Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia Sandero vs Chevrolet Spark
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
teodor82
Buna ziua.

Doresc sa achizitionez o masina cu motorizare mai mica, cu motor pana in 1200-1300 cmc.

M-am documentat si m-am oprit la doua masini: Dacia Sandero Smile 1.2 75CP si Chevrolet Spark LS+ 1.0 68 CP.

La pret Chevroletul este putin mai scumpa, cu vreo 900 EUR.

Care credeti ca ar fi mai potrivita pentru o astfel de achizitie?

Ar mai fi vreo masina similara care sa se bata la pret cu cele doua?

Multumesc.
T u d o r
Masinile sunt din clase diferite. Asta inseamna ca daca vrei o masina doar pentru oras probabil Spark va fi mai potrivita. Si cred ca si mai economica dar aici nu sunt convins. Daca vrei o masina polivalenta, care sa aiba ceva loc si ceva portbagaj Sandero nu are rival la banii astia.
Titi1988
de ce sandero si nu logan??? e mai frumoasa, e mai incapatoare, e mai spatioasa. Daca te decizi pentru dacie iti recomand sa iei pachetul de apratori aripi si noroi altfel o sa ai probleme ina cele zone. cum loveste o piatra cum sare vopseaua.
DORU
Dacia thumbsup.gif

Intretinerea este mai ieftina si oricum interventiile de service vor fi mai putine.

Intre Logan si Sandero, as alege clar Sandero daca nu faci drumuri lungi extraurban sau nu ai nevoie de loc de bagaje.
AlexTM
Si eu as alege clar Sandero, intre cele 2.
Daca vrei noua si compacta spre mica, exista foarte multe oferte dar Sandero e cel mai bun raport calitate pret.
mike.omega
Loganul nu e mai ieftin decat Sandero? smile.gif

Am vb recent cu un posesor de Logan 1.2 si spunea ca masina consuma urban undeva pana in 8%, ceea ce n-ar fi mult biggrin.gif

PS: un motor de 1.2 poate sustine mai bine functionarea AC-ul decat un motor de 0.8 sau 1.0.
adrian_r5
QUOTE (DORU @ Dec 10 2011, 07:27 PM) *
Dacia
Intretinerea este mai ieftina si oricum interventiile de service vor fi mai putine.

Poti argumenta cu date concrete ?
DORU
Adica preturi defalcate per piese si/sau manopera ? Asa ceva nu detin.

Daca nu se merge la reprezentanta Dacia - Renault, ci la service-urile independente autorizate RAR, cheltuielile de intretinere sunt decente. Iar piesele se pot lua si aftermarket, nu doar OEM. thumbsup.gif
adrian_r5
QUOTE (DORU @ Dec 11 2011, 12:07 AM) *
Adica preturi defalcate per piese si/sau manopera ? Asa ceva nu detin.

N-am pretentia la asemenea detalii ... da' ai afirmat ca la Dacia "interventiile de service vor fi mai putine" ... si sint curios cum argumentezi aceasta afirmatie.

QUOTE (DORU @ Dec 11 2011, 12:07 AM) *
Daca nu se merge la reprezentanta Dacia - Renault, ci la service-urile independente autorizate RAR, cheltuielile de intretinere sunt decente. Iar piesele se pot lua si aftermarket, nu doar OEM. thumbsup.gif

Si la Chevrolet Spark nu se poate aplica varianta asta ?
DORU
Argumentez cu parerile celor cunoscuti mie cu Logan sau Sandero, pe care nu i-am auzit deloc vaitandu-se de probleme... Mentionez ca este vorba de motorizari pe benzina.

La Dacia se pricep mai multi decat la Chevrolet, fie el si fost Daewoo...

Insa per total, indiferent de rezultatele matematice, as alege fara sa clipesc Sandero in locul unui Spark.
NGZ
Dorule cam subtiri argumentele:"Argumentez cu parerile celor cunoscuti mie cu Logan sau Sandero, pe care nu i-am auzit deloc vaitandu-se de probleme...."

Eu vreau sa va spun ca am folosit atat Dacia cat si Chevroletul. Acasa am avut 5 ani un Aveo iar acum am un Cruz. La serviciu avem cateva Loganuri. Din experienta proprie va pot spune ca ambele marci sunt fiabile. Chevroletul este superior la finisaje interioare si la confort, dar si ceva mai scump. Asa ca ambele variante prezinta avantaje si dezavantaje.
DORU
Vrei sa-mi spui ca parerile de pe forumuri sunt TOATE ale proprietarilor de masini diverse si nimeni nu expune pareri auzite in vecini / cercul de prieteni ?
Ma indoiesc sincer thumbsup.gif Sau poate ca ar trebui sa vorbim fiecare din noi DOAR despre masinile conduse minim 2-3 ani... atunci probabil nu ar mai exista niciodata forumuri generaliste, ci doar mono-marca.

