Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie masina !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
dennis7
Ei, uite-ma si pe mine nou printre voi rolleyes.gif , sper sa primesc sfaturi utile, si de ce nu, chiar sa dau. Lasand vorbaraia la o parte :
Deci se dau datele problemei, doresc sa achizitionez o masina in scurt timp, 80-85% masina va fi folosita in oras, exceptie facand niste vacante, zic eu bine meritate de oricine(munte, mare, o tara straina, etc.).
As putea sa fiu "berbec" sa zic, domne vreau masina mare, gen passat la 4000E cum viseaza oricine(cred), dar fiind mai mult decat realist stiu foarte bine ca nu se gaseste decat o caroserie de passat la banii ala, cu un motor vai de el(in cel mai bun caz). In aceeasi categorie mai intra si un ford mondeo, care e foarte atragator, insa asemeni vw-ului, mai rar gasesti ceva bun(totusi mai des decat in primul caz). Si exemplele pot continua cu skode, golfuri 4, etc...(skode adica octavia, ca o fabia gasesti).
In privinta combustibilului nu am o preferinta anume, am condus si diesel si benzina, una e mai greu de intretinut si consuma mai putin, cealalta e mai usor de intretinut si consuma cu cca. 2-2.5L mai mult decat prima.
Am studiat piata luni de zile inainte, inca o fac, nu dau banii ca "orbu'", insa din ceea ce am vazut consider ca o masina cat mai noua face toti banii.
Ca cerinte as vrea minumul de confort si desigur o buna siguranta : AC, ABS, inchidere centralizata cu alarma, geamuri electrice + minim 2 airbaguri(daca aveti adaugari le astept cu cea mai mare placere).
Ca variante m-am gandit pana in acest moment la cateva masini, oridinea pe care o prezint fiind si ordinea preferintelor, asadar :
- ford fiesta 6
- ford focus 1
- opel astra ??? cu ceva semne de intrebare, cam rar ceva bun, ca an pot lua MAXIM 2003 din acesti bani
- opel corsa c
- logan

Nu vreau sa imi fie "teama" sa ma apuc sa fac o depasire, nu car pietre cu masina, sunt inca tanar(21 de ani), nu vreau sa aiba costuri de intretinere ridicate, sincer nici nu vreau sa mearga doar cu aer, costuri tot sunt indiferent de masina.
Masinile pe care le-am dat ca exemplu sunt din clase diferite, am urmatoarele intrebari si unele nelamuriri :

Fiesta diesel ia in jur de 5.5-6 urban/<5 extraurban, cea pe benzina ia in jur de 8-8.5 urban/~6-6.5 extraurban
Ford focus diesel 7-8.5 urban/~6 extraurban(diesel), 9-11 urban/ ~7-7.5 extraurban benzina posibil si mai mult, au ceva vechime
Opel astra, ei bine la fel ca si fordurile, au ceva vechime, greu gasesti ceva nealergat, asa ca variatia conbustibilului poate fi destul de ridicata, de la 6-7 urban, 5-5.5 extraurban diesel si 9-12 benzina urban/ 7-8 extraurban, printre cele mai bune cazuri...ca idee ma axez doar pe motorizarile 1.6-2.0.
Corsa consuma destul de putin, insa dintre masinile pe care le-am dat ca exemplu este si cea mai putin incapatoare, mai "lenesa", ma atrage mai mult fiesta in defavoarea corsei dar nu e de neglijat.
Loganul poate fi o varianta de luat in calcul, diesel e posibil sa gasesti ceva bun dar in acelasi timp si alergat(sunt destule exceptii totusi, mai multe decat in cazul celorlalte), benzina ma gandesc doar la varianta 1.6.

(au fost niste intrebari, chiar daca nu au "?", poate chiar ma insel in privinta vreunei masini)

Am vazut ca unii prieteni imi tot zic de golf, insa golf diesel POATE doar 1/1000 sa fie ok(km acceptabili etc), 1.6 consuma cat un tanc, am inteles ca undeva pe la 11-12 urban.

