Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vw beetle sau mini cooper
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
bgiorgi
[font="Arial Black"][/font][color="#FF00FF"][/color]
am o nedumerire.vreau sa imi cumpar o masina si nu stiu daca sa optez pt o vw beetle sau un mini cooper.am inteles ca la mini cooper sunt scumpe piesele si reviziile iar vw beetle ar avea ceva probleme din fabrica si stai prin service cu ele.va rog sa ma ajutati !!!!cu o parere!!!
laurentiu
Nu stiu la ce probleme din fabrica te referi. Pe sub caroserie Beetle este un Golf IV, asa ca piesele nu ar trebui sa fie cu mult mai scumpe. In schimb sunt mai scumpe elementele de caroserie, iar la dezmembrari daca gasesti ceva ai mare noroc.

dumy_sl
mini sunt facute de catre BMW, deci, categoric piesele mult mai scumpe fata de vw.
plus ca beetle este o masina care nu a dezamagit...
Seri
Vorbim despre masini noi sau second hand? Ce generatie de New Mini? Ce motor pe Beetle?

Inafara de faptul ca ambele sunt interpretari moderne ale unor modele clasice, cele doua nu au nimic in comun.

Mini Cooper este mult mai sportiv. Este usor, agil, rigid, inconfortabil. Este un kart pe sosea. Din cauza rigiditatii te poti astepta mai des la probleme de suspensie, mai ales la puntea spate, care este de tip independent.

Beetle este mai greoi, mai lent, dar si mai confortabil. Sasiul si motoarele sunt cele de pe Golf IV, un model destul de fiabil.

Desi Beetle este mai mare cu aproape jumatate de metru, spatiul interior este apropiat in cele doua, designul Mini folosind mai eficient spatiul.
Dintre cele doua cred ca Beetle va consuma mai mult in oras si va fi mai greu de parcat.
solmar
QUOTE (dumy_sl @ Aug 28 2011, 06:47 PM) *
plus ca beetle este o masina care nu a dezamagit...

O spui de parca Mini a dezamagit.
dumy_sl
QUOTE (solmar @ Aug 29 2011, 11:20 AM) *
QUOTE (dumy_sl @ Aug 28 2011, 06:47 PM) *
plus ca beetle este o masina care nu a dezamagit...

O spui de parca Mini a dezamagit.



m-am exprimat gresit.

votul meu este pt beetle
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.