost vanduta la un prieten si inca merge cu ia.
-Opel Astra F 1.6 16v 100cp 4u '97. Acesta a fost vanduta la o verisoara mea sin inca ruleaza.
-Alfa Romeo 147 JTD 115cp 5u '03. O masina foarte buna in toate aspecte: motor, tinura de drum, interior, fiabila...etc si foarte frumoasa
-Volvo 850 2.5 20v GLT 170cp '93
-Seat Ibiza 1.4 60cp 3u'98

Inca nu am avut in propietate o masina japoneza, nici americana, nici o BMW, MB, Ford, Citroen, Audi, Saab, Skoda..... Vreu sa cumpar o data o Dacia, cred ca este o marca practica si fiabila 100%.

Bun, asta a fost relatia mea cu panorama auto pana acum. La revedere!! sweat.gif
DRAGOS
se intelege fara probleme, stai linistit thumbsup.gif

felicitari, se vede pasiunea in felul cum scrii smile.gif
James Kilowatt
La un Fiat Coupe Turbo (fie el 16 sau 20V) visez si eu... Crezi ca as putea gasi ceva in stare buna (in primul rand tabla si interiorul) pe la voi? La noi unul in stare buna e pe la 7-8k€.

Prima masina cumparata de mine e spaniola... Seat Ibiza Friend, 1.2L, injectie, 8V, 71CP, Porsche System. Super masina! Foarte fiabila si cu o tinuta de drum de la care pot lua lectii multe masini cu pretentii.
AlexTM
Bine ai venit.

QUOTE (yogui @ Jan 15 2012, 03:30 AM) *
Sunt un amant de toate tip de masini, nu conteza daca este ieftina sau de lux.

Fara mofturi smile.gif Nevasta ce zice de amantele tale?


QUOTE (yogui @ Jan 15 2012, 03:30 AM) *
-Renault Megane I 1.4 16v 95cp 5u '99. Asta am vrut se aduce in Romania pentru socru meu.

Acum am inteles legatura cu limba romana smile.gif
yogui
CITAT(James Kilowatt @ Jan 15 2012, 10:41 AM) *
La un Fiat Coupe Turbo (fie el 16 sau 20V) visez si eu... Crezi ca as putea gasi ceva in stare buna (in primul rand tabla si interiorul) pe la voi? La noi unul in stare buna e pe la 7-8k€.

Prima masina cumparata de mine e spaniola... Seat Ibiza Friend, 1.2L, injectie, 8V, 71CP, Porsche System. Super masina! Foarte fiabila si cu o tinuta de drum de la care pot lua lectii multe masini cu pretentii.



Buna! Sigur ca pots gasi o Fiat Coupe Turbo in stare buna mult mai ieftine ca in Romania. Aici am lasat doi web foarte important de masini second hand din Spania. De obicei nu au foarte mult km (masina mea are 200mii km dar este o exceptie) si cum aici nu avem prea multa cepada, rugina nu este. Eu te recomand una cu motor Turbo 16v, mult mai usoara pentru a repara, pentru ca 20v Turbo are 5 cilindri si pentru a schimba curele de distributie (la fiecare 60mii km) trebuie se scoate motorul si cutia de viteza!! In schimb este mai mult puternica si consum este mai "redus" pentru ca este un motor mai modern. Dar tu alegi...
http://www.coches.net/coches-de-ocasion.aspx
http://www.autoscout24.es/ListGN.aspx?atyp...mp;ustate=N%2CU

Seat Ibiza I a avut un succes enorm in Spania (normal) si in alti tari, dar nu este o masina foarte apreciata in general. Au fost multi propietari care avura multi probleme cu ele. Partea masina mai favorabil erau motor System Porsche cu o buna relatia putere/capacitate. In rest, a fost un pic dezastru. Eu cred ca tu a fost o exceptia. Imi place pentru ca eu sunt un nostalgic de masini veche, si pentru ca a fost ultima masina 100% spaniola de la Seat inainte de a fi cumparata de la Volkswagen. Versiune SXI cu 100cp era foarte frumoasa cand eu era un copi. In vitor eu vreau a avea una asa, dar nu stiu unde mai voi a parca masini!!! Bine, la revedere!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.