Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AVENSIS vs TUCSON vs MONDEO vs FOCUS vs OCTAVIA vs JETTA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Nick2405
Salut domnilor/doamnelor soferi !

Am fost sfatuit de un coleg (mai vechi forumist pe masini.ro, alias Rue) sa apelez la cunostiintele voastre si mai ales la observatiile / criticiile care ma pot ajuta sa iau decizia cea mai buna in cumpararea unui autoturism.
Asadar, incep prin a detalia de ce am nevoie de acest auto:
- momentan nu am masina, insa conduc de 6 ani (masini inchiriate de la firma , zeci de mii de km prin aprox. 25 de tari, etc).
- in viitor, familia se va inmulti de la sot+sotie si catel cu 2 copii (nu catei rolleyes.gif ).
- pentru primul an, masina va trebui impartita intre mine si sotie, deoarece amandoi lucram in Timisoara. Probabil o voi lua eu si o voi duce/aduce de la servici pe ea, nu chiar in drumul meu dar inca Timisoara nu este un oras foarte foarte aglomerat. Deci, in mare drumuri de oras (70%) iar restul de 30% sa zic drumuri de Severin, Valea Jiului si prin Jud Arad. Din cand in cand cate un concediu pe la munte si prin tara, vizitat minunata Romanie!
- ce vreau eu de la masina - cam ce vor toti, siguranta (conduc foarte preventiv neavand nici un accident pana acum, insa tara e plina de berbeci), fiabila, nu prea scumpa (incluzand si intretinerea), exclus firme frantuzesti + italiene, spatioasa.
Am facut o cautare pe net, si am cam cernut urmatoarele masini in ordinea preferintelor mele. Vreau sa mentionez ca am citit vreo 2 zile despre Hyundai si Toyota, insa nu m-am lamurit cu consumul Tucsonu-lui, si stiu discutia cu SUV in oras, eu il consider totusi nu un SUV ci o masina putin mai mare decat o berlina wink.gif

Va rog mult, voi care aveti experienta si care a-ti avut poate unele din modelele respective, ziceti-mi puncte + sau -.
Multumesc si astept cu nerabdare commenturile, deoarece vreau sa ma decid cat mai curand !

1.Toyota Avensis
8.900 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/09/2008,85.000 km,130 CP,manuala(5+1),1800 cm3,Dublu climatronic,argintiu metalizat,4/5,Benzina,euro 4,9.4l,ITP1/2012
ABS; Airbag; Alarma; ESP; Faruri ceata; Īnchidere centralizata; Sistem Isofix;Imobilizator ;CD Player; Geamuri electrice; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Oglinzi īncalzite; Radio ; Sistem audio; Spate scaune ajustabil; Volan reglabil;4 Cilindri in linieTractiune fata CP200 km/h (124 mph)1280 kg
Masina a fost cumparata de la reprezentanta, este in stare foarte buna, momentan echipata cu cauciucuri de iarna, dar se vinde si cu cele de vara.

2.HYUNDAI TUCSON
7.000 EUR + 2600 RATE,SUV,inmatriculata,01/03/2008,37.000 km,1900 cm3,Benzina,Primul proprietar,4X4

3.FORD MONDEO
7.000 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/01/2007,60.000 km,120 CP,manuala(5+1),1800 cm3,Climatronic,albastru,Benzina,Primul proprietar,ITP1/.2013
ABS; Airbag; Alarma; Faruri ceata; Īnchidere centralizata; Servodirectie;CD Player; Geamuri electrice; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Radio ; Sistem audio; Volan reglabil;Tractiune fata CP,CLIMATRONIC, ABS, SERVODIRECTIE, AIRBAGURI FRONTALE SI LATERALE, SCAUN SOFER SI VOLAN REGLABILE PE INALTIME, OGLINZI SI GEAMURI ELECTRICE, CD PLAYER + SISTEM AUDIO, COMENZI PE VOLAN, INCHIDERE CENTRALIZATA, ALARMA, COMPUTER BORD, VOLAN IMBRACAT IN PIELE, JANTE ALIAJ, CULOARE ALBASTRU MARIN, 60.000 KM, MOTOR DE 1.8, 120 CP (92 kW), BENZINA, AN 2007, UNIC PROPRIETAR, STARE IMPECABILA, FARA ACCIDENT, CARTE SERVICE LA FORD.

