Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Focus vs Golf 6
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
omul vesel
Salut!
Nu ma dau banii afara din casa sa cumpar unul din cele 2 modele, dar odata cu lansarea noului Focus au aparut testele comparative intre aceste 2 modele (ma refer exclusiv la variantele hatchback).
Personal imi place mai mult Focus. Voi ce parere aveti? Ati condus noul Focus?
habibi
in primul rand te sfatuiesc sa te duci la dealer vw si ford ,sa faci test drive sa te hotarasti asupra motorizarii .sa intri pe forum ford/vw sa vezi c-am cum sta treaba cu intretinerea pret piese si altele .
cati km faci intr-un an ?
omul vesel


Dupa cum am spus, nu ma dau afara banii din casa. Nu incerc sa cumpar unul din aceste 2 modele. Ma refer strict la parerea voastra despre noul Focus in comparatie cu Golf 6, deoarece cred ca ele se bat pentru primul loc in clasa compacta.
AlexTM
Parerea mea e Golf fara discutie. Acum vreo 2 luni am studiat piata tocmai pentru o compacta din asta.
Ford a cazut ultra rapid din cauza aspectului. Nu stiu ce motorizari au si nici nu m-a interesat.

Golf a stat foarte mult in lista scurta, masina bine finisata, placuta si avea optiunea de cutie automata la un pret relativ accesibil. Pana la urma a picat si el, dar strict intre astea doua as alege Golf fara sa stau mult pe ganduri.
pejte
De curiozitate ce a mai fost pe lista scurta in afara de Golf?

Eu am condus noul Focus cu 1.6T 150CP si mi-a placut foarte mult. M-am simtit destul de legat de masina, tragea ok, statea ok pe sosea. Nimic spectaculos ci doar o masina de zi cu zi foarte placuta.
Design-ul exterior nu prea ma incanta nici pe mine.
omul vesel


Design-ul exterior, e adevarat, ca e varza fata de, sa zicem Focus 1. Dar la interior e ca o nava spatiala, din ce am vazut in poze. Nu am condus Golf 6 si nici un alt model, in schimb am condus Focus 1 diesel si mi s-a parut o sportiva. In prezent conduc Octavia tour 1, ca si stabilitate e sub Focus1 care avea suspensii independente pe toate rotile.

Nici Golf-ul nu sta prea bine la design. Nu e ceva nemaipomenit fata de Golf 5. Insa de interioare am auzit numai de bine. Cred ca sunt cel mai bine finisate din clasa compacta, nu vorbesc de masinile premium.
AlexTM
Sunt intr-adevar bine finisate Golf-urile.

Competitia compactelor a fost intre Golf, Peugeot 308, C4, Astra si ... Meriva + Mercedes A-Klass. Focus nu-l pun la socoteala ca doar am intrat scurt la dealer si la fel de scurt am si iesit, din cauza design-ului exterior si interior (si nici oamenii din showroom nu debordau de amabilitate).

Am facut drive-test cu Golf si Mercedes.
Castigator a fost C4, le bate pe toate la confort in plus au si avut o superoferta.
navajo
Chestie de gust, asa pot sa zic si eu ca C4 are volan groaznic (mijlocul nu se invarte) si bordul (afisajul electronic) la fel.
Iar daca vorbim de revanzare........ teehee.gif
Golful e o masina corecta, scumpa, dar are imagine buna si pret de revanzare f.f.bun.
Investitia intr-o masina noua mi se pare f.proasta.Daca ai bani si te poti lipsi de ei, atunci, da.
AlexTM
Ai absoluta dreptate cu gustul.
Volanul ala care nu se invarte e groaznic ... din fericire, e la C4-le vechi. La asta nou nu mai e thumbsup.gif cred ca si-au dat seama ca au cam exagerat cu futurismul.
Iar afisajul digital e in fata soferului, pe centrul vitezometrului. Are si "analogic" adica exista cadranul rotund cu viteza gradata pe el, dar m-am obisnuit sa ma uit la ditamai cifrele din mijloc smile.gif

Una peste alta, am facut o afacere mai buna decat cu un Golf manual, exceptand valoarea de revanzare. Nu poti sa le ai pe toate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.