Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Vectra C 1.9 CTDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
Andrei34628
Salut sunt nou pe acest forum si as vrea sa stiu si eu cate cava despre Opel Vectra C cu motor 1.9 CTDI(150cp) pt ca socrul meu ar vrea sa-si cumpere asa ceva si va da cam 23K euro si sa stim dc merita
G e o r g e
eu am o vectra 2.2 DTI . masina a avut urmatoarele probleme :
inlocuit o mufa de la ABS , problema de tinerete aparuta la primele modele doar
inlocuit panou control climatizare : o problema frecventa cica , dar se pare ca s-a remediat . rotita de setare a treptei ventilatorului nu raspundea intotdeauna la comenzi cum trebuie. functiona corect climatizarea dar uneori refuza sa schimbe treapta manual.

si cam atat.

eu zic ca e o alegerer buna.
Andrei34628
pe mine m-ar interesa mai mult fiabilitatea si performantele masini ni ce spun constructorii despre ea ci posesorii iunor astfel de masini ma refer mai mult la motorul acesta 1.9 CTDI (150cp)
G e o r g e
e destul de nou lansat motorul acesta. este testat pe gama alfa si fiat. motorul se pare ca e destul de fiabil si cu un consum redus de carburant.

cei de la di bas au avut numai cuvinte de lauda la adresa lui , dar tot un 2.2 DTI si-ar fi luat . laugh.gif
Andrei34628
Tocmai asta era ca se s[punea ca 2.2 tdi ar avea probleme de proiectare au recunoscut cahiar cei de la GM ca ar papa cam mult ulei si nu ar fi asa fiabil dar cu noile motorizari Ctdi au rez problemele si este mult mai bun inclusiv mai nervos 2.2(125cp) 1.9(150 cp)
(
Sorin32431
George,
pe mine ma intereseaza sa-mi cumpar o Vectra B cu motor DTI 2,2 sau 2,0. Ce poti sa-mi spui despre aceasta masina / motorizare avand in vedere ca si tu ai Vectra.

THX
G e o r g e
eu am vectra C. doar motorul de 2.2 este de cautat.

ti-as recomanda un model din ultimele serii de vectraB sau din inaninte de 2000. anul 2000-2001 pas.
Sorin32431
Pai parca 2001 a fost ultimul an de fabricatie pt. vectra B, apoi au trecut la Vectra C. S-a schimbat ceva la motoare de la versiunea B la versiunea C? (denumirea s-a pastrat 2.0dti si 2.2dti)
Cam care ar fi seriile de cautat la Vectra B? Problema ar fi ca inainte de 2000 am impresia ca nu aveau EURO III.
G e o r g e
penultimele serii B au avut ceva probleme , ultimele serii B nu au mai avut . a fost momentul infuziei de capital si momentul lansarii seriei C.
Sorin32431
cu riscul sa te enervez cu intrebarile...
cam care a fost ultima luna in care s-a produs vectra b? Am dat pe net dar nu gasesc nimic.
G e o r g e
eu stiu ca pana pe la jumatatea anului 2002 au fost produse B-urile. la noi in tara au venit de abia in octombrie C urile.
florian34527
Salut,am si eu o vectra c 2,2tdi din 2003, am cumparat-o din germania si avea 23000km,sunt foarte incantat de ea,nu am avut nici o problema pana acum iar in ea ma simt super, nu am mai avut acest sentiment in nici o alta masina (am condus mai multe masini foarte bune),vreau sa-i fac schimbul de ulei dar vreau sa stau langa masina orice ar fi, nu am incredere in mecanici pana nu ii vad eu cum lucreaza,pute-ti sa-mi recomandati vreun service?
florian34527
Salut,am si eu o vectra c 2,2tdi din 2003, am cumparat-o din germania si avea 23000km,sunt foarte incantat de ea,nu am avut nici o problema pana acum iar in ea ma simt super, nu am mai avut acest sentiment in nici o alta masina (am condus mai multe masini foarte bune),vreau sa-i fac schimbul de ulei dar vreau sa stau langa masina orice ar fi, nu am incredere in mecanici pana nu ii vad eu cum lucreaza,pute-ti sa-mi recomandati vreun service?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.