Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Clasamente de fiabilitate
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
beschel
Sursa: Trust Motors
In urma unui studiu efectuat de website-ul britanic Auto Trader, a reiesit ca modelul Peugeot 207 este cea mai fiabila masina din Europa. In conformitate cu datele furnizate de compania Warranty Direct, doar un procent de 6% dintre modelele luate in calcul de studiu ajung in service in timpul unui an, ceea ce inseamna o masina din 17.

Warranty Direct a analizat mai mult de 20.000 polite ale unor masini cu varste cuprinse intre 3 si 7 ani, pentru a le determina fiabilitatea, costurile de intretinere, media kilometrajului si costurile de reparatie. Intretinerea unei masini este o actiune costisitoare, mai ales cand masina se afla in al patrulea sau al cincilea an de viata, cand cele mai multe masini ies din garantia oferita de constructor.

Reprezentantul Warranty Direct, Duncan McClure Fisher, a declarat: „Unii ar putea fi surprinsi sa vada Peugeot si FIAT pe primele trei pozitii ale topului, dar datele nu mint, aceste masini sunt foarte fiabile. Este poate mai surprinzator sa nu vezi o serie de VW in top 10”. De remarcat ca studiul nu a luat in considerare modelele marcilor non-europene, iar Dacia nu a intrat in acest studiu, pentru ca marca nu se afla pe piata britanica.

Top 10 cele mai fiabile modele Warranty Direct
1. Peugeot 207
2. FIAT Panda
3. Peugeot 206CC
4. Volkswagen Polo
5. Renault Clio
6. Volkswagen Beetle
7. Smart Forfour
8. Volvo S40
9. Peugeot 107
10. Mercedes SLK

22nst
Eu m-am saturat de topurile astea cu fiabilitatea.
Pentru mine cea mai fiabila masina este Loganul!
O am in 2007 si nu am schimbat nimic pana cum, pe urma cea mai fiabila este Toyota Avensis, la asta in 3 ani nu am schimbat nimic si pe urma este Toyota Yaris, in 3 luni nu am schimbat nimic.
Masini fiabile.
In ziua de azi sunt toate la fel... made in China... sa le biiip de masini.
laurentiu
Eu am Beetle, cica aia de pe 6 si nu cred ca este mai fiabila decat un S40 sau un SLK (S40 care cica e defat un Focus mai scump-si atunci intreb unde e Focus?). Apropo, daca tot ne amagesti cu clasamente, pune-l pe tot, tragem linie si vedem ce constructor are masinile cele mai fiabile. Crede-ma ca rezultatul ar fi cu totul altul. Iar ce spune 22nst ar trebui sa-ti dea putin de gandit. Daca ma ajuta cel de sus e posibil ca in toamna sa imi mai cumpar o masina. Si ghici, va fi o japoneza (nu spun care ca poate nu mi se indeplineste dorinta laugh.gif teehee.gif )
Ideea e ca sunt foarte multe variabile care pot cataloga o masina fiabila si nici decum un clasament. Daca ar fi sa ne luam dupa ele ar insemna sa avem maxim 10 marci si toate "bune".
22nst
Acum daca pun clasamentul de pe site-ul Toyota se va schimba situatia (vezi Raport TÜV 2011).
Trust Motors este dealer Pejo
Marius30562
QUOTE (beschel @ Jun 5 2011, 01:49 PM) *
Sursa: Trust Motors

....



Cei de la Trust Motors au uitat sa precizeze urmatoarele:

QUOTE
De remarcat ca studiul nu a luat in considerare modelele marcilor non-europene, iar Dacia nu a intrat in acest studiu, pentru ca marca nu se afla pe piata britanica.


Sursa: 24auto
AlexTM
Scrie si in primul post.
22nst
Pai ce si clasamentul meu de fiabilitate este valabil doar la mine in curte biggrin.gif
Titi1988
nu ajuta la absolut nimic aceste studii..
AlexTM
QUOTE (22nst @ Jun 6 2011, 07:03 PM) *
Pai ce si clasamentul meu de fiabilitate este valabil doar la mine in curte biggrin.gif


In fond, asta-i important smile.gif
si eu am unul la fel: Fiat Tipo / Skoda Octavia / Peugeot 207. In orice ordine biggrin.gif Deci rezulatatle studiului meu se asemama cu cele ale cercetatorilor britanici.

Disclaimer: in alcatuirea clasamentului nu au fost luate in considerante marcile care au fost ignorate la alcatuirea clasamentului.
BaiatuldeCartier
Legat de treaba cu fiabilitatea, cred ca aici sunt multe de discutat in primul rand daca ai orice model de masina dar o intretii asa cum se cuvine prin revizii si schimburile la timpul potrivit nu o sa existe nici un fel de probleme. Daca cumparam masina X considerata a fi cea mai fiabila si ne lasam purtati de acest gand fara sa mai intervenim la timpl oportun pentru a-i efectua schimburile o sa ne declaram dezamagiti si o sa spunem ca ne-au mintit aia cand au zis ca avem cea mai fiabila masina.

Eu personal detin un opel fabricatie 2005, diesel, de care sunt multumit, am avut grija sa ii fac schimburile si tot ce trebuie la momentele oportune si astfel am evitat alte defectiuni.

Am intalnit persoane cu acelasi model ca al meu care se declarau dezamagite spunand ca au avut parte numai de probleme, dar cand aduceam in discutie subiectul consumabilelor incepau sa zica... "lasa ma ca 2-3 mii de km in plus mai merge pana sa schimb uleiul" si alte chestii de genul asta .

yeotamara97
Rebekah gave up on the Rhode Island set forever dayton kitchen remodeling contractors
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.