Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cea mai buna din punct de vedere calitativ
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Iulia2011
Buna,
Trebui sa-mi cumpar o masina (dupa ce masina mea a fost distrusa irecuperabil de un idiot care a intrat in mine), dispun de ~7000-8000 euro (in care ar trebui sa intre si casco si asigurarea obligatorie) si, dupa lungi cautari, am ajuns la 4 variante:
1. Ford Focus – anul fabricatiei 2008, 81000 km rulaj, diesel, 1800 cm3, 113 CP, proiectoare ceata ; jante aliaj ; vopsea metalizata, stop spate franare ; aer conditionat pe 2 zone automat ; radio-cd ford cu 6 difuzoare si comenzi pe volan ; pilot automat ; computer bord cu 3 stiluri de condus: sport/comfort/standard ; senzor de ploaie ; geamuri electrice fata, volan in patru spite + schimbator + frana de mana imbracate in piele ; cotiera cu spatiu de depozitare + priza 12 v ; reglare scaun sofer pe inaltime ; abs ; scaune spate cu buzunare, suport de pahare ; oglinzi electrice + oglinda retrovizoare heliomata ; 6 airbaguri si 5 stele la testele euroncap
2. Volkswagen Polo- anul fabricatiei 2008, 71500 km rulaj, 80CP, 1400 cm3, diesel, ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, servo directie, computer bord, pilot automat, proiectoare ceata
3. Citroen C4- anul fabricatiei 2008, 89000 km rulaj, diesel, 90 CP, 1600 cm3, 4 stele la testele euroncap, consum 6l / 100km, 5 usi, culoare alb, inchidere centralizata, ABS, geamuri electrice, ESP, pilot automat, servodirectie, radio-CD, peste 4 airbags
4. Skoda Fabia- anul fabricatiei 2008, 67000 km rulaj, 80 CP, 1400 cm3, fabia 1,4 tdi-model nou; an 2008; full options: ac climatic;a.b.s+s.r.s + airbag; geamuri electrice; bord computer: consum: 4%; volan+scaune reglabile; stergator luneta; radio-mp3-aux; torpedou refrigerat; buton blocare usi; bancheta spate rabatabila; revizie recenta; stare foarte buna; i.t.p; distributie pe lant; vopsea originala;*anvelope good year noi; *cumparata ro - singurul proprietar;
Toate modelele se incadreaza in suma pe care o detin si in preferintele mele tehnice.
Am nevoie, insa, de parerile voastre sincere legate de modelul cel mai fiabil dintre cele mai sus expuse- din punct de vedere calitativ, care e topul? M-ar ajuta si daca mi-ati impartasi parerea voastra despre modelele mai sus expuse, mai ales daca detineti un astfel de model sau daca ati auzit de cineva care detine un astfel de model.

Va multumesc foarte mult celor care si-au spus parerea!
James Kilowatt
Cea care arata cel mai bine cand o vezi in realitate, nu dupa anunt. Si care iti place. smile.gif

Presupunand ca toate arata la fel de bine si de solid, din lista ta as alege Focusul. Pe baza de vot negativ, cam cum se castiga alegerile in Romania. smile.gif

VW-ul si Fabia au un motor in 3 cilindri, cu un zgomot destul de ciudatel. Eu n-am condus vreuna din ele, am mers insa cu Ibiza cu aceeasi motorizare si mi s-a parut si lenta si zgomotoasa. Initial n-a dat pe dinafara nici la fiabilitate, e greu de stiut daca versiunea pusa de tine e una din cele cu pb sau nu, trebuie sapat mai adanc.

C4 n-are AC, cel putin nu din descrierea pusa de tine... deci NU. In plus e incomoda in spate chiar si pentru cei de inaltime medie, daca sunt doi risca sa atinga tavanul cu capul pe lateral. Am facut naveta cu una si cand stateam in spate ajungeam cu gatul stramb...

Ramane deci Focusul.

Acum si argumentele pozitive totusi:
E cea care sta cel mai bine la spatiu, de departe.
Sta bine la tinuta de drum.
Motorul e unul "experimentat" si destul de solid, era deja prezent si pe modelul anterior.
E cea mai puternica din lista.
DORU
Ce masina si ce motorizare ai avut inainte ?

Cati km rulezi aprox anual si cam ce pondere oras / extraurban ?
Mircea104901
Nici eu n-as sta pe ganduri: Focus.
AlexTM
"computer bord cu 3 stiluri de condus: sport/comfort/standard"
Cum e ala?
mike.omega
C4 cel mai probabil are bizonica daca are cruise control si ESP smile.gif

PS: pe motive de cai putere, tot focus as alege biggrin.gif
Seri
QUOTE (AlexTM @ Oct 19 2011, 09:18 AM) *
"computer bord cu 3 stiluri de condus: sport/comfort/standard"
Cum e ala?

Adica ai aceste trei butoane, fiecare cu setari diferite pentru taria amortizoarelor, asistarea directiei si raspunsul acceleratiei.

Si eu as lua tot Focus, nu doar pentru ca este cea mai puternica din lista asta, dar este o masina destul de buna per total.
Insa nu as lua diesel indiferent de model.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.