Si oricum nu-mi amintesc de cate ori am postat eu despre diverse marci auto pe acest forum de cand activez aici, despre care nu am avut impresii culese personal. Poate v-am obisnuit sa scriu doar in aria tehnica si/sau Skoda/VAG ? Daca da, atunci imi cer scuze ca mi-am parasit colivia smile.gif
22nst
QUOTE (NGZ @ Dec 11 2011, 09:23 PM) *
Dorule cam subtiri argumentele:"Argumentez cu parerile celor cunoscuti mie cu Logan sau Sandero, pe care nu i-am auzit deloc vaitandu-se de probleme...."

Eu vreau sa va spun ca am folosit atat Dacia cat si Chevroletul. Acasa am avut 5 ani un Aveo iar acum am un Cruz. La serviciu avem cateva Loganuri. Din experienta proprie va pot spune ca ambele marci sunt fiabile. Chevroletul este superior la finisaje interioare si la confort, dar si ceva mai scump. Asa ca ambele variante prezinta avantaje si dezavantaje.


Tu compari cruzul cu spârcul?
Mai bine logan, măcar arată a mașină...
adrian_r5
QUOTE (DORU @ Dec 11 2011, 04:34 PM) *
Argumentez cu parerile celor cunoscuti mie

Solid argument parerile "cunoscutilor" ... ei fiind posesori de "Logan sau Sandero" stiu din surse absolut sigure ca "interventiile de service vor fi mai putine" la Dacia decit la Spark biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

QUOTE (DORU @ Dec 11 2011, 04:34 PM) *
Argumentez cu parerile celor cunoscuti mie cu Logan sau Sandero, pe care nu i-am auzit deloc vaitandu-se de probleme... Mentionez ca este vorba de motorizari pe benzina.

Si citi ai auzind vaitindu-se de probleme la Spark ???


QUOTE (DORU @ Dec 11 2011, 04:34 PM) *
La Dacia se pricep mai multi decat la Chevrolet, fie el si fost Daewoo...

Mai ales la Dacia 1300 tongue.gif tongue.gif tongue.gif

QUOTE (DORU @ Dec 11 2011, 04:34 PM) *
Insa per total, indiferent de rezultatele matematice, as alege fara sa clipesc Sandero in locul unui Spark.

Asta e cel mai solid argument laugh.gif laugh.gif laugh.gif
T u d o r
Bai frate ce face pasiunea asta din oameni. biggrin.gif Acu' hai sa nu ne aparam patria pana la ultima suflare, colegul nostru vrea niste opinii cat de cat obiective si nu certuri despre care o are mai mare si mai performanta (masina, desigur biggrin.gif). Eu am recomandat Sandero (si nu Logan) pentru spatiul interior mai mare si portbagajul mai incapator. Dar argumentele astea sunt valabile cand vrei o masina cat de cat buna la toate. Dacia la ora asta ofera cel mai bun raport pret/calitatile_pe_care_le-am_amintit_mai _devreme dintre toate marcile comercializate in Romania, in plus are retea de service foarte bine dezvoltata si niste preturi mai comestibile la servisare. Daca nu ma insel are si garantie mai mare. Singurul feedback despre Chevrolet il am de la o cunostinta care are un Cruze 1.8 benzinar si care e disperat de consum. In schimb desigur ca nu se compara cu Dacia la nici un alt punct (si evident nici la pret).
adrian_r5
QUOTE ( T u d o r @ Dec 11 2011, 10:47 PM) *
Acu' hai sa nu ne aparam patria pana la ultima suflare,

wtf ... au dat turcii in tara ???
22nst
Nu putem compara Loganul sau Sandero cu Spark.
Din cele citite pe forumul Chevrolet si ce stiu de la cunostinte, Cruze este... varza!
Un exemplu foarte bun este AICI
adrian_r5
QUOTE (22nst @ Dec 11 2011, 11:03 PM) *
Nu putem compara Loganul sau Sandero cu Spark.
Din cele citite pe forumul Chevrolet si ce stiu de la cunostinte, Cruze este... varza!

Cele 2 fraze de mai sus au vreo legatura intre ele ... sau doar dorinta ta de a comunica aceste lucruri intr-un singur post a facut sa fie alaturate ?
T u d o r
Ok, e o masina cu pret mic si dotari multe. Ce am citit in linkul tau pare o problema tehnica si nu poti generaliza. Comportamentul fata de clienti te asigur ca e similar la majoritatea marcilor, cu mici exceptii. De altfel stii si tu asta. smile.gif

Si o dam in offtopic, colegul nostru vrea Spark si nu Cruze diesel. biggrin.gif

LE: raspunsul este adresat lui 22nst.
mike.omega
Cata inversunare!
Nu stiu daca Spark asta nou are aceeasi platforma, dar Spark-ul vechi era mostenitor de platforma Daewoo Matiz. Platforma care de bine de rau s-a dovedit a fi fiabila si relativ ieftin de exploatat. Daca si la noul Spark se intampla la fel e foarte bine!

