Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amenda Germania!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
BaiatuldeCartier
Azi m-am trezit in posta cu un plic iar cand l-am deschis surpriza, mi-a venit o amenda din Germania/Zwickau, am dat in radar in oras cu 62 km/h, toata treaba s-a intamplat in 18.08.2011 dar amenda a ajuns azi. Am de plata 25 de euro, nu este cine stie ce dar stie cineva cum se porcedeaza unde se plateste?
solmar
Am gugalit putin. O sa gasesti suficiente linkuri pe tema asta. Posibil sa fie 1) o notificare a faptei nu amenda in sine; notificare prin care esti invitat sa spui cine era la volan ca sa-i trimita amenda sau iti acorda posibilitatea sa o contesti etc. Sau 2) amenda in sine. Vezi care varianta este si plateste amenda. In caz contrar luna viitoare primesti o alta notificare prin care ti se aduce la cunostinta ca ai niste majorari... Iar la urmatoarea vizita in Germania vei fi tras pe dreapta si tot platesti. Cf legii au drept de retentie asupra masinii pana la plata amenzii.
Vezi ce banca are comisioane de remitere mici sau cauta un prieten cu internet banking si fa plata in contul indicat.
BaiatuldeCartier
QUOTE (solmar @ Oct 3 2011, 12:59 PM) *
Am gugalit putin. O sa gasesti suficiente linkuri pe tema asta. Posibil sa fie 1) o notificare a faptei nu amenda in sine; notificare prin care esti invitat sa spui cine era la volan ca sa-i trimita amenda sau iti acorda posibilitatea sa o contesti etc. Sau 2) amenda in sine. Vezi care varianta este si plateste amenda. In caz contrar luna viitoare primesti o alta notificare prin care ti se aduce la cunostinta ca ai niste majorari... Iar la urmatoarea vizita in Germania vei fi tras pe dreapta si tot platesti. Cf legii au drept de retentie asupra masinii pana la plata amenzii.
Vezi ce banca are comisioane de remitere mici sau cauta un prieten cu internet banking si fa plata in contul indicat.


am cautat si eu pe google.. am vazut ceea ce au zis unii pe acolo, amenda vreau sa o platesc ca o sa mai merg in Germania si nu vreau sa am probleme, dar intrebarea este ca nu stiu unde, in plicul care a venit nu am indicat nici un numar de cont o sa merg la politie sa intreb sa vad ce pot sa imi zica!
James Kilowatt
Eu am luat una de 5€ pt neplata unei parcari in Germania. Cred ca am mai povestit despre ea, nu scria nicaieri ca trebuie platit iar automatul era dupa colt si nu era vizibil de unde lasasem masina, insa pt suma aia nu cred ca avea sens sa ma cert cu ei.

In geam am avut un formular trilingv care ma informa ca sunt un criminal si voi primi acasa un "chestionar" (probabil traducere cu google). "Chestionarul" a venit cam dupa 3 sapt si era amenda de 5€, doar in germana, si un formular de plata cam inutil. Insa undeva cu litere mici era dat un cod IBAN si un cod pentru plata electronica.
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Oct 3 2011, 04:16 PM) *
In geam am avut un formular trilingv care ma informa ca sunt un criminal..

QED! James, esti criminal!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.