Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Accident usor
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
getodac
Primul accident in care sunt implicat ca sofer, de 3 ani de cand conduc si nu am reusit sa il rezolv amiabil cu domnisoara cu care am intrat in coliziune. Fiecare a tinut-o pe a lui pe un ton civilizat fara dramatisme inutile, desi citeam in privirea ei disperare. Faptele pe scurt: amandoi era opriti pe o strada fara prioritate incercand sa facem stanga pe un bulevard, ea pe banda de langa axul strazii eu in dreapta ei, amandoi semnalizam stanga, eu eram cu cu botul masinii ceva mai in fata ca sa vad mai bine cand se elibereaza traficul din stanga, in momentul in care a fost liber am plecat mai repede si am facut stanga, fara sa imi parasesc banda, ea desi semnaliza stanga a mers inainte cativa metri, nu a tinut banda de langa axul strazii si a intrat cu farul dreapta in roata mea stanga spate, din manevra ei am dedus ca a vrut imediat dupa ce face stanga sa parcheze si de aceea a intrat practic pe banda mea lovindu-ma. Domnisoara respectiva considera ca i-am taiat fata (desi repet ca nu mi-am parasit nici o clipa banda mea) si ca nu i-am dat prioritate. Nereusind sa ne intelegem am cazut de acord sa ne intalnim maine dimineata la politie. Masina mea are doar cateva zgarieturi superficiale pe aripa spate stanga si chiar deasupra rotii putin infundata, masina ei un peugeot 206 nou are farul dreapta spart si este plesnita serios la imbinarea aripi fata dreapta si bara fata. Domnisoara initial a spus ca nu ma vazut in dreapta ei si cand eu i-am replicat ca era prea ocupata sa vorbeasca la telefon a inceput cu acuzele ca i-am taiat fata, acum ma intreb cum Dumnezeu o sa pot demonstra eu maine ca mi-am tinut banda, va fi cuvantul meu impotriva cuvantului ei. Ce imi recomandati prieteni?
navajo
Daca strada fara prioritate era cu sens unic, ai pierdut.
Daca nu,trebuia sa fi mai dur cand ai stat de vorba cu ea.
Stai linistit ca Garcea isi va da seama cum a fost implementarea.
Daca te "implementai" tu in ea era muuuult mai bine.
De fata cu politaiul sa amintesti de vreo 2-3 ori de tel. mobil si va da in balbaieli.
AlexTM
N-am citit de mult codul rutier, dar eu cred ca ai pierdut oricum. Ca sa faci stanga trebuie sa fii pe banda de langa axul drumului.
getodac
Strada nu era cu sens unic, Alex in intersectia respectiva se face stanga de pe doua benzi, uneori se pleaca in bloc chiar si de pe 3 benzi toate la stanga, din pacate marcajele nu se mai vad pentru ca strada a fost asfaltata de curand si nu sa revopsit.
mike.omega
Nu stiu daca mai apuci sa citesti dar incearca sa faci cat mai bine o schita a accidentului si da! aminteste ca tanti vorbea la telefon.
Stai linistit, permisul nu are de ce sa ti-l suspende, eventual iti da o amenda. Iar daca e politist intelegator chiar si avertisment smile.gif

Data viitoare trebuie sa-l ameninti pe celalalt ca ramane fara permis si balanta se va inclina brusc si deodata biggrin.gif Eu asa am convins vreo 2 taximetristi sa lase tonu mai jos rolleyes.gif
getodac
Multumesc Mike, daca voi reusi sa demonstrez ca tipa vorbea la telefon si imediat dupa ce vira la stanga avea de gand sa taie benzile sa parcheze pe dreapta unde o astepta prietenul ei si inca vreo doua persoane nu cred ca voi avea vreo problema, dar ea nu recunoaste asta si eu ma oftic cateodata ca sunt prea pacifist in momentele in care ar trebuii sa fiu ceva mai infipt.
mike.omega
Ah da! Avea sigur RCA?! Ca poate din cauza asta a refuzat ieri intelegerea amiabila. Ia sa te uiti tu cand e facut RCA-ul. Ca acum nu prea mai poti sa pacalesti sistemul. Daca e facut cu data de ieri, nu e valabil, inca!
Titi1988
Daca vbea la telefon poti sa o ameninti ca poti face rost de desfasuratorul de apeluri si poti dovedi usor acest lucru.. Nu cumva sa o lasi sa scape
DORU
Imi pare rau de intamplarea ta...

