Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stickere masini.ro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
bark35485
yo zic sa pui pe laterale(usi laugh.gif) sau pe luneta daca nu te uiti deloc in spate :kermit:
madalina
Si care este legatura cu subiectul in discutie?
bark35485
pui stickeru cu volanu ferrari pe un volan de la o masina mai proasta sa arate misto smile.gif
madalina
Putina seriozitate, te rog. Incercam sa facem ceva aici. Esti binevenit sa aduci idei noi, dar la subiect.
bark35485
Stickere cel mai bine ar fi sa le puneti pe usi(cred ca acolo sunt cele mai mici sanse sa fie distruse smile.gif) sau daca va cumparati unu in fiecare zi de iarna puneti-l pe luneta smile.gif
G e o r g e
eu am pe luneta pe interior si dezaburirea , cald/rece, samd nu a avut nici un efect asupra lui pe parcursul unui an si jumatate de cand il am . :roll:
Marius11
Ce ziceti de:
<Conduceti prudent>
si in engleza:
<Safe drive> sau <Drive safety> sau <Drive better>
alaturi de www.masini.ro ??
G e o r g e
fara www.masini.ro

eu nu fac reclama !
Andrei Suzuki
Nici macar masini.ro? nu de alta,dar sa stie omu cine suntem.
Oricum vad ca nu prea se inghiesuie lumea sa-si puna sticker..asa ca nu stiu daca se va face vreodata asta...
Jax-Dark
normal ca nu se mai inghesuie lumea. eu personal am deschis acest subiect cu " Puterea exemplului" la OffTopic si ulterior a deviat in mesaj publicitar de promovare a site-ului masini.ro. Am vrut sa fac ceva mai util decat atat dar se pare ca nu am reusit deocamdata. Acum fiind sfarsit de an sunt prins in prea multe ca sa mai insist pe acest subiect.
admin
Daca voi credeti ca o chestie de marimea a doua pachete de tigari pusa pe cateva masini face publicitate site-ului aveti probleme mari la mansarda.Am vrut sa facem ce ai zis tu Jax pt ca ideea parea interesanta desi nu aveai mai mult de 5 sustinatori si aia numai asa, din gura. "Masini.ro team" vroia sa fie numele sub care eram noi identificati, suna destul de bine si cred ca multi ar fi fost mandri sa faca parte din echipa.Imi pare rau ca n-ati reusit sa strangeti sustinatori si sa va puneti de acord.V-am urmarit in toata perioada asta si in afara de 2-3 insi care au postat ceva la obiect in rest s-a postat numai gargara si aberatii, eu unul renunt la ideea cu stikerele.

S'auzim de bine.
Andrei Suzuki
Vad ca nu mai ziceti nimic.S-a suparat si Admin... :cry:
Asa ca..am improvizat ceva pe calc,mai exact am pus poza lui Admin pe masina mea,si nu arata chiar asa rau.Eu nici nu prea ma descurc cu Corelu si daia nu se vede f bine.Dar ce ziceti?Mai facem ceva sau o lasam balta...de tot?
Nazareno Gabrielli
Mie mi se pare OK cu doua mentiuni.
Sa fie ceva mai mic si ordinea sa fie inversata!
Bogdan38111
unde e luneta, ce`i aia ca yo am dacie si nu am auzit de asa ceva???
Andrei Suzuki
Mircea,de acord cu tine.Ordinea (din partea mea) poate sa fie oricare.
Cat despre marime,am zis ca asta am facut-o eu cu Corel Draw,de aceea nu se vede bine.Daca o faceam mai mica nu se mai vedea scrisu.In realitate se vede bine,zic eu.
De asemenea,se poate pune si in partea dreapta,si pe luneta etc
dragos28836
:evil: aha, deci ne-am lasat de stickere nu?!?
vezi de asta zic io ca daca e prea multa vorba nu se face treaba... daca unul din noi chiar isi facea un sticker (cred ca nu costa mai mult de 150.000 lei) si-l punea pe masina atunci toti ne mobilizam, dar ne complacem ca e prea frig sau e prea cald afara, daca sa-l punem pe scut sau pe capota... ei uite ca va provoc, cand am timp am sa ma duc sa comand un sticker si dupa ce-l pun pe masina am sa va trimit poza am sa-l fac cam cum l-a facut colegul cu Suzuki in corel... trebuie sa fie unul primu' nu?

