Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante Toyota LC200 2008 18"
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Rylai
Salut,

Caut pentru un client cu o Toyota Land Cruiser 200, model 2008 jante pe 18".

Ma poate ajuta cineva cu dimensiunile jantei va rog? Stiu doar ca sunt in 5 prezoane, dar nu stiu la ce ar trebui sa ma mai uit: latime, si alte caracteristici.

Va multumesc anticipat!

Iulian
Seri
Trebuie sa te uiti la urmatoarele caracteristici si cel mai bine intrebi la Toyota:

_ce diametru are cercul pe care sunt dispuse prezoanele? Cred ca e 5x150 la Land Cruiser. La masinile mici e cam 5x110, deci nu se potrivesc orice jante de 18 in 5 prezoane, doar cele de SUV.
_ce latime de janta? Cred ca e 8J cu cauciucuri 265. Merg si mai late, 8.5J - 9J.
_ce offset sau ET trebuie? Ar fi bine sa fie cat mai apropiat de ET-ul original, ca sa nu-ti atinga in contra-aripa cand virezi daca iei unele cu ET mic.
Rylai
QUOTE (Seri @ Dec 13 2011, 03:01 PM) *
Trebuie sa te uiti la urmatoarele caracteristici si cel mai bine intrebi la Toyota:

_ce diametru are cercul pe care sunt dispuse prezoanele? Cred ca e 5x150 la Land Cruiser. La masinile mici e cam 5x110, deci nu se potrivesc orice jante de 18 in 5 prezoane, doar cele de SUV.
_ce latime de janta? Cred ca e 8J cu cauciucuri 265. Merg si mai late, 8.5J - 9J.
_ce offset sau ET trebuie? Ar fi bine sa fie cat mai apropiat de ET-ul original, ca sa nu-ti atinga in contra-aripa cand virezi daca iei unele cu ET mic.


Multumesc pentru raspunsul rapid. Ai dreptate, diamentrul interior este de 150, iar latimea este 8J.
Daca este mai lata de 8J, cum ai zis 8.5 sau 9, nu risc sa lovesc ceva pe sub masina la curbe?
Seri
Nu latimea jantei este cea mai importanta, cat latimea cauciucului. Oricum, fiind masina offroad, are tolerante foarte mari. Pe la tuneri am vazut jante pana la 11J si cauciucuri pana la 305 latime sau 33 inch diametru, fara modificari la suspensie.
Rylai
Am gasit specifitaiile jantei originale, in cazul in care le va mai cauta cineva, la adresa:

http://www.wheelership.com/land-cruiser/15...rome-69528.html

Sunt 8J18, 5x150, offset (ET) de 60(mm).

O sa incerc sa cumpar niste jante de 8'5 cu ET de 51mm. Din cate am calculat eu, nu ar trebui sa am probleme.
Inca odata, merci mult Seri pentru informatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.