Daca mai aveti sugestii, iar le astept :
- Nu doresc renault(am inclus loganul doar pe solutia de "avarie", asa puteam adauga un megane 2 hb foarte bine pe lista insa nu ma incanta ca si cost de intretinere).
- Nu doresc masini inmatriculate pe BG

As dori pareri despre :
- Skoda fabia
- Toyota corolla hb

Scuze pentru eventualele neprecizari !

Masina nu intentionez sa o tin mai mult de 2-3 ani(de la intentie pana la lucruri concrete e cale lunga, sanatate sa fie). De grabit nu ma grabesc, poate sa dureze de la 2-3 saptamani pana la 3-4 luni achizitia.
dinpoplaca
Cati Km crezi ca o sa conduci pe luna sau pe an ?
laurentiu
Amigo, la cum pui tu problema (masina cat mai noua, ieftin de intretinut, consum mic si calitate buna), poate ma crezi nebun, dar daca as fi in locul tau m-as uita la unul dintre tripletii Peugeot 107, Citroen C1 sau Toyota Aygo. La banii astia gasesti cu doatri destul de bune, vreo 60-70000 de km (poate si mai putini) si cu o vechime de cel mult 5 ani. Poate vei fi surprins, dar 4 persoane au loc suficient.

Daaar, daca vrei o masina mare si robusta, m-as uita direct la asta:

http://www.autovit.ro/toyota-avensis-C19447051.html

Pentru ca e o masina care si-a aratat fiabilitatea peste tot. Iar pentru faptul ca nu are pe capota un "W" argintiu, asta loveste puternic in pretul la mana a doua.
Titi1988
Si eu tot avensis vroiam sa zic si Nissan Primera P11(daca vrei o masina mare si confortabila). Sunt masini fiabile, bune si foarte ieftine. Observ ca astfel de masini s-au devalorizat foarte mult pentru ca lumea se uita la nemtesti si este mai greu sa o vinzi din aceasta cauza. Mie mi se pare ca situatia ar trebui sa stea invers..
Daca vrei ceva mai nou urmeaza sfatul lui laurentiu. Succes
dennis7
QUOTE (dinpoplaca @ Aug 1 2011, 03:09 AM) *
Cati Km crezi ca o sa conduci pe luna sau pe an ?

10-15.000 pe an, ceva mediu.

In legatura cu avensis, daca vroiam ceva asa de mare spuneam de la inceput, insa va puteti da seama ce doresc dupa modelele mentionate.

LE : Am dat de curiozitate un search pe google la numarul de telefon, am gasit cel putin 4-5 masini pe prima pagina vandute de "nenea". (avensis)
James Kilowatt
Esti sigur de cifre?
80% folosita in oras, si 15.000km/an, inseamna 12kkm facuti urban in fiecare an.

La o viteza medie obisnuita (si rezonabila!) in oras de 15km/h, inseamna 800h anual petrecute in masina in oras. Aka aprox 4h/zi, presupunand ca mergi in 5zile/ saptamana, sau aprox 2.5h daca mergi chiar zilnic. Esti sigur ca nu vrei un scuter sau o bicicleta mai bine? biggrin.gif Ti-ar creste calitatea vietii semnificativ, ai castiga 1.5-2h zilnic de timp liber in plus.

Eu ar trebui sa fac urban in jur de 8km/zi pt mers la birou, si tot nu as suporta sa stau in masina tot timpul asta... e drept, media de viteza nu e 15km/h la orele de birou ci mai degraba 7-8km/h, adica cam cat mersul la talpa ceva mai vioi.
dennis7
In medie se petrec in masina in jur de 2-3 ore pe zi, depinde de trafic, ai dreptate pe undeva pe acolo, asta e Bucurestiul din pacate, aici m-am nascut, nu am venit la "mai bine".
T u d o r
Logan as zice eu. Sau mai bine Sandero, o caroserie gen hatchback e mai tinereasca si in plus renunti la portbagajul de carat porcul + 2 saci de tarate in schimbul unei caroserii mai compacte.