eu am unul pe spoiler in spate cu "Teribilist prin convingeri", nu l-am masurat dar e destul de generos, asa ca am sa-l schimb cu asta...

hai sa vedem daca mi-o ia cineva inainte :director: am dat startu'

si va doresc cat mai mult :occasion5: dar nu la volan ca am patit-o...
Andrei Suzuki
Daca o sa il faci ca cel din poza mea,(cel propus de Admin),schimba si tu ordinea.Adica sa fie mai intai Follow the rules,si dupa aia MAsini.ro Team.Si fara powered by masini.ro
dragos28836
da mosule am sa incerc sa-l fac cat mai misto si invers, dar tre' sa-l masor pe ala care-l am deja sa-l fac tot atat de mare...
dragos28836
cam asa ceva cred ca va arata

opinii si sugestii?
Nazareno Gabrielli
I agree.

Insa daca tot punem acolo masini.ro team eu zic sa nu mai pui semnatura jos pentru ca se intelege de la sine care este pagina.
Oricum se hotaraste eu o sa-mi pun stickerul
Andrei Suzuki
Eu zic fara "powered by www.masini.ro" pt ca e deja masini.ro pus pe sticker,lumea o sa stie cine suntem si eu zic ca e de ajuns.Nu?
dragos28836
dupa cum am promis am vorbit la o firma care face stickere, problema e urmatoarea ca sa-mi faca mie unul de 20x7,5 imi iau vreo 800.000 lei ca trebuie sa faca matrita si alte cacaturi. in schimb daca fac vreo 50 de bucati va ajunge undeva pe la 30.000 lei bucata. eu nu am ce face cu 50 de bucati asa ca ganditi-va cum facem sa ne combinam sa facem 50 si cum dam banii la firma asta. daca vreti bineinteles, dupa cum vad nu prea mai vrea nimeni... uite eu sa zic as lua vreo 5 bucati ca sa am in caz de ceva si sa mai dau la baieti.
daca vrea altcineva sa le faca ii trimit eu banii de vreo 5 bucati.
am vazut mai sus undeva ca era un tip care lucra in domeniu, poate le face el... sau le fac eu aici, dar sa vedem cum facem cu banu'

astept...
Alex-F1
laugh.gif ce matrita lu' peste omule??? :shock: Mah, aia cred ca au vrut sa te traga-n piept si aproape ca au reusit.... :shock: Nu stiu ce firma ai gasit tu pe-acolo, dar aici daca ma duc la magazin si iau o bucata de 100x50 cm cu ~ 100.000 de lei si apoi ma duc la firma (cu poza stickerului pe discheta) sa-mi decupeze o bucata de 20x7,5 (exemplul lui Dragos), nu ma costa mai mult de 40.000 de lei (pe bune, cu chitanta, factura etc), iar daca e pe nashpa, le duc un suc si 2 beri la aia si-mi decupeaza 20 de bucati!!! :cheers: Asa ca io nu vad ce fel de "matrita si alte cacaturi" trebuie sa faca aia pt. un banal sticker :roll: Dar sa ascultam si parerea tipului care zicea ca a lucrat in domeniu....daca mai vine pe-aici.... :idea: Mai vorbim!

Hai pa
ALEX
dragos28836
mai omule daca la tine e asa de simplu vezi ca ai pe pagina cealalta poza in format jpg, fa-mi frate si mie unul si-ti trimit 100.000 lei pe el...
astia de aici zic ca tre sa faca stickeru' la plotter ca sa reziste la ploaie si de astea, daca tu faci cum ai zis ai 100.000 de mii de la mine, imi dai un numar de card sau cum vrei tu si gata
Andrei Suzuki
da mai...la plotter se face si nu costa 800,000!!!! Eu le fac mocca undeva,pe Titulescu dar o sa intreb ca idee cat costa.Cred ca sapt asta ma duc pe acolo.
dragos28836
nici aici nu costa 800.000 decat daca fac numai una.... daca fac 50, dupa cum am mai zis le fac cu 30.000/ buc

hai sa le facem odata, daca tot se poate hai sa vedem va trimit eu bani pentru cateva si sa-i dam drumul ca devenim atat de penibili, ne tot kkim de atata timp pentru niste bucati de plastic...
Alex-F1
QUOTE(dragos28836)
astia de aici zic ca tre sa faca stickeru' la plotter ca sa reziste la ploaie si de astea