Eu consider ca se va da culpa comuna...sper sa gresesc, dar asta cred totusi.

Sa ne spui cum s-a solutionat thumbsup.gif
getodac
Din pacate pentru mine totul s-a terminat cum nu se putea mai rau, desi aseara am cazut de acord ca vom merge impreuna astazi dimineata la ora 9 la politie, domnisoara a fost de aseara si a declarat incidentul, comportamentul ei in relatia cu politistul care sa ocupat de noi dimineata (discutii la per-tu, zambete amiabile intre ei, etc...) m-au facut sa cred ca se cunosteau foarte bine intre ei, bineinteles ca nu a recunoscut ca vorbea la telefon sau ca avea de gand sa opreasca pe dreapta imediat dupa curba la stanga, iar eu nu am putut demonstra in nici un fel asta. Verdictul..... lipsa marcajelor rutiere care sa imi arate ca am voie sa fac stanga de pe banda pe care ma aflam (intersectia a fost reasfaltata/modificata cu putin timp in urma, de aici lipsa marcajelor) ma obliga sa fac virajul la stanga doar de pe banda stanga de langa axul imaginar al strazii,. Si ca tacamul sa fie complet m-am trezit si cu 6 pct. amenda adica 6x67=402 lei (201 lei in 48 de ore) pe care am si platit-o.

Am fost vinovat am platit, nu caut scuze si nici o alta dreptate ci doar.... in ignoranta mea am crezut sincer ca nu am nici o vina, a fost singurul motiv pentru care am deschis acest topic, in concluzie se poate inchide. Multumesc tuturor pentru incurajari.
Seri
Bitch!
Nu exista nici indicator pentru preselectarea benzilor?
solmar
Imi pare rau. sad.gif

Am citit de aseara dar nu mi-am inchipuit ca o sa te faca... pesemne ca a vorbit la telefon cu "un prieten" din politie si ala a sfatuit-o ce sa faca iar tu ai fost pus in fata faptului implinit. A fi parolist e un lucru pagubos la romani ... imi pare rau sa constat asta.
DORU
Viata merge inainte ! Cu o lectie invatata in plus. Capul sus si inima usoara, Catalin !
getodac
Asa este Doru, nu imi mai fac nici un stres legat de intamplarea asta doar ca regret banii platiti si cei ce vor urma sa-i platesc la service, erau programati pentru altceva, dar asta e...

Solmar, imediat dupa impact aseara tipa a spus ca suna un prieten politist sa ii ceara sfatul inainte de a lua o decizie legata de asigurare si acel prieten a sfatuit-o sa venim impreuna in dimineata asta la politie, sfat cu care eu am fost deacord si nu mi-am inchipuit ca ea va merge de aseara la politie si mai mult decat atat ma gandesc ca prietenul politist cu care a vorbit aseara la telefon in prezenta mea este acelasi cu cel care astazi a "instrumentat" cazul nostru. Dar mai degraba cred ca ma insel si trag concluzii pripite din cauza subiectivismului.