Ahh.. si bine ai venit printre noi. smile.gif
laurentiu
CITAT(James Kilowatt @ Aug 1 2011, 09:08 AM) *
Esti sigur de cifre?
80% folosita in oras, si 15.000km/an, inseamna 12kkm facuti urban in fiecare an.

La o viteza medie obisnuita (si rezonabila!) in oras de 15km/h, inseamna 800h anual petrecute in masina in oras. Aka aprox 4h/zi, presupunand ca mergi in 5zile/ saptamana, sau aprox 2.5h daca mergi chiar zilnic. Esti sigur ca nu vrei un scuter sau o bicicleta mai bine? biggrin.gif Ti-ar creste calitatea vietii semnificativ, ai castiga 1.5-2h zilnic de timp liber in plus.

Eu ar trebui sa fac urban in jur de 8km/zi pt mers la birou, si tot nu as suporta sa stau in masina tot timpul asta... e drept, media de viteza nu e 15km/h la orele de birou ci mai degraba 7-8km/h, adica cam cat mersul la talpa ceva mai vioi.


Imi amintesti de James May. teehee.gif
Oricum foarte buna remarca ta. smile.gif
Daca stai mai mult in traficul din Bucuresti atunci o masina de clasa mica poate fi mai indicata. Ceva pe la 80-90 CP cred ca ar fi suficienti pentru scurtele iesiri pe care le-ai face din oras. In cazul asta ma gandesc la un Opel Corsa 1.4 90CP sai chiar 1.2 75 CP.
Sau o masina simpla, cam plictisitoare dar robusta ar fi si fosta generatie de Ford Fiesta.
AlexTM
80% din TIMP poate sa insemne doar 8-9000, daca faci un concediu de 2-3 mii de km plus cateva iesiri smile.gif
Insa chiar si asa, o clasa mica/compacta e OK.
dennis7
Pai o iesire sa zicem ~500 km dus-intors mare, ~ 300km dus intors munte, ~ 1500-2000 km tara straina, nu ma duc de zeci de ori pe an, sa zicem 5-10 ori pe an(in total iesiri din localitate, destinate vacantelor).Acei 1500-2000 km, se fac de cel mult 2 ori, depinde de buget...sunt constient ca nu trebuie sa imi dau toti banii pe distractie.

PS : Bine v-am gasit, mc de primire ! thumbsup.gif

LE : pareri despre fabia 1.4, seat leon, toyota corolla hb ???
Se scoate corsa din lista :
Pareri drum lung fiesta?
Consum focus 1.6?
Consum astra 1.6?

Poate stie cineva macar o parte din informatiile astea.
Seri
Eu circul cu Astra 1.6 doar extraurban, cel mai putin am scos 5.6%. In mod normal ar fi cam 6% extraurban.
Consumul in oras depinde de multi factori, majoritatea au un consum de aprox 10% in Bucuresti.
dennis7
In topul preferintelor raman Ford Focus, Opel Astra in prima instanta.
Am citit fel de fel de comentarii despre consumul unui Seat Leon, am ajuns la concluzia ca este mai mare ca cel al focusului cu ~3L. Vreau sa mi se confirme aceste spuse sau din contra, sa nu se confirme.
Skoda fabia motor 1.4 75 cp - astept pareri la drum lung.
Toyota corolla hb - astept pareri
Din ceea ce am mai zarit si eu pe ici pe colo, as mai dori pareri despre chevy lacetti si peugeot 307.
Toyota, chevy si peugeot au pret nu tocmai bun de revanzare, am observat chestia asta.
James Kilowatt
QUOTE (dennis7 @ Aug 3 2011, 08:11 PM) *
..
Toyota, chevy si peugeot au pret nu tocmai bun de revanzare, am observat chestia asta.


