Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cea mai buna/fiablia masina pe care ai condus-o?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
BaiatuldeCartier
Care este cea mai buna masina pe care ati condus-o de-a lungul timpului? Care v-a lasat cea mai buna impresie?
DORU
What's the point of this thread ? unsure.gif

On-topic: masina din semnatura, fara doar si poate si fara nici o indoiala !
Titi1988
Nissan Primera P12 1.6i 102.000 km absolut nicio problema
Dacia Logan 1.5 dCi 70cp 121.000 km, la 105.000 a picat turbina 3.000 de lei in rest nimic
1.5 dCi 85 cp 93.000 km nicio problema
Am mai cumparat inca o dacie 1.5 dCi la 118.000 km Si nu avea nicio problema la motor doar cei 2 rulmenti ABS fata.

Motorul de 1.5 dCi mi se pare unul extrem de reusit, consum mediu foarte mic (sub 5), nu pica piese importante dar reviziile sunt scumpe. Nu vorbim de caroserie..

T u d o r
O Toyota Corolla 1.3 benzina din 1990 sau 1991. Prin 2000 avea 1 milion km la bord, masina de firma. Si cand firma a vandut-o ghici cine a cumparat-o? Exact, soferul care facuse milionul cu ea. smile.gif Pe la 800000 km i-au facut o segmentare, in rest doar consumabile.

Modelul asta.
Diesel
Cea mai buna masina pe care am condus-o a fost Civicul lui Dragos de aici de pe forum. S-a plans de mai multe ori de masina si n-are decat sa se planga in continuare. Daca as avea masina aia nu m-ar deranja sa se strcie ceva in fiecare saptamana biggrin.gif
BaiatuldeCartier
QUOTE (DORU @ Aug 7 2011, 12:06 PM) *
What's the point of this thread ? unsure.gif

On-topic: masina din semnatura, fara doar si poate si fara nici o indoiala !


Sa stim si noi ce preferinte au oamenii de aici, ce masini prefera ... cam asta era ideea

In legatura cu asta, eu am condus un Audi A4 2.0 TDI, 2006 o masina care face toti banii si un Opel Insignia 1.8 benzina ( imi pare rau ca nu am avut ocazia sa conduc si varianta de 2.0 diesel), o masina confortabila in care te simti excelent, astea doua mi s-au parut cele mai interesante
HalbaSus
(O sa ignor treaba cu fiabilitatea pentru ca fiabilitatea e o chestiune extrem de relativa, iar experientele personale sunt cvasi-irelevante)
Cea mai buna masina pentru ce ? Pentru oras ? petru off-road ? pentru circuit ? - Chiar si aici e relativa treaba pentru ca nici unul din noi nu e jurnalist auto sa fi testat toate modelele auto.

In primul rand cel mai mult imi plac masinile mele... ca sunt ale mele biggrin.gif. La naiba cu obiectivitatea !

Alte masini care m-au impresionat in mod pozitiv:
- Audi A5 - arata foarte bine, scaunul sport te imbratiseaza intr-un mod foarte placut, imi place. Un GT reusit.
- VW Passat CC 2.0 TDI DSG - in general combinatia motor nu foarte puternic + cutie automata este destinata esecului insa cumva combinatia 2.0 TDI DSG nu mi s-a parut deranjanta deloc, as spune dinpotriva, chiar mi-a placut cum merge (desigur raportat la alte masini de 143 de cp). In plus masina arata foarte bine, interiorul fiind singurul care tradeaza ca nu esti intr-o masina premium.
- Skoda Superb 1.8 TSI tunata a lui
- A8 W12 - am mers ca pasager, mi-a placut, era exact cum ar trebui sa fie o limuzina, la 200 km/h puteam discuta in soapta.
DORU
Daca Halba a putut sa insire un sul de hartie cu "ce i-a placut", atunci mai bag si eu cateva idei:

Audo A8 4.2FSI mi-a placut, Volvo 2.4 D5 de asemenea si as mai adauga Range Rover HSE TDV6. Toate la "cele mai bune masini conduse" si care nu erau ale mele... Ref la fiabilitate, Blue Flame face 6 ani in curand la mine asa ca avand deja experienta in cei aproape 20 ani de soferie, o consider "cea mai fiabila". rolleyes.gif
dinpoplaca
Honda unui vecin. E mai veche de 1990 si are peste 400000km ( nu stiu exact cat ).

