Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Golf V 1.4 FSI 90 CP sau Bora 19 TDI 90CP?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Dan31972
:cheers: Salutare tuturor!

Dragilor, sunt pe punctul de a achizitiona o masina noua.
Am vizualizat topicele existente dar inca n-am reusit sa-mi fac o parere, si inca mai am cateva zile pana ma decid asupra modelului.

Imi permit doar pretul (~) la care am gasit cele doua masini enumerate: Golf V 1.4 FSI 90CP sau VW Bora 19TDI 90CP(nu intentionez alte eforturi financiare!).
In conditiile astea, vreau sa va rog sa va exprimati punctul de vedere . Ce masina ati alege dintre cele doua? Si de ce? (dotari, fiabilitate, costuri intretinere).
Cu recunostiintza astept si raspunsuri de la posesori ai orcaruia dintre modelele enumerate.


Va multumesc anticipat!

PS. rulez ~ 25 000 Km/an
nu ma intereseaza comparatiile cu alte marci de masini.
G e o r g e
BORA TDI fara doar si poate. mai bun consumul , mult mai bun.
Dan31972
QUOTE(G e o r g e)
BORA TDI fara doar si poate. mai bun consumul , mult mai bun.


am incercat o ... comparate din punctul asta de vedere
iata rezultatul:


pentru un an, 25 000KM

Bora 1.9 TDI 90CP______________Golf V 1.4 FSI 90CP

pret mediu motorina: 32,000 pret mediu benzina: 36,000

consum mediu motorina 6%
consum mediu benzina 7%


la 25,000 Km => 1,500 litri motorina si => 1,750 litri benzina

=> cost carburant motorina 48,000,000lei si => cost carburant benzina 63,000,000 lei


alte costuri:

RCA ~2,000,000 ~ 1,400,000
REVIZIE ~9,000,000 motorina ~6,000,000 benzina

=> diferenta -15,000,000 - avantaj Bora


concluzie: pentru ~ 300EU nu stiu daca ... celalalte avantaje rezultate din dotarile standard, merita.

(la 250 000KM => 3 000EU, doar ca asta ... in 10 ani!)

Clar, Bora va avea paket de drumuri grele.
Golf V in pachetul standard are kestii mai actuale si mai interesante.

problema mea e ca ... de cateva zile am zile in care aleg Golf si zile in care aleg Bora.

as vrea sa stiu care e comparatia la nivel de motoare?

ce stiti de 1.4FSI 90CP ? cum va simtzitzi in el, voi cei care il avetzi?
Rai
Si eu as cumpara un TDI adica diesel comparatia nu e chiar buna FSI are nevoie de CO 98 RON/ROZ si nu au toate benzinarile mai ales cand esti pe drum unele au 99+ care costa 37.000 mii si eu am fost pe drumuri f f principale.1.4 Fsi nu se mai fabrica in Germania ca sa fie f bun ar trebui un 1.6 altfel nu stiu cum mergi.Dar motorul de TDI nu consuma mai mult de 6 l,si afara 4-4,5 l.Sigur sunt argumente multe dar la Km ce faci tu nici nu m-as gandi la benzina.Si sa nu uit banii si gustul in cele din urma ai tu.Deci cheia e la tine. tongue.gif
guerilla
pai sa facem o balanta
- consum foarte decent pentru diesel (bora) 4-4.5 litri/suta e un consum real in afara orasului si nu sint povesti. Mediu nu cred sa depasesti 5 litri daca nu mergi doar in bucuresti la ore de varf
- confort - portbagaj mai mare, spatiu in spate pentru Bora
- pret de achizitie mai bun pentru Golf. mai tragi si tu de un 5-7% in plus fata de ce ofera ei (asta o poti folosi si ca argument la achizitia golfului).
- platforma mai noua pentru Golf
- de gust - bora e parca pentru [over 40, iar golful pentru tineri

iaca si preturi asa cum sunt ele la importator.
Bora 1.9TDI 90CP Basis - 14355 CIP
Bora 1.9TDI 90CP Comfortline - 15179 CIP
Bora 1.9TDI 90CP Highline - 17089 CIP

Golf 1.4 FSI 90CP Comfortline - 13345CIP
Golf 1.4 FSI 90CP Sporttline - 13345CIP
G e o r g e
vezi ca bora 1.9 e la promotie pe la 13000CIP.
ionut32111
bora 1.9TDI 12398CIP (abs,2xayrbag,aer c,geamuri/oglinzi-electrice,radio cas,servo)
guerilla
cu atat mai bine pentru cumparator.
ce-mi plac promotiile astea laugh.gif
pai daca e la 12,4k asta inseamna ca o poti cumpara, cred, cu 11.8k.
Dan31972
QUOTE(ionut32111)
bora 1.9TDI 12398CIP (abs,2xayrbag,aer c,geamuri/oglinzi-electrice,radio cas,servo)


Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

Tot respectul pentru GOLF V.

Eu am ales BORA 1.9 TDI.

Intr-o luna ar trebui sa intru in posesia ei. Va voi scrie impresiile, dupa. smile.gif
G e o r g e
ne bucuram ca am putut fi de ajutor.
ionut32111
asteptam sa ne spui impresiile....sa o stapanesti sanatos!!! :cheers:
alexandru32370
pai daca e la 12,4k asta inseamna ca o poti cumpara, cred, cu 11.8k( cristian-t/administrator)
e posibil sa obtii de la dealer o reducere suplimentara?/poti negocia pretul de baza?
bora 1,9tdi e aprox.12400 cip la dealer.
vlad41255
bora merita mai mult.la un diesel ai consum mediu de 6% dar la benzina chiar si cu motorul de 1.4 nu poti sa ai 7% cum zici tu.
Marius41586
golful 1.4 mi se pare cam puturos.In schimb Bora 1.9tdi avand un cuplu mare e mult mai misto de condus si cu un consum mediu de 6-6.5 in conditiile unui condus semisportiv.Are si un defect:e prea zgomotos
adrian-382
sursa channel4 ,conform cu testele la Golf 5:
QUOTE
the FSI (direct-injection) units are no quieter than the diesels, drink more fuel, incur more company car tax and are weedier mid-range. If you really can't bring yourself to opt for an oil-burner, then the 1.4 FSI is sweeter than the 1.6 FSI, with very little difference in performance.

Asta ma lamurit cu parerile de genul "de la cer la pamant" intre 1.4FSI si 1.6FSI.
Iar comparatia cu Bora (Golf4) nu o inteleg decat la pret.Vorbim de doua generatii diferite totusi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.