Insa... cand te uiti la preturile pieselor la Logan iti dai seama ca sunt poate la 1/2 fata de o masina cu pret de achizitie asemanator. Si cand scapi de facut revizii in reprezentanta(in CT au niste scoruri de zici ca repari Bentley biggrin.gif ) e si mai bine wink.gif
DORU
QUOTE (DORU @ Dec 11 2011, 07:37 PM) *
Vrei sa-mi spui ca parerile de pe forumuri sunt TOATE ale proprietarilor de masini diverse si nimeni nu expune pareri auzite in vecini / cercul de prieteni ?
Ma indoiesc sincer thumbsup.gif Sau poate ca ar trebui sa vorbim fiecare din noi DOAR despre masinile conduse minim 2-3 ani... atunci probabil nu ar mai exista niciodata forumuri generaliste, ci doar mono-marca.

Si oricum nu-mi amintesc de cate ori am postat eu despre diverse marci auto pe acest forum de cand activez aici, despre care nu am avut impresii culese personal. Poate v-am obisnuit sa scriu doar in aria tehnica si/sau Skoda/VAG ? Daca da, atunci imi cer scuze ca mi-am parasit colivia smile.gif


adrian_r5, acelasi raspuns si pt tine, daca nu ai apucat sa-l citesti de prima data... Si cu asta ma intorc repede la ale mele, sa nu stric apele celor cu Chevrolet, mai draga biggrin.gif
adrian_r5
@DORU eu te-am rugat sa argumentezi afirmatia facuta de tine aici. Daca poti ... bine ... daca nu ... nu te forta ... e dreptu' tau sa scrii pe forum doar ca sa te afli in treaba tongue.gif
AlexTM
Sa inteleg ca tu ti-ai luat deja Chevrolet si acum cauti argumente sa te convingi de alegerea deja facuta?
Aici pe forum vei obtine PARERI. De la unul, de la altul, din auzite, din experiente reale, oricum, PARERI. Chiar si un posesor de Chevrolet poate sa-si spuna ca e OK, masina nu se strica, piesele sunt ieftine, etc... iar altul sa aiba o experienta total diferita. La fel si cu Sandero.

Asta gasesti pe un forum, opinii subiective, nu studii facute de organisme absolut independente care au cumparat simultan si apoi exploatat in conditii similare cele 2 masini, ca sa-ti dea un indice cu 2 zecimale pentru fiecare dintre ele.
Si eu am recomandat Sandero, desi n-am fost niciodata intr-unul. De ce? Pentru ca AM AUZIT de la proprietari ca sunt bune. Si pe baza a ceea ce AM AUZIT, chiar si eu mi-as lua unul, daca as fi in ipostaza sa aleg intre cele doua.

De fapt, am scris ca sa ma aflu in treaba.

adrian_r5
QUOTE (AlexTM @ Dec 12 2011, 08:36 AM) *
Sa inteleg ca tu ti-ai luat deja Chevrolet si acum cauti argumente sa te convingi de alegerea deja facuta?

cu mine vorbesti ???
DRAGOS
Eu stiu una si buna, am fost recent nevoit sa conduc un spark(modelul care seamana cu matiz) vreo 250km, pe drum national. Viteza maxima decenta pentru masina aia era 80, exact ca dacia 1300 a lu bunicamiu, care anul asta a implinit 40 primaveri. Tot ce era peste era pe barba ta, incepea sa vibreze, iar peste 110 dadea senzatia ca se dezintegreaza.

Asta nou nu stiu cum o fi, dar nu cred sa fie vreo inginerie. Sandero e o masina, normala, ca orice alta masina din clasa ei. Spark e o trotineta, normala, ca orice alta trotineta din clasa ei smile.gif
DORU
QUOTE (AlexTM @ Dec 12 2011, 08:36 AM) *
De fapt, am scris ca sa ma aflu in treaba.


Alex, nici ca puteam s-o spun mai bine, aici sunt in general PARERI...