4.FORD FOCUS
7.000 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/03/2008,7.000 km,110 CP,manuala(5+1),1600 cm3,Dublu climatronic,negru metalizat,Benzina,euro 4,Primul proprietar
2013,ABS; Airbag; ASR; ESP; Faruri ceata; Īnchidere centralizata; Servodirectie;Imobilizator ; Tempomat;CD Player; Full options; Geamuri electrice; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Oglinzi īncalzite; Plafon electric; Radio ; Sistem audio; Spate scaune ajustabil; Volan reglabil;Tractiune fata CP,???
FORD FOCUS TREND berlina, masina este impecabila, revizii facut doar la reprezentanta Ford, fara acidente , fara zgaraieturi, tinuta in garaj, reviziile facute la timp, carnet de service. Merita vazuta, accept orice test

5.Skoda Octavia Tour,
7700 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/07/2007,55.000 km,105 CP,manuala(5+1),1600 cm3,Climatronic,negru metalizat,4/.5Benzina
euro 4,Primul proprietar,2012,ABS; Airbag; Alarma; ASR; Faruri Xenon; Īnchidere centralizata; Servodirectie; Sistem Isofix;
CD Player; Geamuri electrice; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Oglinzi īncalzite; Radio ; Sistem audio; Volan reglabil;Tractiune fata CP
stare foarte buna, sitem audio nou pioner plus boxe magnat, huse protectie scaune de la cumparare,xenon after market

6.Vw Jetta
9.290 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/01/2007,140 CP,manuala(6+1),1900 cm3,Dublu climatronic,gri metalizat,4/.5,Diesel,euro 4,6.9/4.7
Primul proprietar,2014,ABS; Airbag; Alarma; Antifurt; ASR; Avertizor marsalier; ESP; Faruri ceata; Faruri Xenon; Īnchidere centralizata; Servodirectie; Sistem de navigatie; Sistem Isofix;Automative Gear; Garantie; Tempomat; Trim;CD Player; Full options; Geamuri electrice; Īncalzire scaune; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Oglinzi īncalzite; Radio ; Sistem audio; Spate scaune ajustabil; Volan reglabil;2005,4 Cilindri in linie,Tractiune fata CP207 km/h (129 mph),1393 kg


Multumesc!
Nick
mircanu

Toyota la prima vedere.
la mana a doua, alegerea depinde mult de starea masinii. daca ai un spectru asa de larg urmareste masina mai noua, cu cei mai putini km, fara accident. pe urma, decizi tu daca dotarile si designul te satisfac.
DORU
Nu intereseaza masina mai noua si nici cu cei mai putini km smile.gif

Pt a alege corect, aproximeaza rulajul anual (ponderea urban-extraurban ai mentionat-o deja) si bugetul maxim de care dispui (desi opinia mea ar fi sa pastrezi 1000 eur din acesta pt interventii ulterioare wink.gif ). Apoi iti spun si parerea mea.
mircanu

QUOTE (DORU @ Nov 30 2011, 08:03 PM) *
Nu intereseaza masina mai noua si nici cu cei mai putini km smile.gif


valeu. daca astea nu sunt importante stiu eu unu care vinde un mondeo in 2002 cu 300.000km. tipla!
fiecare are ideiile lui cu privire la masini. realitatea este ca posibilitatea sa bagi mai multi bani in masina dupe ce o iei creste cu cat e mai veche si are mai multi km. desigur sunt si alti factori: cine a codus-o, in ce regim, cat de fiabila e marca respectiva etc etc.
cand te decizi la o masina, du-o la mecanic, pune-o pe tester, vezi daca a fost lovita, vezi daca reviziile au fost la timp si piesele care se cer schimbate au fost inlocuite la nr de km indicat de producator. (ex. distributie, placute frana etc)
nu crede pe nimeni, fiecare vrea sa-si vanda marfa.
Mircea104901
Pentru consum Tucson, si nu numai. Iti poti face o idee mult mai clara fata de ce declara producatorii.
Depinde cati km faci pe an.
Jetta ar consuma cel mai putin, dar daca faci sub 15-20.000km/an nu merita. Probabil are rulaj peste 250kkm -> uzura pronuntata.
Octavia Tour are portbagaj mare, dar interior mic, mai ales in spate. Si e spartana.
As oscila intre Mondeo, Tucson si Avensis. Tucsonul ar fi ok numai daca mergi putini km/an, pentru ca e cel mai gurmand.
Ar fi o varianta sa pui GPL daca alegi motorizare pe benzina.
AlexTM
QUOTE (Nick2405 @ Nov 30 2011, 05:45 PM) *
cunostiintele ... observatiile ... criticiile

1 din 3 biggrin.gif se putea si mai rau

QUOTE (mircanu @ Nov 30 2011, 06:13 PM) *
... ideiile ...

Ce naiba, e molipsitor? 36182451.gif

glumeam. Doru voia cu siguranta sa spuna ca mai mult decat anul si kilometrii, conteaza starea tehnica. Un Mondeo de 300000 poate sa fie o afacere mai buna decat Avensis cu 70000
T u d o r
Ar cam trebui precizate si urmatoarele informatii: cam ce rulaj anual si cat preconizezi ca vei tine masina? In functie de raspunsuri as opta pentru Jetta (consum si dotari) sau Avensis (fiabilitate). Btw, cati km are Jetta? Si de ce ne limitam doar la aceste variante?