Avantaj tu, tinand cont ca o iei revanduta biggrin.gif
laurentiu
Referitor la consumul lui Seat Leon, am un prieten cu motor de 1.4 86CP resoftat pana pe la 100 CP. Initial consuma undeva in jur de 9 l/100km in Bucuresti si cam 6-7 in afara. Acum consumul a crescut cu 1-2 litri/100 de km.
In principiu tipul e multumit de masina. A luat-o de noua si are cam 90000 de km pana cum si nici o problema. In afara de consumabile nu a schimbat nimic (evident nu intra aici bucse sau pivoti datorate minunatelor" noastre drumuri). Insa mie mi se pare totusi in pic cam scmpa masina.
dennis7
QUOTE (James Kilowatt @ Aug 3 2011, 07:20 PM) *
QUOTE (dennis7 @ Aug 3 2011, 08:11 PM) *
..
Toyota, chevy si peugeot au pret nu tocmai bun de revanzare, am observat chestia asta.


Avantaj tu, tinand cont ca o iei revanduta biggrin.gif

Avantaj pe naiba, daca vreau sa o dau dupa un timp, romanul vrea BEMVE ca deh...si te chinui ceva.
James Kilowatt
Tu acum cumperi, nu vinzi, asa ca ai de profitat de pretul scazut la SH. Daca romanu' vrea BMW, cel care vinde un peugeot trebuie sa lase f mult la pret. Avantaj tu biggrin.gif

Daca sa zicem pejo se vinde la SH la juma' de pret fata de un BMW echivalent, tu il iei cu 4000€ si il vei vinde cu 1500. Un BMW l-ai fi luat cu 8000 si l-ai fi vandut cu 3000. Care e afacerea mai buna?

PS
BMW-ul pe care sa-l iei azi cu 8000€ si sa-l vinzi peste 4 ani cu 7500 nu exista. Decat daca dai kilometraje inapoi, sau daca e o masina de colectie whistling.gif Nu exista un fraier care sa dea 7500€ pe o masina, atata timp cat poate lua cu 8000 una cu 4 ani si 60.000km mai tanara.
dennis7
Un focus din 2003 il iei in 4000, peste 2-3 ani face un deceniu, zic eu ca se reuseste vanzarea, nu cu 4000, dar 2000-2000 si ceva tot iei(parerea mea), si parca altfel e in focus decat in 307 smile.gif.
BaiatuldeCartier
Daca zici ca folosesti masina mai mult in oras alege o motorizare pe benzina, ai mai multe avantaje, motorul se incalzeste mai rapid decat un diesel astfel ai parte de un consum bun, cu un diesel daca pleci in oras si mergi 1-2 km si parchezi nu ai facut nici o afacere pentru ca consuma ceva mai mult pana se incazeste, avantaj pentru benzina iar pe timp de iarna cand poti sa mergi cu caldura dupa un timp relativ scurt fata de diesel care necesita undeva peste 10 min ca sa simti ceva caldura.

Daca stai sa cauti si nu te grabesti o sa gasesti si masini intretinute si cu km buni din 2003, eu iti recomand sa mergi pe astra g 1.6
habibi
poate gasesti un vw golf 4 la 4500 din 2004 diesel 1,9 101 hp
getodac
Cine e nebun sa dea 4.500 pe un golf 4? E un pret extrem de mare pentru o masina atat de uzata moral.
laurentiu
Bine zis "moral".
dennis7
QUOTE (laurentiu @ Aug 7 2011, 12:34 AM) *
Bine zis "moral".

Nu ma atrage cu nimci un golf, am ajuns la ocncluzia ca e cel mai mai bine sa iau o masina cat mai noua, asadar m-am axat pe peugeot 307, megane II(am zis ca nu-l vreau, dar calitate/pret e the best) si posibil citroen c4(asadar frantuzesti).
Titi1988
Ce a eliminat asiaticele?
BaiatuldeCartier
QUOTE (getodac @ Aug 6 2011, 09:59 PM) *
Cine e nebun sa dea 4.500 pe un golf 4? E un pret extrem de mare pentru o masina atat de uzata moral.


