Help - Search - Members - Calendar
Full Version: de ce scoate fum
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
trooper
Am un Espero 1,5 DOHC fabricatie 1996; km la bord 180.000. De vreo jumatate de an scoate un fum alb daca turez motorul.
Precizez ca altfel masina merge bine. Daca cineva stie care ar fi cauza rog sa posteze pe forum.
Diesel
Fumul alb de obicei indica faptul ca arde ulei.

Verifica joja si uita-te la blocul motor daca ai pete de ulei.

Cand ai facut ultima revizie?
trooper
E drept că mașina mănâncă 1l de ulei aproximativ la 1000 km și pe blocul motor sunt pete de ulei dar eu cred că sunt de la capacul culbutori. Atașez și o poză cu blocul motor.
Mașina o am de 2 ani în care am făcut 10.000 km. Revizie încă nu am făcut.
mike.omega
Deschide vasul de expansiune cand merge motorul si vezi daca nu cumva ajunge ulei in vas(in special cand turezi motorul). Cel mai probabil ajunge si cel mai probabil si garnitura de chiuloasa e defecta.
Mircea104901
fa-i un test de compresie. Daca e in regula, adica daca are compresie in parametri normali pentru 180kkm, atunci trebuie inlocuite semeringurile de la supape (cel mai fericit caz. Nu costa mult reparatia). Cu ocazia asta schimbi si garnitura de chiulasa.
Daca nu, atunci segmentare sad.gif .
trooper
Aia cu vasul de expansiune am verificat și nu este ulei în apă. Oare dacă era dusă garnitura de chiuloasă nu se aprindea check-ul, mă întreb. Și de scos fum nu scoate așa mult și aia numa dacă turez peste 3000 ture.
trooper
Pun și niște poze cu fumul ce iese pe țeava de eșapament; mă rog nu știu cât se vede dar zic că nu e așa mult.
Undeva citeam că dacă arde ulei sau e uzat motorul fumul este negru nu alb.
Diesel
1l la 1000km e foarte-foarte mult. Reviziile se fac o data pe an, indiferent cati km mergi.
Mircea104901
fa-i test de compresie.
Eu as zice ca-s semeringurile supape.

P.S. Nu cumva scoate mai mult fum alb cand e motorul cald?
trooper
Nu tot atâta fum scoate și dacă e motorul cald și dacă e rece.
trooper
Dacă mai citește cineva topicul și are idei în legătură cu problema mea sunt binevenite. thumbsup.gif
maryus_viloria
QUOTE (trooper @ Sep 28 2011, 05:23 PM) *
Dacă mai citește cineva topicul și are idei în legătură cu problema mea sunt binevenite. thumbsup.gif

Si eu am un Espero 1,5 si scoate fum,nu stiu de ce da asta e boala Daewoo ,sa scoata fum aiurea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.