Si bine ai venit pe forum. smile.gif
omul vesel
Octavia 2 ar fi o alegere foarte buna, daca se accepta si alte sfaturi. Ca motor ar fi ideal 1.4 TSI.

Dintre variantele date as merge pe Avensis si sau Jetta ( depinde de cati km faci pe an).

Octavia Tour, chiar daca portbagajul e urias, e foarte mica la interior mai ales in spate. E mai buna pentru 2 persoane decat pentru 4 si cu catel.

Nici Focus-ul nu ar fi o alegere proasta dat fiind ca are doar 7 000 km la bord, e ca si noua.

Tucson-ul are portbagajul cel mai mic din toate.

Mondeo e urias la interior daca vorbim de modelul nou adica de cel din prezent dar fara facelift. Intretinerea e cam mare la el.
Nick2405
Multumesc pentru promptitudine si pt welcome smile.gif

Rulajul va fi de aprox. 15.000 pe an.
Masina as vrea sa o tin cel putin 5-6 ani, deoarece nu cred ca voi mai dispune de finante ca sa o schimb mai devreme.
Km de la Jetta inca nu-i stiu, ramane sa ii aflu zilele astea.

Ma limitez la masinile astea deoarece eu sunt in UK si astea le-am gasit pe net in Timisoara, care pot fi si vazute de sotie si cumnat. Inclusiv conduse, etc. Altceva nu am gasit in pretul fixat de mine.

Si din ce am eu idee, Avensisul e prima alegere. Aveti idee care ar fi diferenta de consum (in Ron) dintre Avensis si Tucson pe an?

PS: ce greu imi e sa va urmaresc pe toti, dar ma bucur mult ca ma ajutati, dau o cafea/bere/citro/ cand ne vedem prin Timi ! beer.gif

QUOTE (Mircea104901 @ Nov 30 2011, 04:29 PM) *
Pentru consum Tucson, si nu numai. Tucsonul ar fi ok numai daca mergi putini km/an, pentru ca e cel mai gurmand.
Ar fi o varianta sa pui GPL daca alegi motorizare pe benzina.


Imi e cam teama sa ma apuc sa pun ceva pe ea, gaz, butelii, etc, plus cheltuieli, ...

QUOTE (omul vesel @ Nov 30 2011, 05:06 PM) *
Octavia 2 ar fi o alegere foarte buna, daca se accepta si alte sfaturi. Ca motor ar fi ideal 1.4 TSI.

Dintre variantele date as merge pe Avensis si sau Jetta ( depinde de cati km faci pe an).

Nici Focus-ul nu ar fi o alegere proasta dat fiind ca are doar 7 000 km la bord, e ca si noua.

Tucson-ul are portbagajul cel mai mic din toate.


Nu gasesc Octavia 2 in Timisoara, si as cam vrea masina pana de Craciun cand ajung in tara !
Referitor la portbagajul Tucsonului, intra un carut de copil si ceva bagaje sau e chiar mic ?!
habibi
CITAT(Nick2405 @ Nov 30 2011, 05:15 PM) *
Multumesc pentru promptitudine si pt welcome smile.gif

Rulajul va fi de aprox. 15.000 pe an.
Masina as vrea sa o tin cel putin 5-6 ani, deoarece nu cred ca voi mai dispune de finante ca sa o schimb mai devreme.
Km de la Jetta inca nu-i stiu, ramane sa ii aflu zilele astea.

Ma limitez la masinile astea deoarece eu sunt in UK si astea le-am gasit pe net in Timisoara, care pot fi si vazute de sotie si cumnat. Inclusiv conduse, etc. Altceva nu am gasit in pretul fixat de mine.

Si din ce am eu idee, Avensisul e prima alegere. Aveti idee care ar fi diferenta de consum (in Ron) dintre Avensis si Tucson pe an?

PS: ce greu imi e sa va urmaresc pe toti, dar ma bucur mult ca ma ajutati, dau o cafea/bere/citro/ cand ne vedem prin Timi ! beer.gif

CITAT(Mircea104901 @ Nov 30 2011, 04:29 PM) *
Pentru consum Tucson, si nu numai. Tucsonul ar fi ok numai daca mergi putini km/an, pentru ca e cel mai gurmand.
Ar fi o varianta sa pui GPL daca alegi motorizare pe benzina.


Imi e cam teama sa ma apuc sa pun ceva pe ea, gaz, butelii, etc, plus cheltuieli, ...

CITAT(omul vesel @ Nov 30 2011, 05:06 PM) *
Octavia 2 ar fi o alegere foarte buna, daca se accepta si alte sfaturi. Ca motor ar fi ideal 1.4 TSI.

