Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lumini slabe la faruri BORA
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
ovyy
Cum as putea schimba becurile de la farurile de la BORA pentru a obtine o lumina mai buna? S-ar putea sa fie ceva probleme din constructie cu farurile, dar incerca sa rezolv problema prin montarea unor becuri mai puternice. Ce recomandati?
DORU
Problema este aceeasi si la Octavia 1U, Golf mk4, Seat 1m... ai faruri cu geam de sticla sau de plastic ? Din ce an este masina ?
ovyy
masina este din 2002, cred ca sunt din plastic
DORU
Da, sunt din plastic si sunt sticla clara... tot ce poti face este sa inlocuiesti becurile halogen cu unele Philips NightGuide sau Osram Nightbreaker.
ovyy
mersi DORU, am sa caut sa cumpar unul din cele doua modele de becuri sa vad daca exista vreo schimbare.
ovyy
Tu ce ai recomanda, sa inteleg ca ai o skoda, ce becuri folosesti?
Un pret bun la ele?

DORU
Cu placere!

Eu am folosit pe rand in ordine cronologica: Blue Vision, Vision Plus si NightGuide, toate de la Philips. Plusul de lumina a fost evident dupa fiecare upgrade. Insa NightGuide au fost de departe cele mai bune ca plus de lumina, as spune cam 50% fata de halogenele OEM, sper sa nu fi fost prea darnic biggrin.gif

De mai bine de 3 ani folosesc HID GT aftermarket si fata de NightGuide...este o adevarata revelatie thumbsup.gif
Conteaza insa sa ai farurile curate si bine reglate, plus motorasele faruri functionale, pt ca la nevoie sa ajustezi lumina pt a nu deranja pe ceilalati.
Ideal ar fi lupa dar este inca prea scumpa.
getodac
QUOTE (DORU @ Sep 30 2011, 04:43 PM) *
..... Insa NightGuide au fost de departe cele mai bune ca plus de lumina....


Le recomanzi si pentru mk4? am aceasi senzatie de lumina slaba ca ovyy, mai ales pe faza scurta desi sunt setate pe intensitate maxima din bord
DORU
Ca becuri pt inlocuirea halogenelor H4 OEM, cu siguranta. thumbsup.gif
ovyy
Vreau sa schimb si farurile, dar ma refer aici la carcasa sin sticla sau plastic, la mine este din plastic si pare cam imbatranita sau murdara, se poate spala daca le dau jos?
Seri
Problema farurilor de plastic e ca se zgarie si se matuiesc. Ca sa rezolvi problema nu trebuie sa le inlocuiesti, se pot polisha.

Polisharea se face in mai multe trepte. Mai intai se foloseste smirghel de diferite granulatii 1000/1500/2000/2500, apoi se aplica 2-3 paste abrazive cu masina de polish.
DORU
Seri ti-a dat deja raspunsul pe care-l asteptai. thumbsup.gif

Eu le-am polishat la masina mea acum 3 ani si s-a vazut o imbunatatire. Doar exterior, evident. Insa nu sunt prea afectate sa fiu nevoit sa le inlocuiesc.
Ce poti face dupa polish este sa aplici o folie de protectie transparenta de la Oracal, ajuta la prevenirea matuirii si la protectia impotriva pietrelor de pe drum thumbsup.gif
getodac
Dorule sa te frec cu tix teehee.gif

QUOTE (DORU @ Oct 2 2011, 11:47 AM) *
Ca becuri pt inlocuirea halogenelor H4 OEM, cu siguranta. thumbsup.gif


Mi s-a ars faza scurta pe partea dreapta si am decis sa schimb ambele becuri, am cumparat 2xh4 si cand sa le schimb surpriza.... eu aveam nevoie de h7, doamna de la magazin a fost draguta si mi le-a schimbat. Am pus Selum, care sunt surprinzator de bune in comparatie cu ce am avut, lumina mult mai alba si mai intensa.
Seri
Ahem, Doru avea dreptate.

Topicul este despre Bora, care are un singur bec H4 pt faza scurta si lunga.
Golf are doua becuri: H7 pt faza scurta si H1 pt faza lunga.
getodac
Da.. dar raspunsul lui Doru pe care l-am citat mai sus imi era adresat rolleyes.gif
DORU
Mea culpa Catalin, pt neatentie !
getodac
Nici o problema Doru, a fost amuzant, asa mai invat si eu cate ceva despre masina mea... thumbsup.gif
nutzu345
Cred ca e suficient un topic in care iti expui marfa. Te rog nu polua cu anunturi de vanzari alte topicuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.