Help - Search - Members - Calendar
Full Version: logan 1.2 75 hp vs logan 1.6 85 hp
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
habibi
Va salut pe toti si cu ocazia aceasta vreau sa va intreb daca se merita achizitia 1.2vs 1.6.
diferenta este de cateva sute de euro iar balanta inclina catre 1.2 d.pd.v al taxelor consumului .
ce vreau sa aflu de la voi ,se merita o asemenea achizitie ?prewtul este de 6300 de e cu 3 rable incluse .
habibi
CITAT(habibi @ Sep 15 2011, 05:27 PM) *
Va salut pe toti si cu ocazia aceasta vreau sa va intreb daca se merita achizitia 1.2vs 1.6.
diferenta este de cateva sute de euro iar balanta inclina catre 1.2 d.pd.v al taxelor consumului .
ce vreau sa aflu de la voi ,se merita o asemenea achizitie ?prewtul este de 6300 de e cu 3 rable incluse .

sa luat logan 1.2 75 hp taxe mici ,nu se fac km multi,consum mik .pretul este de 6300 de e cu 3 rable incluse
RUE
f bun! era mai fain un sandero. e mai practic si mai fun!
habibi
sandero spatiu mic .logan merge la familie cu 2 copii si toate cele necesare .
mike.omega
Am si eu o curiozitate: consumul biggrin.gif In ideea ca eu traiesc cu senzatia ca motoarele astea mici pe masini relativ mari nu sunt deloc economice.
Tot aici pe forum am citit ca loganul cu 1.6 85cp consuma 8-9% in orase ca Ploiesti sau Pitesti, ceea ce mi se pare decent biggrin.gif
solmar
QUOTE (mike.omega @ Sep 16 2011, 09:12 PM) *
Tot aici pe forum am citit ca loganul cu 1.6 85cp consuma 8-9% in orase ca Ploiesti sau Pitesti, ceea ce mi se pare decent biggrin.gif

Pai consumul variaza direct proportional cu numele orasului. In Sibiu trebuie sa fie 5%, in Arad 4%, in Ploiesti 8%... Sa nu zici ca nu stiai! In Constanta, Bucuresti urca la 9%... In Drobeta-Turnu-Severin e jale...
mike.omega
Da ma, bine tongue.gif

Faza e ca maicamea cu motor de 1.1 pe C3 nu scade cu consumul sub 9 sub nicio forma. dry.gif Iar mie mi-a iesit un 8 si ceva fara AC si cu mestecat in mamaliga la greu.
solmar
Pai uita sa schimbe vitezele, nu exista alta explicatie. O cutie automata ar reduce si uzura si consumul.
T u d o r
Motorul 1.2 16v se simte mai slab chiar decat cel de 1.4 cu aceeasi putere datorita cuplului mai mic. Trebuie turat sanatos pentru a scoate ceva din el iar AC-ul e o grea incercare. Totusi la consum e ceva mai bun si presupun ca si la taxe exista o diferenta. 1.6 e vizibil mai puternic si nu la fel de sensibil la incarcare mai mare sau la AC. Eu aveam o medie (sper sa nu gresesc, a trecut ceva vreme de cand l-am avut) undeva sub 7%, parca pe la 6.7%. Asta in conditiile in care extraurban alergam destul de repede. Totusi un consum strict urban in sezonul de iarna a atins niste cifre impresionante, cam 15%. smile.gif
habibi
CITAT( T u d o r @ Sep 18 2011, 01:13 PM) *
Motorul 1.2 16v se simte mai slab chiar decat cel de 1.4 cu aceeasi putere datorita cuplului mai mic. Trebuie turat sanatos pentru a scoate ceva din el iar AC-ul e o grea incercare. Totusi la consum e ceva mai bun si presupun ca si la taxe exista o diferenta. 1.6 e vizibil mai puternic si nu la fel de sensibil la incarcare mai mare sau la AC. Eu aveam o medie (sper sa nu gresesc, a trecut ceva vreme de cand l-am avut) undeva sub 7%, parca pe la 6.7%. Asta in conditiile in care extraurban alergam destul de repede. Totusi un consum strict urban in sezonul de iarna a atins niste cifre impresionante, cam 15%. smile.gif
in 2 sapt vine si pot sa va spun concret despre ce este vb.
Darxaid
QUOTE (mike.omega @ Sep 16 2011, 10:30 PM) *
Faza e ca maicamea cu motor de 1.1 pe C3 nu scade cu consumul sub 9 sub nicio forma. dry.gif Iar mie mi-a iesit un 8 si ceva fara AC si cu mestecat in mamaliga la greu.

blink.gif adica ii consuma 10% si chiar mai mult? La motor de 1.1? WTF? Da' ce greutate are C3? Mi se pare muuuuult prea mult. Stiu ca sunt off, dar e ciudat.
In alta ordine de idei, am avut Loganul de 1.6 in familie. Masina se misca...hm, destul de bine, sa zicem, desi la un moment dat erai cu talpa jos si nu dadea nici un semn ca are de gand sa faca ceva in sensul asta. La motor de 1.2...sunt de acord cu Tudor, AC-ul va fi o mare incercare. Oricum, s-o stapanesti sanatos si asteptam parerile tale.
Diesel
E vorba de consumul aceleiasi masini cu alt sofer. Daca nu stii sa schimbi vitezele, atunci mergi ineficient si normal ca va creste consumul.

Sper ca nu ai avut pretentii la Logan in treapta a 5-a. Eu cu un 1.4 la 90kmh am cuplat treapta a 5-a si cu acceleratia la maxim a pastrat viteza constanta. In treapta a 3-a e alta poveste smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.