Seri, din pacate nu.
klm
getodac, banii ca banii insa ai ramas cu permisul? Daca da, sa zici mersi.
Te intreb fara niciun fel de picatura de rautate insa incepusem sa scriu dis de dimineata un mesaj in care iti sugeram sa insisti pentru constatarea la asigurator pentru ca ai toate sansele sa ramai fara permis iar acum intreb ca sa vad daca ai scapat usor sau am judecat corect situatia.
getodac
KLM, acum am citit si eu copia procesului verbal integral si am constatat cu surprindere ca pe langa cele 6 puncte de amenda am primit si 3 puncte de penalizare, se vede de la o posta ca e prima data cand trec prin asa ceva rolleyes.gif curios aparitia acelor pct de penalizare pentru ca in nici un moment nu s-a adus in discutie suspendarea permisului sau "daruirea" punctelor de penalizare cu atata generozitate., permisul mi-a fost inapoiat cu restul actelor cu zambetul pe buze rolleyes.gif Vorba lui Solmar "m-au facut".
klm
Deci am intuit bine ca te-a incadrat la art. 101 insa nu imi dau seama pe ce aliniat si de ce nu ti-a retinut permisul 60 de zile mai ales ca ai primit si 3 puncte de penalizare... Cer prea mult daca te rog sa ne spui exact incadrarea legala? smile.gif Mersi!
Titi1988
Asa ii in Romania.. Trebuie sa fii cu 2 secunde mai curva decat cealalta persoana. Zi ms ca nu ai ramas fara permis.
In astfel de cazuri majoritatea apeleaza la cunostinte pentru ca legea este usor interpretabila ( exista in codul rutier articolul cu " in lipsa marcajelor" ? )
mike.omega
QUOTE (Seri @ Sep 15 2011, 12:42 PM) *
Bitch!
Nu exista nici indicator pentru preselectarea benzilor?


Nu. In CT exista multe strazi secundare de pe care trebuie sa iesi in bvd si sa faci stanga peste 2-3 benzi. De obicei se intampla ce a facut Getodac, adica fac 2 masini stanga simultan. Nu sunt nici indicatoare si nici marcaje care sa permita sau sa interzica acest lucru. Se face la mica ciupeala din cauza traficului tot mai nasol(nici nu zici ca-i criza...). Din pacate in acest caz tanti asta cu permis luat pe zambete nu a anticipat ce face masina de langa ea.

Getodac: un nr de inmatriculare nu ai?! macar pe pm biggrin.gif Autorizatie de reparatie ai nu?
DRAGOS
Mi-e scarba! Getodac, iti inteleg perfect frustrarea, ai reactionat extraordinar de elegant dat fiind situatia data. Eu o taram prin tribunale numai asa de amorul artei, pe principiul: ma bati, dar macar una iti dau si eu. E singura metoda in care poti sa supravietuesti in tara asta, din pacate.

Prietena mea a patit o faza asemanatoare cu un sofer de tir, acum ceva vreme. Cum ea e mai pacifista si bineinteles s-a panicat putin, era ala sa-si repare juma' de tir pe asigurarea ei, noroc ca am ajuns la timp si am mers la politie, unde evident s-a constata vinovatia individului.
pmhoria
Am patit in familie o chestie aproximativ similara in 2007, si de atunci am invatat lectia. Nu te intelegi cu omul, directia politie. Atunci pe loc, fara scandal, ne vedem la politie.
Sau faci cum a patit un prieten, a fost acrosat in sens giratoriu si nu se putea intelege de nicio culoare cu vinovatul. A sunat la 112 si a zis ca a fost accidentat in locul X si politia o venit la locul faptei.
Bina ca ai scapat doar cu atat si pe viitor, directia politie...
Titi1988
Aa si inca ceva foarte important: poze!!!! Fa poze la accident si nimeni nu mai poate contesta nimic. Eu am aflat-o pe pielea mea, orice scandal accident etc faci poze sau filmezi. Te trezesti ca cine stie ce inventeaza persoana respectiva si cand ii cuvantul tau contra cuvantului ei orice se poate intampla. Cu dreptatea in mana esti bun de plata!!!
Tiberiu61940
stii ce am mai aflat (din proprie experienta) ca functioneaza? un email la inspectoratul general la bucuresti, in care sa reclami prietenia suspecta a agentului cu donsoara.
in cazul pe care-l stiu eu, respectivul politist a fos frecat serios de superiori, si probabil a ramas si in dosar.
getodac
@pmhoria, am fost naiv si am platit pentru asta, politia nu vine la o tamponare usoara daca nu sunt victime sau daca nu s-au lovit stalpi, copaci, garduri sau orice mobilier urban ce apartine domeniului public care sa fie afectat de coliziune.