Cand am fost acum o saptamana in Germania, intr-un autohouse era un golf IV din 2004 (3.900 euro neg.), benzina 1.6, gri metalizat, avea navigatie incorporata, dublu climatronic, 4 geamuri electrice, ABS-ESP... toate sistemele de siguranta, iti zic eu ca nu te mai simti ca fiind intr-o masina "uzata moral" ...
pejte
La sub 4.000E nu prea poti avea pretentii la vreo masina prea noua, cu putin km si in mintile ei.
Cel mai intelept ar fi sa iei o masina care si-a dovedit fiabilitatea in timp.
getodac
@BdC, Nu am zis ca golful 4 nu este o masina buna, dar dupa el au mai aparut doua generatii....... nu cred ca mai exista pe piata SH sub 150-200 mii km parcursi doar daca a fost dat kilometrajul inapoi, designul este depasit, au un aer invechit. Motoarele 1.6 de VW sunt foarte reusite, al meu are acum 265k si se comporta excelent, in 2008 am dat 3800 pe el tot din Germania, daca as vrea sa-l vand crezi ca mi-ar da cineva 2500-3000 pe el....?! Eu nu cred desi masina este intretinuta, revizii la timp plus multe altele.... un golf 4, fie el si din 2004 nu mai valoreaza in realitate 4.500 euro, dar la noi inca se cauta mai mult ca o toyota sau o frantuzoaica de aici si preturile ridicate le nemtesti, dar asta nu inseamna ca mai valoreaza atat.
dennis7
QUOTE (Titi1988 @ Aug 7 2011, 07:42 AM) *
Ce a eliminat asiaticele?

Faptul ca desi sunt fiabile, exista mari sanse sa iei una in care sa bagi bani, si piesele sunt cum sunt la japoneze...
T u d o r
Adica cum sunt? unsure.gif Si ce sanse asa mari crezi ca ai sa gasesti o japoneza nefiabila in comparatie cu modelele europene?
habibi
se poate lua si logan dci care este o masina fiabila.
DORU
Da, cu mentiunea sa fie varianta de 65 cai, fara IC thumbsup.gif
hoinarut
Salutare tututor,

nu posed experienta in acest domeniu insa tocmai am trecut prin acelasi calvar - alegerea unei masini SH.

Vis-a-vis de Nissan Primera - am vizualizat un P12 din 2007 (12/2006) cu 86k km (cel putin "declarati", explic in cele ce urmeaza de ce nu am si verificat..).

Am fost la un amic la service (un tip cu vreo ~20 ani experienta in domeniu auto ..) care de la 10m distanta mi-a spus ca a fost lovita si revopsita. Intr-adevar, dupa ce a fost ridicata, s-a "desfasurat" un prag pe dreapta plin de pietre si indoit intr-un stil barbar, caseta de directie elibera un "suvoi' de lichid (nu-l pot denumi altfel..) iar rugina era ca la ea acasa. Evident, masina era "Unic proprietar, fara accident" ... dupa constatare transformandu-se in "iti mai las 15-20 de mil din pret sa o repari?". -> Concluzia (care nu este o noutate) - NEAPARAT mergi cu masina la un service smile.gif

Ca sa continui, dupa experienta si sfaturile amicului mentionat cam toate marcile "preferate" la noi in Romania au probleme majore (si vorbesc acum de generatiile noi, mai exact un Golf 4 este NET superior ca si fiabilitate/calitate unui Golf 5 ..), Renault sunt desfiintate fara cuvinte, Citroen nici nu sunt "mentionate", Opel .. Astra G, Astra H se pare ca este clienta fidela a service-urilor (pica distributia si ambreiajul ...) si nu mai continui.

Evidenta este frustrarea mea dupa auzul acestor comentarii -> ce masina sa cumperi ?!?