Mai are un nissan truck destul de nou pe care-l tine in garaj si-l foloseste doar la drumuri lungi, pentru ca consuma mult, si se plimba cu honda.
BaiatuldeCartier
Imi aduc aminte ca prima masina pe care am condus-o era un trabant rolleyes.gif , fiind prima experianta de acest gen am ramas impresionat, mai ales ca avea schimbatorul langa volan, aveam 12 sau 13 ani ... apoi o dacie 1300
20krpm
acura TL, modelul 2012. nu stiu ce inseamna "buna/fiabila", dar a fost masina la care diferenta dintre asteptari si realitate a fost socanta. diferente in acelasi sens (intr-o masura mult mai mica) am mai simtit la un mercedes e-class amg, si la hyundai genesis coupe.
solmar
N-am condus-o. Pe la inceputul anilor '90 m-am urcat intr-un Mercedes bot de cal, avea spre 200 k. Il conducea un coleg de facultate, il avea de la socrul lui -marinar. Cu cateva luni inainte il prinsese o viitura la tara si se mai vedea urma de apa/noroi in masina pe la jumatatea ceasurilor de bord. Acelasi tip de masina a avut-o un prieten care s-a prapadit. A vrut sa mi-o vanda, cred ca avea 250 k la bord. N-am luat-o pentru ca vremea aia alergam dupa cai verzi pe pereti. Acum imi pare rau.

O alta masina fiabila - VW broscuta. Sper sa-mi iau una sa mesteresc la ea.
AlexTM
Eu n-am prea condus si nici calatorit in fel si fel de avioane pe roti. Cercul meu de prieteni are masini ... normale smile.gif
O masina care mi-a placut si-am condus-o pret de vre-o luna a fost Ford Taurus (modelu nou, bineinteles). Bord de OZN, impresie de tanc ... foarte faina.
habibi
dacia 1300 din 1978 cu 500000km facuti de al meu tata
BaiatuldeCartier
Cand vi se aprinde becul de la benzina/motorina simtiti vreo schimbare la acceleratie? In ultima vreme de cand cu scumpirerile astea de carburant ajung mai repede pe "rosu" si atunci simt o schimbare in comportamentul masinii, nu mai trage la fel ca atunci cand nu este becul aprins. Sa fie asta vreo "chestie speciala" creata pentru a face economie in situatia data? masina la care am simtit treaba asta este un opel astra h diesel
HalbaSus
Eu nu am simtit niciodata la nicio masina treaba asta.
T u d o r
Nu se exista, masina se comporta la fel indiferent de cat carburant are. In principiu ar trebui chiar sa fie putin mai sprintena datorita masei mai mici dar nu cred ca e sesizabil fiind vorba de putine kg.
AlexTM
Poate e un efect in subconstient sa nu o mai calci asa si sa mergi mai economic smile.gif
BaiatuldeCartier
QUOTE (AlexTM @ Sep 18 2011, 04:56 PM) *
Poate e un efect in subconstient sa nu o mai calci asa si sa mergi mai economic smile.gif


asta nu are nici un fel de logica smile.gif))... eu tin masinile provizoriu pana le vand... si iti spun ca am condus foarte multe de la alea scumpe pana la alea de 300 de euro aduse din germania, dar la opel (model dupa 2005) am sesizat chestia asta

QUOTE ( T u d o r @ Sep 18 2011, 01:32 PM) *
Nu se exista, masina se comporta la fel indiferent de cat carburant are. In principiu ar trebui chiar sa fie putin mai sprintena datorita masei mai mici dar nu cred ca e sesizabil fiind vorba de putine kg.


dat fiind faptul ca are acceleratie fara cablu ma gandeam ca poate are niste senzori care atunci cand se aprinde becul sesizaza asta si limiteaza consumul sau ceva de genul asta
omul vesel
Octavia 1 TDI 101 CP, masina de firma cumparata de noua, pana in prezent in 3 ani si 4 luni am facut 180 000 km. Excelenta masina. Pana la 150 000 am schimbat doar consumabile, apoi: bucse bara stabilizatoare, bielete antiruliu + bucse, burduf planetara stanga, stergatoarele.
Mai scartaie o usa pe ici pe colo dar in rest nimic rau despre masina. Motorul si cutia excelente.
laurentiu
Fara nici un fel de retinere Opel Astra F si Volvo 740. De Astra stiti de aici, Volvo-ul l-am condus acum 2 ani din Bucuresti pana in Sibiu, masina unui prieten caruia ii era permisul suspendat. Masina avea vreo 320000 de km, nu batea, nu troncanea, iti lasa impresia de tanc. Pacat ca a facut-o praf.
BaiatuldeCartier
Daca ar fi sa alegeti intre un BMW 316 si un Opel Vectra b, ambele cu motorizari 1.6 (benzina), an fabricatie 97, mentionez ca masina se va cumpara din Germania! Ce model ati alege si de ce?

