Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce stiti de Kia Sorento?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
Adrian34738
Salut .
Am vazut Kia Sorento pe strada de cateva ori. Dupa gustul meu nu arata rau. ? La pret nu e rea de loc.....dar nu stiu caliatea la banii astia. Voi stiti ceva mai mult despre Sorento? Merita?
Andrei Suzuki
Eu zic ca merita. Am mers si eu cu una diesel si chiar mi-a placut.
Ca fapt divers mi-a spus cineva de la kia (reprezentanta de pe Titulescu) ca se vand foarte bine si ca au fost momente in care nu puteau face fata cererilor.Oricum s-a vandut mai bine decat celelalte modele Kia.
Multi zic "Ce?Kia?Cea mai proasta masina..nu merita banii..e vai mama ei etc etc". dar majoritatea dintre cei care spun astea nici nu cred ca au mers vreodata cu o kia...
G e o r g e
eu am mers cu o kia . proaste rau de tot . amortizoare de tot spanacul ... tre de rulare slab. motoare gurmande.
Adrian34738
Interesat este faptul ca pe o mare parte a site-urilor externe despre masini Sorento ia cam 4 stele din 5 si uneori spun ca desi nu este un off-road veritabil se descurca binisor. Daca intrati pe www.kia-sorento.com o sa vedeti ca Sorento EX are cam de toate pe ea....inclusiv cutie automata cu 5 viteze si tiptronic.......La capitolul consum ei dau medie de 10l% la motorul pe motorina iar pentru o masina de 2 tone 4X4 cred ca e destul de bine..garantie 3 ani...
Iulian HondaFan
nici in USA nu e considerata o masina grozava dar dat fiind pretul este o afacere buna (aici e 25000$ fully loaded).

e un SUV pe sasiu de camion in consecinta are o tinuta de drum cam tepenoaga si manevrabilitate proasta, dar calitati offroad multumitoare si are si 4WD cu low gear transfer case ca un off-roader adevarat. franele sunt medii pt. clasa.

daca nu ai nevoie de spatiu in banii astia sunt SUV-uri mai decente si mai fiabile: Forester, RAV4 sau CR-V. daca vrei spatiu Hyundai Santa Fe ar fi superior la maniere pe drum si la fiabilitate. motoarele de pe Sorento sunt cele ale Hyundai si cele pe benzina sunt intr-adevar gurmande, nu stiu de diesel daca e tot asa.
Andrei Suzuki
In general motoarele pe benzina de la Kia consuma f mult. Eu am fost vara asta pana la mare cu taica-miu care are o Kia Rio. La mers pe autostrada numai cu ~180 si dat in ea tot drumu adica numai peste 3000 rpm,a consumat 3 sferturi de rezervor!! Da oricum mie imi place.
Adrian34738
La capitolul benzina nu cred ca e SUV sa nu consume cel mai putin 17-20 l la 100km. Santa Fe nu arata rau dar totusi este mica in comparatie cu Sorento. Ar mai fi fost o varianta de Hyunday Terracan dar masina aia e cam cheala in conditiile in care pretul este usor mai mic decat Sorento. Este adevarat ca in CR-V si RAV4 nu m'am urcat dar la prima vedere par a fi la fel de mici ca Santa Fe. Bineinteles nu le contest capabilitatile, totusi daca ai o familie de 4 persoane circuli destul de mult prin tara si afara, mai mult on-road decat off-road ca sa nu mai vorbim de buget mic pentru acest tip masina....in opinia mea Sorento ia o optiune serioasa.
madalina
Adrian, tocmai la un buget mai mic trebuie sa fii foarte atent ce masina cumperi. sa nu te trezesti ca dai in primii ani dupa ce iese din garantie pe piese de schimb cat ai dat pe masina noua. Sau sa te trezesti ca nu ai suficienti bani pentru piese deschimb noi si sa aplezi la solutii suspecte de genul:piese din dezmembrari, piese sh etc.
Adrian34738
Sunt de acord cu ceea ce ai subliniat....dar oare problema pieselor de schimb nu se pune la toate masinile? Sa zicem ca la banii astia iau un CRV sau un RAV4....tot acolo as ajunge...dupa ce xpira garantia. In alta ordine de idei, in trei ani de garantie,asa cum au mai toate SUV-urile, aflii daca ceva se strica sau nu. Daca nu se strica nimic in trei ani.....atunci ai norocul ca in cel de al patrulea sigur sa se strice ceva fie ca e Mitsubishi sau Toyota iar costul pieselor sunt pe masura numelor. Sincer mi-ar placea Mitshubishi dar deja vorbin de o diferenta de vreo 8000 de euro.Poate gresesc dar la cat e Sorento26000 de euro CIP nu prea poti sa iei mare lucru la capitolul SUV (de marimea asta) si daca gasesti nu prea au nimic pe ele. Second hand iese din discutie.
G e o r g e
si daca o iei si se strica intr-o veselie ce faci ? :roll:
Iulian HondaFan
dupa datele din US nu cred ca o sa se strice prea des, dar este o masina necomfortabila, cu performante modeste si nu merita nici banii aia relativ putini care ii dai pe ea.

