Help - Search - Members - Calendar
Full Version: nu are demaraj
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
adytza_fca
Salutare am un opel vectra gt din 1990 si de ceva vreme nu stiu ce are de nu mai trage ca inainte, cand o calc brusc sa fuga mai repede se ineaca, din ce cauza ar putea fi ??????
Seri
Nu merge in 3 cilindri? Verifica bujiile.
Filtrele au fost inlocuite cand trebuia?
Traseul de admisie al aerului este intreg, nu sunt furtune crapate sau coliere slabite? Poate trage aer fals pe undeva.
Conduci subturat? Ar trebui curatate injectoarele. Turatiile mari ajuta.
Fa-i si o diagnoza.
adytza_fca
bujiile sunt bune le-am verificat filtrele de aer curat eca lacrima si trapta o schimb in aproape 3000 de ture
Mircea104901
1.Vezi daca nu ai galeriile desprinse (e o boala la motorul de 8v. De care ai 16v sai 8v?) sa scape aer inainte de sonda lambda, ca merge "inecat".
2. Verifica-i catalizatorul sa nu fie infundat.
3. pe galeria de admisie, ai toate colierele stranse, furtunele intregi, nefisurate? (te-a intrebat si Seri)

4. daca toate cele de sus sunt ok, fa-i un test de compresie. Posibile probleme la supape.
Seri
Zice bine Mircea cu sonda lambda. Fa-i o diagnoza ca sa vezi daca functioneaza bine sau scoate fisa de pe sonda si vezi daca face la fel.
Daca scoti mufa si comportamentul motorului nu se schimba cu nimic, atunci e sonda defecta. Daca face mai rau, atunci sonda e ok.

adytza_fca
multumesc frumos baieti am un con la evacuare inainte de catalizator am sa il schimb maine si o sa revin sa va spun cum merge. motoru e de 2000 in 16v injectie
Multumesc inca o data
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.