Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Fiesta vs. Fiat Punto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marius30562
Poate ma ajutati sa ma hotarasc.
Vreau sa-mi aduc o masina din Germania.
Am de ales intre doua masini la acelasi pret (3.800 Euro):
- Fiat Punto 1,2 - 60 CP
- Ford Fiesta 1,3 - 60 CP
an de fabricatie 2000, benzina

Nr. de km si dotarile sunt aproximativ aceleasi.

Daca puteti sa-mi dati detalii legate de cele doua masini - fiabilitate, costuri intretinere, tinuta de drum, etc. v-as fi recunoscator.
Vasile26083
Amandoua sunt masini fiabile.
La SH e mai importanta starea in care se afla masina decat sigla.
Fa un drive test si cauta sa vezi ce defecte si uzura au fiecare si apoi ia decizia.
stefan_ieu
Parerea mea e ca Ford-ul e o masina mai fiabila. Dar service-ul la noi e destul de scump. A aparut de curand un service nou (nu ii mai stiu numele) care am auzit ca ar avea preturi acceptabile. Piesele raman totusi mai scumpe.
Fiind masini sh conteaza cel mai mult starea in care se afla. Asa ca testeaza-le pe ambele cu mare atentie.
Nazareno Gabrielli
Daca ai gasit un Fiesta la banii astia si anul de fabricatie 2000, cumpara-l. E foarte bine la pret.

Eu iti zic sa te feresti de Fiat Punto. Sunt foarte problematice. am o prietena care si-a luat unul. S-a bucurat ca l-a gasit la banii putini in comparatie cu anul de fabricatie si acum se zgarie pe ochii. ii pare rau dupa vechiul ei Astra din 1994.
Cu Fiatul a avut numeroase probleme. Masina ei are cutie automata care s-a stricat imediat dupa ce a cumparat masina.

Io zic sa-ti iei Ford. E cu mult peste Fiat. Dar fii atent la starea in care o iei.

Bafta
Marius30562
Multumesc pentru sfaturi/informatii.

Din pacate, nu am cum sa le testez deoarece eu nu sunt in Germania - am un prieten care este momentan acolo si l-am rugat sa se ocupe de problema.

M-ar fi interesat si ceva date referitoare la comportamentul la drum precum si eventuale informatii referitoare la costurile de intretinere (consum, pret piese de schimb, etc) si fiabilitate.

Este drept ca, din punct de vedere al fiabilitatii Ford inspira mai multe incredere decat FIAT ...
In plus, in Sibiu nu avem reprezentanta FIAT ci numai Ford (Auto Klass).
Oricum, in cazul in care o sa iau Fordul, nu cred ca o sa calc pe la reprezentanta - nu prem stiu multe despre profesionalismul lor - pt. ca am un prieten care a lucrat ceva vreme in Germania la un service Ford si care are un atelier de reparatii.

Singurul plus pe care-l vad in acest moment la Punto este design-ul (excelent in opinia mea) si pare ceva mai spatioasa.

Daca mai aveti ceva date concrete referitor la cele doua masini, le astept cu interes !
James Kilowatt
Nu cred ca sunt adevarate legendele legate de fiabilitate.... mai degraba, e important pe mana cui au fost inainte, si fordul si fiatul. Cel mai indicat ar fi sa o iei pe cea cu km mai putini si la care proprietarul iti trezeste mai multa incredere...
Marius30562
Legat de fiabilitate, cam ai dreptate. Nu cred ca in ziua de azi exista diferente foarte mari la acest capitol intre modelele de acceasi clasa produse de fabricanti cu traditie.

Legat de nr. de km, este aproximativ acelasi - 70.000 kmm una si 71.000 km cealalta.
Cat despre proprietar .... asa cum am mentionat, eu nu sunt in Germania acum (si daca nu ma insel, masinile sunt la un handler nu la persoane fizice).
Ma si interesa dealtfel sa la iau de la un autohaus pentru factura - o sa iau masina pe firma.
stefan_ieu
Nu stiu daca iti permit aia asa ceva, dar ar fi bine daca ai putea sa le duci la un service sa le faci o verificare si sa te decizi in functie de asta. Daca nu verifica si starea masinii in interior - asta spune multe despre cum s-a purtat proprietarul cu ea.
malin34426
La fiat eletronica si motorul sunt superioare fordului care sta mai bine la conlucrarea caroseriei cu grupul energetic . suspensia : mai stabila la fiat dar prea rigida pt RO, mai fiabila la ford ; finsaj : amandoua aceeasi categorie :medie cu - . Da cu banul sau ia pe cea mai ieftina.
Marius30562
Am gasit un site foarte interesant privind performantele diverselor tipuri/marci de masini: www.performanceindex.co.uk

Iata ce am gasit referitor la cele doua masini in discutie:

Ford Fiesta, fabricatie 1996 - 2002 (Fiesta din 2000 - 2002 este mai degraba un facelift la Fiesta din 1996)

Reliability Index 50
Average Age 3.4

Average Mileage 27975
Time off the Road 2.3

Average Repair Cost £192.69
Air Conditioning -

Axle & Suspension 38%
Braking System 23%
Cooling and Heating System 4%
Electrical 7%
Engine 13%
Fuel System 3%
Transmission 11%


FIAT Punto incepand din 1999

Reliability Index 88
Average Age 3.1
Average Mileage 29655
Time off the Road 3
Average Repair Cost £279.13

Air Conditioning -
Axle & Suspension 24%
Braking System 14%
Cooling and Heating System 7%
Electrical 14%
Engine 22%
Fuel System 5%
Transmission 15%

Reliability Index se refera la fiabilitatea masinii. Cu cat acesta este mai mic, cu atat probabilitatea de a avea probleme este mai mica.

Valoarea medie a acestui indice este 112 !

Time off the road - este un indice care arata cat timp masina este scoasa din circulatie in termeni de ore de reparatii, si ofera o imagine asupra costurilor de intretinere/ora de manopera in service.

Average Repair Cost - costul mediu al reparatiilor in ultimii 5 ani (piese + manopera).

Pentru restul categoriilor, valorile date in procente (%) reprezinta probabilitatea ca respectivele sisteme/componente sa "cada".

Mie mi s-a parut o chestie foarte interesanta, si, de ce nu, utila !

Toate cele bune !
Viorel5
Eu sunt pentru Ford Fiesta. :!:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.