@Dragos, nu sunt genul care sa ridice tonul la o femeie chiar daca ar fi fost colerica tot nu as fi tipat sau injurat, plus ca nu voiam sa atrag atentia asupra mea pentru ca ma simt oarecum stanjenit de privirile sfidatoare a unor gura-casca. Singura data cand am jignit o femeie in viata mea a fost o directoare de resurse umane de la o firma din Ploiesti care la un interviu de angajare mi-a spus ca nu corespund cu decorul. De procese nu am nici timp, nici bani dar mai ales nervi.

@Mike, am facut 3 masini simultan stanga, in dreapta mea mai era un golf 3 care ne-a ocolit dupa coliziune si s-a dus, dar eu l-am vazut si am tinut distanta pe cand domnisoara L. nici nu a observat ca in dreapta ei exista trafic, era prea preocupata cu telefonul si cu gasirea locului unde o astepta prietenul. Autorizatie de reparatii am primit dar nu ma ajuta la nimic, numarul ei de inamatriculare nu iti poate folosi la nimic, poate doar sa o ocolesti in trafic in schimb daca vrei iti pot da nr. de telefon.. asta ar merita pentru ca frumoasa foc, tare mi-ar fi placut sa avem si o coliziune indoor teehee.gif

@KLM, poate te ajuta scanarea de mai jos sa te lamuresti exact, vad ca am fost incadrat la doua articole, oricum partea legislativa ma lasa rece in momentul asta pentru ca m-am resemnat, ce ma racaie la interior este partea morala si intr-o mica masura bani risipiti aiurea in tramvai.

Exista totusi si o veste buna, inafara de cele doua galme infundate in aripa mea (care nu sunt nici mari si nici vizibile decat privite de aproape) chiar deasupra rotii, nu am decat o zgarierura foarte mica, vopseaua nu a sarit/plesnit nici macar cat un varf de ac, ceea ce parea a fi o julitura serioasa a fost doar ceva plastic foarte subtire, (cred ca avea folie de protectie transparenta pe faruri si bara) care s-a curatat la simpla atingere cu degetul, nici macar o urma de vopsea neagra, curios pentru ca ea avea farul spart si masina plesnita serios la imbinarea bara-aripa. Mai mult de jumatate din zona de impact a fost in anvelopa mea. Poate maine o sa fac si poze.
mike.omega
Normal ca vreau sa ma feresc de ea in trafic. Tu la ce te-ai gandit? tongue.gif

PS: Poate ne traduce KLM ce scrie in P.V. ca eu nu pot descifra smile.gif
klm
CITAT(getodac @ Sep 15 2011, 09:13 PM) *
@KLM, poate te ajuta scanarea de mai jos sa te lamuresti exact

