Help - Search - Members - Calendar
Full Version: achizitie masina de 5000 de euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
greezly
Salut,

In primul rand specific ca sunt nou pe acest forum. As dori sa cer si eu cateva pareri. Vreau sa-mi cumpar o masina pe care sa nu dau mai mult de 5000 de euro. Din ce m-am consultat si cu altii, am ajuns la concluzia ca un Golf IV ar fi o alegere buna. As vrea sa stiu daca aveti si alte sugestii?

Multumesc!
Titi1988
Detaliaza daca vrei ajutor. Mutat la versus?
navajo
Golf IV e o masina f. buna dar platesti pe ea mai mult decat face.
greezly
QUOTE (Titi1988 @ Aug 22 2011, 03:34 PM) *
Detaliaza daca vrei ajutor. Mutat la versus?


Detalii prea multe nu prea pot sa dau. Vreau doar sa stiu care ar fi o buna alegere la pretul asta, avand in vedere ca nu am o experienta foarte mare la acest capitol!:)

QUOTE (navajo @ Aug 23 2011, 02:56 PM) *
Golf IV e o masina f. buna dar platesti pe ea mai mult decat face.

Ai putea sa-mi dai o alta sugestie?
Pretender
Salut,

Scuze ca postez pe topicul tau dar in aceeasi situatie ma aflu si eu, tot 5000 de euro am si eu, numai ca la mine este mai simplu.
Vreau o masina mica, cu o intretinere ieftina, motor mic pe benzina. La inceput normal ca m-am uitat si eu la compacte, dar in banii astia am gasit numai masini cu km foarte multi.
Eu oscilez intre c1/107/Aygo/Panda, cu un plus pentru Aygo (din cate am citit aici pe forum). De testat nu am avut cand si cum.
Rog un posesor de Aygo/107/C1 sa posteze daca sunt probleme cu pozitia soferului daca acesta are aprox. 1.90 m si 115 kg.

Multumesc anticipat si scuze daca nu am postat unde trebuia.
laurentiu
Greezly, zi-ce cat km faci pe an, ce tip de carburant, cat de mare vrei sa fie, cam ce dotari ai vrea... lucruri din astea, ca sa stim ce sa-ti spunem.

Pretender, chiar una din masinutele enumerate de tine vroiam sa-ti recomand. Insa nu neaparat Aygo pentru ca e mai scump decat C1 sau 107, desi sunt la fel. Difera doar sigla.
Ca tehnica sunt robuste, nu vei avea probleme prea mari cu ele. Sunt destul de incapatoare iar motaorele sunt foarte bune (ca idee pana anul trecut motorul e 1.0 a castigat titlul de Engine in the Year la cilindreea lui, iar lucrul asta s-a intamplat 8-9 ani la rand). Consumul din cate stiu e undeva in jur de 7.5 in oras si cam 5-6 inafara.
Sa nu te superi ca portbagajul nu e mare... defapt e nedrept sa-i reprosezi asta unei masini de clasa mini.
James Kilowatt
Nici Panda nu e o masina rea, oricare ai lua-o din cele enumerate e o alegere buna. Vezi care iti place si care o gasesti in starea cea mai buna.
HalbaSus
Da loganul ce-are ?
Adica inteleg ca nu e cea mai rapida, cea mai frumoasa, cea mai bine finisata masina... Dar fata de C1/Aygo/107 are spatiu cel putin dublu, este substantial mai rapid, are o tinuta de drum decenta (poti iesi fara emotii pe autostrada sau pe drumuri extraurbane) si e mai ieftin.
laurentiu
Pentru ca omu' nu vrea Logan. Singurul avantaj al Loganului fata de cele spuse de el e spatiul. In plus vrea o masina cu motor mic si consum redus. Ori Logan nu prea se incadreaza decat daca e diesel.
T u d o r
Atunci un Sandero? E mai scurt si mai adaptat pentru oras si in rest pastreaza atuurile Loganului enumerate de Halba. Motorul de 1.2 ar fi o alegere potrivita.
pejte
QUOTE (laurentiu @ Aug 24 2011, 05:48 PM) *
(ca idee pana anul trecut motorul e 1.0 a castigat titlul de Engine in the Year la cilindreea lui, iar lucrul asta s-a intamplat 8-9 ani la rand).

Adevarul e ca nu sunt foarte multe motoare in acea categorie whistling.gif
greezly
QUOTE (laurentiu @ Aug 24 2011, 04:48 PM) *
Greezly, zi-ce cat km faci pe an, ce tip de carburant, cat de mare vrei sa fie, cam ce dotari ai vrea... lucruri din astea, ca sa stim ce sa-ti spunem.