Ca dotari specific ca ambele modele au Aer Conditionat, Abs, Geamuri Electrice, Servo, preturile apropiate.
Seri
BMW-ul o sa-l vinzi mai usor, insa eu nu as lua o tractiune spate fara traction control.
Daca mai pui ceva bani, nu poti gasi unul dintre primele E46 fabricate in 98? Acela ar avea trecere mai buna.
RUE
cat e taxa in tara?
AlexTM
QUOTE (Seri @ Oct 23 2011, 01:29 PM) *
...unul dintre primele E46 fabricate in 98


Unul de-asta. Clar.
BaiatuldeCartier
QUOTE (RUE @ Oct 23 2011, 12:48 PM) *
cat e taxa in tara?


taxa este mult in tara avand in vedere ca norma de poluare este euro 2, si nu pot apela nici la depreciere, mai concret undeva la 1500 euro deci nu se poate pune problema de inmatriculare in tara

QUOTE (Seri @ Oct 23 2011, 10:29 AM) *
BMW-ul o sa-l vinzi mai usor, insa eu nu as lua o tractiune spate fara traction control.
Daca mai pui ceva bani, nu poti gasi unul dintre primele E46 fabricate in 98? Acela ar avea trecere mai buna.


Daca as gasii ceva bun cu siguranta as mai pune cateva sute, dar priveam lucrurile si din alte perspective, aceste masini le gasesti oricum la km multi, iar piesele pt BMW sunt mai scumpe fata de Opel, in plus piese pt vectra as gasii mai usor la preturi mai bune. Are cineva de aici vreun 316 care sa imi poata da mai multe detalii despre masina (comportamet, intretinere etc)?

James Kilowatt
La Vectra s-ar putea sa se potriveasca unele piese de motor de la Daewoo Nubira.
BaiatuldeCartier
QUOTE (James Kilowatt @ Oct 24 2011, 02:08 PM) *
La Vectra s-ar putea sa se potriveasca unele piese de motor de la Daewoo Nubira.


la banii astea nu ma astept sa gasesc ceva nemaipomenit la aceste modele, vreau sa ma tina 6-7 luni sa pot sa imi fac treaba cu ea dupa care o sa fac o investitie intr-o masina noua, pana atunci o sa trag pe una din cele doua modele, cred totusi ca o sa ma orientez catre un vectra, o sa las mofturile la o parte smile.gif si o sa privesc lucrurile din perspective obiective
Bladeuletz
Ca masina fiabila, forta, eleganta pot spune ca cel mai mult mi-a placut :
-Mercedes-Benz E220, masina e din 2007, 143.000 km, 169 HP, cutia automata, pe mod sport pot spune ca nu simteam rotile pe asfalt
-BMW 320 D, anul 2003, 210.000 km, 150 HP, cutie manuala
-Opel Corsa, anul 2011, 1.4 i, 101 HP
-Vw Polo, anul 2011, 1.6 TDI, 90 HP, foarte multimit sunt de aceasca masina, am facut multe liniute cu benzinare,gen: Logan 1.6 MPI, Jetta 1.2 TSI, Skoda Octavia 1.4 TSI,BMW 316 i, A4 1.6i si 1.8i(neavand sanse nici o benzinara), un cuplu foarte bun pe ea si consumul e sub 5%
RaduAndrei
QUOTE (BaiatuldeCartier @ Sep 18 2011, 09:44 AM) *
Cand vi se aprinde becul de la benzina/motorina simtiti vreo schimbare la acceleratie? In ultima vreme de cand cu scumpirerile astea de carburant ajung mai repede pe "rosu" si atunci simt o schimbare in comportamentul masinii, nu mai trage la fel ca atunci cand nu este becul aprins. Sa fie asta vreo "chestie speciala" creata pentru a face economie in situatia data? masina la care am simtit treaba asta este un opel astra h diesel


Nu am mai auzit de chestia asta. Posibil sa fie un defect punctual la masina respectiva, altfel nu am idee
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.