Dintre variantele date as merge pe Avensis si sau Jetta ( depinde de cati km faci pe an).

Nici Focus-ul nu ar fi o alegere proasta dat fiind ca are doar 7 000 km la bord, e ca si noua.

Tucson-ul are portbagajul cel mai mic din toate.


Nu gasesc Octavia 2 in Timisoara, si as cam vrea masina pana de Craciun cand ajung in tara !
Referitor la portbagajul Tucsonului, intra un carut de copil si ceva bagaje sau e chiar mic ?!

jetta merg eu,argumentul meu este ca ca vw nu isi pierde valoarea de revanzare .
DORU
QUOTE (AlexTM @ Nov 30 2011, 06:32 PM) *
Doru voia cu siguranta sa spuna ca mai mult decat anul si kilometrii, conteaza starea tehnica. Un Mondeo de 300000 poate sa fie o afacere mai buna decat Avensis cu 70000.


Multumesc, Alex, exact asta am dorit sa spun rolleyes.gif
T u d o r
La 15000 pe an merge si benzina. Adica avantajele Jettei raman dotarile dar pe un termen asa lung cred ca fiabilitatea ar trebui sa primeze. Asadar mergi pe Avensis, e o masina confortabila si de incredere. Iar motorul 1.8 de 129 cai e unul reusit, cu consum decent si destula forta.
Apreciez o diferenta de 2l/100 km intre el si Tucson. Asta la consumul tau estimat ar face cam 300 litri pe an, adica undeva peste 500 euro. Daca mai pui si intretinerea ceva mai scumpa la Tucson poti sa te astepti la cca 3-4 mii euro pe durata de viata pe care ai stabilit-o tu.
DORU
QUOTE (Nick2405 @ Nov 30 2011, 07:15 PM) *
Rulajul va fi de aprox. 15.000 pe an.
Masina as vrea sa o tin cel putin 5-6 ani, deoarece nu cred ca voi mai dispune de finante ca sa o schimb mai devreme.
Altceva nu am gasit in pretul fixat de mine.


In mod clar un motor pe benzina, gen 1400-1600-1800cmc, va fi suficient.

Sau daca tii mortis, unul diesel dar pe la 1600-1800-1900cmc...dar tine cont ca 1L motorina este mai scump decat 1L benzina !!
Apoi intretinerea este mai scumpa, taxele sunt mai mari...

Motorul pe benzina ce ti-l recomand este 1.4 T(F)SI, il gasesti pe Skoda O2 FL, VW Golf, VW Jetta... atentie ca Jetta e made in Mexic wink.gif

Daca mergi pe diesel, desi rulajul anual nu-l reclama, atunci este de preferat un motor mai vechi putin (pana la CR-uri) si mai fiabil...

Nu as alege nici mort Ford sau Hyundai...Toyota nu-mi spune nimic ca design...Skoda Tour 1 sau 2 nu-ti recomand cu motorizari pe benzina (doar MPI si cu probleme de timonerie si relanti)...poate doar Octavia 2, Golf mk5 sau Jetta, in aceasta ordine, ori 1.4TSI - ori 1.9TDI-PD wink.gif
AlexTM
Nu stiu cat de mici sunt copiii, dar sa stii ca Octavia 1 nu e CHIAR asa de mica. E mai mica decat celelalte, totusi sa nu exageram acu'.
E o masina cu raport calitate/pret foarte bun.
mircanu

nu uita ca fiecare iti da un sfat si fiecare e un pic subiectiv ptr ca toti avem preferintele noastre.
E important sa cumperi masina care-ti place tie pana la urma. tot ce poti sa faci este sa o verifici f bine inainte sa dai bani pe ea, indiferent de ce alegi.
Nick2405
Update !!!

VW Jetta:

137.000 de km, al 2-lea proprietare, adusa in 2009 din germanaia, nu are istoric, nu are revizii la reprezentanta

Eu unul nu m-as baga, adica voi ce ziceti ?!?! - suna a samsar ! banned.gif
James Kilowatt
La SH importanta e starea, mai putin cum suna anuntul. Cel mai bine e sa le vezi pe toate, sa le testezi si abia dupa sa faci o alegere.

La capitolul spatiu si confort, eu as merge pe Mondeo. Insa repet, pana nu te urci in ele, nu te pui la volan si nu faci un tur cu ele e greu sa iti faci o parere.

Referitor la km, esti sigur ca vei face 15kkm anual, din care 70% urban? Asta inseamna vreo 40km/zi urban ceea ce mi se pare multisor. Nu stiu cum se circula in Timisoara, insa asta inseamna sa iti haleasca jumatate din timpul liber... mai bine iti iei scuter smile.gif
T u d o r
La un calcul sumar 137000 + 6*15000=227000 km la sfarsitul perioadei de folosinta estimata. Cam multisor pentru a spera la o viata a masinii fara probleme. smile.gif
RUE
salut si bine si venit pe aici!

eu am vazut (nu in tm) mondeo 2008 cu 1.8tdci. la mine dilema r fi mondeo combi sau berlinezul ala de e de fapt 5 usi?
focusul e frumos afara dar anost la interior.

