Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Data fabricatie la cauciucuri Kebler
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
donPedro
Domnilor,

Sunt la primul post pe acest forum si daca nu postez unde trebuie, cer scuze.
Mi-am luat cauciucuri de iarna marca Kebler 175/70 R14 KRISALP HP 84T (la recomandarea vanzatorului)
Nu am mai avut cauciucuri de iarna pana acum, si as dori sa stiu daca scrie undeva pe acest tip de cauciuc data fabricatiei.
Colegii care au alte marci zic ca trebuie sa fie scris undeva, eu m-am tot choirat dar nu am gasit.
Rog pe cineva care se pricepe sa-mi spuna cam la ce cifre sau caractere sa ma uit sa ma dumiresc.

Multumesc

don Pedro
Seri
Este inscriptionata pe cauciuc seria DOT, un numar de 4 cifre scrise intr-un oval. Primele 2 cifre reprezinta saptamana din an, adica un numar intre 01 si 52, iar urmatoarele doua cifre reprezinta anul.
donPedro
QUOTE (Seri @ Oct 12 2011, 08:00 PM) *
Este inscriptionata pe cauciuc seria DOT, un numar de 4 cifre scrise intr-un oval. Primele 2 cifre reprezinta saptamana din an, adica un numar intre 01 si 52, iar urmatoarele doua cifre reprezinta anul.


Aveam informatia asta de la colegi, ca trebuie sa gasesc ceva cu DOT si apoi niste cifre, dar oricat m-am uitat nu am gasit.
E drept ca era pe inserat. Am sa ma mai uit maine la ziua.
Multumesc pentru raspuns.
James Kilowatt
@Offtopic
Am avut si eu exact aceleasi pneuri, aceeasi dimensiune, si sunt decente. Ale mele erau din 2006 biggrin.gif
BaiatuldeCartier
uite aici "0507" - luna 5 anul 2007
donPedro
QUOTE (James Kilowatt @ Oct 12 2011, 09:36 PM) *
@Offtopic
Am avut si eu exact aceleasi pneuri, aceeasi dimensiune, si sunt decente. Ale mele erau din 2006 biggrin.gif


Si poti sa-mi spui in ce zona pe pneu, scrie data fabricatiei?

Multumesc
donPedro
QUOTE (BaiatuldeCartier @ Oct 13 2011, 07:35 AM) *
uite aici "0507" - luna 5 anul 2007


Multumesc, dupa ce ma intorc de la servici, ma uit.
donPedro
M-am uitat, cel putin pe partea exterioara a anvelopei nu am gasit sa scrie DOT urmat de un sir de caractere.
Am gasit intradevar niste cifre dar erau mai multe decat ar trebui si nu aveau formatul xx/xx.
Ar mai fi o sansa sa fie pe partea interioara a anvelopei.
BaiatuldeCartier
QUOTE (donPedro @ Oct 14 2011, 07:36 AM) *
M-am uitat, cel putin pe partea exterioara a anvelopei nu am gasit sa scrie DOT urmat de un sir de caractere.
Am gasit intradevar niste cifre dar erau mai multe decat ar trebui si nu aveau formatul xx/xx.
Ar mai fi o sansa sa fie pe partea interioara a anvelopei.


sunt curios, aigasit pana la urma data inscriptionata?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.