Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cumparare Octavia 2 SH
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
MirceaMorar
Salut
As vrea sa imi cumpar si eu p skoda octavia SH de la Welt Auto . Skoda Octavia Trend MPI din 2008 cu Km63.000 Km ,75 kW/ 102 CP ,1.595 ccm.
As dori si eu niste pareri avizate din partea celor care stiu cateva despre cat de OK e aceasta achizitie ?
DORU
Masina poate fi in regula sau nu, asa cum Welt Auto poate vinde o masina in regula sau nu.
Greu de spus !
Trebuie verificat istoricul service, masina pe rampa, pe tester si la o proba de drum.
Indiferent de masina, acestia ar fi pasii...
MirceaMorar
Ok si asta unde se poate face ? cum ? cat costa ? si cat de credibile pot fi astea ?
DORU
Sunt f credibile DACA sunt facute de o terta parte, la WeltAuto din pacate nu vei putea beneficia DECAT de verificarea lor. wink.gif
MirceaMorar
si unde as putea merge ? care ar fii recomandat ? mai cunosti alte persoane care a mai cumparat de la ei . te intreb pt ca nu am bani de o masina nou si nu as vrea sa imi iau o tzeapa cu un sh si vad ca tu ai ceva cunostiinte in domeniu din ce am citit in posturile tale mai vechi . poate ai timp sa imi spui si mie mai multe . multumesc
Seri
De aici de pe forum Titi si-a luat un Seat Leon de la un Welt Auto din Bucuresti si a fost foarte multumit, mai ales dupa experientele neplacute cu samsarii.

Desigur si ei sunt jmecheri si iti pot ascunde cate ceva, dar sunt mai siguri decat samsarii din piata si iti ofera garantie un an.
Avantajul e ca beneficiezi de o masina cu istoric cunoscut si nu risti sa iei o fosta dauna totala.
MirceaMorar
Multumesc . in legatura cu testarile unde si cum as putea face poate sa imi dea cineva idei ?
Seri
Din ce oras esti? In Bucuresti ai putea merge la Brady Skoda, ei nu cred ca apartin de Porsche Romania.
MirceaMorar
eu sunt din Cluj Napoca dar masina pe acre vreau sa o cumpar este de vanzare la Avia Motors in bucuresti si mai am vazut una la Dona in Valcea . la noi la Wel nu sunt ce caut eu
Titi1988
Salut!
Ce coincidenta.. si eu am gasit leonu-ul chiar la Avia Motors in Bucuresti. Am facut rost de seria de sasiu am mers la Top Car Cluj si i-am rugat sa imi spuna istoricul. Am avut noroc ca masina sa fie din Cluj achizitionata si tot acolo sa aiba facute reviziile.. Mi-a spus la cati km au fost facute reviziile si pe langa asta o problema cu farul xenon ( schimbat farul) si ca s-a blocat CD-ul. In rest nimic, nicio vopsire, accident etc. Masina a fost recuperata ca nu s-au mai platit ratele la leasing. Atunci a avut 66.000 km si acum are 75.000 km fara nicio problema. In plus am primit garantie 6 luni pe cutia de viteze si pe motor. Deci un plus mare pentru Weltauto DAR daca nu aflam istoricul nu cred ca o cumparam. Ala este cel mai important. Cartea service reprezinta 0! Se poate falsifica foarte usor. Cel mai mult conteaza sa mergi la reprezentanta unde ( cica ) s-au facut interventiile si iti zic ei daca este adevarat sau nu. Tot la ei faci o verificare vanzare-cumparare care costa, in functie de masina, intre 200 si 400 de lei. thumbsup.gif SA NU AI INCREDERE IN SAMSARI!!! DACA GASESTI O MASINA PREA IEFTINA ACEASTA 100% ARE PROBLEME!!!

PS pentru mai multe detalii trimite-mi PM thumbsup.gif
DORU
MirceaMorar, nu cred ca va fi de acord vreun WeltAuto sa verifici masina la alt service decat al lor, in CJ asta inseamna Compexit sau un dealer VW.
Titi1988
Si vrei sa spui ca daca are masina ceva cei de la Compexit sau top car sau vw o sa ascunda??
eu cand am cumparat dacia am verificat tot pe ea. Mi-a zis ca ii dus un rulment ABS ca trebuie revizie ca injectoarele si compresiunea motorului sunt foarte bune. Totul pe o fisa semanta de 3 persoane pe care am primit-o eu. Costul a fost de 150 de lei parca... am facut cu masina deja 20.000 de km si merge foarte bine. Trebuie schimbata ceva bucsa pe fata dar la 135.000 de km nu poti sa reprosezi nimic
Titi1988
ma gandesc ca asta ii masina
http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/LIST/WA...ist.htm&ml=

LE vezi ca nu cred ca este inclus TVA...pam pam..
DORU
QUOTE (Titi1988 @ Jan 15 2012, 10:14 PM) *
Si vrei sa spui ca daca are masina ceva cei de la Compexit sau top car sau vw o sa ascunda??


Prin 2005 am avut o experienta cam neplacuta cu Weltauto Porsche Nord, asa ca sunt precaut intotdeauna !
MirceaMorar
QUOTE (Titi1988 @ Jan 15 2012, 08:27 PM) *
ma gandesc ca asta ii masina
http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/LIST/WA...ist.htm&ml=

LE vezi ca nu cred ca este inclus TVA...pam pam..



Da stiu ca tot ce e afisat la ei e fara tva . Nu e aia e una alba cu un pret mai jos putin , cam atat e cu tot cu tva .

QUOTE (DORU @ Jan 15 2012, 07:28 PM) *
MirceaMorar, nu cred ca va fi de acord vreun WeltAuto sa verifici masina la alt service decat al lor, in CJ asta inseamna Compexit sau un dealer VW.



Nu stiu daca o sa fie de acord dar eu o sa incerc sa vad daca se poate sa fac o inspectie independenta . Poate totusi au ma devenit si ei mai flexibili din 2005 pana astazi .
Incercarea moarte nu are .
RUE
singura mea opinie este ca e cam scumpa. nu am verificat toate dotarile dar cand vine rabla iar si oferte de criza 2012 o sa fie mai rentabil sa iei noua tour.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.