Oct tour nu merita banii aia. cu 7000+ merit sa te uiti doar la O2 si e ok ca siguranta, aspect, fiabilitate.

as largi aria geogr de cutare. nu as lasa pe altul sa ia decizia fara sa te urci tu in ea.

avensisul imi place, are spatiu, fiabila, consum cat ii ceri sau dai...

jetta e un compromis in familie. ca si focus, in spate e inghesuita chiar dac acolo stau copiii. la 9500 gasesti destule passaturi chiar si samsarite dar in stare buna. am vaz si 1.6 fsi pt un passat cu piele bej etc... nebunie... e drept in ocico la samsari.

eu estimez ca mai mult de 25 km nu faci in tm pe zi. max 30. x 21 x10 =6300 km oras x 11% = cam 700 L
2 concedii cu cate 1500 km = 3000 x 8% = 250 L
12 deplasari la rude x 500 km media = 6000 km x 7% = 420 L
----------------
15 300 km cu un consum 1370 L benzina = medie de 9% care poate fi spre 8.
am luat in calcul un benzinar de 1.8 ca avensis sau mondeo dar si O2 de 1.6 tot sa consuma.
daca puiun tucson cu un consum de 10% mediu = 1530 L-> 160 L = 250 euro in plus
pt 11% mediu diferenta aproape se dubleaza... deci drept e cam 500 euro in plus fata de benzinarele turisme de 1.8 + cheltuieli

Daca vrei statut, e un volvo xc90 din 2005 full 2.4 diesel cu piele bej si 190 000 km pe bestauto in regiunea timis cu 12900 euro.
mie aia imi place... :-)
Nick2405
QUOTE (mircanu @ Nov 30 2011, 06:45 PM) *
nu uita ca fiecare iti da un sfat si fiecare e un pic subiectiv ptr ca toti avem preferintele noastre.
E important sa cumperi masina care-ti place tie pana la urma. tot ce poti sa faci este sa o verifici f bine inainte sa dai bani pe ea, indiferent de ce alegi.


Inteleg perfect, pt ca si mie imi e greu sa iau decizii tot din prizma preferintelor, chiar daca respectiva masina nu e cea mai fiabila/economa/sigura/etc, ci imi place mie rolleyes.gif
Nick2405
Din varii motive, (km multi, masini vandute deja, alte caracteristici care nu m-au multumit) au ramas in cursa urmatoarele 3 masini:

1.Toyota Avensis - 8900
2.HYUNDAI TUCSON - 9800
3.FORD MONDEO - 7000

Tin sa precizez ca incerc sa gasesc si alte variante, insa sunt limitat de faptul ca sunt in UK. Astfel,asta este tot ce am gasit pe net, din Tm.

Toyota a fost deja inspectata (eu review-uri de pe net cu respectivul model, sotia+cumnatul live) cu remarca ca farul dreapta este putin crapat, capota prezinta mici lovituri cauzate de pietricele de pe sosea si partea stanga a masinii zgariata superficial - probabil de tufe, la parcare. In rest masina arata super!

Tucsnolu urmeaza a fi vazut astazi, 01/12 si in functie de disponibilitatea proprietarului de a negocia pretul poate ramane o varianta.

Mondeo-ul la fel, joi, insa cred ca imi plac mai mult primele 2.

Acum, referitor la analizele de mai sus, se pare ca intr-adevar 15k km este o estimare cam mare, cred ca nu voi depasii 12k-13k. Intrebarea mea este, diferenta de 50k km dintre Avensis (85.000) si Tucson (37.000) (aprox 3ani de condus) este reflectata in diferenta de bani (aprox 1000Eur)...bineinteles, ambele sunt negociabile, dar ca idee, eu cred ca e mai bine sa dau cu 1000Euro mai mult pt 50.000 km mai putin? E logic? Normal, nu uit de Toyota vs Hyundai unde cred ca japonezii au un plus, de asemenea consumul , dar care nu este chiar foarte diferit. Mai raman intretinerea, service-ul si piesele in caz de ceva, care habar nu am cat difera de la o marca la alta !

Hints?