OK, eu zic sa multumesti ca s-a terminat asa; sunt sigur ca domnisoara in cauza nu a intervenit cu nimic in defavoarea ta la politie ba as spune ca, daca a facut-o, te-a ajutat iar asta ar trebui sa te bucure.
Cum a interpretat politistul: la felul in care te-ai incadrat erai obligat sa virezi dreapta (daca nu existau marcaje, erai obligat sa te incadrezi pe banda din stanga smile.gif) insa tu, fara a semnaliza ai intors masina (ca sa intelegi mai bine gandeste-te ca situatia este la fel cu schimbarea directia de mers cu 180 grade fara sa anunti ceilalti participanti la trafic) apoi nu ai acordat prioritate de trecere masinii care s-a vazut nevoita sa intre in tine; ca sa nu iti suspende permisul pentru 30 de zile pentru neacordare de prioritate politistul a preferat sa te incadreze la nerespectarea circulatiei pe benzi, lucru confirmat si de 108/b/3 (aici nu eram sigur daca puteai fi incadrat la 100/3/c), sa iti dea o amenda mica, niste puncte de care scapi usor si probabil sa zambeasca fericit gandindu-se la domnisoara.
Deci urmeaza-i exemplul, bucura-te ca masina nu are nimic si asteapta-te la o RCA mai scumpa smile.gif!
AlexTM
In general sunt de acord si eu, insa de unde stii ca n-a semnalizat? Si nu a fost intoarcere ci doar viraj de 90 de grade; nu e chiar asa de grav smile.gif
klm
Din procesul verbal smile.gif.
getodac
KLM, daca asa a interpretat politistul, atunci poate deveni scriitor de SF-uri, am fost intrebat daca semnalizam stanga am spus da iar domnisoara a confirmat acest lucru, desi cred cu tarie ca ea nici macar nu ma vazut altfel din instinct de conservare ar fi virat mai strans stanga sau ar fi franat, totul sa petrecut la o viteza de sub 20 km/h, doar ce plecasem de pe loc, retine ca in dreapta mea mai era o masina care a facut tot stanga, deci in cel mai rau caz eram incadrat pe banda de inainte in nici un caz pentru a vira la dreapta. Faptul ca ma incadrat la nerespectarea benzi de circulatie (in cazul de fata cu lipsa marcajelor care ma obliga sa ocup banda din stanga) este o incadrare normala nicidecum un favor, lucru cu care am si fost de acord fara sa comentez in vreun fel din momentul in care am realizat, cu specificatia ca nu mi-am parasit nici o clipa banda mea de mers, lucru foarte important pentru mine dar care nu a fost luat in considerare de politist. Totusi am fost incadrat la doua articole, ce infractiune reprezinta cel de al doilea?
AlexTM
Amu nu vreau sa-i dau dreptate pitzipoancei, dar sa stii ca si eu, in calitate de necunoscator al Constantei, as fi facut la fel. Adica m-as fi pus pe banda din stanga chiar daca imediat dupa aia opresc pe dreapta, pentru ca asa se face daca e o singura banda de virat (iar unul necunoscator n-are de unde sa stie istoricul zonei, nefiind marcaje). Tocmai ca trag repede dreapta ca sa poata cei din spatele meu (care au facut la fel ca mine, regulamentar smile.gif ) sa circule mai departe in timp ce eu incetinesc. Si n-am de ce sa ma asigur din dreapta pentru ca n-are cine sa vina de acolo.

Daca IN MOD LEGAL sunt doua benzi pentru stanga (nu doar "asa face toti" asta nu e relevant pentru ca shuntatul coloanei e sport national), atunci domnul Mazare trebuia sa semnalizeze corespunzator intersectia. Da-l in judecata smile.gif
klm
Odata nu te-ai incadrarat pe banda corecta si a doua: ai intors (in mod normal tu nu aveai voie sa faci stanga deci, pentru ca directia ta normala de mers era ori inainte, ori dreapta, ceea ce ai facut tu se numeste intoarcere sau schimbare a directiei de mers fara acordare de priritate) fara sa te asiguri si ai produs un accident.
Judecand mai bine ce s-a intamplat imi dau seama ca nu exista motiv de suspendare a dreptului de circulatie deci analiza mea initiala a fost inexacta (am considerat in prima faza ca nu ai acordat prioritate de trecere insa incidentul a avut loc dupa ce ai intors) totusi raman la parerea ca e cea mai usoara "pedeapsa" smile.gif.
Titi1988
Dupa ce se marcheaza drumul faci poza dai in judecata si recuperezi banii. That simple!
getodac
Daca as fi privit cu mai multa obiectivitate incidentul ar fi trebuit sa aleg intelegerea amiabila si as fi scapat si de amenda si de punctele de penalizare. verymad.gif
Alex tipa chiar nu era o pitipoanca ci o domnisoara cu bun simt, cel putin in seara accidentului, la politie nu pot spune ca a mintit cu ceva doar ca a omis cateva detalii care nu ii conveneau plus ca a fost mai isteata ca mine si a mers din seara cu pricina la politie bine sfatuita, putina parsivitate tipic feminina care in mod normal te atrage la o femeie..... desi acum o injur in gand si pe ea dar mai ales pe mine rolleyes.gif

QUOTE (Titi1988 @ Sep 16 2011, 07:26 AM) *
Dupa ce se marcheaza drumul faci poza dai in judecata si recuperezi banii. That simple!


