Salut domnilor/doamnelor soferi !

Am fost sfatuit de un coleg (mai vechi forumist pe masini.ro, alias Rue) sa apelez la cunostiintele voastre si mai ales la observatiile / criticiile care ma pot ajuta sa iau decizia cea mai buna in cumpararea unui autoturism.
Asadar, incep prin a detalia de ce am nevoie de acest auto:
- momentan nu am masina, insa conduc de 6 ani (masini inchiriate de la firma , zeci de mii de km prin aprox. 25 de tari, etc).
- in viitor, familia se va inmulti de la sot+sotie si catel cu 2 copii (nu catei rolleyes.gif ).
- pentru primul an, masina va trebui impartita intre mine si sotie, deoarece amandoi lucram in Timisoara. Probabil o voi lua eu si o voi duce/aduce de la servici pe ea, nu chiar in drumul meu dar inca Timisoara nu est un oras foarte foarte aglomerat. Deci, in mare drumuri de oras (70%) iar restul de 30% sa zic drumuri de Severin, Valea Jiului si prin Jud Arad. Din cand in cand cate un concediu pe la munte si prin tara, vizitat minunata Romanie!
- ce vreau eu de la masina - cam ce vor toti, siguranta (conduc foarte preventiv neavand nici un accident pana acum, insa tara e plina de berbeci), fiabila, nu prea scumpa (incluzand si intretinerea), exclus firme frantuzesti + italiene, spatioasa.
Am facut o cautare pe net, si am cam cernut urmatoarele masini in ordinea preferintelor mele. Vreau sa mentionez ca am citit vreo 2 zile despre Hyundai si Toyota, insa nu m-am lamurit cu consumul Tucsonu-lui, si stiu discutia cu SUV in oras, eu il consider totusi nu un SUV ci o masina putin mai mare decat o berlina wink.gif

Va rog mult, voi care aveti experienta si care a-ti avut poate unele din modelele respective, ziceti-mi puncte + sau -.
Multumesc si astept cu nerabdare commenturile, deoarece vreau sa ma decid cat mai curand !

1.Toyota Avensis
BERLINA,inmatriculata,01/09/2008,85.000 km,130 CP,manuala(5+1),1800 cm3,Dublu climatronic,argintiu metalizat,4/5,Benzina,euro 4,9.4l,ITP1/2012
ABS; Airbag; Alarma; ESP; Faruri ceata; Închidere centralizata; Sistem Isofix;Imobilizator ;CD Player; Geamuri electrice; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Oglinzi încalzite; Radio ; Sistem audio; Spate scaune ajustabil; Volan reglabil;4 Cilindri in linieTractiune fata CP200 km/h (124 mph)1280 kg
Masina a fost cumparata de la reprezentanta, este in stare foarte buna, momentan echipata cu cauciucuri de iarna, dar se vinde si cu cele de vara.

2.HYUNDAI TUCSON
7.000 EUR + 2600 RATE,SUV,inmatriculata,01/03/2008,37.000 km,1900 cm3,Benzina,Primul proprietar,4X4

3.FORD MONDEO
7.000 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/01/2007,60.000 km,120 CP,manuala(5+1),1800 cm3,Climatronic,albastru,Benzina,Primul proprietar,ITP1/.2013
ABS; Airbag; Alarma; Faruri ceata; Închidere centralizata; Servodirectie;CD Player; Geamuri electrice; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Radio ; Sistem audio; Volan reglabil;Tractiune fata CP,CLIMATRONIC, ABS, SERVODIRECTIE, AIRBAGURI FRONTALE SI LATERALE, SCAUN SOFER SI VOLAN REGLABILE PE INALTIME, OGLINZI SI GEAMURI ELECTRICE, CD PLAYER + SISTEM AUDIO, COMENZI PE VOLAN, INCHIDERE CENTRALIZATA, ALARMA, COMPUTER BORD, VOLAN IMBRACAT IN PIELE, JANTE ALIAJ, CULOARE ALBASTRU MARIN, 60.000 KM, MOTOR DE 1.8, 120 CP (92 kW), BENZINA, AN 2007, UNIC PROPRIETAR, STARE IMPECABILA, FARA ACCIDENT, CARTE SERVICE LA FORD.

4.FORD FOCUS
7.000 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/03/2008,7.000 km,110 CP,manuala(5+1),1600 cm3,Dublu climatronic,negru metalizat,Benzina,euro 4,Primul proprietar
2013,ABS; Airbag; ASR; ESP; Faruri ceata; Închidere centralizata; Servodirectie;Imobilizator ; Tempomat;CD Player; Full options; Geamuri electrice; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Oglinzi încalzite; Plafon electric; Radio ; Sistem audio; Spate scaune ajustabil; Volan reglabil;Tractiune fata CP,???
FORD FOCUS TREND berlina, masina este impecabila, revizii facut doar la reprezentanta Ford, fara acidente , fara zgaraieturi, tinuta in garaj, reviziile facute la timp, carnet de service. Merita vazuta, accept orice test

5.Skoda Octavia Tour,
7700 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/07/2007,55.000 km,105 CP,manuala(5+1),1600 cm3,Climatronic,negru metalizat,4/.5Benzina
euro 4,Primul proprietar,2012,ABS; Airbag; Alarma; ASR; Faruri Xenon; Închidere centralizata; Servodirectie; Sistem Isofix;
CD Player; Geamuri electrice; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Oglinzi încalzite; Radio ; Sistem audio; Volan reglabil;Tractiune fata CP
stare foarte buna, sitem audio nou pioner plus boxe magnat, huse protectie scaune de la cumparare,xenon after market

6.Vw Jetta
9.290 EUR,BERLINA,inmatriculata,01/01/2007,140 CP,manuala(6+1),1900 cm3,Dublu climatronic,gri metalizat,4/.5,Diesel,euro 4,6.9/4.7
Primul proprietar,2014,ABS; Airbag; Alarma; Antifurt; ASR; Avertizor marsalier; ESP; Faruri ceata; Faruri Xenon; Închidere centralizata; Servodirectie; Sistem de navigatie; Sistem Isofix;Automative Gear; Garantie; Tempomat; Trim;CD Player; Full options; Geamuri electrice; Încalzire scaune; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Oglinzi încalzite; Radio ; Sistem audio; Spate scaune ajustabil; Volan reglabil;2005,4 Cilindri in linie,Tractiune fata CP207 km/h (129 mph),1393 kg


Multumesc!
Nick