Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kuga vs Bmw 320D
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
cosdan
Buna ziua!
Vorbim despre doua masini: Kuga -2009 si Bmw 320D din 2006.
Trebuie sa fac o alegere dintre aceste doua masini!
Cum am ajuns la ele - le cunosc pe amindoua, stiu de provenienta lor incluzind si nr de km si au reviziile facute NUMAI la reprezentanta de care tin!
Bmw este al varului meu , l-a achizitionat de la o reprezentanta din germania unde erau numai BMW sh, agreata de BMW, garantie, istoric tot ce decurge din asta, carte cu revizii numai la BMW. Acum 2 saptamini a facut o revizie in care a schimbat ce era de schimbat ( ulei cutie automata , ulei motor, filtre etc) la Bmw in Italia (acolo locuieste) 800 euro. Masina are 170k km, merge impecabil, am fost pasager in ea, si in Italia sunt si sosele cu hirtoape, gropi etc si nu troncane nu scirtiie, nenumartate gadgeturi electronice, computer bord, cutie automata, aproape tot ce poate fi pe un Bmw! nu are piele!
Kuga este cumparata de noua, este inca in garantie ( pt cine stie Ford da 4 ani garantie ) ,reviziile numai la Ford. Masina are cam 120k km. Motorul este cel de 136 cp. Am facut si eu un drum cu aceasta masina pina la Cluj si inapoi la Bucuresti(masina este a unui prieten foarte bun). Superba , inalta, zvic in depasiri , dar...acum vine dar per total Kuga consuma cu 2,5 l mai mult indiferent de drum ( oras/afara). Mie mi-a luat cam 7.5 , Bmw-ul la nu sare de 5.5 la drum intins si zic asta ca am mers destul cu el in italia si am vazut cu ochii mei! ( bmw-ul a fost inmatriculat in Romania si dusa in Italia pt ca impozitele acolo pe an sunt mult mai mairi decit la noi-deci masina nu a vazut motorina romineasca decit in saptamina cit a fost inmatriculata, taxa de prima inmatricutare etc- mearsa numai in Germania si acum Italia ).
Bmw-ul mi s-a parut ma confortabil la drum lung, intrii bine in scaune ( la Kuga pina la Cluj m'au cam durut salele). Bmw-ul are cutie automata, cu setari sport,sau secventiala, dupa cum ai chef sa conduci. Kuga manuala cu 6 viteze. Per total, bordul la Bmw si materialele mai bune din punct de vedere calitativ, Kuga mai plasticos dar si el ok.
Masina vreau sa o achizitionez ca masina de familie. Nu merg zi de zi cu masina, nu merg la servici cu ea, doar cumparaturi, week-end,concedii, desi acum sunt in concediu si am mers cu avionul in Italia. Masina mea (Clio Symbol pe benzina) am lasat-o acasa, am copil mic si imi este prea dificil sa merg 5000km cu ea dus/intors . Cind o sa mai creasca , chiar imi doresc, ca altfel simti concediul! Cu avionul 2 ore pina la Roma, fara istoric. In acest moment sunt multumit de Clio, dar este doar masina de dus din A in B, nu prea simt placerea condusului, fata de cum am simtit cu Kuga sau cum simt in Bmw si este cam coaja( cel putin asa o simt,greieri etc). Diferenta la pret este cam de 2500 euro in favoare Kuga ( adica ar fi de dat avansul amicului si continuat eu leasingul si ar iesi cam cu 2500 euro mai mult decit pe Bmw cu banii jos.

Cam aceasta este povestea, intre ele vreau sa aleg, le cunosc si imi plac! Stiu ce inseamna intretinerea lor etc si mi-o asum!
Titi1988
Daca era diferenta mai mare de km poate era un versus egal dar in acest caz bmw all the way. De ce? Pentru ca ai nevoie de o berlina nu de suv ( daca nu ai cabana in varful muntelui nu le vad rostul), consum mai mic, stabilitate mult mai buna din care rezulta confort mai ridicat, dotari mai multe (presupun) si in ultimul rand (si cel mai important pt mine) puterea!( care ofera siguranta in depasiri). Sa mai zic RWD iarna? Distractie maxima!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.