Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sonda Lambda
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
ion34656
Am citit si eu una alta despre sonda lambda. stiu ca sunt de mai multe
feluri: 0-1v, 0-5v, 5-0v
mai am aflat ceva de unda patrata sau circuit la masa- nu prea am inteles.

Ma poate lamuri cineva despre ce este vorba, care este diferenta dintre ele? mi-ati putea recomanda ceva material pentru a ma lamuri. laugh.gif

Va multumesc
silviu32989
Toate sunt la fel, tensiunea pe care o debiteaza la iesire este in asa fel aleasa pentru tipul de calculator folosit.
Sunt construite din dioxid de zirconiu sau din dioxid de titan si principiul de functionare este acelasi, masoara conductibilitatea materialului.
Iar ca traductor asoara cantitatea de oxigen din gazele de evacuare, in scopul reglarii raportului dintre debitul de aer si cel de cobustibil apropiat de valoarea stoichiometrica( la care are loc arderea copleta a combustibilului )
Vasile26083
Ma intereseaza si pe mine subiectul.
Sonda lambda ce isi modifica: rezistenta electrica sau inductanta sau capacitatea? Ca banuiesc ca nu genereaza o tensiune electromotoare.
silviu32989
Capacitatea si inductanta in nici un caz ca nu e boina si nici condensator.
Rezistenta, pentruca prin modificarea conductibilitatii implicit duce la modificari de ordin rezistiv.

Calculatorul injectiei aduna parametrii de la toti traductorii montati pe motor -i copara cu informatia pe care o are stocata in eeprom.

Ceea ce spunea Ion cu tensiunile alea, nu e altceva dect o diferenta de potential aparut prin modificarea conductibilitatii sondei in momentul cind cantitatea de oxigen din gazele evacuate are aceasi parametru cu ceea ce este in eeprom.
ion34656
va multumesc

imi puteti recomanda ceva materiale? :bounce:
Vasile26083
Cat costa o sonda lambda la magazin?
mike.omega
Se muta la mecanica smile.gif
James Kilowatt
Tu ai o idee fixa, cu mutatul asta :roll:
iliescu96736
[color=red][/color]stie cineva cumva de unde pot face rost de doua sonde lambda pt smart,universale sau second si pret daca se poate
multumesc anticipat
Adrian90853
Sonde lambda sunt la orice magazin serios dar trebuie sa vezi cu cate fire ai nevoie pentru ca sunt cu 2,3,4 sau 5 fire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.