Help - Search - Members - Calendar
Full Version: capac innegrit
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Marilena-14
Sunt posesoarea unei Skoda Fabia 1,2. Sunt multumita de masina, dar am observat ceva si as dori un ajutor: am observat ca intotdeauna capacul de la roata din fata stanga se innegreste mai repede si mai intens decat celelate capace. Este acesta un semn ca in interior e ceva in neregula? E cazul sa ma adresez unui service? Multumesc.
G e o r g e
pai acel praf negru este praful rezultat in urma franarii. pe capacele din spate poti sa cauti tu mult si bine pentru ca nu vei gasi , deoarece ai tamburi pe spate.

praful negru il vei gasi doar in fata.

am si eu o intrebare , mergi cu 40 la ora sa zicem , cu volanul liber si franeaza . trage masina in vreo parte ? daca nu trage nu ai de ce sa-ti faci probleme, daca trage s-ar putea sa ai o pb cu etrierul de pe fata, la roata aia care se innegreste mai mult, si anume etrierul dupa ce ai luat piciorul dupa frana sa nu revina in pozitia idle.
Andrei Suzuki
Dar de ce se innegreste numai capacu din stanga? E posibil sa fie ceva in neregula la frane nu? Stiu ca si la mine se innegresc jentile pe fata,da se innegresc relativ uniform
Marilena-14
Va multumesc pentru raspunsuri. Am verificat franele la viteza 60 km/h si directia la viteza mai mica: nu trage intr-o parte. Dar e clar pentru toata lumea ca pe stanga fatza e praf negru prea mult in comparatie cu dreapta fatza. Poate totusi o sa o duc la service sa verifice etrierul si placuta de frana.
Andrei Suzuki
Cel mai bine. Sa nu te trezeste D-ne fereste vreodata fara frane sau cine stie..
Senator
Probabil e o diferenta stanga-dreapta intre placutele de frana , diferenta care poate fi de duritate , indice de frecare , practic de compozitie a materialului.

Cele care innegresc capacele sunt de preferat , chiar daca materialul este mai moale si se uzeaza mai repede , franeaza mai eficient si menajeaza discul de frana. :thumbup:
Radu_
nu e problema cu franele - e posibil ca si-a facut "loc", adica arunca praful rezultat din uzura placutelor in asa fel incat sa ajunga pe partea exterioara a jantei - e posibil, ca atunci cand vei schimba placutele de frana, sa nu mai innegreasca janta asta, sa o innegreasca pe cealalta, sau sa nu mai fie problema asta - oricum - un mecanic sa dea roata jos si sa se uite nu ii ia decat 5 minute - si sa te asigure ca totul e in regula, ca sa fii si tu linistita - dar nu cred sa fie vreo problema...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.