Titi in acea intersectie in maxim cateva zile se va amenaja un sens giratoriu, oricum nu mai conteaza... am fost vinovat, am platit... the end of story.
James Kilowatt
Lasa ca pana si cu teapa luata de la tanara domnisoara ai scapat ieftin: daca a mers singura la politie, fara tine, putea sa aiba si doi martori care sa spuna ca erai beat sau erai TU la telefon. Daca gagica a spus cat de cat adevarul (omitand doar detaliile care o incrimineaza, ceea ce e normal si daca nu ma insel chiar legal) atunci a fost OK.

Eu am trecut in Be prin doua mici acrosaje si ambele au fost solutionate gresit. In primul am dat inapoi ca sa evit alt idiot care dadea inapoi pe strada perpendiculara, pe sensul meu, si am spart cu carligul de remorcare spoilerul unei gagici. Asiguratorii au considerat ca e vina ei, desi ea era cel mai putin vinovata din toata situatia respectiva, desi pe constatarea de accident semnata de amandoi scria destul de clar ce s-a intamplat.

In al doilea am fost facut sandvis in trafic oprit intre in camion cu soferul probabil adormit si masina din fata, desi eram oprit. Am picat de fazan pentru ca instantaneu a oprit un al doilea camion (anuntat poate prin radio whistling.gif ) care s-a declarat martor ca i-am taiat calea primului. Cum as fi putut dovedi ca schimbasem banda cu 10s inainte de coliziune? Asa ca am picat de fazan si mi-am schimbat haionul pe banii mei. Camionul care ma lovise mai avusese un accident in ziua aia....

Deci se intampla si la altii sa fie declarati vinovati unii fara nici o vina, sau in orice caz cu mai putin de jumatate din vina. Mie mi s-a intamplat chiar in 100% din cazuri biggrin.gif
klm
CITAT(getodac @ Sep 16 2011, 10:34 AM) *
Daca as fi privit cu mai multa obiectivitate incidentul ar fi trebuit sa aleg intelegerea amiabila si as fi scapat si de amenda si de punctele de penalizare. verymad.gif
Alex tipa chiar nu era o pitipoanca ci o domnisoara cu bun simt, cel putin in seara accidentului, la politie nu pot spune ca a mintit cu ceva doar ca a omis cateva detalii care nu ii conveneau plus ca a fost mai isteata ca mine si a mers din seara cu pricina la politie bine sfatuita, putina parsivitate tipic feminina care in mod normal te atrage la o femeie..... desi acum o injur in gand si pe ea dar mai ales pe mine rolleyes.gif

Asta imi aminteste de un banc:
"O femeie superba are un accident grav: masina ei se ciocneste cu a unui barbat. Din masinile lor au mai ramas niste epave. Se tarasc afara din gramezile de fiare si femeia intra in vorba:
- Dumneavoastra sunteti un barbat iar eu o femeie. Uitati-va putin la masinile noastre. N-a ramas nimic din ele si totusi noi nu avem nici o zgarietura. E un semn ca Dumnezeu a vrut sa ne intalnim si sa devenim prieteni.
- Sunt de acord , raspunde barbatul flatat. Trebuie sa fie un semn.
Dupa un moment de tacere, femeia continua:
- Ia uitati, inca un semn. Toata masina mea e facuta praf, dar sticla de vin din interior este intacta. Dumnezeu a vrut cu siguranta sa bem in cinstea acestei sanse de-a fi ramas in viata si de a ne fi intalnit,,,Ia sticla si o intinde omului.
Barbatul .....o deschide suspicios.. si, pana la urma, bea jumatate din ea si o intinde femeii inapoi. Ea o ia, ii pune dopul la loc si o da din nou barbatului.
- Dumneavoastra nu vreti? intreaba acesta mirat.
- Nu... Eu cred ca o sa astept Politia."

Sigur ca ar fi fost mai convenabil pentru tine sa faceti o constatare amiabila (desi nu cred ca aveai formularul la tine) pentru ca ai fi pierdut doar prin malus la reinnoirea RCA insa, dupa cum spui, incidentul a avut loc seara cand firmele de asigurari sunt inchise iar ea s-a dus tot atunci la politie deci ai fi fost cam in aceeasi situatie.
CITAT(getodac @ Sep 16 2011, 10:43 AM) *
Titi in acea intersectie in maxim cateva zile se va amenaja un sens giratoriu.