Mersi baieti ! yes.gif
mircanu

Nu te grabi. mai cauta.
pana la urma 9000 E cat vrei sa dai tu pe masina sunt o suma bunicica care iti da posibilitatea sa alegi din multe masini. Uita-te si pe autovit si vezi daca nu gasesti ceva mai bun prin bucuresti. se merita un drum pana la Capitala ptr o masina pe care vrei sa o tii 5 ani. nu te cantona pe ce gasesti in Timisoara.
daca ai nevoie de spatiu uita-te si la break-uri. vei fi foarte fericit cand te duci in concediu si ai spatiu berechet ptr tot bagajul. nu lua Focus, Jetta sau Golf sunt prea mici ptr o familie.
ai multe alte variante. uite aici doua exemple, cu putina negociere ajungi unde vrei tu daca masina e intr-o stare buna.

http://www.autovit.ro/toyota-avensis-C21873959.html
http://www.autovit.ro/toyota-avensis-C21928541.html

ptr ca vrei o masina care sa te tina 5 ani orietaza-te catre o masina foarte fiabila, cu un motor recunoscut ca merge 200-300k km fara probleme (preferabil un motor benzina, aspirat). nu uita sa verifici masina la un service inainte (sa vezi daca a fost lovita), si sa verifici la dealer sa vezi daca s-a schimbat tot ce trebuie schimbat la fiecare revizie.

.
James Kilowatt
Eu cred in continuare ca Mondeo la confort, spatiu si tinuta de drum surclaseaza si Avensis si Tucson. Cu mult. Insa e musai sa te urci in ele, si sa le vezi in ce stare sunt, si ce-ti inspira, altfel vorbim vorbe.
Daca esti in Anglia iti sugerez sa cauti acolo aceleasi modele si sa te urci in ele, ca sa iti faci o idee.
mircanu

Legat de confort, numai tu poti decide care e mai confortabila. te urci in ea, faci o tura si vezi in care te simti mai bine. nu suntem toti facuti pe acelasi calapod astfel ca ceea ce e confortabil ptr mine nu va fi si neaparat si ptr tine. mai depinde si ce masina ai avut inainte si cu ce esti obisnuit.

aici, la mine, masinile de taxi sunt toyote, nissan-uri si hyundai-uri. au folosit si Ford Mondeo vreo 2 ani ca erau mai ieftine, insa au renuntat caci se stricau. legat de confort, i-am intrebat pe soferii de taxi in care se simt mai bine. (ei fac 15.000km pe luna, masina merge non-stop, un sofer de noapte si unul de zi, cate 10-12 ore la volan). raspunsul a fost toyota si pe urma celelalte, fordul era pe ultimul loc. la fel si cu fiabilitatea. desi toyotele sunt mai scumpe decat ford, hyundai si nissan, companiile prefera toyotele ptr ca nu se strica, iar ei au nevoie de o masina care sa mearga zi si noapte.

am mai dat o cautare si am mai gasit avensis-uri la care merita sa-ti arunci un ochi.

http://www.autovit.ro/toyota-avensis-C21876524.html
http://www.autovit.ro/toyota-avensis-C21785115.html
http://www.autovit.ro/toyota-avensis-C21785115.html
http://www.autovit.ro/toyota-avensis-C17215778.html
http://www.autovit.ro/toyota-avensis-C21783891.html

bafta.

HalbaSus
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 1 2011, 10:00 AM) *
Eu cred in continuare ca Mondeo la confort, spatiu si tinuta de drum surclaseaza si Avensis si Tucson. Cu mult. Insa e musai sa te urci in ele, si sa le vezi in ce stare sunt, si ce-ti inspira, altfel vorbim vorbe.

Subscriu ! Cu mentiunea ca tinuta de drum nu prea poate fi pusa in valoare cu motorul de 1.8...
omul vesel
Ramai la Toyota. Sunt recunoscute pentru fiabilitatea lor.

In Tucson incape un carucior de copil, dar banuiesc ca mai sunt si alte bagaje in afara de carucior. Toate celelalte masini au portbagajul de minim 500 litri, Tucson are vreo 350 L.

Eu conduc o Octavia 1 Tour 1.9 Tdi, motorul este excelent, pentru 2-3 persoane adulte e masina perfecta. Pentru o familie cu 2 copii poate e ok pana la un moment dat caci copii or sa creasca si nu vor mai avea loc in spate. 2 adulti stau destul de inghesuiti in spate.

Ma mira faptul ca nu gasesti Octavia 2 in TM. Romania e plina de Octavii.
DORU
QUOTE (Nick2405 @ Nov 30 2011, 08:46 PM) *
Update !!!

VW Jetta:

137.000 de km, al 2-lea proprietare, adusa in 2009 din germanaia, nu are istoric, nu are revizii la reprezentanta

Eu unul nu m-as baga, adica voi ce ziceti ?!?! - suna a samsar ! banned.gif


UIT-O !!!
James Kilowatt
Referitor la fiabilitate:

Mondeo http://www.reliabilityindex.com/reliability/search/58

Avensis http://www.reliabilityindex.com/reliability/search/189

Mondeo e cu doua puncte mai buna decat Avensis biggrin.gif Iar la englezi medii la reparatii costa aproape la jumatate fata de toyota... la romani nu cred sa fie atat de mare diferenta.

