Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Verificare Kilometrii!?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
BaiatuldeCartier
Ieri am avut cateva discutii contradictorii cu o persoana care imi spunea ca la opel nu poti sa verifici kilometrii? Eu stiu ca toate masinile care au calculator pot fi verificate! Voi ce stiti?
22nst
Si la Toyota este la fel...
Am vrut sa verific si nu am putut! Masina nu memoreaza pe nicaieri km totali.

DORU
La VAG nu poti decat la motorizarile diesel, nu si cele otto...la Opel nu stiu.
Seri
La Opel stiu ca se pot verifica km reali sau modifica cei din bord cu un simplu Op-Com, insa nu am incercat niciodata.
RUE
in ceva ziar cu distributie nationala (libertatea) la anunturi trona intre alea explicite cu fete si baieti unul cu ajustari si resetari km. e legal si nu stiam?
mike.omega
La fel de legal ca si anunturile cu fete si baieti thumbsup.gif
HalbaSus
Sa modifici kilometrajul masinii e legal... poate am eu un fetis si vreau sa arate tot timpul 696969.... sa pretinzi ca masina are mai putini kilometri decat are unui potential cumparator este inselaciune, si e infractiune.
navajo
Daca e infractiune, cati au fost arestati pt asta?
mike.omega
1. Cum demonstrezi tu ca ala te-a pacalit cand nu toate softurile astea iti zic si km reali?
2. Cum poti sa demonstrezi in fata instantei ca softul folosit de tine pentru verificare este bun si nu e si el masluit?
DORU
QUOTE (mike.omega @ Oct 3 2011, 07:39 AM) *
2. Cum poti sa demonstrezi in fata instantei ca softul folosit de tine pentru verificare este bun si nu e si el masluit?


In mod cert daca l-ai achizitionat cu factura si pe cale oficiala.

La intreb. 1 ti-as raspunde ca uneori exista in baza de date info cu interventiile in service autorizat din retea si atunci se trec km la bord obligatoriu. Asa mai poti prinde pe cei care inseala la vanzare, declarand km mai putini.
BaiatuldeCartier
azi am sunat la reprezentanta Opel si am vorbit cu cineva de acolo si mi-a zis ca se pot verifica km masinii, se face programare iar pretul este 100 ron, am mai sunat si in alta parte dar mi-au zis ca nu au aparatura necesara
Seri
Cu 150 de lei iti cumperi o interfata Op-Com si verifici singur cu laptopul.
BaiatuldeCartier
QUOTE (Seri @ Oct 3 2011, 10:40 AM) *
Cu 150 de lei iti cumperi o interfata Op-Com si verifici singur cu laptopul.


pai asta il iei daca vrei sa te ocupi special de treburi de genul asta.. dar si aici trebuie periodic sa ii aduci upgrade=uri ma gandesc
James Kilowatt
Eu cred ca interfetele de diagnoza (de baza) ar trebui sa se dea odata cu masina, ca si cheia de roti, cricul, triunghiul reflectorizant, etc.
BaiatuldeCartier
pai daca le-ar da ei de unde ar mai castiga bani smile.gif , trebuie sa se asigure ca te mai intorci la ei
BaiatuldeCartier
am fost si am verificat kilometrii la un astra h din 2005 adus din franta, in bord avea 103 500 km ... am fost am pus calculatorul pe ea ( o chestie foarte simpla se conecteaza printr-o mufa care se afla sub frana de mana), kilometrii au iesit dar nu exact in loc sa arate cat avea in bord a aratat 104 porbabil a rotunjit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.