.....e clar.....aia de-acolo vor sa te abureasca, ca sa te faca de bani :evil: Nu le da nimic :evil: Ce vrajeala mai e si asta "sa faca stickeru' la plotter ca sa reziste la ploaie"??? :shock: laugh.gif Pai sticker-ul e sticker, ca un abtibild, se gaseste la metru si in comert, in toate culorile (mai nou si oglinda sau auriu sau imitatie de lemn etc), iar plotter-ul e doar masina cu care decupeaza forma care i se transmite de la calculator.....se deschide poza in Corel Draw si ii da comanda "cut" (ca si cum dai "print" la un document din Word)....intelegi? :!: In fond plotter-ul e ca o imprimanta, dar care nu scrie, ci decupeaza! Asta-i tot :cheers: Toate stickerele rezista la ploaie, fiind din plastic.....de exemplu un sticker de ala oval cu RO (Romania) nu rezista la ploaie? Stiu masini care-l au lipit de 15-20 de ani si e perfect, poate putin ingalbenit de vreme smile.gif
OK, daca asta e varianta finala, o sa iau poza pe discheta si ma duc zilele astea la omul meu de la firma aia sa vad ce zice si el, apoi mai revin cu noutati! :bounce: Eventual ii zic sa-mi faca o bucata, o pun pe masina (provizoriu, nu lipita), ii fac o poza si apoi va arat si voua ce-a iesit, OK? :oops: Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
Andrei Suzuki
Exact la asta ma gandeam si eu Alex.Fac eu un model (ma duc maine) il pun asa pe masina,fara sa il lipesc,si daca place la lume...facem mai multe.
Numai sa stabilim ceva:
1.Schimbam ordinea:mai intai follow the rules,si dupa aia masini.ro team.
2. fara powered by www.masini.ro

Eu o sa fac maine mai multe variante de culori (eventual combinatii-rosu cu alb,alb cu negru,alb cu albastru si vedem care e mai frumoasa) si mai multe variante de marimi.
O problema este (poate ca nu e exact problema) ca eu o sa le pun pe masina mea-adica o sa il pun-pe portbagaj,deci pe tabla pt ca eu am folie si nu cred ca se vede daca l-as lipi pe luneta.Asa ca...mai vedem maine.
dragos28836
uite asa imi place, asa da atitudine. vedeti cum faceti si va rog sa-mi da-ti si mie unul de 20/7.5 si eu am sa-l platesc

merci!
Andrei Suzuki
Totusi parca 20/7.5 e putin cam mare.Mai bine 15/7.5. Ce ziceti?
Andrei Suzuki
Dragii mosului,treaba sta in felul urmator.Am fost azi acolo,pe Titulescu,insa nu prea m-am inteles cu respectiva cunostinta si nu imi place de nici un fel ce mi-a facut.Sticker-ul a iesit super mare (si eu am fost fraier-am luat poza de pe forum si asa am lasat-o),nu se vede bine (din cauza marimii) si nu e auto-colant,in nici un caz pt masina...unde se uda,murdareste etc.Defapt asta e o foaie trasa la xerox de pe calc si plastifiata.Vedeti poza.
Insa am salvat situatia si i-am dat modelul si marimea unei prietene (de fapt mama prietenei mele) si a zis ea ca ma ajuta si ca mi-o face.Eu am masurat pe masina mea,m-am orientat si am zis ca 7 latime cu 18 lungime e de ajuns.Daca nu..mai vorbim.De asemenea am rugat-o sa imi faca mai multe culori:o sa faca cu rosu,cu albastru,cu negru (modelul initial) si cu galben mi se pare.Daca o sa va placa modelul si cum iese...ii zic sa imi faca mai multe..voi sariti cu banu...stiti povestea.Daca nu va place...asteptam alte idei.Cam asta e...acum asteptam sa imi aduca alea.
Andrei Suzuki
M-a sunat acum doamna aia si m-a intrebat daca vrem sa ni-l faca in asa fel incat noi lipim o bucata mare...care dupa cateva min se dezlipeste si raman numai literele.Stiti..cum sunt la taxiuri nr de telefon,preturile etc.Ma gandeam ca ar fi misto;cred ca ar arata ok,numai ca se dezlipesc f repede literele asa ca...mai bine ramanem la ideea initiala,nu? Ziceti voi.