M-am plicitisit sa-i tot injur pe berbecii care habar n-au cum sa traverseze sensurile giratorii pentru ca trebuie sa ma uit de 10 ori in stanga si de 10 ori in dreapta cand le traversez.
Situatia ta este atat de similara incat m-am intrebat inca de la inceputul topicului cum de nu ai avut prezenta de spirit sa eviti coliziunea pentru ca si Constanta este plina de sensuri giratorii si de berbecii care nu stiu sa le traverseze.
getodac
QUOTE (James Kilowatt @ Sep 16 2011, 07:49 AM) *
Lasa ca pana si cu teapa luata de la tanara domnisoara ai scapat ieftin: daca a mers singura la politie, fara tine, putea sa aiba si doi martori care sa spuna ca erai beat sau erai TU la telefon. Daca gagica a spus cat de cat adevarul (omitand doar detaliile care o incrimineaza, ceea ce e normal si daca nu ma insel chiar legal) atunci a fost OK.


teehee.gif daca ar fi spus ca vorbeam la telefon s-ar fi facut de ras singura, pentru ca eu nu am cum fizic sa fac asta teehee.gif cu mana stanga stanga viram si cu dreapta acceleram... ghici in care mana tineam telefonul? teehee.gif
AlexTM
Cu telefonul proptit pe umar! Hai ca se poate laugh.gif
getodac
QUOTE (klm @ Sep 16 2011, 07:55 AM) *
...... m-am intrebat inca de la inceputul topicului cum de nu ai avut prezenta de spirit sa eviti coliziunea ....

Pai am spus de vreo doua ori ca in dreapta mea mai era un golf 3 care facea tot stanga, plus ca tipa m-a lovit din lateral spate, ce puteam evita...

Alex cu umarul tineam sticla de bere sa nu se verse peste carbunele de la narghilea... teehee.gif
getodac
Revin cu poze. Pagubele nu sunt foarte mari dar imi sta pe chelie sa stiu masina sifonata, desi nu cred sa ma coste mai mult de 500 de lei imi vine foarte greu sa ma lipsesc cateva zile de masina, motiv pentru care astept o perioada mai linistita cu mai mult timp liber si mai putine drumuri de facut.

Seri
Ai incercat sa o apesi cu degetele din interior? S-ar putea sa sara la loc, trebuie doar ajutata.
klm
Seri, daca tin eu bine minte este VW si in mod sigur tabla nu se indreapta cu degetele ca la Kia sau la Toyota (nu sariti pe mine, nu vreau sa desconsider cele 2 marci insa tabla lor se manevreaza foarte usor).
getodac
Seri, m-am gandit si eu dar nu se poate, sambata socrul meu a dat aparatoarea de noroi din plastic jos si nu a putut ajunge la tabla pentru ca mai exista inca o aparatoare metalica bine fixata care nu permite sa ajungi in spatele aripii, plus ca santul format in partea dinspre botul masinii este cutat si nu va reveni la forma initiala, poate sari vopseaua si atunci nu am facut nimic, trebuie reparata profesional pentru a arata decent.
DRAGOS
exista solutii de reparatie fara vopsire, in cazul in care vopseaua nu este sarita/crapata.

incearca sa cauti putin, aveam eu la un moment dat un link dar nu-l gasesc acum.
OvidiuH
Exista servicii de tinichigerie fara revopsire si la noi. Undeva prin Otopeni e o firma ce practica aceste servicii, posibil sa fie si prin tara.

Operatiunea se face cam asa:



Cu mana nu te aventura sa incerci sa indrepti tabla pe nicio masina, vei face mai mult rau decat bine.


mike.omega
@Getodac: Daca vrei, te ajut eu cu un service. Cred ca ai putea sa lasi masina vineri de dimineata si sambata la pranz sa o iei inapoi. Ori imi dai pm, ori il suni pe Diesel si rezolvam smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.