Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TAXA POLUARE CALCULATA AIUREA?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
massiv_osten
Salut, am un golf 3 din 1993, motor 1.4 ABD, benzina, cu euro 2. Masina este adusa din Austria. Am facut rar-ul cu depreciere, totul ok, dar m-am lovit de o problema, ieri am fost si am depus actele pentru calcularea taxei de poluare, la ANAF Cluj, si astazi am primit decizia in baza careia voi plati taxa de poluare la primarie. Totul ok, doar ca trebuia sa platesc cu DEPRECIERE 400 si ceva de euro NU 800 si ceva cat scrie pe hartia asta pe care am primit-o de la ei. Am intrebat-o pe aia de la ghiseu si mi-a zis ca atata e de plata, am verificat datele masinii si erau in regula pe acte. NU INTELEG DE CE AM DE PLATA TAXA INTREAGA DACA EU AM CERUT SA SE FACA DEPRECIERE? A MAI AVUT CINEVA IN MANA UN ASTFEL DE DOCUMENT? SI DACA DA, A PLATIT TAXA INTREAGA CARE E SCRISA PE DOCUMENT (in cazul meu 3557 lei)? CE SA FAC IN SITUATIA ASTA? TINAND CONT CA EU NU DISPUN DE BANII ASTIA, SI NICI NU VREAU SA PLATESC 800 de euro in loc de 400 si ceva cat este cu deprecierea reala pentru masina mea. astept un raspuns, merci anticipat
massiv_osten
Am revenit. Am fost astazi la ANAF iar, si am intrebat ce si cum, norocul meu am nimerit alta la ghiseu care era bine dispusa. Si mi-a explicat ce e cu taxa asta asa mare. Deci, s-a modificat indicele de calcul, de catre guvern, odata cu taxa auto pe 2011, si deprecierea nu mai inseamna absolut nimic. Adica, cei de la RAR iti fac deprecierea, dar indicele find foarte mic, nu modifica deloc suma taxei intregi. Asa ca cei care ajungeti la RAR si va ganditi sa faceti depreciere, NU O MAI FACETI! cei de acolo va iau banii (300 de lei) pentru un carton care nu are valoare. Eu vreau sa actionez statul in instanta si sa incerc sa obtin o anulare a taxei de poluare. Voi mai reveni cu informatii pe masura ce voi incepe demersurile in lupta cu statul ilegal si hot. Ca toata lumea sa fie informata.
Mariustom
Mulțumim și-ți dorim baftă thumbsup.gif
22nst
Ca sa dai statul in judecata, trebuie sa o platesti si apoi ceri restituirea... din cate am inteles eu.
AlexTM
800 EU inseamna taxa la 1400 cmc, Euro 2, din 93. E 800 EU, pentru ca masina are 18 ani.
Ce e aia depreciere?
22nst
Dar stai asa... eu am platit taxa 2600 lei la Yaris si e euro 4 din 11.2008 si are motor 1364 cmc...
AlexTM
Pai e Euro 4. Taxa e drastic redusa.
DORU
Depreciere = reducerea taxei pt autovehiculele care nu AC, airbag-uri, etc
22nst
QUOTE (AlexTM @ Jun 10 2011, 03:02 PM) *
Pai e Euro 4. Taxa e drastic redusa.

Pai tie si se pare drastic redusa?
Cred ca o sa apelez la justitie!
AlexTM
Taxa e raportata la valoarea de catalog (care tine cont de varsta). Deci, comparand Yarisu nou cu Golfu de nspe ani erai clar in dezavantaj. Noroc ca te-a ajutat Euro 4 ala.
Oricum ... succes in lupta cu justitia smile.gif
massiv_osten
QUOTE (22nst @ Jun 10 2011, 11:03 AM) *
Ca sa dai statul in judecata, trebuie sa o platesti si apoi ceri restituirea... din cate am inteles eu.


Da..se poate si asa, si se poate da in judecata si cu hartia aia pe care am primit-o de la finante. (pe care am uploadat-o mai sus) si sa primesc de la instanta anularea platii taxei ..asta din ce m-am documentat pe net. Daca platesc taxa si dau in judecata dupa, in cazul in care castig imi vin banii esalonat pe cativa ani. Asa a anuntat ministrul mediului, din cauza ca sunt multe procese si nu au banii astia sa ii returneze cica... dar cu toate ca oamenii au platit banii pentru taxa asta, ei zic ca nu au sa dea inapoi..si asta nu e furt cica:)) Luni voi merge sa caut un avocat calumea, si sa stabilesc cu el toate detaliile. Asta ar fi singura mea optiune sa nu platesc o suma aberanta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.