Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum sa fac sa ascult RADIO
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
scorpio96
Buna la toata lumea.

Sunt nou pe acest forum,si am nevoie de putin ajutor...


Tocmai m`am mutat la parinti mei in Spania....in curand o sa fiu angajat pe un camion ca sofer, tinand cont ca am terminat liceul abia in primavara asta si am venit aici,mieste cam greu sa uit de Romania:) asa dorinta mea este de a face cumva sa pot asculta postul de radio romanesc favorit in camion,masina....? se poate asa ceva? ma poate ajuta cineva? mentionez ca dispun de laptop cu net pe care pot asculta radioul,insa nu am nici o idee cum sa ascult la boxele camionului...Multumesc anticipat.
solmar
Nu stii sa legi laptopu la boxele camionului sau nu stii sa gasesti postul de radio romanesc pe laptop? Care e problema? Cel mai simplu e sa atasezi doua boxe la laptop si ai terminat balciul. Mai ramane sa alimentezi laptopul la priza de curent a camionului.
scorpio96
QUOTE (solmar @ Sep 2 2011, 03:30 PM) *
Nu stii sa legi laptopu la boxele camionului sau nu stii sa gasesti postul de radio romanesc pe laptop? Care e problema? Cel mai simplu e sa atasezi doua boxe la laptop si ai terminat balciul. Mai ramane sa alimentezi laptopul la priza de curent a camionului.



sti cum,pe laptop e usor sa ascult,2 click`uri si descarcat ip in winamp....dar eu vreau sa fac cumva sa ascult la sistemul audio al camionului...

partea cu 2 boxe legate la laptop,ar fi ok,dar nu se poate compara sunetul lor cu cel al unui sistem:)
solmar
Atunci iti trebuie un electronist sa faca conexiunile pe sistemul audio al camionului
scorpio96
ok atunci,merci de sfat...


astept si alte idei daca sunt posibile:)

daca mai poate cineva sa ma ajute,cu ceva idei o sa`i fiu recunoscator.

Multumesc anticipat:)
mike.omega
Invertor de curent de la 24v(in cazul camionului) la 220v cu o putere de ~300W pentru a alimenta laptopul.
Apoi CD-Player cu intrare auxiliara si cu mufa pentru intrarea auxiliara. De aici tre sa ajungi cumva sa bagi in laptop jack-ul 3.5mm smile.gif

Exemplu are mufa pe panou direct. Cablul nu ar trebui sa coste mai mult de 10 lei.

PS: net pe telefon nu se poate? e mai mic, mai usor(de alimentat in special) si il ai cu tine oricand biggrin.gif
HalbaSus
mike.omega: nu stiu daca firma de transport te lasa pe tine sa montezi ce cd-player vrei pe camionul lor, cel mai probabil nu te lasa sa iti pui chestii aftermarket.
In acest din urma caz trebuie sa speri ca sistemul de sunet al camionului are intrare AUX (exista pe aproape toate masinile mai noi, nu stiu care e situatia la camioane), in caz ca exista intrare AUX e simplu, un cablu cu jack de 3.5 mm la ambele capete, unul la iesirea de sunet laptopului, altul la intrarea AUX a camionului, si gata...

Cazul in care nu are intrare AUX situatia e mai grea, dar exista mai multe variante:

1. Nu are intrare AUX dar te lasa sa schimbi cd-playerul, solutia e simpla, cumperi un cd player cu intrare aux (sub 100 euro) si gata.
2. Nu are intrare AUX, nu te lasa sa schimbi cd-playerul, dar te lasa sa mesteresti la bord: in majoritatea cazurilor chiar daca nu exista intrare aux poate fi "adaugata" una, desigur nu e o chestie pe care s-o faci singur, dar un electronist o poate face.
3. Nu are intrare AUX, nu te lasa sa mesteresti la bord: in cazul asta exista 2 alternative, una este sa iei un modulator FM cu intrare AUX, tragi cablul de la iesirea de sunet a laptopului la intrarea aux a modulatorului, si asculti "la radio" frecventa modulatorului, in teorie e o solutie foarte comoda, insa experienta mea cu modulatoare e una trista, cel putin la cele testate de mine calitatea sunetului era execrabila, insa am auzit si unele care sunau OK, poate merita incercat dar doar daca ai posibilitatea sa duci inapoi modulatorul FM.
4. Fiind camion, si avand surse de curent mai puternice poti incerca sa pui niste boxe "de calculator" in camion si sa le alimentezi cu un invertor (banuiesc ca laptopul nu are un sistem de sunet satisfacator), cu 2 boxe de calculator decente poti sa ai un sunet satisfacator in cabina.

P.S: Ce fel de net-mobil ai ? daca abonamentul nu e cu trafic nelimitat atunci eu nu m-as baga la streaming radio de pe internet.
scorpio96
atatea idei aici:)

in circuitele interne ale camionului nu prea vreau sa ma bag...ba sa schimb si Radio CD`ul e prea costisitor,tinand cont ca nu e camionul meu...(e un truck din 2004 renault)

ramane de vazut ce incerc...ori imi cumpar invertor de curent,ca ala il pot pune si in masina si l pot folosi oricand pt a alimenta cv,iar in cazul de fata imi iau ceva boxe mai micute si le instalez in capul tractor...

sau ce e si mai tentant, chestia cu modulatorul...desi am folosit modulatoare de atatea ori,nu stiam ca sunt si cu slot pt auxiliar:)...insa la majoritatea modulatoarelor claritatea sunetului lasa de dorit.

zicea cnv mai sus cv in leg cu netul pe telefon...daca detin laptop cu net pe el,la ce sa`mi mai bag si pe tel?smile.gif

detin net de la vodafone,cu modem...traficul e limitat la 10 GB,insa nu am treaba,aici in casa ascult mereu radio pe laptop si chiar daca depasesc acei 10 GB viteza continua ok,nu scade...merge struna

abia acum vad cate posibilitati sunt pentru problema mea:D

multumesc tuturor pt sfaturi:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.