Santa Fe nu este semnificativ mai mica, uita-te exact la dimensiuni si vei vedea ca am dreptate, eu le-am vazut pe amandoua indeaproape.
si este clar o masina mai comfortabila, mai manevrabila, mai fiabila, desi ca off-roader e mai slaba ca Sorento.

Daca nu crezi ca o sa iesi mult offroad CR-V cred ca ar fi cea mai buna alegere, pentru 4 persoane are loc destul, are motor pe benzina mai performant si eficient, transmisia este de asemenea mai eficienta ( AWD numai la nevoie) iar ca fiabilitate este cu o clasa deasupra oricarei coreene. daca vrei un SUV cat se poate de manevrabil mergi cu Forester, dar spatiul este cam pe sponci.
Adrian34738
La varianta ca se strica intr-o veselie nu m'am gandit avand in vedere ca cei de la Kia considera Sorento ca piatra de hotar. Dar orice este posibil asa ca mai risti uneori.....ca de .....asa-i cu cenusareasa. La capitolu' off-road ma gindesc doar la ceva drumuri forestire si ceva pante cand mergi la schi.
Totusi intre Sorento si Santa fe dierenta de pret este destul de maricica, Sorento costand cam cu 6000 de euro mai mult. Ce face diferenta intre cele doua ? Si de ce este asha mare diferenta?
Iulian HondaFan
tocmai am verificat pentru tine: Santa Fe 3.5l V6 AWD are de fapt spatiu (volum) pentru pasageri si bagaje mai mare dar ca masa are capacitate maxima mai mica cu vreo 150kg (pt. ca e crossover facut pe platforma Sonatei). pretul aici al Santa Fe este cu cateva sute de dolari mai mult 25500$, fata de 25000 la Sorento cu acelasi V6 benzina ca si al Santei Fe.

Daca in Ro KIA cere 6000 de euro mai mult pe un Sorento si asta nu se regaseste in dotari corespunzatoare suplimentare eu zic ca e o mare TEAPA sa iei o masina mai proasta la un pret cu mult mai mare.

fundamental Santa Fe este o masina superioara Sorento. Singurul minus este 4WD, SF nu are low gear transfer case dar bag de seama ca nu ai nevoie de asa ceva din ce spui tu, AWD ar fi suficient. si la capacitate de tractare Sorento e mai bun ( ca e camion la baza).

fiabitatea e similara poate un pic mai proasta la santa fe fata de sorento dupa CR dar amandoua sunt mullt sub CR-V, RAV4 si Forester care cred ca ar fi alegerea cea mai buna.

ti-am trimis rezumatele de pe CR, Santa Fe testata de ei este cu motorul de 2.7 care este si in Ro cum zice george mai jos.
G e o r g e
SF vine cu urmatoarele motorizari :

2.7V6 179cp
consum urban : 14.9
demaraj : 11.6
vit max:182
pret 22200 CIP

si

2.o CRDi 112cp
consum urban : 9.5
demaraj:14.9
vit max:166
pret 21500 CIP
G e o r g e
sau un terracan:

2.9CRDi 150cp
334nm
demaraj: -
vit max :166
consum urban 10.5
23.500 CIP

3.5V6 195cp
294nm
demaraj -
vit max 178
consum urban 20.5
25.000 CIP
Adrian34738
Multumesc pentru informatii!!