Cel mai bine sa faca fiecare cate un model...eventual ne intalnim sau punem poze aici si ne hotaram.
Alex-F1
Io i-am trimis azi poza pe mail la omul meu si a zis ca pe vineri e gata (deh, e f. ocupat omu')! Cand o am, ii fac o poza si o pun aici! Dimensiunile comandate de mine sunt 25x11 cm (astea mi se potrivesc mie cel mai bine in locul unde vreau sa lipesc sticker-ul - pe mijlocul barei de protectie spate) :oops:
Andrei, poza aia infoliata nu e buna de nimic, ai pierdut timpul degeaba! :blackeye: Io m-am gandit sa las fundalurile alb si negru si peste ele sa fie scrisul, exact cum e in poza, dar asta o sa fie cam nashpa pt. cei care au masini albe sau negre.....unul din fundaluri se va confunda cu culoarea masinii (daca sticker-ul e lipit pe o portiune vopsita)! Bara mea e visinie, asa ca cred ca va fi OK :idea: Vom vedea.... Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
dragos28836
bun baieti, deci ne miscam :cheers:
andrei, deabea astept sa vad ce iese... treaba aia cu literele care raman sa stii ca e mult mai nasoala din cauza suprafetei de aderenta scazute pe care o are o litera in comparatie cu un sticker de dimensiuni mai mari.

