Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masini mai vechi - merita?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
RUE
Dandu-ma pe internet am observat ca lumea aduce la vanzare Merc A140 din 99 (posibila viitoare taxa 370 euro) cu 2000 euro neinscrisa. E3.
Cautand pe mobile am gasit la 1700 neg masini similare dar cu clima, abs si cutie automata (in Germania).
Modelele din tara sunt declarate E3 (poate la RAR nu sunt de acord) si nu prea au AC dar au trapa electrica in plafon (material).
Teoretic sa ajungi cu masina din Germ dai inca 400 euro (numere + benzina). In maxim 2500 e inscrisa. Cum zicea si proprietarul civicului zilele trecute sunt peste Loganul 2005-2006 desi sunt mai vechi.

Acum am loganul dar oricum intentionez sa avem o a doua masina si asta se pliaza pe necesitatile sotiei (automata si nu mare) si poate fi utila familiei la nevoie.
Ce stiti de A140? E ok?
mike.omega
Cati km are buburuza?

Asa cum scrie de zor si 22nst, o masina de 12-13 ani are nevoie de intretinere mai multa decat o masina de 4-5 ani. Ar trebui sa iei in calcul ca pe langa aia 2500 de euro ar mai trebui macar 1000 de euro pentru investit in masina. Distributie si revizie motor, articulatii, frane, ambreiaj si alte "nimicuri" sunt inerente la o astfel de masina.

Dupa asta mai adaugam faptul ca fiind o masina relativ veche, si piesele se gasesc mai greu. Iar daca ai ghinionul sa te loveasca vreunul mai tare pe strada, intri la dauna totala instant smile.gif
22nst
E urat cu SPUME! yucky.gif

Uite o varianta mai buna.

Taxa de 690 euro, deci in 2200 e si inmatricualta biggrin.gif

PS. Am scris si sters de 50 ori si au ramas... 3 randuri tongue.gif
AlexTM
Fa un efort si ia modelul nou. Stiu ca sunt mai scumpe dar sunt ceva mai mari, arata mai bine si sunt sigur ca te tin mai mult.
22nst
Masina mica, pentru sotie, uite AICI
E si noua, si inmatriculata...
HalbaSus
Financiar vorbind o masina veche este de cele mai multe ori o afacere buna. Adica chiar daca se strica toate piesele de pe masina, tot nu o sa ajungi la pretul ei de nou. In plus dupa cum ziceam si in celalalt topic tehnologia nu a progresat asa mult in ultimii 20 de ani. Asta in general.

Acum revenind la cazul de fata, acel A-klass este probabil cel mai nereusit mercedes al tuturor timpurilor, este modelul care se rasturna fara ESP, fiabilitate slaba si interiorul este o rusine chiar si pentru o kia entry level, nu pentru un mercedes. In plus, daca vor interveni probleme mai delicate atunci vei "beneficia" de manopera taxata la pret de mercedes, si piese de mercedes, care nu sunt tocmai ieftine. Cu alte cuvinte este o masina cu calitate entry level dar intretinere premium.

Daca tot cauti ceva din perioada aia atunci de ce nu polo ? (Sau A2 daca vrei un interior frumos si nu te intereseaza absolut deloc aspectul exterior). Ambele vin cu automate (chiar mai bune decat cele pe care le vei gasi pe A), intretinerea e mai ieftina, piesele sunt mai ieftine, iar interiorul e peste A-klass (ma rog, asta nu e o performanta, cred ca atunci cand au conceput A-ul toata lumea de la Mercedes (incepand de la proiectanti si terminand cu mecanicii) erau fie foarte beti, fie foarte mahmuri... alta explicatie nu exista).
Watcher
QUOTE
Financiar vorbind o masina veche este de cele mai multe ori o afacere buna.

Mare adevar graieste Halba.

Dau exemplu Patrolul meu, din 99, luat cu 14 mii, exploatat fara menajament, reparat , super intretinut, super upgradat (suspensie, roti, decupaj caroserie, etc - 6 000 euro, reparatii vreo 5000 euro, as in schimbat pompa servo, bari panhard, ranforsat tendoane, N revizii, distributie) am ajuns la 25 000 fata de 60 000 cat era masina. Acum se vand cu 7-8 mii masinile astea, deci iti poti lua 2 deodata si tot nu te costa cat una noua...

Eu as alege o masina care s-a vandut mult, astfel incat sa ai multe parcuri de dezmembrari, deci mercedes e o idee buna dar m-as duce spre clasa c. (bmw, audi, vw la fel de bune alternative)

De asemenea, ai mereu in cap ideea cu inmatriculatul in bulgaria, care supravietuieste in continuare bine merci, ba chiar a evoluat foarte elegant odata cu proaspetele reglementari...
RUE
masina sotiei daca o fol doar ea face maxim 5000 km pe an.
Credeti ca nu rezista A140 cam 5 ani fara reparatii majore?
Asa urata va este? Eu o vad utila.


Banc: stiti cum gaseste ciobanul oaia sus pe munte? (alibaerga)<---
James Kilowatt
Hai noroace si La Multi Ani smile.gif

Eu zic ca Halba, A-Klasse e foarte nereusita, indiferent de cat ar fi de veche.

Masinutele mici sunt cele care au evoluat cel mai mult dpdv al confortului, candva erau niste cutii de tinichea zdranganitoare, insa incetisor au ajuns sa fie f confortabile si bine facute. Cred ca mai bine mai cauti.
22nst
QUOTE (RUE @ Jan 2 2012, 05:27 PM) *
Asa urata va este? Eu o vad utila.