Modelul la care ma oprisem eu era un Sorento EX si arata cam asa:
Motor: 2497 cc CRDI, 140 cp, 324nm, viteza maxima 171km/h cutie automata 5 trepte consum mixt 8,4%(??) urban 11.3 extraurban 6,8%
In ceea ce priveste dotarile Sorento pot sa spun ca astea sunt destul de multe: tapiterie piele, cruise control, scaune reglabil electric si incalzite,4 airbaguri , clima,oglinzi electrice,trapa,.....si fel del fel de briz brizuri mecanice si electronice.
pret 26200 CIP Euro.
Terracanul imi convine ca marime dar e chel chelutz si are cutie manuala iar daca vrei dotarile de mai sus trebuie sa asteptzi sa se stranga nu stiu cate comenzi cu aceleasi optiuni.....
In Santa Fe cred ca trebuie sa mai urc inca o data poate mi'a scapat ceva, desi imi aduc aminte ca in afara clima si..ma rog.. briz brizurile de rigoare avea cam un sfert din ceea ce am subliniat la Sorento
madalina
Terrano II nu se incadreaza in cerintele tale? Are reducere in aceasta perioada!
Adrian34738
Terrano e cam prea off-road pentru mine. Eu de fapt incercam sa gasesc un soft-road. Am fost sa-l vad...este interesant ce sa zic.... dar nici el nu exceleaza in dotari.
bark35485
yo zic ca e buna,daca are aggasi o fi ceva de capu ei:) :evil:
CZY
QUOTE(Andrei Suzuki)
In general motoarele pe benzina de la Kia consuma f mult. Eu am fost vara asta pana la mare cu taica-miu care are o Kia Rio. La mers pe autostrada numai cu ~180 si dat in ea tot drumu adica numai peste 3000 rpm,a consumat 3 sferturi de rezervor!! Da oricum mie imi place.


Andrei, ai grija, la Rio s-au tot adus modificari, depinde de care versiune vb. Eu am de pilda Rio LS (aia cu optiunile suplimentare si motor de 1.5) si i-am facut asta vara consumul pe E60 mostly si nu mi-a iesit decat 6.5l /100 ceea ce spune multe. Nu este o masina pentru cei cu talpa grea wink.gif

On-topic: Nashul meu are Sorrento si nu se plange de ea. Nu este un tip foarte pretentios in ceea ce priveste comoditatea masinii e drept. Singurul lucru spus de el (vb comparativ cu Rio) a fost ca e o masina la care intretinerea costa mult.
Andrei Suzuki
CZY si a lu tata are motor de 1.5 si parca 98 cp.E Rio break, LS.In 2003,in vara a luat-o da nu prea merge cu ea.Acu in iunie face 2 ani si are pana in momentu de fata 10200 km. laugh.gif
CZY
ceva nu e in regula cu consumul. De la banala problema cu lipsa de presiune in pneuri pana la cine stie bazaconie la motor... Ar trebui vb la service, ultima oara cand am dus-o la 10.000 km erau destul de amabili. Sigur ceva nu e in regula, chiar tin minte ca i-am facut consumul si am spus: "macar atat, ca nu consuma mult" :blackeye:
Gica-6
QUOTE(CZY)
Singurul lucru spus de el (vb comparativ cu Rio) a fost ca e o masina la care intretinerea costa mult.


Pai eu unul nu stiu vreun SUV la care intretinerea sa fie ieftina, acum sa nu fie exagerata.
Eu sunt curios daca cel ce a deschis topicul si-a luat pana la urma ceva, ca acum pentru a lua Kia nici nu stiu cui trebuie sa te adresezi, banuiesc ca lui "Mit Motors"... :?:
Adrian34738
Dragilor.....pana la urma am luat Sorento EX 2,5 CRDI. Am deja vreo 3000 de km cu ea si singura mea nemultzumire este consumul care este cam departe de ceea ce dau ei in cartea tehnica. Prin oras cosuma cam 16l/% iar afara aproximativ 12%. In rest este destul de comfortabila, on road are o tinuta exceleta, off road inca nu am iesit, iar pe zapada din ultima vreme nu a avut nici un fel de probleme .... La service nu am fost inca pentru ca nu am avut nevoie dar pretul pentru manopera este la fel ca la Mitsubishi.
Cam atat deocamdata dar daca aveti intrebari......
Andrei Suzuki
QUOTE(Gica-6)
acum pentru a lua Kia nici nu stiu cui trebuie sa te adresezi, banuiesc ca lui "Mit Motors"... :?:


Da.Kia s-a mutat la Mit Motors,pe DN1 vizavi de Selgros Baneasa.Acolo unde e si Alfa,si Fiat...si parca mai era ceva da imi scapa.
Claudiu51957
This message has been deleted by Krysty. Reason: anunturile de vanzare/cumparare pe forum sunt interzise
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.