Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fabia 1.2 HTP se "dueleaza" cu ......
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
G e o r g e
http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.ph...&highlight=

:shock: laugh.gif :roll:
Andrei Suzuki
O sa-l faca ala cu DSn-u
stefan_ieu
Toata lumea e de acord cu chestia asta. Problema e doar cat de rau o sa-l faca.
G e o r g e
toata lumea mai putin cel cu fabia 1.2 HTP break si cei de pe vw forum. in rest toata lumea e de acord. laugh.gif
James Kilowatt
Am citit si eu ce se discuta acolo... sunt curios, ca nu cunosc Bucurestiul... pe ce distanta e respectiva cursa? Daca e o distanta destul de scurta unde nu se poate depasi 120 la ora, mai sunt cateva tips and tricks.... de exemplu, cauciucuri mai joase pentru demaraj.... si sa fie atent ca la demaraj sa nu rupa aderenta....
stefan_ieu
QUOTE(G e o r g e)
toata lumea mai putin cel cu fabia 1.2 HTP break si cei de pe vw forum. in rest toata lumea e de acord. laugh.gif
Fiecare om e mandru de masina lui si ii place sa creada ca e "cea mai buna".
Iar cei de pe vwforum, majoritatea au spus ca probabil scaevola va prierde. Tu ce posturi ai citit?

George, e normal sa fie asa. Ca daca ar fi spus de la inceput : "da, masina ta e mai rapida. " ce rost mai avea intrecerea?
Parerea mea e ca aceasta intrecere e foarte utila pentru multa lume. Sper (pentru ca imi doresc sa fie asa smile.gif ) sa terminam cu topicurile : "cu motorul ala o sa te faca toate taxiurile si microbuzele". Daca nu o sa o bata rau parerea mea e ca ar fi o comportare absolut OK pentru motorasul asta.
MR, desi cei doi o iau ca pe o chestie de orgoliu, mie mi se pare chestia asta utila ca si o comparatie "pe viu", nu din auzite, nu din date tehnice. Tipul cu Fabia chiar a spus ca nu vrea sa faca nici un cip-tunning (cum ii recomandau unii) si mi se pare foarte corecta atitudinea. Sa vedem dom'le ce poate masina pe bune.
James Kilowatt
Aha. Credeam ca intrecere e si intre piloti si ingineri, nu doar intre masini smile.gif Oricum, am inteles.
Insa chestia cu ruptul aderentei ramane valabila....
Andrei Suzuki
QUOTE(stefan_ieu)
Sa vedem dom'le ce poate masina pe bune.


Pai corect ar fi fost sa se faca o cursa intre 2 soferi cu experienta sau..ceva de genu asta.Cine stie ce sofer o fi ala cu Dsn-u sau asta cu Fabia.Probabil cel din urma se bazeaza si pe cunostintele lui in ale condusului daca e asa sigur ca o sa castige.
Iulian HondaFan
asta e romantic si induiosator dar fabia1.2HTP nu are nici o sansa. CP e CP iar 11 ponei la masinutele astea sunt o diferenta care nu poate fi negata...

dar 1.4FSI ar "afuma" SN fara nici o indoiala...
stefan_ieu
Andrei, daca sunt doi soferi care se dau la liniute, iti dai seama ca nu sunt niste ageamii. Probabil ca nu sunt profesionisti, dar isi cunosc masinile si nu le e teama sa le fortezela maxim.
Sincer, eu astept cu nerabdare cursa asta. Nu prea am nici o emotie ca DSN-ul va castiga, dar sunt curios daca e vorba de un avans considerabil sau de o distanta mica. Din cate stiu eu zona unde va avea loc intrecerea, daca gasesc liber ar putea sa o faca si pe o distanta 800-1000m. Evident ca la distanta asta DSN-ul va ajunge prima. Dar, din cate am auzit eu de la soferi care au mers pe ambele masini, Fabia raspunde mai rapid la apasarea acceleratiei. Asa ca ar putea sa ia un avans la inceput, pe primele sute de metrii. Ramane de vazut. Oricum intrecerea e inegala nu doar din cauza puterii motorului, dar si prin prisma faptului ca Fabia e mai grea. Plus ca Fabia in cauza e combi => ~40kg in plus fata de hb.
Asa cum spune si Iulian, pentru ca aceasta comparatie sa fie corecta trebuie ca cei doi sa meargala limita si sa nu rupa aderenta. In rest, o sa aflam maine...
Nedelcu33610
Deci pana la urma cand si unde este cursa??
Andrei Suzuki
Cursa o sa fie Miercuri 27.oct ora 21:00 pe fasia de langa Dambovita care duce la targ. Adica in seara asta
James Kilowatt
Tot nu-mi spune nimeni si mie cum arata locul ala? E doar o linie dreapta sau sunt si viraje? Pe ce distanta e cursa?
G e o r g e
este o linie dreapta 800-1000m
stefan_ieu
Se pare ca intrecerea nu va mai avea loc. Am vazut pe daciaclub ca tipul cu DSN spunea ca are probleme cu o planetara si cu placa de presiune, asa ca a renuntat pentru moment.
Probabil ca nu va mai avea loc niciodata. :cry:
Andrei Suzuki
Pacat.Chiar vroiam sa vad ce se intampla si eventual niste pareri/impresii pe vwforum. laugh.gif
stefan_ieu
Cursa a avut loc si rezultatul a fost cel asteptat (a castigat DSN cu un avans destul de mic). Accesati link-ul pus de George pentru a vedea impresiile soferului de pe Fabia.
G e o r g e
cum dumnezeu nu a stiut ca are limitare !!! :shock:
ionut32111
daca era o skodita varianta cu 5usi,nu sedane nu break,care ar fi fost rezultatul?
Andrei Suzuki
Probabil ca tot pe acolo era daca omu cu Fabia zice ca i-a taiat alimentarea.
Vasile26083
Era de asteptat ca fabia sa piarda cu dacia. Restul, cum ca a pierdut la distanta mica sunt amanunte nesemnificative. Cursa a avut loc doar pe 300m, cat ar fi trebuit sa fie distanta dintre masini, 1km?