doar ai vazut si pe la taxiuri si scoli de soferi ca mai cade cate o litera...
Andrei Suzuki
Alex stiu ca am pierdut timpul degeaba;am zis ca nu m-am inteles cu femeia aia pt ca nu i-am explicat exact pt ce imi trebuie.Chestiile alea se pun pe birouri,geamuri etc si ea credea ca pt asta imi trebuie.Cand i-am zis pt ce imi trebuie a zis ca nu merge,ca dupa 3-4 ploi se duce.
In leg cu dimensiunile..fiecare stie mai bine ce ii convine.Sa inteleg ca tu l-ai comandat pe al tau cu 25 cm latime si 11 lungime sau invers?Oricum ar fi,mie mi se pare cam mare. Daca se hotaraste sa facem dupa modelele pe care o sa le fac eu..bun.Daca nu,fiecare sa zica dimensiunile sau sa isi faca el,numai modelul sa fie la fel,sa avem toti acelasi sticker,nu?
Dragos,stiu cum e treaba cu literele,daia am si zis ca mai bine nu.
G e o r g e
faci vectorial modelul (a se citi in corel) il salvezi ca .CDR , il pui pe o discheta , mergi la o firma ce are plotter si iti scoate pe autocolant special pt exterior !
Andrei Suzuki
Pai si eu si Alexandru am facut asta.Acum amandoi asteptam un raspuns.
madalina
Pe parte tehnica nu ma pricep, dar nu exista si niste autocolante ce se lipesc in interior? Si se citesc de la exterior? Nu ar fi mai rezistente?
Andrei Suzuki
Ba da Madalina,exista ca alea de la daciaclub (george stie).Insa,la mine cel putin,e mai greu pt ca am folie si nu se vede.Alex si-a gasit deja loc pe bara unde sa il puna,asa ca...daca se zicea de la inceput..
madalina
Am inteles acum! Dar "unii" isi mai pot pune pe masini si prin interior!
Andrei Suzuki
Stiu ca unii isi pot pune si in interior.Dar acum am facut asa...Sa vedem cand mi le aduce cum e,si dupa aia daca e cazul facem si pt interior.Dar pe acelasi model.E bine? smile.gif
Alex-F1
Madalina, stai linistita, ca merge si pe interior fara probleme: se decupeaza invers (in oglinda) si gata, il poti lipi pe geam din interior, dar conditia e sa nu ai folie! Avantajul aplicarii pe interior e ca va fi ferit de intemperii si nu ti-l poate dezlipi nimeni!
Andrei, dimensiunile bidimensionale se scriu de obicei L x l (lungime x latime) si eu am scris 25 x 11, deci 25 lungime si 11 latime.... :argue: smile.gif Sper ca acum ai inteles :tongue: Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
Andrei Suzuki
Am inteles. :oops:
Alex-F1
Uffff, in sfarsit...... :cheers: scuzati intarzierea, dar omul meu cu stickeru' e ocupat pana peste cap, apoi am primit stickerul si l-am pozat, dar am avut io ceva probleme cu Windows-ul si nu mai puteam sa descarc pozele din aparatul foto pe calculator, dar acum totul s-a rezolvat si iata ce-a iesit :cheers: Io zic ca a iesit brici.....e ca facut de fabrica....mai bine nici nu se putea :bounce: Pana la urma l-am facut un pic mai mic (20 x 9 cm) si toata bucata e autoadeziva, nu se lipeste pe bucati, ci e o bucata intreaga de 20 x 9 cm, la care i se dezlipeste folia de pe spate si se lipeste in locul dorit!!! Am zis ca o s-o pun provizoriu si pe masina ca sa-i fac o poza, dar acum bara mea de la masina e murdara, inghetata....etc.....si inca nu pot sa spal masina, ca a doua zi nu mai intru in ea (aici sunt acum -14 grade si de aproape 2 saptamani n-am vazut temperaturi pozitive :blackeye: ) .....si in plus cum ies cu stickerul afara, se indoaie saracu si el de frig......intr-un minut e chircit, aproape se face sul :cry: O sa astept niste temperaturi pozitive pt. manevra asta! Pana una-alta astept comentariile voastre...... Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
Andrei Suzuki
Chiar ma intrebam de ce nu mai zici nimic.Chiar ca a iesit bine.Io insa am o problema:tot mi se pare mare.IN sfarsit..sa vedem cum vine pe masina.
Si eu astept vesti de la prietena aia,dar,la fel ca prietenu tau,si cunostina ei e super ocupata ca trebuie sa faca autocolante pt taxiuri sa-si puna pe plafon,adica sa isi faca masina jumate galbena, ca altfel ii paste o amenda de...
Alex-F1
Andrei, asta-i dimensiunea care am ales-o pt. mine, dar omu poate sa faca ORICE dimensiune i se cere, inclusiv pt. lipit pe geam din interior (cum zicea Madalina), asa ca nu-ti fa probleme! Dar totusi nu ti-as recomanda un model cu mult mai mic, fiindca atunci si literele vor fi mai mici si apare problema de care am mai vorbit: suprafata prea mica ---> risc marit de dezlipire :!: De exemplu, chiar si la modelul meu, punctele de la literele "i" si punctul de la "Masini.ro" sunt si-asa destul de mici.....io mai mici nu mi le-as face..... :roll: Dar fiecare isi alege ce vrea! :cheers:

ALEX
Alecs
am vazut stickere in genul asta pe taxiuri ( cu masini.ro ).. de ce nu vorbiti cu adminii site-ului sa faceti rost de la ei..?
Pytycu XPert
mda... Interesanta idee laugh.gif
Daca ajungeti la o decizie vreau si yo un mail sa-mi spuneti cum sa fac si yo rost tongue.gif
Ma bate gandu` sa fac si yo un model... laugh.gif
Poate.... poate... :roll:
Andrei Suzuki
Pai s-a ajuns la o decizie. Se fac stickere pe modelul mai sus,pe diferite culori si marimi. smile.gif
Pytycu XPert
Aha... Si cum pot intra si yo in posesia unuia??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.