Salut, mai mult de 20000 nu cred ca fac. Ca tip de carburant vreau sa fie ceva cu un consum mai redus, ori diesel, ori o voi pune pe GPL in cazul in care va fi una pe benzina. De asemenea, n-as vrea sa aiba un cost de intretinere mare.
James Kilowatt
Cu riscul sa ma repet, daca masina va fi folosit preponderent urban, evita dieselul cu DPF. Oricum la banii respectivi nu cred ca gasesti vreunul, insa mai sunt unii nebuni care l-au ales in optiuni atunci cand abia aparuse si nu era inca obligatoriu... nu cumpara masini de la ei biggrin.gif

Daca pui GPL, un (poate singurul) dezavantaj real e ca vei pierde spatiu din portbagaj. Daca ai nevoie si de ceva spatiu, cred ca ar fi mai indicata o versiune sedan care sa aiba un portbagaj ceva mai mare in care sa incapa si butelia de gaz, si roata de rezerva ("kiturile" alea anti-pana sunt o gluma) si bagaje. Daca n-ai nevoie de spatiu prea mult atunci merge si un hatch fara probleme.

Nubira e o masina decenta ca spatiu si performante, vine cu GPL de la mama ei si cu o instalatie cinstita, si e ieftin de intretinut (are Mike una, vezi ce zice si el). Si cred ca la bugetul tau gasesti una care sa nu fie o epava.

Apropo, Logan nu e deloc o idee proasta.
mike.omega
Nubira si motoarele de la Daewoo in general consuma mult, sau mai mult decat restul smile.gif Din cauza asta si preturile sunt mici...
Eu mi-as lua o masina mica cu motor diesel ori ceva gen logan 1.6MPI la care sa-i pun GPL si daca nu-ti ajunge portbagajul, exista portbagaje aeriene ieftine, ideea e sa ai unde sa-l depozitezi biggrin.gif

Eu spre exemplu as vrea sa dau Nubira si sa-mi iau o masina mai mica si care eventual sa consume si mai putin ninja.gif
James Kilowatt
Cu portbagajul aerian n-ai facut nici o sfaraiala in materie de consum... o masina mica cu portbagaj aerian pe autostrada o sa consume mai mult decat o berlina cat un vapor, si o sa fie si mai inconfortabila din cauza stabilitatii si a zgomotului.

Nubira 1.6 cu GPL secvential ia peste 8 afara? A mea cu motorul de 2L si GPL pre-secvential (mai avansat decat cu mixer, insa nu nu era inca secventiala) lua in jur de 9-10 pe autostrada si pana in 13 urban. Ma gandesc ca 1.6 cu instalatie mai moderna ar trebui sa fie sensibil mai economica.

Kia Ceed? Exista cazuri cunoscute de GPL pe motorul de 1.4? Probabil ca n-au riscat prea multi ca sa nu piarda garantia... insa garantia se transmite si la revanzare?
klm
Din motive ale caror intelegere ma depaseste C'eed isi pastreaza foarte bine valoarea de revanzare deci sub 6.000 eur (care reprezinta un prag minim) nu cred sa se gaseasca unul in Ro.
C1/Aygo/107 pentru o persoana de 190 cm?! C'mon, vorbesti serios?! OK, de acord, am mers cu 101, a condus-o cu succes un amic de aceleasi dimensiuni (dar cu 30 kile in minus), chiar incap 3 persoane in spate dar e mica rau, se foloseste exclusiv in oras si nu merita banii astia (in conditiile in care exclusiv pentru oras un Smart te costa jumatate).
In privinta costului de intretinere... aici e o buba mare; in functie de ce tip este: cel de exploatare, cel intamplator, cel periodic, o medie intre cele 3 (si alte criterii care nu-mi vin acum in minte) raspunsurile pot sa difere radical.
Intra pe un site romanesc de vanzari auto (autovit, bestauto etc) stabileste criteriile care te intereseaza, pune ca pret maxim 5.000 euro (eu as zice 4.500) grupeaza-ti preferintele apoi revino cu concluziile la care ai ajuns ca sa putem continua discutia.
mike.omega
@James: vara eu sub 14% consum cu greu in oras. Pentru mers in afara orasului exista altceva biggrin.gif Cand nu folosesc AC si nu merg bara la bara pot consuma si 12% smile.gif
habibi
http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...ml?id=149568371
este rapida incapatoare si face toti banii
getodac
QUOTE (greezly @ Aug 22 2011, 02:06 PM) *
........ am ajuns la concluzia ca un Golf IV ar fi o alegere buna. .........?
Multumesc!


Dar Golf V la aceasi bani iti sta in gat? rolleyes.gif ia arunca un ochii aici whistling.gif

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C20230663.html
habibi
era o varianta buna dar ii creste pretul considerabil cu taxa de poluiare
laurentiu
CITAT(habibi @ Aug 25 2011, 06:20 AM) *
http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...ml?id=149568371
este rapida incapatoare si face toti banii


Subscriu
greezly
QUOTE (getodac @ Aug 25 2011, 11:39 AM) *
QUOTE (greezly @ Aug 22 2011, 02:06 PM) *
........ am ajuns la concluzia ca un Golf IV ar fi o alegere buna. .........?
Multumesc!


Dar Golf V la aceasi bani iti sta in gat? rolleyes.gif ia arunca un ochii aici whistling.gif

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C20230663.html


Din cate observi nu e inmatriculata! Se mai adauga o taxa! Deci se duce inspre 6000
habibi
ai cumparat ceva?
omul vesel


Poate un Focus 1
greezly
QUOTE (habibi @ Aug 27 2011, 03:05 PM) *
ai cumparat ceva?

Nu inca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.