Mondeo daca e asa-zisul hatchback, arata exact ca o berlina, insa usa se deschide ca la un break sau hatch, poti baga usor chestii voluminoase in portbagaj in caz de nevoie. E o masina bine gandita pentru o familie, mai spatioasa decat avensis si mai practica datorita deschiderii portbagajului. Iar la tinuta de drum, mie unuia mi s-a parut cu multe clase peste Avensis, de Tucson nici nu mai vb.
Titi1988
http://www.reliabilityindex.com/reliability/search/133

Pe langa faptul ca am aflat pe pielea mea cat de fiabila este aceasta masina vorbesc si cifrele pentru ea. Acum si-a luat un prieten o primera din 2003 1.9 diesel cu 194.000 km si in afara de bucsi masina este impecabila.

take a look here thumbsup.gif

http://www.autovit.ro/nissan-primera-C21882636.html
Titi1988
am uitat sa spun ca am masina din februarie 2007 si nu am avut nicio problema cu ea. am schimbat consumabile si cauciucuri. Atat!
mircanu
site-ul ala cu fiabilitatea are putina relevanta. e doar un site din UK in care lumea voteaza si acorda puncte masinii. se mai iau in considerare reparatiile pe garantie, unde mai toata lumea forteaza nota ptr a avea piese noi pe masina ptr cand iese din garantie. poate sa existe 10.000 de proprietari multumiti de modelul x de masina care nu au intrat niciodata pe site. in schimb, poate sa fie 50 care sunt nemultumiti si intra pe site si voteaza. irelevant ptr cum stau lucrurile in realitate.

omu isi cumpara masina la mana a doua, astfel ca ce conteaza este starea masinii, indiferent de marca aleasa.
eu unul, m-as orienta la o marca japoneza oricum ptr ca mi-au dovedit ca sunt fiabile. as pune avensisul pe primul loc, mai ales break, mi se pare o masina de familie cu tot ce-i trebuie.
exista insa si multe alte variante: mondeo, octavia. depinde ce gasesti si in ce stare.
James Kilowatt
Nu, e un site care folosesc statistici obtinute de la o societate de asigurari, warranty direct. Nu e vorba de voturi de la utilizatori.
Oricum, e clar ca nu e infailibil, nici eu nu cred in statisticile astea 100%. Insa mai vazusem si o una de la ADAC care sugera cam acelasi lucru, si anume ca avensis nu e chiar topul fiabilitatii, desi alte toyote isi mentin statutul de masini fiabile.

"Marca japoneza" inseamna multe lucruri, unele masini sunt bune, altele mai putin. Chiar si la aceeasi marca unele modele sunt mai fiabile decat altele, daca ai avut o corolla indestructibila acum 10 ani asta nu inseamna ca si noul avensis o sa fie la fel.

Acum problema e ca la SH conteaza mai putin statistica unora, mai importanta e starea in care sunt masinile.
mircanu

James, site-ul ala e departe de realitate. am vrut sa vad ce cotatie are Lancerul pe care l-am avut si modelul nici nu exista in statisticile lor desi se vinde in UK. la fel si Outlander sau ASX.

da, normal ca in cadrul unei marci sunt modele mai fiabile si altele mai putin fiabile. mai depinde si din ce fabrica vine masina si cat de reusit este motorul de pe ea.
nu am avut niciodata toyota insa nu pot sa nu le admir cat de bine sunt facute. nu fac ei cele mai frumoase masini dar le fac bine.
Titi1988
ca sa nu ai probleme cu masina:
1. verifici provenienta, carte service sa nu fie falsa=> se verifica la reprezentanta unde cica s-au facut reviziile
2.pusa pe tester. costa in jur de 200 de lei si iti zic cam tot ce este important
3. http://www.motorstory.ro/2010/08/cum-verif...d-la-cumparare/ daca citesti tot articolul +comenturile 100% nu o sa iei teapa de la samsari!

Eu asa am procedat si am vazut in jur de 6 masini "preparate de vanzare" cu carti service falsificate=> kilometraj fals , unele lovite si reparate prost etc

PS nu exsita masini ieftine si bune!!! sa-ti bagi in cap asta thumbsup.gif

LE mircanu sa stii ca nissanul a iesit foarte bine in toate topurile de fiabilitate
Nick2405
Asadar, Toyota Avensis e varianta 1 momentan si am tinut cont de sugestiile voastre pentru Mondeo.

Ce zice-ti de asta: http://www.bestauto.ro/ford/mondeo/berlina...id=1#breadcrumb

Apropo, nu stiu daca am voie sa adaug link sau nu, admin, daca nu e ok , sterge-l si let me know, o sa scriu eu detaliile despre masina .
Are cam multi km, insa in rest masina se pare ca e ok, oricum trebuie analizata si vazuta/testata.