Urata? este hidoasa... mai bine un Golf biggrin.gif este si mai ieftin de intretinut.
HalbaSus
Hai sa o luam invers, zi o suma de bani si noi o sa gasim o varianta mai buna in banii aia.
Problema e ca A-ul ala a fost o masina nereusita inca de cand a aparut pe piata, iar timpul nu a lucrat in favoarea lui. Nu stiu daca e o masina fiabila, dar asta e aproape irelevant, este extrem de prost facuta, deja dupa cativa ani aratau mai roase pe interior decat masini cu 10 ani mai batrane. E acceptabil ca mercedesul tau sa se strice de 2 ori mai des decat un hyundai, insa e inacceptabil ca un mercedes (sau orice alta masina cu pretentii premium) sa aiba un interior mai slab decat un hyundai. Daca iti place mult modelul cauta una in targ, una in care poti sa intrii, sa o pipai, sa mergi cu ea. Eu am fost in doua A-uri din astea si ambele aratau de parca un pitbul s-a jucat in ele timp de 2 luni... fara mancare... in timp ce o pisica se plimba in jurul masinii... si la vremea respectiva inca nu erau asa de vechi (acum nici nu cred ca mai exista, cel putin in proprietatea celor cu care am fost eu).

Desigur poate am nimerit eu in A-uri prost intretinute (desi materialele din interior cred ca sunt la fel in toate), poate gasesti una care iti place, piticii tai au tot timpul dreptate...
mircanu

masinile mai vechi merita, insa nu orice model si orice masina.
o inspectie tehnica amanuntita inainte sa cumperi masina ar trebuie sa-ti dea raspunsul daca masina respectiva se merita sau nu. o duci la service Mercedes sau unul foarte serios, platesti banul; aia ii fac revizia, o testeaza si iti spun exact ce trebuie schimbat la ea si ce hibe are/daca are.

daca sotia ta merge 5000km pe an in oras, nu cred ca trebuie sa-ti pui problema ca masina e instabila, ca se rastoarna fara esp etc. cei care au ajuns la concluzia asta la momentul respectiv au fost cei care au facut test drive cu masina si au impins-o la limitele ei.

ratiunile estetice decide-le doar tu. daca tie si sotiei va place masina nu ne intreba pe noi daca e frumoasa sau nu. nu noi o sa mergem cu masina ci voi asa ca voua trebuie sa va placa.
eu am mers cu A-Klasse si mi s-a parut confortabila. mi se pare o masina de oras reusita, usor de parcat si fiind monovolum este utila ca spatiu.
Titi1988
In niciun caz sa nu iti iei modelul ala, la absolut toate reviewurile, testele, comparatiile a iesit FOARTE rau!!! Sunt persoane aici in masura sa te indrume spre modele mult mai reusite daca le dai caracteristicile necesare.
habibi
aicigasesti ceva mai ieftin si euro 4
T u d o r
Eu as lua Honda aia pe care o vindea colegul din Bv pe alt topic. Sau una similara adusa din GErmanica.

In principiu cand iei o masina asa veche trebuie sa te orientezi catre o marca sau un model cu fiabilitate ridicata. Japonezele din anii '90 si cativa ani dupa se incadreaza. Benzina, clasa mica sau compacta... astea ar fi cerintele, nu? Un Jazz?
LucianR7
RUE daca zici ca o va folosi sotia ta de ce nu cumperi un Matiz. Ideala pt. femei. Usor de intretinut, piese se gasesc usor, consum redus.
Na.. masina de oras.
Mercedes e Mercedes- piese scumpe, si nu este chiar usor de intretinut.
La banii pe care ii vei da pe Mercedes vei gasi o masina mult mai buna si mai usor de intretinut.
stefano80
QUOTE (22nst @ Jan 1 2012, 10:26 PM) *
E urat cu SPUME! yucky.gif

Uite o varianta mai buna.

Taxa de 690 euro, deci in 2200 e si inmatricualta biggrin.gif

PS. Am scris si sters de 50 ori si au ramas... 3 randuri tongue.gif

NU STI CE VORBESTI.
22nst
Iaaaaa... poate imi spui tu...
RUE
Deci pe aici in Dusseldorf colcaie de A klasse. De toate varstele... Oare nemtii e prosti de le folosesc?
Oricum... cu uitatul pe mobile mai imi mananc pauzele pt diverse tipuri de masini etc.
22nst
Mai... tie ti s-a pus pata pe A si aveai nevoie de o confirmare biggrin.gif Teapaaa tongue.gif
Este cea mai hidoasa masina!!! (ma rog, modelul ala, ca noul A imi place)
RUE
asta e ok?


SUBARU FORESTER XT, 2004, 148.000 km
Motor TURBO 2.0 litri boxer, cutie automata, 4WD, ABS, EBD, geamuri si oglinzi electrice, aer conditionat automat, tapiterie piele, jante 16” aliaj, trapa senzationala, airbag SRS fata si lateral, Clarion radio/CD/MP3, Amplificator Audison, boxe Hertz, pilot automat, scaune fata incalzite, proiectoare ceata, incalzire stergatoare, Self leveling, oglinda retrovizoare heliomata, antiradar fata+spate incorporat in bara, carlig remorcare, fara accident. Pret: 7250 euro.
AlexTM
Merita pentru "trapa senzationala" biggrin.gif
RUE
Consumul este 10.5 afara si 14.5 in oras cu climatizarea mereu pe automat. (scrie propietarul pe un forum de pescari)
adrian_r5
QUOTE (AlexTM @ Feb 9 2012, 01:05 PM) *
Merita pentru "trapa senzationala" biggrin.gif

Nu te contrazic ... da' eu zic ca asta face toti banii:

QUOTE (RUE @ Feb 9 2012, 12:46 PM) *
antiradar fata+spate incorporat in bara
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.