Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme opel corsa C
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Corsa / Meriva / Tigra
klaudi0
Salut! Am un opel corsa c din 2001 cu motor 1.0. Am cumparat masina de curand foarte convins ca isi merita banii desigur fara sa am habar prea mult cand vine vorba de partea mecanica:P. Acm pe parscurs am observat o mica-mare problema si anume masina intra greu in viteza a doua indiferent, din a1-a in a 2-a sau a 3-a in a -2a.Nu stiu cat de grav este, insa din spusele prietenilor ar exista mai multe variante. Am si un vecin mecanic insa el e axat pe aria de masini dacia si nu prea da semne ca ar vrea sa se implice,insa mi-a dat niste indicii cum ar fi: schimbul de ulei la cutia de viteze, sincronizata cutia sau schimbata...acm nu stiu, chestia e ca imi e frik sa o si fortez prea tare si sa ma lase knd imi e lumea mai draga.Acm m-ar interesa parerea voastra si cat m-ar costa sa o repar.
As mai avea inca o intrebare: ce antigel sa folosesc acm pe timp de iarna?
James Kilowatt
E posibil si sa fie o simpla problema de timonerie. De obicei problemele de sincroane se manifesta prin caraiala cand incerci sa bagi in viteze, mai ales la retrogradare (cand incerci sa o bagi in viteze la o viteza mai ridicata) si de obicei se "repara" cu dubla debraiere. Daca faci dubla debraiere si intra usor e un semn ca ar putea fi oboseala a sincroanelor.

In materie de antigel, pune de aceeasi culoare ca cel pe care il ai.
Seri
De acord cu James. Problema de timonerie este o boala specifica pt Corsa C, avand parghii de plastic, iar acestea isi pierd rigiditatea in timp. Dupa facelift-ul din 2003 s-a remediat aceasta problema. Eu as merge la reprezentanta pt inlocuire.

Antigelul trebuie sa fie aceeasi culoare cu cel de pana acum. Cel mai probabil este de culoare roz, pt radiatoare de aluminiu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.