Problema mea e urmatoarea, as vrea sa am masina de Craciun, pt ca am de umblat, plecat din Tm, apoi revel, etc. Eu nefiind acasa, prefer sa cumpar masina din Tm pt ca acolo este sotia si cumnatu' care o pot vedea, proba, etc. Referitor la ofertele din Bucuresti sau din alte localitati, imi e peste mana sa ma duc pana acolo, sa vad ceva, poate nu imi place masina, pierd timp, bani, etc.

Singura solutie e sa merg la sigur, dar asta e posibil doar cu ajutorul prietenilor sau al vostru. In sensul ca daca e cineva din Bucuresti si are drum, timp, chef sa vada respectivele masini sau din Satu Mare sau Deva, etc, atunci datele problemei se schimba, altfel, sunt nevoit sa ma limitez la ce am...adica la Avensis
down.gif



mircanu

daca eram in bucuresti te ajutam insa nu sunt.

ce poti face este (daca iti place o masina din Capitala) sa vb cu proprietarul la telefon sa-ti trimita scan dupa cartea service si talon si verifica masina la dealer. vezi daca tot ce spune el e adevarat, reviziile la zi, piesele schimbate (cu facturile aferente). Multe se pot face acum prin telefon, email etc. Daca masina e asa cum trebuie faci un drum pana la Bucuresti. o zi pierduta si 300 de lei cheltuite pe biletele de tren sunt nimic pe langa achizitionarea unei masini bune. poti aranja sa vezi 2-3 masini in aceeasi zi si o alegi pe cea care are starea cea mai buna.

bafta.
omul vesel
Masina nu arata rau deloc, dar in fotografii orice masina care e de vanzare arata bine. Pana nu o vezi cu ochii tai sau un orieten ruda cu ochii lui, poti sa spui ca e masina perfecta. Cineva trebuie s-o vada.
Masina e uriasa la interior dar si la exterior (o sa fie ceva probleme la parcare). Motorul e cat de cat ok, daca era cel de 2.0 de 140 cai era mai bine.
Care e faza cu pretul 9486 EURO? De ce nu 9500, o cifra rotunda?
Nick2405
M-am decis pentru Avensis.
Ieri a conduso cumnatul meu spre Arad, a mers si cu 160, a si turato, a si franato brusc,etc.. merge fin, nu se aud zgomote ciudate, adica masina s-a prezentat bine. drive.gif
Azi o duce la tester la Toyota, va voi spune mai multe diseara.

Pretul sper sa il pot negocia de la 8900 la 8500.

Multumesc tuturor pentru ajutor . sfaturi !!! beer.gif yes.gif
mircanu

cum il cheama pe cumnat? titi aur? a facut si intoarcere cu frana de frana si derapaj controlat pe piara cubica?

trage la pret mai tare! sa o stapanesti sanatos.
pmhoria
Nick, daca Avensisul a fost intretinut si .... o sa ai si tu grija de el .. poti sa te astepti la asa ceva thumbsup.gif

http://www.masini.ro/forum/content/Toyota/...00/#entry369725
HalbaSus
QUOTE (mircanu @ Dec 5 2011, 05:24 PM) *
cum il cheama pe cumnat? titi aur? a facut si intoarcere cu frana de frana si derapaj controlat pe piara cubica?

Nu insa e posibil sa fi fost blitzat de taxiuri in timp ce mergea cu 160 km/h... . Asa se circula in Timisoara... get over it tongue.gif
Nick2405
MULTUMESC TUTROR PENTRU IMPLICARE !!!

....and the winner is :


TOYOTA AVENSIS !!!

vazut, testat, mers la reprezentanta, pus pe tester, verificat in detaliu, etc etc. - masina se prezinta excelent !

Pret final: 8500 Euro. Masina e in fata blocului, ma asteapta pe mine sa ajung acasa.

Am sa revin intr-un mail ulterior cu mai multe detalii si din nou ( biggrin.gif ) cu cateva rugaminti: cat costa sa-i montez senzori de parcare si alarma, etc.

Multumesc inca o data !

T u d o r
Felicitari Nick, cred ca ai facut alegerea cea mai buna. S-o stapanesti sanatos si fara probleme. smile.gif

Si asteptam topic deschis pe aria "totul despre masina mea".
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Dec 13 2011, 11:52 PM) *
Felicitari Nick, cred ca ai facut alegerea cea mai buna. S-o stapanesti sanatos si fara probleme. smile.gif

Si asteptam topic deschis pe aria "totul despre masina mea".

Bravo, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Tudor, despre masina lui, nu despre a ta! whistling.gif
RUE
e ok tipule!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.