Este f probabil ca skoda fabia s-o fure si de la urmatoarele masini:
-Dacia 1410 cu carburator cu conditia sa nu fie f obosita
-Lada 1500. Am avut ocazia sa vad ce poate o asemenea bestie si am ramas impresionat
-Troleibuzul 39 cu conditia sa aiba periile colectoare curatate :cheers:


Dar propritarul de fabia se poate consola ca poate face urmatoarele masini
-trabanturile
-toate masinile diesel non-turbo
:blackeye:
stefan_ieu
QUOTE(G e o r g e)
cum dumnezeu nu a stiut ca are limitare !!! :shock:

Pai e simplu. Nu toti si-au turat masina pana la zona rosie. Eu de exemplu nu am facut asta. Si daca in specificatii nu spune nimic, nu ai de unde sa stii. Problema se pune nu daca stia sau nu, ci daca asta chiar s-a intamplat sau nu. Pentru ca daca s-a intamplat, a fost un dezavantaj pentru el si inseamna ca Fabia putea mai mult (nu cred ca ar fi castigat, ci doar ca rezultatul ar fi fost mai strans), Ar fi trebuit sa faca niste teste inainte ca sa stie exact cum sa schimbe vitezele. Daca nu s-a intamplat inseamna ca doar si-a inventat o scuza ca a pierdut. Eu personal il cred.

Cat despre alte comentarii, din pacata vad ca acest test nu a putut sa le inchida gura celor tipau sus si tare tot felul de prostii. Desi asa ar fi trebuit conform rezultatului de acolo. Se pare ca fair-play-ul de care vorbea scaevola se limiteaza doar la asistenta de la cursa, nu si la altii.
Ca sa rezumam. Dacia 1400 nu are nici o sansa cu Fabia. Si pentru asta nu cred ca trebuie facut nici un test. Nu pierde la mare distanta, dar pierde. Lada, daca are o asa mare diferenta fata de Fabia, inseamna ca face cu usurinta si DSN-ul, asa ca nu vad care era punctul de vedere sustinut aici. Troleibuzele - no comment. Ma mir ca totusi trabantul a fost lasat in categoria a doua. Puteai mai mult....
G e o r g e
mda , ai dreptate despre limitare , desi eu zic ca trebuie sa-ti cunosti masina cat mai bine , si macar sa stii unde are limitarea .

cat despre gurile rele de pe acest forum , ii rog sa-si tina parerile impertinente pentru domniile lor.
Vasile26083
Daca te uiti la datele tehnice de la dacia 1400 pe http://www.autoindex.org/model.plt?no=1010&ass=
si te uiti la parametri vezi ca are 46kw si 940kg.

La Fabia estate la http://www.autoindex.org/model.plt?no=531&ass=
vezi ca are 50kw si 1175kg.

Daca faci raportul putere-masa intre cele doua masini vezi ca balanta inclina spre Dacia. Si in plus Dacia cu carburator nu are nici o limitare electronica.

De la lada 1500 sigur o ia fabia.
stefan_ieu
QUOTE(G e o r g e)
mda , ai dreptate despre limitare , desi eu zic ca trebuie sa-ti cunosti masina cat mai bine , si macar sa stii unde are limitarea .


Corect. Asta e un minus pentru scaevola.
G e o r g e
dacia pe carburator nu are nici o limitare DAR , puterea maxima o atinge pe la 5500 rpm , asa ca poti matale sa o duci si in 8000 rpm ca degeaba .

vrei sa vezi in ce conditii se poate duce in 7000 rpm ?
uite aici despre dacia modificata ce ia 8000 rpm in sarcina
stefan_ieu
Pt Vasile (nu vazusem postul lui cand ii raspuneam lui George) :

Daca faci aceste rapoarte pentru masinile care au fost in concurs atunci diferenta din final ar fi trebuit sa fie muuuuuult mai mare. Tocmai asta a vrut (si a reusit) sa dovedeasca scaevola. Ca nu e asa. Singura chestie ar fi cu limitarea, dar cat de sus poti totusi sa mergi cu o berlina?

Despre Lada nu am spus ca nu ia Fabia. Nu stiu, nu ma bag. Dar daca e sa ma iau dupa impresiile tale despre ea, inseamna ca ia si DSN-ul. Asa ca nu avea rost sa o bagi in discutie. Si un BMW ia Fabia. Si?

Parerea mea ca discutiile de genul asta nu isi mai au rostul, asa ca nu am de gand sa mai raspund. Fiecare poate sa interpreteze rezultatul cursei asa cum vrea el. Noi sa fim sanatori si la bine si la rau ......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.