Surprinzator (luand in vedere sfaturile tuturor "cunoscatorilor" amici personali) marcile si mai exact modelele recomandate au fost:

1) Ford Focus Hatchback (>= 2005)
2) Peugeot 307/308
3) Fiat Grande Punto (aici chiar era sa fac infarct, ptr ca despre fiat intotdeauna am auzit numai de rau, el detine una din 2004 si nu are nici un fel de problema)

Drept urmare, tocmai am achizitionat un Ford Focus hatchback motor 1.6 benzina 16V din 2006, fix in 4 ore dupa plimbarea la service cu acel Nissan ... smile.gif

Sper sa te ajute cat de cat ...

Toate cele bune!
Titi1988
Povesti..daca ai dat peste o masina care a fost lovita si reparata aiurea generalizezi la toate exemplarele acelei marci???? Vreau sa iti spun ca am nissan primera P12 din feb 2007 si mergela 105.000 km ca si nou( nu am schimbat decat consumabile)!!! Daca folosesc regula ta prietena mea nu avea leon nici in vise-s-au verificat 5 leonuri si toate au avut probleme ascunse ca dupa cateva lunisa gasim unul care merge perfect. Sunt de acord cu o singura chestie din ceea ce zici, ca orice masina sh se verifica la service. Cate exemple de forduri sau peugeot-uri mentionate de tine sa iti dau care is cu km datiinapoi si is praf mecanic?
hoinarut
QUOTE (Titi1988 @ Aug 8 2011, 06:06 PM) *
Povesti..daca ai dat peste o masina care a fost lovita si reparata aiurea generalizezi la toate exemplarele acelei marci???? Vreau sa iti spun ca am nissan primera P12 din feb 2007 si mergela 105.000 km ca si nou( nu am schimbat decat consumabile)!!! Daca folosesc regula ta prietena mea nu avea leon nici in vise-s-au verificat 5 leonuri si toate au avut probleme ascunse ca dupa cateva lunisa gasim unul care merge perfect. Sunt de acord cu o singura chestie din ceea ce zici, ca orice masina sh se verifica la service. Cate exemple de forduri sau peugeot-uri mentionate de tine sa iti dau care is cu km datiinapoi si is praf mecanic?



Salut,

cred ca am fost interpretat gresit smile.gif
Nu sustin ca Nissan Primera P12 este o masina proastra, a fost doar exemplul vis-a-vis de necesitatea verificarii masinii la service.

Vis a vis de ford-uri sau peugeot-uri cu km dati peste cap, inca o data, daca ajungi cu masina la service inainte sa o cumperi, nu ar trebui sa ti-o furi, nu?

"Succesul" lor ca masini este evident pentru circumstante in care masina este cumparata "ok"...

Iar treaba cu marcile / modelele ptr care om oferit "feedback" negativ nu este o concluzie personala sau un rezultat statistic, este o realitate din service. Evident ca intotdeauna exista si norocul sa nimeresti o masina super si sunt convins ca pana si Renault sau alte marci "rau famate", dar eu personal care am un buget strict pentru o masina, nu am vrut sa ma joc cu "probabilitatile" si pe langa asta, a fost pur si simplu o sugestie smile.gif

Sper ca de data asta mi-am exprimat corect punctul de vedere.

Toate cele bune,

Tudor
dennis7
QUOTE (hoinarut @ Aug 8 2011, 08:42 PM) *
QUOTE (Titi1988 @ Aug 8 2011, 06:06 PM) *
Povesti..daca ai dat peste o masina care a fost lovita si reparata aiurea generalizezi la toate exemplarele acelei marci???? Vreau sa iti spun ca am nissan primera P12 din feb 2007 si mergela 105.000 km ca si nou( nu am schimbat decat consumabile)!!! Daca folosesc regula ta prietena mea nu avea leon nici in vise-s-au verificat 5 leonuri si toate au avut probleme ascunse ca dupa cateva lunisa gasim unul care merge perfect. Sunt de acord cu o singura chestie din ceea ce zici, ca orice masina sh se verifica la service. Cate exemple de forduri sau peugeot-uri mentionate de tine sa iti dau care is cu km datiinapoi si is praf mecanic?