Si DA, ma alatur si eu acestui CLUB al BAGATORILOR de SEAMA biggrin.gif Unde pot sa-mi depun adeziunea ? biggrin.gif

Daca te gandesti mai bine, probabil 90% din ce se scrie pe un forum indiferent de domeniu este din categoria "cum sa f*t vantul" dar na, adrian_r5 este deranjat ca noi ne "fortam" sa dam o parere de tot ra**tul, fara argumente solide si astfel ingrosam randul celor 90% tongue.gif


OFF-TOPIC: am mers cu Logan benzina si diesel si cu Matiz, asa ca in mod cert Dragos a spus-o f bine mai sus...nu o mai repet si eu smile.gif
adrian_r5
QUOTE (DORU @ Dec 12 2011, 12:22 PM) *
Daca te gandesti mai bine, probabil 90% din ce se scrie pe un forum indiferent de domeniu este din categoria "cum sa f*t vantul" dar na, adrian_r5 este deranjat ca noi ne "fortam" sa dam o parere de tot ra**tul, fara argumente solide si astfel ingrosam randul celor 90% tongue.gif

Stai relaxat ... nu m-a deranjat nimic ... da' recunosc ca m-a indus in eroare textul "Super Moderator" care apare la profilul tau ... adica am crezut ca interactionez cu cineva isi asuma responsabilitatea faptelor / vorbelor sale. N-aveam de unde sa stiu ca de fapt tu te fortezi sa dai pareri de tot ra**tul (asta ca sa ma exprim folosind cuvintele tale) si faci parte din categoria celor care "f*t vantul".


QUOTE (DORU @ Dec 12 2011, 12:22 PM) *
am mers cu Logan benzina si diesel si cu Matiz

... si eu biggrin.gif
PS - eu am mai mers si cu Oltcit si in AD 1988 chiar cu un exemplar "serie zero" Dacia Lastun (recunosc ... am fost doar pasager)
DORU
QUOTE (adrian_r5 @ Dec 12 2011, 12:49 PM) *
Stai relaxat ... nu m-a deranjat nimic ... da' recunosc ca m-a indus in eroare textul "Super Moderator" care apare la profilul tau ... adica am crezut ca interactionez cu cineva isi asuma responsabilitatea faptelor / vorbelor sale. N-aveam de unde sa stiu ca de fapt tu te fortezi sa dai pareri de tot ra**tul (asta ca sa ma exprim folosind cuvintele tale) si faci parte din categoria celor care "f*t vantul".


Incerci sa ma "atingi" si nu stii cum sau o faci doar asa, evaziv ? smile.gif

Textul "Super Moderator" imi da dreptul sa folosesc Regulamentul forumului si sa atentionez pe cei care fac off-topic sau lanseaza atacuri la persoana si fac ironii ieftine la adresa altora... Cum mi-e teama ca esti tu mai ales ca aici nu suntem in Aria Combat wink.gif

"Responsabilitatea faptelor / vorbelor sale" ? Daca nu glumesti, atunci e grav biggrin.gif

Asa ca daca tot ce ai avut de scris / spus a fost deja scris / spus, atunci consideram ca de acum incolo putem respecta deopotriva regulamentul pe acest topic sau nu vei mai fi indus in eroare de textul cu pricina, bine ? rolleyes.gif
James Kilowatt
Pana acum s-a dezbatut cruze, matiz, logan, dacia 1300, oltcitul si lastunul. Pe lista de asteptare mai sunt lanos, aveo, Solenza si Dacia 1100.

Deci, revenind la topic, eu zic sa mergi si sa faci un drivest cu fiecare. Cat mai complet cu putinta, si urban si extra, si vezi cu te simti in ele, cum se misca, dincolo de cifre. Si eventual vino si impartaseste-ne si noua impresiile.
Pe hartie Sandero pare o alegere mai buna, insa daca o masina nu-ti place, degeaba, pana la urma piticii sunt cei care decid. Si cel mai bine e sa decida piticii tai, nu ai altora.

PS
Halbasus a testat Spark pe 0-100km/h pe o pista de sare la Oradea iar rezultatele au iesit dezastruoase biggrin.gif Cred ca e singura informatie obiectiva de pe forum pana acum legata de subiectul asta.
http://www.masini.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=388114
beerfan
Eu sunt cel cu sparkul (de fapt e masina cu care circula sotia). Dupa un an si cam 8 k km nu am avut nici o problema cu ea ( cu masina rolleyes.gif ) , consumul in oras e cam 8 % iar afara sub 5. E o masina cinstita in clasa ei nici nu straluceste dar nici nu se face de rusine, pentru oras e OK. Nu se dezintegreaza la +100 kmh dar nici nu se simte prea confortabil, pentru motorul ei se descurca decent. Cei 68 ponei se gasesc cam greu , pe pista de sare de care vorbea @James nu am reusit sa am o plecare de pe loc normala nici cum, tot timpul masina dadea in nas destul de rau ( poate o conduc prea mult ca pe Honda )
Intr-un comparativ cu Sandero castiga clar acesta la orice capitol ( la intretinere nu stiu ) , as fi ales si eu Sandero dar cum sotiei i-a placut Sparkul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.