Salut,

cred ca am fost interpretat gresit smile.gif
Nu sustin ca Nissan Primera P12 este o masina proastra, a fost doar exemplul vis-a-vis de necesitatea verificarii masinii la service.

Vis a vis de ford-uri sau peugeot-uri cu km dati peste cap, inca o data, daca ajungi cu masina la service inainte sa o cumperi, nu ar trebui sa ti-o furi, nu?

"Succesul" lor ca masini este evident pentru circumstante in care masina este cumparata "ok"...

Iar treaba cu marcile / modelele ptr care om oferit "feedback" negativ nu este o concluzie personala sau un rezultat statistic, este o realitate din service. Evident ca intotdeauna exista si norocul sa nimeresti o masina super si sunt convins ca pana si Renault sau alte marci "rau famate", dar eu personal care am un buget strict pentru o masina, nu am vrut sa ma joc cu "probabilitatile" si pe langa asta, a fost pur si simplu o sugestie smile.gif

Sper ca de data asta mi-am exprimat corect punctul de vedere.

Toate cele bune,

Tudor


Eu oricum am de gand sa o pun pe rampa la service, ii zic omului dinainte daca are probleme pe care nu le-a mentionat si-o plateste, daca nu, suport eu.
dennis7
QUOTE (dennis7 @ Aug 9 2011, 06:25 PM) *
QUOTE (hoinarut @ Aug 8 2011, 08:42 PM) *
QUOTE (Titi1988 @ Aug 8 2011, 06:06 PM) *
Povesti..daca ai dat peste o masina care a fost lovita si reparata aiurea generalizezi la toate exemplarele acelei marci???? Vreau sa iti spun ca am nissan primera P12 din feb 2007 si mergela 105.000 km ca si nou( nu am schimbat decat consumabile)!!! Daca folosesc regula ta prietena mea nu avea leon nici in vise-s-au verificat 5 leonuri si toate au avut probleme ascunse ca dupa cateva lunisa gasim unul care merge perfect. Sunt de acord cu o singura chestie din ceea ce zici, ca orice masina sh se verifica la service. Cate exemple de forduri sau peugeot-uri mentionate de tine sa iti dau care is cu km datiinapoi si is praf mecanic?



Salut,

cred ca am fost interpretat gresit smile.gif
Nu sustin ca Nissan Primera P12 este o masina proastra, a fost doar exemplul vis-a-vis de necesitatea verificarii masinii la service.

Vis a vis de ford-uri sau peugeot-uri cu km dati peste cap, inca o data, daca ajungi cu masina la service inainte sa o cumperi, nu ar trebui sa ti-o furi, nu?

"Succesul" lor ca masini este evident pentru circumstante in care masina este cumparata "ok"...

Iar treaba cu marcile / modelele ptr care om oferit "feedback" negativ nu este o concluzie personala sau un rezultat statistic, este o realitate din service. Evident ca intotdeauna exista si norocul sa nimeresti o masina super si sunt convins ca pana si Renault sau alte marci "rau famate", dar eu personal care am un buget strict pentru o masina, nu am vrut sa ma joc cu "probabilitatile" si pe langa asta, a fost pur si simplu o sugestie smile.gif

Sper ca de data asta mi-am exprimat corect punctul de vedere.

Toate cele bune,

Tudor


Eu oricum am de gand sa o pun pe rampa la service, ii zic omului dinainte daca are probleme pe care nu le-a mentionat si-o plateste, daca nu, suport eu.


TC va rog. Am luat o toyota corolla pana la urma, sunt foarte multumit. drive.gif
T u d o r
Felicitari si s-o stapanesti sanatos. smile.gif

Asteptam tpic dedicat cu poze si descriere amanuntita la sectiunea "totul despre masina mea".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.